Poznate ličnosti i bolesti

Fiamma

Iskusan
Poruka
6.964
OSUĐIVALI SU ME, NISU VEROVALI DA MI JE LOŠE: Sofija Rajović vodi tešku bitku kako bi očuvala zdravlje, ona NIJE USAMLJENI SLUČAJ! OVE estradne ličnosti bore se sa OPASNIM BOLESTIMA!

Mnoge poznate ličnosti otvoreno su pričale o svojim bolestima, ali svojim vedrim stavom pokušavaju da prebrode sve teške trenutke i da svojim primerom pruže podršku svima koji poput njih prolaze kroz isto.

Romana Panić boluje od dijabetesa.

"Imala sam 15 godina kad su mi saopštili da bolujem od dijabetesa, i ta vest mi je veoma teško pala. Zamolila sam roditelje i doktore da izađu iz sobe i plakala više od sat. Bila sam očajna, ali sam se onda sabrala i rekla sebi: u redu, Romana, tvoja je odluka da li ćeš to da pobediš. Jer, postojale su samo dve mogućnosti, da pokleknem ili da budem borac. I ubeđena sam da tako treba prilaziti bilo kom strahu ili problemu u životu, ne bežati nego se suočiti sa njime, prihvatiti ga kao deo života i boriti se da biste ga pobedili. Prihvatila sam da je dijabetes deo mene i nikad nisam dozvolila da on nosi mene, ja nosim njega. I mislim da sam dobar model, da ljudi kad me vide veruju da sam ga savladala, odnosno da ga držim pod strogom kontrolom".

Glumica Sofija Rajović (29) skoro dve godine bori se s metaboličkim poremećajem poznatim kao insulinska rezistencija, stanjem koje obično prethodi dijabetesu tipa 2. Prve simptome osetila je dok je 2015. boravila u Americi, kad se za samo 23 dana ugojila dvanaest kilograma.

"Većina ljudi iz mog okruženja me je osuđivala, svi prijatelji su mislili da sam tamo mnogo jela brzu hranu. Ni doktori kojima sam se obratila po povratku u Beograd nisu potpuno verovali u to što im govorim, da nisam drastično promenila ishranu, i bili su ubeđeni da imam poremećaj štitne žlezde. Nisam osećala nikakve simptome, samo mi se javljala pojačana želja za slatkišima. Ali njih čitav život volim i nisam mogla ni da pretpostavim da je to zapravo signal da sa mnom nešto nije u redu".

Sofija je posle konsultacija s lekarima odlučila da drži dijetu, ali ona nije donela željeni rezultat. Uspevala bi da, dok je na posebnom režimu ishrane, skine dva-tri kilograma, međutim, oni bi se brzo vraćali.

"Bila sam zbunjena, sve to mi je izgledalo vrlo čudno. Moj otac Svetislav, koji je bio lekar, ceo život mi je govorio: “Vreme je najbolji lek”. Nisam odustajala i na kraju sam došla kod jednog doktora koji je predložio da prekontrolišem šećer i uradim test opterećenja. Rezultati su pokazali da imam insulinsku rezistenciju, odnosno povišen šećer. Moj insulin nije reagovao kako treba kad unosim hranu. Umesto da ta hrana ode u ćelije kao snaga, taložila se sa strane. Zbog toga većina osoba s tim poremećajem ima i problem s oticanjem, praktično se budi s nekoliko kilograma viška, što može da bude dramatično, posebno ako se bavite javnim poslom kao ja", ispričala je Sofija u jednom intervjuu. Ona je danas na terapiji s lekovima.

Lepa Brena godinama ima trombozu zbog čega pije lekove i mora da kontroliše ishranu i način života. Ponekada joj se dešavalo da je zbog tromboze morala da otkazuje koncerte i poslovne obaveze. Ipak, ne predaje se i trudi se da je bolest ne ometa u normalnom funkcionisanju.

"Bolujem od tromboze. To je pod apsolutnom kontrolom, pijem lekove. Ja sam žena optimista, želim živeti život i ne razmišljam o problemima. Tromboza zahteva potpuno drugačiji način života, drugačiji način ishrane, koji sam ja totalno promenila. To zahteva umerenu fizičku aktivnost, ne smete da se umarate, da budete u pregrejanim prostorijama… ali nije ni loše da se pije alkohol (smeh). Vino je dobro protiv zgrušavanja krvi", ispričala je ona u intervjuu.

Frontmen grupe "Riblja Čorba" godinama boluje od astme, te je često imao napade zbog kojih je, čak, prošgle godine završio u Urgentnom centru.

"Išao sam da posetim jednu staru prijateljicu sa kojom se dugo poznajem, a zove se astma. Dobro se osećam posle svega, dobrom brigom lekara i osoblja koji su me odmah primili i dali mi određenu terapiju da mi bude bolje, osećam se kao nov. Svaka čast ljudima koji rade na Urgentnom, zbog njih sada mogu normalno da dišem", rekao je Bora kada je doživeo ovu nemilu situaciju.

Glumica uz čije su uloge mnoge generacije odrastale, Eva Ras (75), svojom životnom pričom koja obiluje nemilim događajima oduvek je privlačila pažnju, jer je iz svih tragedija izlazila jača. Gubitak supruga Radomira Stevića Rasa u njegovoj četrdesetoj, a zatim i prerani odlazak ćerke Krune, koja je iznenada preminula u 24. godini, zavili su Evu u crno. Da je život često surov, uverila se kada su joj lekari saopštili da boluje od kancera. Tada je, možda prvi put, odlučila da se prepusti bolesti i koketira sa smrću. Odbila je lečenje, želeći da okonča agoniju, međutim, na kraju se ipak uhvatila u koštac s bolešću.

"Niko se od malignog tumora nije izlečio, ali tu imaju dve grupe. Jedna koja momentalno umre kao Glogovac i ima druga koja živi kao ja - ispričala je Eva Ras nedavno i dodala:

"Glogovcu su pisali da je umro posle kratke i teške bolesti, a meni će pisati da sam preminula posle duge i teške bolesti".

Kurir.rs/ Blic
 
Poznati javno progovorili o bipolarnom poremećaju: Prolazim kroz neverovatno dobre trenutke i jako, jako loše!

Na novom albumu je reper Kanje Vest otkrio da mu je u 39. godini dijagnostifikovan bipolarni poremećaj, a pre samo dva meseca isto je otkrila i pevačica Maraja Keri pa se time pridružila listi slavnih koji su otvoreno progovorili o tome.

Iako se sve više govori o važnosti mentalnog zdravlja, psihički poremećaji i dalje spadaju u tabu teme. Jedan od razloga je i taj što se radi o problemima koji nisu vidljivi golim okom, a većinom se radi i o simptomima koji okolinu, ali i samog pojedinca, navode na pogrešan trag.

Jedan od takvih je i bipolarni poremećaj koji se u poslednje vreme sve češće spominje. Radi se o poremećaju u kojem se izmenjuju manične i depresivne epizode, s time da depresija većinom traje duže - par nedelja do nekoliko meseci. U maničnoj fazi pojedinci su euforični, impulsivni, puni energije i samouvereni. Ta faza ne mora nužno da utiče na njihovu svakodnevicu, ali ako se radi o težem obliku tada se većinom javlja neodgovorno ponašanje, skloni su zavisnostima, nerealnim planovima kao i trošenju novca - koji možda i nemaju.

S druge strane je depresivna faza u kojoj osoba postaje letargična, nemotivisana, tužna, odustaje od aktivnosti koje je volela pa se javljaju suicidalne misli. Zbog šarenila simptoma, iako poremećaj nije retkost, teško ga je pravilno dijagnostifikovati pa se često otkriva tek sa zakašnjenjem.

Bipolarni poremećaj je hronična bolest s kojom pojedinac živi do kraja života, ali uz pravilnu terapiju - koja uključuje lekove, ali i savetovanje sa psihijatrom ili psihologom, smanjuje uticaj epizoda na svakodnevicu pojedinca. O poremećaju se sve više govori delomično zahvaljujući slavnim osobama koje su svoju dijagnozu otkrile javnosti i otvoreno o njoj progovorile.

Nakon godina nepredvidljivog ponašanja pa sada i nekoliko nedelja nepredvidljivih objava, reper Kanje Vest je na svom novom albumu "Ye" potvrdio da mu je dijagnostifikovan bipolarni poremećaj. U pesmi "Yikes" on govori kako to nije "nikakva nesposobnost, to je moja supermoć". Dijagnozu je nakon toga potvrdio i u intervjuu i da je otkrio da ima bipolarni poremećaj tek prošle godine.

I dok je Kanje svoju dijagnozu sa svetom podelio samo godinu nakon, pevačica Maraja Keri skrivala ju je gotovo dve decenije.

- Nisam želela da poverujem. Do nedavno sam živela u izolaciji i stalnom strahu da će me neko otkriti. To mi je postalo preteško, nisam više mogla da nastavim tako da živim pa sam potražila pomoć. Okružila sam se pozitivnim ljudima i potpuno sam se posvetila onome što volim – pevanju i pisanju muzike – izjavila je pre dva meseca slavna pevačica koja se s dijagnozom suočila još 2001. godine.

Borba s bipolarnim poremećajem Ketrin Zite-Džouns došla je u fokus kada je njen suprug Majkl Daglas prolazio kroz poslednje tretmane lečenja raka grla, ali glumici je njena dijagnoza stigla kao veliko rasterećenje.

- To je najbolje što mi se dogodilo. Kada sam saznala da postoji naziv za moje emocije i da mi profesionalac može objasniti moje simptome, odahnula sam. Prolazim kroz neverovatno dobre trenutke i jako, jako loše, ali moj cilj je da pronađem sredinu.

Pevačica Demi Lovato svoju je dijagnozu dobila je sa 22 godine, kada je bila na rehabilitaciji zbog depresije – kako su joj godinama pogrešno tumačeni simptomi. Ona je danas jedna od zvezda koja redovno govori o svojim borbama sa psihičkim zdravljem kako bi skinula stigmu s mentalnih bolesti.

Među onima koji kroz život moraju s bipolarnim poremećajem su i glumac Žan Pol van Dam, pevačica Šined O'Konor, a s istim su se borili i Merlin Monro, Nina Simon,Ernest Hemingvej, Virdžinija Vulf, Frenk Sinatra i mnogi drugi.

Stil Kurir
 

Back
Top