Народ славјано-сербски

Да, панславизам. Пошто не постоје романо-срби нити германо-срби вероватно термин означава и културни идентитет.

Дакле славјано-срби су они који користе црквенословенски (славјански) као свој књижевни и верски језик.

Термином славјано-сербски ставља се акценат на словенско православно богослужење, ћирилицу, ћирилометодијевску традицију и блискост са Русијом.
 
Не знам баш за панславизам с обзиром да се он обично датује у 19. век. Ово за Русију већ има смисла. Примећујем да је Летопис Матице српске за 1825. написао да и Бугари припадају Славено-српском колену, али је раздвојио Србе и Црногорце.
 
Шта је по Вама била поента термина славјански у имену славјано-сербског народа, како се Срби често називају током 18. века?

Проклета русофилија, реко би ничим изазвана, међутим у то доба изазвана очајем и окупацијом наших земаља и сужањством нашег народа који је тада био свјестан себе, своје историје и народних потреба.
 
Проклета русофилија, реко би ничим изазвана, међутим у то доба изазвана очајем и окупацијом наших земаља и сужањством нашег народа који је тада био свјестан себе, своје историје и народних потреба.

Идентификовање, које је било потребно управо из разлога горепоменутих. Нису били довољно свесни и чинили су разне глупости.
 
Po meni je to narod koji živi na istoku Ukrajine u gradu Slavjano Serbsku. Danas u poprilično ruševnom stanju.

U pitanju je bio jezik, a ne narod.

Screenshot_247.jpg
 
Не знам баш за панславизам с обзиром да се он обично датује у 19. век. Ово за Русију већ има смисла. Примећујем да је Летопис Матице српске за 1825. написао да и Бугари припадају Славено-српском колену, али је раздвојио Србе и Црногорце.

Јел' можеш поставити скриншот или линк за тај дио о Србима и Црногорцима?
 
Да, панславизам. Пошто не постоје романо-срби нити германо-срби вероватно термин означава и културни идентитет.

Дакле славјано-срби су они који користе црквенословенски (славјански) као свој књижевни и верски језик.

Термином славјано-сербски ставља се акценат на словенско православно богослужење, ћирилицу, ћирилометодијевску традицију и блискост са Русијом.

Ovo nije u potpunosti tačno jer se u Slavjano-Serbe ubrajali i narodi koji ne koriste ćirilicu.

Bliskost sa Rusijom isto nije igrala ulogu jer se tada više ugledalo na Francusku.

Inače tema je super zanimljiva.
 
U pitanju je bio jezik, a ne narod.

Što se tiče jezika. Da, postojala je frakcija koja je bila protiv Vukove reforme i zalagala se za slavjano-serbsku gramatiku.

Lingvisti na forumu mogli bi možda konkretnije o tome.
Vukova gramatika je uprošćena i bliža narodnom govoru, dok slavjanoserbska je trebala da ostane bliže izvornoj gramatici slovenskih govora i tako da se previše ne udaljava od crkvenoslovenskog pisma i ostalih slovenskih jezika.

- - - - - - - - - -

Pa slovenski/ilirski.

Slavene. U panslavizmu, koji je termin stariji: "slavjanski" ili "ilirski"?
 
Ovo nije u potpunosti tačno jer se u Slavjano-Serbe ubrajali i narodi koji ne koriste ćirilicu.

Bliskost sa Rusijom isto nije igrala ulogu jer se tada više ugledalo na Francusku.

Па ти си можда и у праву за прво али не разумем што не образложи мало, наведе неки извор итд.

Можда неко зна мало детаљније, али мени се чини да се термин славјано-сербски јавља са бароком и идејама просвећеног апсолутизма.
А то је период Петра великог, Катарине па надаље.
Заправо могуће је да тај термин потиче од Захарија Орфелина и његовог "Славјано-сербског магазина" из 1768.
Ту је и Меморандум митрополита Стевана Стратимировића из 1804 послат руском цару Александру првом са жељом да се обнови велика држава "Славјано-Сербија."

Француска у овом периоду Србима уопште није битна, сем што нам је са Наполеоном на челу онемогућила да се ослободимо Турака изелица.
 
Slavene. U panslavizmu, koji je termin stariji: "slavjanski" ili "ilirski"?

Mora prvo da raščististimo šta je panslavizam tj. na šta ti misliš jer imamo osećaja da svi mislimo različito.

Što se tiče samo teme, da li se može naći primera kod Istočnih Slovena? Nešto mi deluje kao da je ovo više karakteristično za katoličke krajeve, odnosno one pravoslavne sa bližim dodirom sa njima.
 
Panslavizam? Konačni zbližavanje katoličkih i pravoslavnih Slovena, u čemu prednjače srpsko-poljski odnosi?

Nisam znao da smo mi dobri sa Poljacima? Mislim, jedinih poljaka kojih se ja sećam u Srbiji su oni koji su dolazili u drugoj polovini osamdesetih godina da bi prodavali svoju robu na pijacama. Ostali su mi u sećanju kao veoma siromašni i izmučeni ljudi. Možda su se sada sudbine okrenule, pa zaista mogu da shvate nešto o nama danas.
 
Nisam znao da smo mi dobri sa Poljacima? Mislim, jedinih poljaka kojih se ja sećam u Srbiji su oni koji su dolazili u drugoj polovini osamdesetih godina da bi prodavali svoju robu na pijacama. Ostali su mi u sećanju kao veoma siromašni i izmučeni ljudi. Možda su se sada sudbine okrenule, pa zaista mogu da shvate nešto o nama danas.

Ne, mislio sam baš od ranije. U principu je reč o spajanju bloka Česi, Slovaci i Poljaci sa ostalim Slovenima, gde je kardinalni korak premošćavanje jaza između katoličke i pravoslavne crkve. Dve najajče države Poljska i Rusija zbog svoje istorije nisu mogle da rade na razvoju tih odnosa u odgovarajućoj meri, ali je zato Srbija bila među prvima na listi. Tako smo završili sa njihovim Načertanijem, slovačkom himnom, itd..

https://sr.wikipedia.org/wiki/Франтишек_Зах
 
Poslednja izmena:

Back
Top