Svako ko slavi Boga nek odgovori na ovo pitanje.

U tumacenju krivica nikad ne pada na Boga, a zavisno od konstrukcije to i moze da pokrije neka desavanja.

npr. Mi ne patimo zbog Boga, vec zato sto smo zgresili i izgubili prvobitno bezgresno stanje.
Ili zato sto postoje iskusenja, koja testiraju veru u Boga.

Boga uvek gledas kao idealno dobro. To je aksiom, na kojem gradis slozenije stavove.

Lično mislim da nema ništa složenije od njega samog ?

On je i Otac i Sin i Duh i Zmija (Đavo) istovremeno. ?

Može rastaviti more na pola i stvoriti vaseljenu za 6 dana, a nema dovoljno materijala da napravi Evu, već mora od Adama pozajmiti rebro ?

Ako je stvorio našu planetu, onda valjda zna da ona nije ravna ploče, zašto tu informaciju nije stavio u Bibliju, neg vernike danas izvrgava ruglu ?

Pojavi se 1200 godina pne, pa nestane narednih 1200 godina iz kolektivnog sećanja celokupnog civilizovanog stanovništva Bliskog Istoka ?

Jako složen i intrigantan lik iz semitske bajke, moraš priznati ?;)

- - - - - - - - - -

Djavo je kusac ljudi, nije vladar zemlje.

Dobro sinak, onda nam reci KO JE VLADAR ove planete (zemlje) ?
 
Ti ocigledno ne kapiras poentu teme , ja licno ne verujem da postoji bilo ko ko gleda i ubija, samo pitam ljude koji veruju kako mogu da veruju u to i da pravdaju te stvari koje taj njihov Bog radi , zanima me njihovo razmisljanje.

Pa ti misliš da oni veruju u zlog čiku koji ubija decu. Ne veruju oni u to, već je to mnogo komplikovanije od te pričice kao za dete u zabavištu, samo što ti ne kapiraš to. To veruješ da oni veruju u tog čiku. I onda iz svog neznanja postavljaš pitanje.

Kao kad bih ja tebi rekla "zašto si ti žensko?"... (A ti očigledno nisi. Ali ja mislim da jesi, i pitam te... )

Kako da odgovoriš na pitanje koje je u startu glupo i pogrešno.

To se zove sugestivno pitanje (tj. pitanje koje pretpostavlja ili je predrasuda), i na njega se ili ne odgovara, ili se odgovori trolovanjem, kao što sam ti ja odgovorila.
 
nemaju pojma , vecina vernika, ni u sta veruju

nesto kao - sveci su nam andjeli zastitnici , oni nas nadgledaju i cuvaju a iznad njih je bog koji to isto radi

on je svemoguc ali djavo ipak nekako izaziva silno zlo

bog sve vidi , prekrsti se kad prolazis pored crkve , ali nece videti ako si zao prma nekome ili ako kleveces komsinicu

sve je stvorio i bice kako on kaze , ali ipak imas slobodnu volju i horoskop je tacan
 
Cela Biblija je jedna loša bajka,vernici smatraju da je bog dobar pošto boga doživljavaju kao nešto što je kontra zlu a citirao sam već grčkog filozofa koji je najbolje opisao taj odnos između boga i zla.Drugi razlog je strah od boga,strah a ipak ga vole u isto vreme a voleti nekoga/nešto i bojati se istog u isto vreme je definicija mazohizma.Natprirodne pojave i misterije su iz nekog razloga kod mnogih jak motiv da veruju u boga i da veruju da je dobar tu se dakle opet vraćamo na temu straha od boga.
 
Cela Biblija je jedna loša bajka,vernici smatraju da je bog dobar pošto boga doživljavaju kao nešto što je kontra zlu a citirao sam već grčkog filozofa koji je najbolje opisao taj odnos između boga i zla.Drugi razlog je strah od boga,strah a ipak ga vole u isto vreme a voleti nekoga/nešto i bojati se istog u isto vreme je definicija mazohizma.Natprirodne pojave i misterije su iz nekog razloga kod mnogih jak motiv da veruju u boga i da veruju da je dobar tu se dakle opet vraćamo na temu straha od boga.

Meni se vise svidja varijacija na to.

Ljudi se plase nepozantog.
Bog kao idealno dobro (ili sa drugim osobinama u drugim religijama) popunjava prazninu nepoznatog i daje neophodna objasnjenja.

Onda Bog kao idealno dobro postaje aksion u razmisljanju i zastita od svih opasnosti koje vrebaju.

Potom se javlja strah od Boga, tj. strah da se Bog ne uvredi i uskrati zastitu ili spasenje. Kao sto je uradio proterivanjem iz raja ili bi mogao odbacivanjem na Velikom Sudu.
 
Pa ti misliš da oni veruju u zlog čiku koji ubija decu. Ne veruju oni u to, već je to mnogo komplikovanije od te pričice kao za dete u zabavištu, samo što ti ne kapiraš to. To veruješ da oni veruju u tog čiku. I onda iz svog neznanja postavljaš pitanje.

Kao kad bih ja tebi rekla "zašto si ti žensko?"... (A ti očigledno nisi. Ali ja mislim da jesi, i pitam te... )

Kako da odgovoriš na pitanje koje je u startu glupo i pogrešno.

To se zove sugestivno pitanje (tj. pitanje koje pretpostavlja ili je predrasuda), i na njega se ili ne odgovara, ili se odgovori trolovanjem, kao što sam ti ja odgovorila.

Ma sta mi naprica :D

Vernici veruju da postoji Bog koji sve vidi i sve moze, sto znaci da svaku tragediju moze da spreci , samo nece. Ti slobodno nastavi da trolujes ;)
 
Posto mi je prosla tema zakljucana zbog manjka argumenata sa druge strane aj da pokusamo opet , kako neko ko moze da gleda tragedije oko sebe moze da misli da je Bog u najmanju ruku dobar, trazim objasnjenje ? :)

Pa sad ako verujes da postoji Bog onda verovatno verujes da je zemaljski svet prolazan te da je vaznije da sacuvas dusu a ne telo, te da su tragedije oko nas vrsta kazne Bozije ili skole pripreme za onaj svet .

Čovek je ušao kod berberina da se ošiša i skrati bradu kao i obično.

Započeo je neobaveznu priču sa berberinom. Pričali su o raznoraznim stvarima i temama.

Iznenada su se dotakli teme o Bogu.

Berberin reče: "Znaš šta, ja ne verujem da postoji Bog."

"Zašto?" – upita ga čovek.

"Vrlo prosto, izađi na ulicu i shvatićeš da Bog ne postoji. Objasni mi ovo: da Bog postoji, da li bi bilo toliko bolesnih ljudi na planeti? Da li bi bilo napuštene dece? Da li bi bilo ratova? Da Bog postoji, ne bi sigurno bilo patnje i bola. Da ima Boga, sigurno ne bi dopustio sve ove loše stvari da se dešavaju. Nema Boga", zaključi berberin.

Čovek je zaćutao. Zvučalo je kao da berberin ima pravo. On sam nije imao kontra-argument.

Uskoro je berberin završio posao. Čovek je platio, zahvalio se i uputio ka vratima berberske radnje.

Samo što je izašao na ulicu, ugledao je čoveka sa dugom kosom koja je štrčala na sve strane i velikom zapuštenom bradom. Izgledao je sav čupav, neuredan i neočešljan. Zastao je pred vratima salona za trenutak posmatrajući sa znatiželjom ovog čudaka koji je izgledao kao da nikad nije video ni češalj ni makaze.

Odjednom se okrenu, zakorači nazad u salon i obrati se berberinu:

"Znaš šta? Berberi ne postoje!".

"Kako to misliš ne postoje?", začudi se berberin.

"Pa, lepo, ne postoje. Jer da postoje ne bi bilo neurednih i zapuštenih ljudi kao što je onaj što upravo stoji na ulici."

"Prijatelju moj", uzvrati berberin spokojno, "berberi postoje, samo što neki ljudi ne dolaze k njima".

"Tačno!", potvrdi čovek i dodade: "Isto tako i Bog postoji, samo što neki ljudi ne dolaze k njemu!"
 
Pa sad ako verujes da postoji Bog onda verovatno verujes da je zemaljski svet prolazan te da je vaznije da sacuvas dusu a ne telo, te da su tragedije oko nas vrsta kazne Bozije ili skole pripreme za onaj svet .

Čovek je ušao kod berberina da se ošiša i skrati bradu kao i obično.

Započeo je neobaveznu priču sa berberinom. Pričali su o raznoraznim stvarima i temama.

Iznenada su se dotakli teme o Bogu.

Berberin reče: "Znaš šta, ja ne verujem da postoji Bog."

"Zašto?" – upita ga čovek.

"Vrlo prosto, izađi na ulicu i shvatićeš da Bog ne postoji. Objasni mi ovo: da Bog postoji, da li bi bilo toliko bolesnih ljudi na planeti? Da li bi bilo napuštene dece? Da li bi bilo ratova? Da Bog postoji, ne bi sigurno bilo patnje i bola. Da ima Boga, sigurno ne bi dopustio sve ove loše stvari da se dešavaju. Nema Boga", zaključi berberin.

Čovek je zaćutao. Zvučalo je kao da berberin ima pravo. On sam nije imao kontra-argument.

Uskoro je berberin završio posao. Čovek je platio, zahvalio se i uputio ka vratima berberske radnje.

Samo što je izašao na ulicu, ugledao je čoveka sa dugom kosom koja je štrčala na sve strane i velikom zapuštenom bradom. Izgledao je sav čupav, neuredan i neočešljan. Zastao je pred vratima salona za trenutak posmatrajući sa znatiželjom ovog čudaka koji je izgledao kao da nikad nije video ni češalj ni makaze.

Odjednom se okrenu, zakorači nazad u salon i obrati se berberinu:

"Znaš šta? Berberi ne postoje!".

"Kako to misliš ne postoje?", začudi se berberin.

"Pa, lepo, ne postoje. Jer da postoje ne bi bilo neurednih i zapuštenih ljudi kao što je onaj što upravo stoji na ulici."

"Prijatelju moj", uzvrati berberin spokojno, "berberi postoje, samo što neki ljudi ne dolaze k njima".

"Tačno!", potvrdi čovek i dodade: "Isto tako i Bog postoji, samo što neki ljudi ne dolaze k njemu!"

Kad odes kod berberina i platis on te osisa, mnogi vernici umiru u najgorim mukama iako su verovali i radili sve kako treba, prica ti je nula, bez uvrede.

- - - - - - - - - -

Samo što berberina vidiš i čuješ stvaran je i znaš da postoji a bog se igra žmurke u tome je nevolja

I to.
 
Samo što berberina vidiš i čuješ stvaran je i znaš da postoji a bog se igra žmurke u tome je nevolja

Невоља је што сте ви обманути од стране непомјаника. Кад се представиш Господу једног дана биће ти жао што ниси веровао у Њега... Тад ће ти бити касно за вјеки вјека.

Слава Господу Богу!
 
Невоља је што сте ви обманути од стране непомјаника. Кад се представиш Господу једног дана биће ти жао што ниси веровао у Њега... Тад ће ти бити касно за вјеки вјека.

Слава Господу Богу!

Bog je dopustio da budemo obmanuti, i po tebi ima da kazni ljude koji su obmanuti , znaci ljude koji su nesvesno gresili , jos jedan dokaz da je gori od najgorih ljudi.
 

Back
Top