Problem sa napajanjem i ventilatorom

gost 288176

Zainteresovan član
Poruka
198
Pozdrav ljudi :) Nadam se da će mi neko pomoći..Ovako imam napajanje Cooler Master MasterWatt 600lite potpuno ispravan sve je ok radilo do juče kada je njegov originalni ventilator prestao da radi (U pitanju je Y.L Fan D12SH-12 DC 12V 0.30A GP) a prije mi se čuo glasnije,vibrirao,puštao čudne zvukove.
Nazalost garancija mi je prošla tako da oko toga nema ništa.Otvarao sam napajanje i sve fino očistio od prašine ali ventilator nije radio.Na matičnoj ploči ventilatora je 2pin priključak kao i priključak na ventilatoru (Jedna crna i jedna crvena žica)
Danas sam stavio ventilator Arctic F12 3pin morao sam da sječem kablove to jest originalni konektor od Y.L fan sam spojio sa zicama Arctic F12 on je imao jednu crnu,jednu zutu i zelenu.Zelenu sam izbacio i ventilator radi ali radi na većim obrtajima nego kod originalnog..Negdje sam pročitao da napajanje reguliše obrtaje po voltazi
 
Pozdrav ljudi :) Nadam se da će mi neko pomoći..Ovako imam napajanje Cooler Master MasterWatt 600lite potpuno ispravan sve je ok radilo do juče kada je njegov originalni ventilator prestao da radi (U pitanju je Y.L Fan D12SH-12 DC 12V 0.30A GP) a prije mi se čuo glasnije,vibrirao,puštao čudne zvukove.
Nazalost garancija mi je prošla tako da oko toga nema ništa.Otvarao sam napajanje i sve fino očistio od prašine ali ventilator nije radio.Na matičnoj ploči ventilatora je 2pin priključak kao i priključak na ventilatoru (Jedna crna i jedna crvena žica)
Danas sam stavio ventilator Arctic F12 3pin morao sam da sječem kablove to jest originalni konektor od Y.L fan sam spojio sa zicama Arctic F12 on je imao jednu crnu,jednu zutu i zelenu.Zelenu sam izbacio i ventilator radi ali radi na većim obrtajima nego kod originalnog..Negdje sam pročitao da napajanje reguliše obrtaje po voltazi
pa sta ako radi sa vecem brojem obrtaja.
 
Y.L Fan D12SH-12 DC 12V 0.30A GP - нема код нас у продаји, али вероватно може да се наручи из иностранаства...:think:

Тај вентлатор димензија 120x120x25mm има брзину од 2200 обр/мин, на 12V троши струју од 0.30A и прави буку од40dB ( клизни лежај )

Оно што може да се овде набави ..нашао сам ти ( за пример ) у ..KELCO-у ..;)

VEN EEC0251B1-A99 - :ok: ПРЕПОРУЧУЈЕМ
http://www.kelco.rs/katalog/detalji.php?ID=15582

Ventilator, 12VDC, 120x120x25mm

Dimenzija: 120x120x25
Napon napajanja: 12V
Tip ležaja: Dupli kuglični ležaj (Double ball bearing)
Potrošnja: 0.445A
Broj obrtaja:3100RPM
Nivo buke: 44.5dB(A)
Protok vazduha: 183.79m3/h

- - - - - - - - - -

Радни век по подацима призвођача је 50.000 сати у оптималном режиму и 30.000 сати у континуалном режиму ( константном раду )

Упола је бржи од " оригиналног " вентилатора, а бучнији је за свега 4.5dB ..;):lol:

ЦЕНА 1.469,50 дин

ПС: Ако желиш да му смањиш брзину и потрошњу, биће довољно да у ред са напајањем ( + или - / црвена или црна жица ) убациш отпорник од 82Ω / 1W ...:aha2:
 
Zameni ventilator nije neka nauka, radio sam to sa svojim LC napajanjem pre par godina, turio mu Artic 12 radi tiho i nema brige...
I ko je lupio da sa dve zice nema kontrole obrtaja ????
Kako se povecava napon tako se i broj obrtaja vent povecava... logicno je da na 5v radi sporije nego na 9 ili 12...

@kojeime ti si mu sastavio spisak najbucnijih ventova na trzistu [emoji23] do 1300rpm neka gleda... ako hoce tisinu.

Evo ti ovaj za 400 dinara ako ti taj LC ne radi kako bi voleo [emoji3]

http://www.itsvet.com/hladnjak_deepcool_xfan120-pdaa1-24.i?id=1427

Zapamti ako hoces tisinu gledaj da je do max 1300obrtaja (rpm).
Sve preko toga je ne bas tako tiho.
 
Poslednja izmena:
Jel se nesto promenilo u tehnologiji napajanja?
Koliko ja znam tamo ne treba veliki protok, a to znaci shit od ventilatora radi posao...
Jos imam speeze 8 koji jesu bili skuplji 800+ dinara, ali rokaju po velikoj brzini(mali dB) , ali to ne bih stavljao u napajanje...
Pre bih uzeo bilo koji shit za 100 dinara i stavio ga na 5V i vozi misko...Kazem shit , a nisu shit uvek, nego su noname..Poslednji put sam uzeo 10 komada za 100din po komadu i odlicni su , nijedan nije postao zvucan..
Znam, ima i 2F napajanja a to je znak da mu treba vazduha...ali i tu 2x 100 na 5V.
E sad, ovo ne pisem kao savet, nego se namestam da mi pokazete koliko ne znam...Savremena napajanja su sva na 12cm ili vise...i ispod 1300 ili moze cak i da se iskljuci, ili upolovi broj obrtaja..

Covek je stavio naponski pogonjeno na mesto naponski nepogonjenog , tj preplatio je...ne znaci uvek da je bolje...
 
@kojeime ti si mu sastavio spisak najbucnijih ventova na trzistu [emoji23] do 1300rpm neka gleda... ako hoce tisinu.
Који списак сам му саставио ...:huh:...шта измишљаш..:rtfm:

Његов оригинални вентилатор је правио буку од 40dB, а онај који сам му препоручио је бучнији само 4.5dB ..;), али како има лагере је и доготрајнији... :aha2:

Ја сам у своје напајање уградио један такав, али 80х80х25...и додао сам му " моју " електронику за регулацију брзине ..у зависности од температуре и оптерећења напајања..:aha2:

- - - - - - - - - -

Стиже нам " врело лето "..и ко нема климу или добро хлађење напајања ...треба да рачуна са ..ПРОБЛЕМИМА...:per:....:think:
 
Који списак сам му саставио ...:huh:...шта измишљаш..:rtfm:

Његов оригинални вентилатор је правио буку од 40dB, а онај који сам му препоручио је бучнији само 4.5dB ..;), али како има лагере је и доготрајнији... :aha2:

Ја сам у своје напајање уградио један такав, али 80х80х25...и додао сам му " моју " електронику за регулацију брзине ..у зависности од температуре и оптерећења напајања..:aha2:

- - - - - - - - - -

Стиже нам " врело лето "..и ко нема климу или добро хлађење напајања ...треба да рачуна са ..ПРОБЛЕМИМА...:per:....:think:

40Db je PUNO tj.bucno druze moj...prilicno bucno....kad plus uzmes u obzir da to nije jedini vent koji se cuje u kucistu...pa na tih 40 josh 4, 5 Db...ni e shaa; veruj mi...
 
Коме смета бука нека метне слабији вентилатор са мањим бројем обртаја, али ће морати да рачуна са слабијим хлађењем напајања, а и компјутера ..јер тај вантилатор излачи и топао ваздух из компа...:think:
Са термичком регулацијом брзине коју сам уградио у напајању тај вентилатор се скоро не чује. Чује са само када је оптерећење компа веће и када је већа спољна тепература..и то је :ok: и прихватљиво ...:think: :aha2:
 
Ускоро ћу на једној мојој теми о електроници да поставим шему тог простог електронског регулатора брзине вентилатора који у зависности од температуре напајања мења брзину вантилатора. Наравно ту ће бити и списак свих делова као и упуство за израду потребног штампаног кола...;)
 
kad sam se interesovao oko zvucnika pre par godina tako su pisali

- - - - - - - - - -

ili treba duplo veca snaga za 3db zvuka

- - - - - - - - - -

moguce da sam pomesao

МОГУЋЕ...:hehe: ...пошто се никада ниси бавио електроником и акустичким уређајима...правио појачала..звучнике..итд.:think:

log-аритам од 10 = 1, а log-аритам од 100 = 2
 
За јачину звука се користи логаритамска скала ...:aha2:

log
-аритам од 44,5 (db) = 1,648... - јачина звука вентилатора који сам ја препоручио
log
-аритам од ... 40 (db) = 1,602... - јачина звука оригиналног вентилатора
------------------------------------------ -------------
Разлика ............................. 0,046...
Повећање јачине звука ...... 2,87%
 
znaci po tebi je mlazni avion 1.95

samo 0,36 jaci od tihog ventilatora

АЈДЕ НЕ БУДАЛИ :lol:

1,95 = 90db → јачина звука симфонијског оркестра ( Лабудово Језеро )
2,11 = 130db → јачина звука млазног авиона удаљеног 50м

Информиши се мало кад већ имаш интернет...;)

 
АЈДЕ НЕ БУДАЛИ :lol:

1,95 = 90db → јачина звука симфонијског оркестра ( Лабудово Језеро )
2,11 = 130db → јачина звука млазног авиона удаљеног 50м

Информиши се мало кад већ имаш интернет...;)


Kako god okrenesh0cak i sudeci prema tabeli -45 Db nije bas tiho...buduci da ti to zvrnda poored tebe- a mlazni avion je ipak stotinama metara daleko od tebe...nek je i 50 m...tako da nivo buke skoro dodje na isto-kad preracunas udaljenost...
 

Back
Top