Никола Хајдин: Требало је овај народ на време навикавати да је Косово изгубљено

gost 385016

Aktivan član
Poruka
1.279
Најпознатији по мостовима, оним са косим кабловима, и по томе што је на челу Српске академије наука и уметности био у чак три мандата, Никола Хајдин је, без претеривања - сведок века. Рођен 1923. у Горском Котару, дипломац Грађевинског факултета у Београду и касније професор исте установе, редовни члан САНУ већ дуже од четрдесет година; није ни чудо да се кроз његов живот и каријеру прелама новија српска историја.

Зато је ово, како ће нам и супруга Николе Хајдина рећи, другачији интервју од свих које је досад дао, и зато је било прикладно да кренемо од самог почетка, од његових најранијих сећања и избегличких дана.

"Имао сам 18 година када сам 1941. избегао усташки нож и из Хрватске побегао у Србију. Дошао сам на Железничку станицу и Балканском улицом се попео на Теразије. И ту сам видео четири човека како висе на бандери. То је био нови ударац за мене. Био сам већ уплашен, а онда сам се још више уплашио, јер сам схватио да је и у Србији ужасна ситуација.

Ми смо тада као избеглице примљени са великим пријатељством и љубављу. То исто нису доживеле избеглице из Хрватске 1995. године. Била је тотално другачија ситуација. Ако се може тако рећи - ја сам као избеглица проживео најбоље тренутке у својој сопственој земљи.

После завршених студија грађевине бавио сам се научним радом у инжењерским дисциплинама. Мостови су ми донели много више и славе и поштовања него наука. А урадио сам толико научних радова, један сам од ретких академика који је био члан чак пет иностраних академија. Таквих је мало у бившој Југославији. Више сам научних признања добио у свету него у Србији."

Један сте од ретких сведока који памти и Краљевину, данас се она доста враћа кроз разне серије. Како тумачите то доба у односу на комунизам?
Ја те серије не гледам, али знам отприлике шта би у њима могло да буде. Доба Краљевине Југославије било је колико-толико демократско, а комунизам је то потпуно одбацио. Лењин је рекао да је демократија измишљотина буржоаског света и да то треба у основи уништити. И тако је и било.

Како сте доживљавали Југославију?
Имао сам тек 15-16 година када сам схватио да је Југославија пропала. Ми Срби који смо живели у Хрватској, обожавали смо Србију, али смо волели и Југославију, јер смо сматрали да даје равноправност свим народима.

Још као омладинац, дакле пре Другог светског рата, запазио сам да је већина хрватског становништва против Југославије, сигурно више од 50 процената. Постојало је 20 одсто људи који су били ирелевантни, који нису били против ње, али нису гајили ни неку оданост. И било је само 15 до 20 одсто Хрвата који су били одушевљени Југославијом. И то је један од кључних разлога због којих је та земља тако брзо пропала.

Какав сте став имали о Титу и његовој владавини?
Рођен сам у Хрватској и у Загребу сам учио гимназију где сам видео те "титовце". Одмах сам схватио да је Тито прави изданак хрватског народа. Многи причају да је Рус, да је овај или онај, али гледајући његов језик и понашање, убеђен сам да је заиста био Загорац. А његова владавина била је комбинација комунизма и западног схватања. Понашао се као комунистички џентлмен, а у ствари био је диктатор, али не руског типа. Ја за Титом нисам плакао.

Јесте ли за неким заплакали?
Када је убијен краљ Александар у Марсељу, био сам први разред гимназије. Када се воз са његовим посмртним остацима зауставио на Железничкој станици у Загребу на путу за Београд - клечао сам и плакао. Плакали су и многи Хрвати, који су са жаљењем испратили краља Александра.

Био сам већ стар за сузе, али жао ми је било Ђинђића, јер сам сматрао да може нешто добро да допринесе за ову земљу. Нажалост, док је био жив, многи су га мрзели. То је велика штета за Србију. Да није убијен, скратили бисмо послератни период и брже бисмо ушли у свет цивилизованих народа. Много брже него што ће се то десити.

По чему памтите краља Александра Карађорђевића? Да ли вас чуди податак да он данас нема ни улицу у Београду? И подржавате ли иницијативу да се краљу Александру подигне споменик у Београду?
Краљ Александар је учинио много добрих ствари за Југославију. Он је начинио и неке грешке, сматрајући себе сувише апсолутистичким владаром, што га је можда коштало живота. Али има једна велика ствар коју је учинио краљ Александар - дао је уточиште руским емигрантима, великим професорима, академицима који су дошли у нашу земљи и значајно утицали на наш научни прогрес.

Без обзира на све слабости краља Александра, као монарх заслужује улицу у Београду, а споменике смо дизали и много мање важнима.

А шта бисте ви саветовали Милошевића или Туђмана 1990?
Ни једног ни другог није било могуће саветовати. То су биле тврде главе, људи доста фаличног образовања, који нису сагледавали реалност и који су се пре свега понашали обесно и у односу на Југославију, а онда и на Европу.

Ви сте велики сведок интелектуалне Србије 20. века. Какав је био њен статус у Титово или у Милошевићево време? А какав је данас, пошто често чујемо да она више и не постоји?
Не постоји ниједан политичар, чак ни у демократским земљама, који воли научнике и интелектуалце. Они су корисни за земљу, али су сметња за власт.

Ко су за вас највећи српски интелектуалци?
То је тешко питање. Ова је земља имала много слободномислећих људи, али нажалост нису наишли на велики пријем код Срба. Наш народ је патријархалан, навикао је да има газду који њиме управља. Ништа се није променило још од кнеза Милоша. Имамо кнеза Милоша и данас као што смо га имали пре 150 година.

А они који себе сматрају интелектуалцем - можда то нису. Па наш врхунски интелектуалац је био Добрица Ћосић који није био интелектуалац ни по васпитању ни по образовању.

Ви сте успели у свим овим годинама да останете своји. Нисте припадали ни такозваној групи симиноваца. Тешко да могу да вас својатају и други? И шта је ваш став о Ћосићу и комунизму?
Нисам ни знао ко су ти симиновци, морао сам да питам жену. Објаснила ми је да су то интелектуалци који су одлазили у Симину улицу. Док су се они дружили, ја сам седео овде и радио математику и природне науке. Имао сам амбицију да постанем научник, а то се не може постати ако се човек бави политиком.

Ћосића сам познавао доста добро. Имао је неке добре идеје, али није могао да побегне из коже у којој је растао. Иако је био академик.

Да ли је грех што Црњански или Михиз нису постали академици? И за кога би данас био грех пред нове изборе у САНУ?
Апсолутно, и што се тиче Црњанског, и Михиза. Црњански је био један од наших најбољих писаца. Њему су нудили да буде дописни члан, али је он то одбио, јер је сматрао да би одмах требало да буде редовни члан САНУ.

Најтеже је у хуманистичким наукама, јер је Академија у Титово време била под његовим утицајем, и нико није могао да уђе у САНУ без сагласности, рецимо, Драже Марковића или Антонија Исаковића. И тај утисак да политика наводно диктира ко ће постати члан САНУ из хуманистичких наука, чини ми се, траје до данас.

Како су вас примили?
Мене су примили јер сам долазио из природних наука, а вероватно су мислили да сам глуп за политику.

Били сте на челу САНУ у чак три мандата. Шта је обележило вашу епоху?
Био сам председник 12 година и осам година потпредседник, дакле, две деценије сам утицао на рад Академије. То није баш мало. Од мене је само Каназир био дуже на челу САНУ, и то два месеца, и ратни председник Александар Белић. Мој основни задатак био је да се очува достојанство Академије. Шта то значи? Да Академија буде највиша научна и уметничка установа српског народа. Њен основни циљ је да негује, шири науку и уметност, а све остало не спада у њен домен рада. Нажалост, у овој нашој земљи ако се не бавите политиком - одмах вас оптуже да ништа не радите. Остао сам, међутим, консеквентан и држао се достојанства Академије, а не политике.

Највећи противници међу академицима су вас оптуживали да сте протерали сваку српску политику из Академије. Колико су вас дотицале те оптужбе? И да ли је политици уопште место у Академији?
То пре свега није тачно, а није тако ни било. На мој рад није било великих примедби академика и осећао сам огромну, малтене апсолутну подршку чланства. Није постојала ниједна организациона форма у САНУ која се дистанцирала од мене.

Како бисте оценили рад Академије након вашег одласка са њеног чела? И вашег наследника Владимира Костића?
Ново руководство Академије учинило је корак напред и велику ствар за српску науку тиме што су основали огранак САНУ у Нишу. САНУ је научно и уметнички сада покрила добар део Србије, јер је раније такав огранак био само у Новом Саду. И ја дајем пуну подршку Костићу који је врхунски интелектуалац. Моја идеја је била да после мене председник САНУ буде светски призната научна личност. И он има те атрибуте.

Шта је за вас био Меморандум САНУ? Покренута је сада тек, чини се, први пут отворена расправа о томе, да ли је време да Академија скине тај грех са својих леђа?
Мој одговор био је и остао: Меморандум никада није био званичан акт Академије. Њега су писали неки академици, али тај акт не припада Академији, јер никада није усвојен ни на једном нашем органу. Мене је болело што се напад на Србију водио преко напада на Академију. А тај текст није имао ништа рђаво у себи или нешто што би могло да нашкоди Србији.
 
Dokle god po Beogradu ima šta da se čeprka ne treba nama ni Kosovo ni Sandžak ni Vojvodina.
Kad ne bude bilo ni po Beogradu onda lepo kufer pa u neki konzulat - Kanada, Nemačka, Švedska...

- - - - - - - - - -

Tekst nema veze sa naslovom...

Ko bre pa čita? Dodju ljudi da iznesu mišljenje koje ne misle da urade stvarno.
Ja to kapiram da je nešto kao minimun poštovanja sebe, ako ni to ne uradimo onda propade dan.

- - - - - - - - - -

Како има само.. :eek: 95 година .." све што му колега Алцхајмер дошапне " ..треба узети са - РЕЗЕРВОМ ...:hehe:...:hahaha: :zcepanje:

- - - - - - - - - -



:aha2:

Naravno da treba imati rezervu, nikad ne znaš čega može bude nestašica i zašto.
Nije reč o tome što ćemo svi da izgubimo Kosovo, nego je problem što će neki da izgube rezervna sredstva.
Njih to najviše boli.

- - - - - - - - - -

Био сам већ стар за сузе, али жао ми је било Ђинђића, јер сам сматрао да може нешто добро да допринесе за ову земљу. Нажалост, док је био жив, многи су га мрзели. То је велика штета за Србију. Да није убијен, скратили бисмо послератни период и брже бисмо ушли у свет цивилизованих народа. Много брже него што ће се то десити.

Brate mili...
KOjI CIVILIZOVAN SVET? Pa celu istoriju se kolju zbog para... i opet im fali...

I ko da nas uvede u taj svet? Lenjguzi Bosanac kom prvo radno mesto premijer?
jel si ti vido njegov CV nekada?

A i da se ne lažemo - ne živi se od plasmana robe na tržište nego od gudre i veponeri.
Kad trebaju pare Balkancu on ide u Evropu da radi
Kad te pare zatrebaju Evropi onda oni nas opljačkaju
Pa u krug...
 
Матори прдоје из Горског Котара?!?!

''Најзаслужнији'' за скаламерију на од моста на Ади
да би синчић имао шта да ради.
За шири аудиторијум :
Хајдин млађи је за потребе моста увезао/набавио све сајле/каблове
из Јапана, по веома популарним ценама......
Док је старији прдоња Хајдин заговаро изградњу моста баш на том месту и
у том облику (акценат је од старта био пилон)
 
Матори прдоје из Горског Котара?!?!

''Најзаслужнији'' за скаламерију на од моста на Ади
да би синчић имао шта да ради.
За шири аудиторијум :
Хајдин млађи је за потребе моста увезао/набавио све сајле/каблове
из Јапана, по веома популарним ценама......
Док је старији прдоња Хајдин заговаро изградњу моста баш на том месту и
у том облику (акценат је од старта био пилон)

За исте паре кинези су могли да нам направе ..ЈОШ ДВА МОСТА....:think: :aha2:
 
Nije samo to u pitanju Kosovo. Uz gubitak Kosova postoji i jedan takođe veliki problem koji se ne vidi na prvi pogled. Atlantisti, ne samo što hoće da nam uzmu Kosovo nego žele da to bude i totalno poniženje, Albancima sve, a nama samo sramota. Ukoliko ne izborimo dobru pogodbu Srbija će se nevezano od Kosova naći u problemu. Zašto? Ukoliko Atlantisti izguranja Albancima sve a Srbima totalno poniženje oni će nastavit dallje sigurno. To znači posle Kosova ide Raška, Bujanovac, Preševo pa severna pokrajima na kraju.
Ukoliko uspemo da se izborimo da oni shvate da ne mogu ništa da urade bez da zadovolje i naše potrebe mi ćemo bit sigurni u budućnosti. Samo tako i nikako drugačiije.
 
Косово је...
FB_IMG_15275767776679070.jpg
 
Dokle god po Beogradu ima šta da se čeprka ne treba nama ni Kosovo ni Sandžak ni Vojvodina.
Kad ne bude bilo ni po Beogradu onda lepo kufer pa u neki konzulat - Kanada, Nemačka, Švedska...

- - - - - - - - - -

a ako i tamo presusi, nema druge nego nazad u domovinu.........U PECINU NA DURMITOR

- - - - - - - - - -

ima 100 godina a priča gluposti :kafa:

link..............

- - - - - - - - - -

Nije samo to u pitanju Kosovo. Uz gubitak Kosova postoji i jedan takođe veliki problem koji se ne vidi na prvi pogled. Atlantisti, ne samo što hoće da nam uzmu Kosovo nego žele da to bude i totalno poniženje, Albancima sve, a nama samo sramota. Ukoliko ne izborimo dobru pogodbu Srbija će se nevezano od Kosova naći u problemu. Zašto? Ukoliko Atlantisti izguranja Albancima sve a Srbima totalno poniženje oni će nastavit dallje sigurno. To znači posle Kosova ide Raška, Bujanovac, Preševo pa severna pokrajima na kraju.
Ukoliko uspemo da se izborimo da oni shvate da ne mogu ništa da urade bez da zadovolje i naše potrebe mi ćemo bit sigurni u budućnosti. Samo tako i nikako drugačiije.



a bre kakva sramota? Pa kad mogu poljaci, hrvati, makedonci, crnogorci, bugari, ukrajinci.....................da lizu bulju amerima, sta fali i nama.
Ameri su osramotili pola planete..................nismo jedini.
 
a bre kakva sramota? Pa kad mogu poljaci, hrvati, makedonci, crnogorci, bugari, ukrajinci.....................da lizu bulju amerima, sta fali i nama.
Ameri su osramotili pola planete..................nismo jedini.

Jeste ulaguju se i dobiju nešto ali ako se ti ulaguješ za đabe onda si ga ugasio. Upravo to se predlaže Srbima, da se ulaguju za ništa. Podela Kosova je već nešto.
 
Poslednja izmena:
Кад је овај био члан, а камо ли прецедник САНУ, добро смо и прошли као народ.
Није он никакав сведок историје Србије, јер је Србија нестала 1918 године, а њен нестанак је закуцан 1945. Видм да прикрива то да је спашен од ножа захваљујући Недићу. Мемурандум је звездани тренутак САНУ. Овај нити смрди нити мирише. Још увек му је отаџбина хрватска изгледа.
 
Кад је овај био члан, а камо ли прецедник САНУ, добро смо и прошли као народ.
Није он никакав сведок историје Србије, јер је Србија нестала 1918 године, а њен нестанак је закуцан 1945. Видм да прикрива то да је спашен од ножа захваљујући Недићу. Мемурандум је звездани тренутак САНУ. Овај нити смрди нити мирише. Још увек му је отаџбина хрватска изгледа.

Upravo to.

Tad je kao predsednik cutao a sad se "junaci".
 
Који вам је био најтежи период у животу?
Информбиро. Није било лако објаснити народу како толико дуго гајите љубав и поштовање према другу Стаљину, а онда одједном кажете - тај исти Стаљин не ваља. А Стаљина уопште нисам ценио, био је диктатор.

Када се помене ваше име - прва асоцијација су мостови. Патентирали сте мостове са косим затегама. Први ваш мост био је на Тиси код Титела, онда: пешачки мост на Сави у Сремској Митровици, мост на Врбасу код Бањалуке, железнички мост на Сави у Београду, мост на Висли у пољском Плоку, новосадски мост "Слобода". Како сте се осећали за време бомбардовања када сте видели да је срушен ваш мост?
Тада сам дошао до сазнања да су мостови важни елементи мог научног стварања. Био сам много несрећан, мост "Слобода" је бомбардован на мој рођендан. Направили смо исти мост, за који сам имао подршку Мостоградње и Владе, односно Мирољуба Лабуса који је у то време био министар.

Како гледате на данашњу власт? Познато је да су напредњаци док су били у опозицији и вас нападали због Моста на Ади.
Мост на Ади је био услов да би Београд напредовао. Београд је имао срећу јер је имао Николу Хајдина за председника Комисије за избор најбољег решења за Мост на Ади. Стигло је 16 пројеката, од којих је пет имало легитимитет са становишта формалних захтева. А од тих пет, изабрао сам онај који је задовољавао моје критеријуме, уосталом она четири идејна решења биле су ћуприје.

Пројектовали сте мостове у Швајцарској, Словенији, Канади, Русији, Индији. Какав мост данас недостаје Србији?
Србији недостају мостови преко Саве, али је невоља што их није лако направити. У области мостова били смо некад водећа нација, чак и у конкуренцији Немачке и Француске. Били смо цењени пројектанти мостова, нисам ја џабе добио мост у Пољској. Ми смо то, међутим, запустили, одбацили, нашим политичарима је било важније све друго. Мостове данас морамо да препустимо странцима, то је велика штета, јер су многи таленти и стручни људи отишли из Србије.

Јесте ли ви некад помислили да одете из земље?
Имао сам неколико пута прилику да одем из Србије. Био сам професор у Цириху, имао сам одличну понуду да останем. Супруга је дошла и рекла да ће да плаче и дан и ноћ. И вратио сам се због њених суза. Син ми је остао у Швајцарској. Предавао сам на разним светским универзитетима, могао сам да бирам где ћу да радим, али сам се увек враћао у Србију.

Да сте данас у прилици, који бисте мост пројектовали?
Био бих спреман да помогнем у изградњи моста на Дунаву код Винче који води у Румунију. Тај мост је у плану и апсолутно је нужан.

Шта су за вас наши највећи национални изазови?
У техничком погледу то је индустријски развој у коме лежи наша научна будућност. Морамо се бавити науком да бисмо бар разумели оно што други раде.

А политички изазов је да постанемо демократска земља. Оптимиста сам, али у сиромашним земљама је врло тешко увести демократију. Кад је народ сиромашан - онда се лако може преварити. Демократија није за сиротињу.

А шта би био ваш допринос унутрашњем дијалогу о Косову?
Косово је пропала ствар. Требало је овај народ навикавати на време да је Косово изгубљено, као што је говорио Добрица Ћосић.

Какво српско Косово? Како ви више замишљате Косово у Србији? Можете ли да замислите неку општину у централној Србији или у Војводини чији је председник Албанац? Не можете, наравно, као ни ја.

Шта ћемо са два милиона Албанаца у Србији? Наш интерес је да из Косова извучемо најбоље што можемо. А то је да сачувамо те наше људе који су остали да живе на Косову и сакралне објекте, као и да наша културна баштина и баштина СПЦ добије међународну заштиту.

На Косову свеукупно има 100.000 Срба, укључујући и оне Србе с Косова који живе на Теразијама и иду авионом у Приштину. Дакле, 100.000 Срба може да добије онолико права колико им припада у односу на два милиона Албанаца. Не можемо нешто претерано да очекујемо.

Песимистични сте, али шта ћемо са светом српском земљом на Косову?
Албанци су отерали Србе из Приштине, Призрена, Ђаковице. И шта нам онда значи територија када ту више Срба нема? Не постоји ниједна земља у Европи у којој живи већина неког народа, а да она припада мањинском народу. Нажалост, то је сурова реалност и чињеница. У Мађарској углавном живе Мађари, у Пољској су већински народ Пољаци, а на Косову Албанци. И не можемо никако да их претворимо у Србе.

Где су данас српски интелектуалци? Зашто ћуте, како се често помиње?
У науци постоји неколико Срба који су озбиљни интелектуалци, али су углавном напољу, у неким другим земљама. А шта да данас причају интелектуалци који су остали у земљи? Интелектуалце нико ништа не пита када се политичари "туку", када су избори, јер народ сматра да причамо којешта, а онда се нас сете тек касније.

Волите позориште, и још више оперу. Шта сте последње добро гледали?
Још као гимназијалац и студент сам одлазио у оперу и наставио до данас. Последњу сам гледао класичну оперу "Отело", а био сам и на балету.

Моја највећа љубав, ипак, било је скијање. Са шест година сам научио да возим скије и обишао сам све светски познате ски центре.

С ким сте највише волели да се дружите?
Имам пријатељске односе са бројним научницима и научним центрима у свету. И нервира ме што овде не постоји државни интерес за промоцију наше науке у иностранству.

Ја сам био независни интелектуалац, а највише сам волео да се дружим са људима из Академије као што су Иван Антић, Предраг Палавестра, Драган Виторовић, Никола Тасић или Љубомир Симовић, Матија Бећковић, Душко Ковачевић...

Да ли се човек ваше биографије каје због било чега, и када погледате уназад, да ли постоји нешто што бисте променили?
Можда бих се мало покајао због тога што сам мало времена посветио науци. Могао сам више. Мада сам постигао скоро све што сам могао да постигнем.

Како бисте волели да вас памте?
Изгледа да ће ме највише памтити по мостовима. Ја сам као онај из вица када су га питали да ли је читао "На Дрини ћуприја", а он одговорио: "Шта читао, ја сам по њој ходао."

Ненад ЧАЛУКОВИЋ

недељник.пнг
 
Матори прдоје из Горског Котара?!?!

''Најзаслужнији'' за скаламерију на од моста на Ади
да би синчић имао шта да ради.
За шири аудиторијум :
Хајдин млађи је за потребе моста увезао/набавио све сајле/каблове
из Јапана, по веома популарним ценама......
Док је старији прдоња Хајдин заговаро изградњу моста баш на том месту и
у том облику (акценат је од старта био пилон)

kad treba da se krade...matorom odlično radi mozak
 
Dokle ce ti kripto Srbi u stvari Zidovi Hajdin, i bivsi preds. SANU Kanzair iz raznih vukojebina Like, raznih Kotara, Banije, Korduna da zatiru KiM i Srbe u Srbiji.

****** se vise i ostanite si doma u RH. Otkad su Vas se resili, oni procvewtase, a nas ste zatrli i satrli. Vasa "zapadna: Srbija je izgubljena zauvek, i odlicno je to.

Da nas ne konfrontirate i sukobljavate sa komsijama, pa da mi ginemo, a Vi se dovlacite u Srbiju i vladate protiv nas, jos od kraljevine.

Obrenovici su bili prepametni, kada im se hebalo za "zapadne" zemlje.
 
Poslednja izmena:
Jeste ulaguju se i dobiju nešto ali ako se ti ulaguješ za đabe onda si ga ugasio. Upravo to se predlaže Srbima, da se ulaguju za ništa. Podela Kosova je već nešto.

pa ni ovi narodi Koje sam nabrojao nisu dobili nista...........PARE IDU KOD ZAEVA, DJUKANOVICA, VUCICA....................................zato su oni ZA a svi mi narodi sveta PROTIV Nato............jer Niko od nas nista ne dobija.
 
Што би рекли Енгглези прави Old fart
Интервју је на нивоу петпарачке недељне ревије, а има амбицију да опише човека који је обележио пршли век:zcepanje: А ћале је још изузетно дрзак и изгледа да је био и велика лопурда. Сада за мале паре по налогу васти, слично као Вук Драшковић, пљује по народу коме не припада, а који га је издржавао и то дебело

Највећа љубав скијање :zcepanje:

Памтиће ме по мостовима:hahaha:

Онда вређа сиромачше људе итд.

Јадно и бедно у ствари дно слично као Фарма.
 
Da u Poljskoj zive Poljaci a u Madjarskoj Madjari ali Albanci vec imaju svoju drzavu koja se zove Albanija . po cemu su oni posebni da mogu da imaju dve drzave zasto onda Rep. Srpska ne moze ? a Kosovo moze .

Ovaj matori je kontra-diktoran kaze Kosovo je propala stvar nema srpskog Kosova kaze Albanci su proterali Srbe znaci ti dajes legitimitet stanju na terenu koje je nastalo na ZLOCINIMA ?? Sta si onda TI ako odobravas zlocin .. ?? !!

Kaze pamtice me po mostovima ko ce tebe da pamti ***** matoro izlapelo ja nisam ni cuo za tebe do pre 20 minuta dok nisam video ovaj tekst morao sam da te guglam .

Zna se ko su intelektualci Vasilije Krestic , Beckovic , Milo Lompar , itd . . a vi srbofobi Hajdin , David , novopeceni Kostic i boranija ne vredite *****
 

Back
Top