FENOMEN

Thalasoma

Zainteresovan član
Poruka
241
Stvarno se divim tom fenomenu Beograda ali i svih ostalih gradova u Srbiji.
Ljudi, nije mi jasno odakle dolazi svo to blato koje je po ulicama cim pocne jesen i ostaje tu do sredine proleca.
Mislim na onaj tanki "fini" sloj mulja-blata kojeg ima kako po perifernim ulicama, tako i po samom centru.
Da li je moguce da ga se nikada necemo resiti?
 
hahahaha fenomenalno pitanje koje sam i ja sama postavila jos pre par godina a evo jos uvek ne nadjoh odgovor
mislim da nema veze toliko sa sredjivanjem ulica jer nigde u mojoj neposrednoj blizini ( ja sam u strogom centru bg)nema travnatih,pa samim tim ni zemljanih povrsima ali cim padne i najmanja kisica odnekud se stvori blato
misterija
 
Radi se o eroziji zemljista

Denudacioni proces se po svojoj morfoloskoj evoluciji nalazi izmedju Pluvijalnog koji mu predhodi i Fluvijalnog koji dolazi iza. Denudacija je proces odnosenja zemljista. Zavisi od vise faktora: nagiba terena. vrste zemljista.biljnog pokrivaca, intenziteta padavina, ljudskog faktora i slicno. Kisa prvo razorava zemljiste zatim ga transportuje i odnosi sa teritorije. Sto je ona jaca i dugotrajnija vise zemlje ce biti odneto. Blata ima najvise u jesen i prolece zbog vece kolicine padavina upravo u to doba.

U gradskim uslovima postoji vise mogucnosti za pojavu blata - blatnih potoka koji transportuju erodirani materijal. jedna od njih jeste i ova koja je pomenuta da ono dolazi iz raznih gradilista gde ima materijala koji se izliva na ulice. Druga su automobili koji se parkiraju na travi, uniste travu, pojavi se gola zemlja i na kraju blato. Blato u grad moze stici i sa strane kao na primer u slivu j morave koja je poznata po cestoj pojavi bujica, izazvanih velikom secom sume u slivu iste reke. Tako da ce svaki grad uz j moravu dobiti malo blata. U gradovima je jako vazna disekcija terena i nagib padina ( ulica ) vise ce biti blata u nizim delovima grada nego u visim i to utoliko vise ukoliko su ulice strmije. Ulica je vododrziva povrsina pa ne dolazi do infiltracije vode u podlogu. I onda sva voda tece ulicom i to mnogo vecom nego sto bi tekla po rastresitom zemljistu. U koliko se u reljefu javljaju depresije moguce je stvaranje blatnih jezera jer voda nece da tece po ravnom.

Postoje i drugi uzroci za pojavu blata. U slucaju poplava izazvanih visokim vodostajima reka napusta korito i svoj suspendovani nanos ( blato ) ostvlja ga na poloju. Te se na taj nacin obrazuje blato u tom pojasu oko reke koje se povlaci isparavanjem i infiltracijom u hidroloski kolektor ( zemlju )

Moze se desiti da blato dodje i iz obliznjih blatnih vulkana. Moze se to desiti i kod lavicnih pod uslovom da se vodena para koja je sastavni deo gasova izbacenih pri erupciji kondenzuje i tako pomesana sa vulkanskim pepelom obrazuje vrele blatne bujice kao onomad u herkulanumu pod vezuvom
 
Thalasoma:
Stvarno se divim tom fenomenu Beograda ali i svih ostalih gradova u Srbiji.
Ljudi, nije mi jasno odakle dolazi svo to blato koje je po ulicama cim pocne jesen i ostaje tu do sredine proleca.
Mislim na onaj tanki "fini" sloj mulja-blata kojeg ima kako po perifernim ulicama, tako i po samom centru.
Da li je moguce da ga se nikada necemo resiti?
I vi ste mi svi neki vozači! :lol: Rešite se neispravnih karburatora, creva za ulje, auspuha... Zašto se sneg raskaši u blato? Pa posle skoro svakog parkiranog automobila ostane tamna masna fleka. Normalno da se sve onda lepi na to.
Hm, automobila? Ni autobusi nisu bolji. Ovi, gradski.
Inače, u moju ulicu perači (gradski) svraćali celo leto, a sada ih nema. Pare iz budžeta otišle na grejanje?
 
zainteresovana:
I vi ste mi svi neki vozači! :lol: Rešite se neispravnih karburatora, creva za ulje, auspuha... Zašto se sneg raskaši u blato? Pa posle skoro svakog parkiranog automobila ostane tamna masna fleka. Normalno da se sve onda lepi na to.
Hm, automobila? Ni autobusi nisu bolji. Ovi, gradski.
Inače, u moju ulicu perači (gradski) svraćali celo leto, a sada ih nema. Pare iz budžeta otišle na grejanje?

agree...a kad bolje razmislim ja se nesecam kad su perachi poslednji put posetili moju ulicu:-?
 
Taj fini sloj blata-mulja dolazi od posipanja ulica rizlom i solju, jer se koristi tzv prljava so, a rizla samo po sebi sadrzi zemlju tj blato.
Eto misterija je razresena.
 
Autobus 88:
Radi se o eroziji zemljista

Zavisi od vise faktora: nagiba terena. vrste zemljista.biljnog pokrivaca, intenziteta padavina, ljudskog faktora i slicno. Kisa prvo razorava zemljiste zatim ga transportuje i odnosi sa teritorije. Sto je ona jaca i dugotrajnija vise zemlje ce biti odneto. Blata ima najvise u jesen i prolece zbog vece kolicine padavina upravo u to doba.

U gradskim uslovima postoji vise mogucnosti za pojavu blata - blatnih potoka koji transportuju erodirani materijal. jedna od njih jeste i ova koja je pomenuta da ono dolazi iz raznih gradilista gde ima materijala koji se izliva na ulice. Druga su automobili koji se parkiraju na travi, uniste travu, pojavi se gola zemlja i na kraju blato. Blato u grad moze stici i sa strane kao na primer u slivu j morave koja je poznata po cestoj pojavi bujica, izazvanih velikom secom sume u slivu iste reke. Tako da ce svaki grad uz j moravu dobiti malo blata. U gradovima je jako vazna disekcija terena i nagib padina ( ulica ) vise ce biti blata u nizim delovima grada nego u visim i to utoliko vise ukoliko su ulice strmije. Ulica je vododrziva povrsina pa ne dolazi do infiltracije vode u podlogu. I onda sva voda tece ulicom i to mnogo vecom nego sto bi tekla po rastresitom zemljistu. U koliko se u reljefu javljaju depresije moguce je stvaranje blatnih jezera jer voda nece da tece po ravnom.

Postoje i drugi uzroci za pojavu blata. U slucaju poplava izazvanih visokim vodostajima reka napusta korito i svoj suspendovani nanos ( blato ) ostvlja ga na poloju. Te se na taj nacin obrazuje blato u tom pojasu oko reke koje se povlaci isparavanjem i infiltracijom u hidroloski kolektor ( zemlju )

Mislim da je najvise krivica do parkiranja automobila po zelenimi povrsinama ali naravno, tu je i so kojom se posipaju ulice tokom sneznih padavina ali i sva ona gradilista sa kojih kamioni i ostala vozila izlaze sa masom blata na gumama. Ipak, to parkiranje po travi... To je stvarno uzas i jad. Na Vidikovcu npr. svaki "revnosniji" obozavalac svog automobila je zabio dve celicne cevi u zemlju, zakacio lanac i to je njegovo parce zemlje tj. parking. Strasno!
Jos gore je kada vidis sav taj tzv. "jet set" koji dolazi recimo u elitni "Colonial Sun" i svoja skupocena vozila parkiraju takodje po zelenim povrsinama.
Stvarno smo...
 

Back
Top