Strogo kontrolisan ludak

gost 88651

Iskusan
Banovan
Poruka
6.081
Strogo kontrolisan ludak je, koliko sam shvatio, po Toltecima neka vrsta idealnog čoveka.

Razmišljam, da li je zaista potrebno / neophodno da čovek poludi, da dotakne dno, da bi eventualno možda sagledao stvari iz neke jasnije perspektive?

...

"neki ljudi nikad ne polude.
kakve zaista užasne živote
oni vode."

Bukowski

...

Setih se i ovog od Bernharda:

„Kad ne bismo imali tu svoju veštinu preterivanja, rekao sam Gambetiju, bili bismo osuđeni na neki užasno dosadan život, na neku egzistenciju koja ne bi više bila vredna egzistiranja. A ja sam svoju veštinu preterivanja razvio do neslućenih razmera, rekao sam Gambetiju. Da bismo nešto učinili shvatljivim, moramo preterivati, rekao sam mu, samo preterivanje čini nešto očiglednim, ne smeta nam čak ni opasnost da će nas u zrelijim godinama proglasiti za ludu. Nema ničeg boljeg nego da te u zrelijim godinama proglase za ludu. Najveća sreća za koju znam, rekao sam Gambetiju, jeste sreća stare lude koja može sasvim nezavisno da svoju ludost isteruje do krajnjih granica. Ako za to imamo mogućnosti, trebalo bi da nas najkasnije u četrdesetoj proglase za staru ludu, i da pokušamo da tu svoju ludost isteramo do kraja. Ludost je ono što nas čini srećnim, rekao sam Gambetiju.“

„Brisanje“, Tomas Bernhard

Oshomad.jpg


:think:
 
možda je malo škakljiva tema, pa se unapred izvinjavam osetljivijima.

...

naišao sam u kjnigama o Toltečkom učenju na pojam "ratnički nervni slom".

oni valjda sami sebe guraju u to, koliko sam shvatio, valjda postaju "bolji" posle toga.

...

"strogo kontrolisan ludak" je,valjda i koliko sam ja shvatio, ako neko zna bolje, neka me slobodno ispravi — čovek koji je u očima posmatrača besprekorno normalan, ali je, ustvari, lud.

valjda mnogo šire i više opaža od "normalnih".

to je valjda čovek koji svet vidi kao čudo, divi se i otkriva.

...

evo nekih delova:

“Ako želiš da upoznaš magičnu stranu sveta, budi neumoljiv prema svom razumu. Ne dopusti mu da se oseća udobno; dovedi svoje racionalne pomisli do krajnosti, do tačke sloma. Pod takvim okolnostima, tvom umu će preostati samo dve mogućnosti: da nametne sebe prisiljavajući te da napustiš podučavanje, ili da ućuti ostavljajući te na miru.”

Kastaneda

...

Novinar: "Izgleda da ima mnogo paralela izmedu egzistencijalističke filozofije i učenja don Juana. Ovo što ste rekli o odluci i gestu navodi na to da don Juan, kao i Niče ili Sartr, vjeruje da volja, prije nego razum, predstavlja osnovnu moć čovjeka."

Castaneda: “Mislim da je to tačno. Govorit ću u svoje ime. Ono što ja želim đa učinim, i možda to mogu da postignem, jeste da oduzmem kontrolu mom razumu. Moj razum je kontrolisao ceo moj život i radije bi me ubio nego što bi prepustio kontrolu. U jednom trenutku mog učenja postao sam duboko deprimiran. Bio sam preplavljen strahom i sumornošću, i mislima o samoubistvu. Onda me je don Juan upozorio da je to jedan od trikova razuma da zadrži kontrolu. On je rekao da moj razum čini da moje tijelo osjeća đa život nema smisla. Ali od trenutka kada je moj um vodio svoju posljednju bitku i izgubio, razum je počeo da zauzima svoje odgovarajuće mjesto kao oruđe tijela.”

...

Setih se i ovog iz Hrišćanstva:

Jer je pisano: pogubiću premudrost premudrijeh, i razum razumnijeh odbaciću.

Korinćanima 1, 19

...

:think:
 
Poslednja izmena:
u nedostatku učitelja, možda neko vreme i mora da se bude pod kontrolom doktora?

Gurđijev:

“ 'Odbojnici' automatski kontrolišu čovjekovo djelovanje, riječi, misli i osjećanja. Ukoliko bi se ‘odbojnici’ uništili onda bi sva kontrola nestala. Čovjek nije u stanju da egzistira bez kontrole, čak iako je ta kontrola samo automatska.
Samo čovjek koji posjeduje volju, tj. svjesnu kontrolu, može da živi bez ‘odbojnika’. Iz toga proističe da kad čovjek počne da uništava ‘odbojnike’ unutar sebe on mora istovremeno da razvija jednu volju.
A pošto se volja ne može stvoriti po porudžbini u kratkom vremenskom roku, može se dogoditi da on ostane sa uništenim ‘odbojnicima’ i sa voljom koja još uvijek nije dovoljno snažna.
Jedina šansa koju on ima tokom tog perioda je da bude kontrolisan od strane druge volje, koja je već prethodno dovoljno ojačana. “
 
setih se i ovog:

"Oduvjek je postojao samo jedan život u različitim oblicima , onkraj uma , ispod forme." "Podržavam uzimanje medikamenata u svrhu liječenja mentalnih tegoba" Eckhart Tolle

U jednom momentu na predavanju je rekao da čovjek koji uđe u stanje sadašnjeg trenutka pod silom tjela boli navezanog na um i emocije može doživjeti šok i suicid
te je zbog toga potrebno biti oprezan i piti farmakoterapiju kod mentalnbih tegoba
 
A da umesto doktora ili učitelja pokušaš da radiš na sebi...samoposmatranjem, između ostalog, otkrivaš odbojnike i spoznaješ svu štetnost njenih delovanja.

A volju ojačavaš tako što gradiš strpljenje, naravno, strpljenje u kojem si potpuno svestan sebe i sveta oko sebe.
Kao vojnik na straži u ratnim uslovima, koji mora ostati budan sve vreme dok je na straži inače se može desiti da dovede u opasnost i sebe i one koje čuva.
Strpljenje je majka volje, to je i Gurđijev govorio.
 
Razmišljam coco, možda si u pravu i za ludost i ludilo...razmišljam da li kad kažu strogo kontrolisana ludost ustvari misle na sferu svakodnevnog, 'normalnog' ponašanja...inače mislim da sam negde u tim knjigama valjda pročitao i da je ratnik zapravo oličenje mentalnog zdravlja, valjda tako nešto... sad sam se malo zbunio :p
 
Ako podigneš svoju svesnost na viši nivo, tada na svet gledaš drugačijim očima nego ostali ljudi u okruženju. Za njih postaješ drugačiji jer ono što je niže ne može razumeti ono što je više od njega, Za njega je to potpuno neprihvatljivo i ludo, te zbog toga ratnik nastoji da sebe spusti na nivo ostalih, a to radi tako što svesno kontroliše svoju ludost.

Ja sam mislio da ćeš ti govoriti o praktičnoj primeni kontrole svoje ludosti, ali mi se čini da ti još nisi ni počeo sa praktičnim radom na sebi...još uvek samo čitaš o tome.
 
"Mada se proces spiritualnog buđenja obično odvija bez incidenata ili prekida, može se desiti da blokade i nečistoće u telu stvore simptome koji podsećaju na različita neurološka i psihijatrijska stanja."

Kundalini Tantra, Svami Satjananda Sarasvati

...

“Kada je slomljena inercija unutrašnjeg dijaloga, svet se menja i postaje nov. Talas energetskih osećaja poput nekog nepodnošljivog vakuuma se otvara pod njegovim nogama. Zbog toga ratnik može da provede godine u nestabilnom stanju uma. Jedina stvar koja ga ohrabruje u takvoj situaciji je ako zadrži cilj svog puta jasno pred sobom i ne izgubi, ni pod kojim uslovima, svoju težnju za slobodom. Besprekorni ratnik nikad ne gubi pamet.”

Tores, Susreti sa Nagualom
 

Back
Top