PMF Novi Sad Matematika

Dvoumim se između matematike i informatike na PMFu u Novom Sadu ali pošto sam čitao na sajtu PMFa da je literatura na engleskom verovatno informatika otpada jer ne stojim bas dobro s engleskim.

Ne najverovatnije, nego sigurno. Kako misliš da se baviš informatikom kad ne znaš engleski? Isto kao kad bi želeo da budeš arhitekta ali ti je geometrija bila baš ono najsmor od matematike.

Znam da je trebalo sve da stavim u jednu temu al sta da se radi. Ali svejedno to nije razlog da mi niko ne odgovori na postavljeno pitanje.

Nije razlog da ti ne odgovori, ali jeste da te smatra neozbiljnim i ne dodeli pažnju
 
Zdravo. Razmišljam se da upišem smer matematika na PMFu u Novom Sadu pa me interesuju Vaša iskustva, kakvi su profesori, koliko predznanje je potrebno, gde kasnije mogu da se zaposlim a da nije prosveta,...

Trenutno sam student prve godine matematike (smer je sada nebitan, jer dosta predmeta polazemo istih, i 3-ogodisnji i 5-ogodisnji smer). Ako planiras da upises i dalje - predznanje ti neko nije potrebno, ja sam iz medicinske skole, gde sam imao samo 2 godine matematike, tako da mozes pretpostaviti kakvo je moje predznanje u poredjenju sa nekime iz gimnazije.
Prvi semestar sam zavrsio dobro, prosek visok, 4 polozena od 5 predmeta (analiza prva cak polozena), ostala je neka analiticka geomterija - nista pretesko, ali bolje da se to resilo odmah nego elementarna matematika (predmet koji sadrzi celu moju srednju skolu), da imas plan za jos lakse studiranje, jer je iz roka u rok analiticka teza. Cak sam u januaru dao samo engleski, a sve ostalo u aprilu. Ali - profesori su generalno dobri, ako si spreman za ispit. Dobijao sam iz svakog usmenog maksimum, i imas tipa 40-50 strana sveske da naucis (ali od a do s sve, negde cak i nabrajanja i primete iste kakve u svesci imas), ali sam se ubijao od ucenja za aprilski rok. Po 12-13 sati u citaonici dve nedelje pre roka pogotovo. A poredjenje radi, u januaru sam za svaki ispit spremao 2-3 dana po 6-7 sati ucenja i polozio jedan sa 6-icom (i ponistio ga na kraju), tako da nije sala fakultet. Ne mozes ga uopste zavrsiti ako se tako zezas, kao ja u januaru. A u aprilu nije bilo odmora. Sad za junski rok planiram isti tempo (i vec ga primenjujem). I uci se bukvalno od 3-4 popodne do 3-4 ujutro. Sa pauzama cestim - naravno, ali tako se jedino i poloziti sa visokim ocenama moze, a ako nemas bas nimalo srece, tako se moze samo poloziti i za manje ocene hah. Ako imas - mozes tipa 3 pitanja od 25 nauciti i dobijes neko od ta tri i na konju si. Mnogi su vec poodustajali, ali to jer jeste pretezak fakultet, jer mnogo zrtvovanja trazi i truda, motivacije, pogotovo u prvoj godini jer se tek privikavas. Kasnije ti se to sve nadovezuje jedno na drugo, vec se u drugom semestru primecuje. I moj ti je savet da cak ni ne ides na sva predavanja, nego odaberes samo neka i drzis se njih koliko mozes, jer generalno sve sam mozes nauciti, uz, ponavljam, dosta truda. Na predavanja idem jednom nedeljno koja traju po sat i po max. I zbog toga moras biti dobar sa osobama koje idu uvek na predavanja da kopiras sve sto ste radili (ili uslikas pa prepisujes zadatke) heheheheh.
 

Back
Top