Konzerviranje mesa u tegli

proka

Legenda
Poruka
57.100
Konzerviranje mesa u tegli

meso09876.jpg



Sastojci

  • 2,5-2,8 kg mesa
  • 4 tegle (0,7 l) sa poklopcem na navoj koji ima obloženu unutrašnju ivicu
  • 4 kašičice soli
Način pripreme
Stavila sam količinu za 4 tegle jer se jedino tako finansijski isplati. Meso može biti svinjsko, juneće, pileće, ja konzerviram svinjsko, od buta ili svinjski šol. Meso iseći na kocke i slagati u tegle uz dodavanje soli, 1 kašičica soli na jednu teglu. Tegle se zatim zatvore, uviju u neku tkaninu (ja ih uvučem u običnu čarapu, naravno, čistu), stave u šerpu i sipa se voda maltene do poklopca, odnosno napravi se vodeno kupatilo.
Uključi se ringla na najjače i kad voda u šerpi proključa, smanjiti temperaturu toliko da voda lagano ključa. Posle ključanja od oko 2,5 sata, šerpa sa teglama se ostavi da se ohladi, a onda se tegle vade. Probajte, zatvarač je hermetički zatvorio teglu.
Ovako konzervirano meso može da se jede onako kako je u samoj tegli, ili da se doda u bilo koje jelo koje spremate sa mesom, s tim što će trebati mnogo manje vremena za spremanje jela, jer je meso već termički obrađeno. Ako se koristi masnije meso, onda je masa oko mesa spihtijana.
Na ovaj način meso se konzervira u jugoistočnoj Srbiji, preciznije, u kraju oko Bosilegrada, gde sam i imala prilike da to probam i uvrstim u svoj jelovnik.
Vreme za pripremu: 180 minuta
93055





- - - - - - - - - -

https://www.krstarica.com/kuvar/glavna-jela/jela-s-mesom/konzerviranje-mesa-u-tegli/

- - - - - - - - - -

https://www.krstarica.com/kuvar/glavna-jela/jela-s-mesom/konzerviranje-mesa-u-tegli/

- - - - - - - - - -

kakva su Vaša iskustva?

da li ste ikada na taj način ostavljali meso u zimnicu?

dopada mi se ideja a posebno deo u kome se napominje da se meso kuva u sopstvenom soku i da sve ostaje u tegli

dakle, u teglu ide samo meso i malo soli - mišta više, ni kap vode

- - - - - - - - - -

teleshkoburkani.jpg
 
Моја свекрва је ово правила, божанственог је укуса, месо је мекано као душа.

Нама је било жао да стављамо у јело, јели смо га тако уз кромпир.

И да, правила је баш као што је написано, ништа више није додавала.
 
ovo mi lici na konzerve * devetke * iz vojske

odlicno je , moze se jesti tako a moze se jos malo obraditi na svaki nacin


sto se tice kucne radinosti najsavrsenije je bilo sveze svinjsko meso , usoljeno i zatvoreno , sa sipanom vrucom masti koja ga posle cuva
 
Mast da, to mozes uvek, bilo kada, isprizis meso i samo ga prelijes sa otopljenom masti i ono se stegne i leto zima nista...bez ikakve pripreme.
Ali ovde je receno tegla pa naslagano meso u kockice, pa zatvorena tegla pa tegla zatvorena u vrucu vodu.
 
Mast da, to mozes uvek, bilo kada, isprizis meso i samo ga prelijes sa otopljenom masti i ono se stegne i leto zima nista...bez ikakve pripreme.
Ali ovde je receno tegla pa naslagano meso u kockice, pa zatvorena tegla pa tegla zatvorena u vrucu vodu.

Вода кључа два и по сата, као и садржај у тегли.

Потпуно је скувано.
 
Ko bi pekao meso u pekacu ako moze da uzme teglu od 3,5kg stavi komad unutra a moze da udje dobar komad od 2,3 kg unutra...i zatvoris teglu bez dodavanja vode i samo ubacis u vodeno kupatilo na 3h, i to je opet isplativije nego pecenje u rerni na 160C i to 4h i vise.....
Moje dugokuvalo trosi manje od 200W za odrzavanje kljucanja bez obzira na kolicinu vode koja se tako odrzava..
To znaci da ja mogu da sa 200W kuvam, tj ne znam kakav je ukus, kuvan ili pecen, komad svinjski od 3kg bez prskanja, zaebavanja, gledanja, okretanja....samo nastelujem dugokuvalo , krcko to vi zovete i krcko to ugasi kad kazem da ugasi..

Malo adaptiram recept ali pratim sta pricate...
 
Tegla koja je zatvorena je na 96C 2,5h, to pise...

- - - - - - - - - -



Pa onda je bez veze peci meso u rerni 3h 4h ako se ovako moze ispeci na 96C za 2,5h...
Tamo je na 220C ili nek bude na 160C...

Кад печеш месо у рерни печеш велики комад, наравно да треба више времена, плус се оно пече, не кува се.

Кад куваш парчиће меса у чорби, или супи, довољно је максимум сат времена.

Ако је тврђе, два сата.

Овде се кува исечено на ситнију парчад.
 
ovo mi lici na konzerve * devetke * iz vojske

odlicno je , moze se jesti tako a moze se jos malo obraditi na svaki nacin


sto se tice kucne radinosti najsavrsenije je bilo sveze svinjsko meso , usoljeno i zatvoreno , sa sipanom vrucom masti koja ga posle cuva

Ta duga 9. je bila konzervirana govedina.

Imala je i svoj loj...koji je otpušten prilikom kuvanja.
 
Samo da meni bude jasno , ovde se u teglu ne dodaje nikakva tecnost, samo meso .....i 3 zrna soli...

Јао, види стварно :eek:

Колико се ја сећам, ово месо које је свекрва спремала вадили смо из неке течности желатинасте.

Мора да је стављала воду или мало масти, немогуће је баш без ичега...

Извини, мени промакло да пише само месо и со.
 
Pa mozda i moze, ako su sitni komadi...a nabijas meso da sve popunis....
Mada ja ne vidim problem u sistemu ni ako je jedan veliki komad, jer mesu je isto , a mali komadi zbijeno ili veliki komad...
Bar sto se kuvanja tice....
Ne znam one serpe sto se zovu vodeno kupatilo, za filove za kolace, to isto drzi temperaturu na 96C...
Nemam nijedno , ali bih mogao da probam da to koristim u ovu svrhu.
Mene inace stalno opominju da malo trosim ulja, jer imam nekoliko trikova i za przenje i za spremanje i za kuvanje, pa mi ne treba puno ulja..
Plus koristim trik sa zatvaracem sa rupicom...koji takodje stedi ulje...

I mnogo je teze postici istu ukusnost sa malo ulja i sa malo soli nego sa vise ulja...
 
Јао, види стварно :eek:

Колико се ја сећам, ово месо које је свекрва спремала вадили смо из неке течности желатинасте.

Мора да је стављала воду или мало масти, немогуће је баш без ичега...

Извини, мени промакло да пише само месо и со.


istina je da je samo meso i so, vodu i masnoću otpusti samo meso tokom kuvanja
 
istina je da je samo meso i so, vodu i masnoću otpusti samo meso tokom kuvanja

Синоћ смо муж и ја мозгали на ту тему, ни он није могао да се сети да ли је свекрва стављала макар мало воде, мада месо заиста пушта воду...

Решили смо да пробамо са једном теглом на суво, да видимо на шта ће личити.

Ако ништа друго, смазаћемо у неком ђувечу.
 
Синоћ смо муж и ја мозгали на ту тему, ни он није могао да се сети да ли је свекрва стављала макар мало воде, мада месо заиста пушта воду...

Решили смо да пробамо са једном теглом на суво, да видимо на шта ће личити.

Ако ништа друго, смазаћемо у неком ђувечу.

Sto je meni ovo romanticna izjava u danasnje doba, ne biste verovali...
 
Синоћ смо муж и ја мозгали на ту тему, ни он није могао да се сети да ли је свекрва стављала макар мало воде, мада месо заиста пушта воду...

Решили смо да пробамо са једном теглом на суво, да видимо на шта ће личити.

Ако ништа друго, смазаћемо у неком ђувечу.

pa kako je proba ispala?
 

Back
Top