Idemo u MALINEEE ?

Naravno i slažem se da bi dnevnice trebale biti veće. Nije to lak posao uopšte.

- - - - - - - - - -

Ako mozes ovo da pojasnis ?

Reci samo šta konkretno.

- - - - - - - - - -

Za pokretanje malinjaka treba par hiljada evra. Sadnice dobiješ od zadruge i otplaćuješ od roda 4-5 godina, tako da i ne osjetiš. Jedino plaćaš preparate, ali nije ni to veliki trošak, godišnje možda 500 evra, a to ti radnici zarade za par dana.

Par hiljada eura nije mala para, priznaćeš. Treba to zaraditi. A ima prilično troškova. U malinama su, pogotovo sad bukvalno nikakve pare. Plus što su poslednjih godina vremenski uslovi ekstremni i što grad i oluje lupaju svaki čas.
 
Да сам гладна и немам за дете, брала бих и за мање.

Али, у Србији изгледа нема гладних.

Ljudi bukvalno shvataju termin "gladan narod".

- - - - - - - - - -

Mislim da ima opcija naplaćivanja po ubranom kilogramu, za one koji žele da izbegnu zloupotrebljavanje dnevnice.
 
Ne znam da dnevnica bude 20e, obično bude 10-12e ako je veća pauza u najtoplijem delu dana a maksimalno oko 15e. U mom gradu se ove godine političari najviše falili što je na sajmu zapošljanjanja glavna stvar bila sezonski radovi, moš misliti, zar nije to još jedan korak u nazad odn. daj šta daš. Ko bi sad širio malinjake pa da mu treba novih radnika a ne već poznatih, ovi što imaju malo mogu samo da zatvore kad dođe da treba da obnovu, jedino ko ima 10, 15 i više hektara pa da bude prihod za porodicu, kan da naši mediji ko i uvek malo kasne i prenakite. Živim u delu gde se to masovno gaji, imam dva bliska rođaka koji se time bave i znam prilično isplativot, kako se nalaze isti radnici koji tu već i žive i kako ako nešto bude dobro isplativo potraje par godina, opet ako nemaš veliku površinu pod kulturom.
 
To bi trebalo da bude placeno od KG nabranih malina.

Na nekim mjestima postoji i ta opcija, ali dosta rijetko. Jednostavno, previše je to cimanja i za radnika i za gazdu, a na kraju se sve svodi na maltene isto. Prosječan radnik za 12h aktivnog branja nabere 55 kg. Ako više dana bereš drastično ispod prosjeka a da nije uzrokovano nedostatkom malina, dobićeš otkaz, a isto tako ćeš imati nekoliko dana po 60-65kg, ali opet se sve svodi na taj prosjek 55kg.
Plus, stalno moraš paziti da te gazda ne zakine, ili hladničari njega, ili da ti ostali radnici ne zamjene ili ukradu maline. Ovako se pogodiš za fiksnu dnevnicu i bereš dok ima.
 
Na nekim mjestima postoji i ta opcija, ali dosta rijetko. Jednostavno, previše je to cimanja i za radnika i za gazdu, a na kraju se sve svodi na maltene isto. Prosječan radnik za 12h aktivnog branja nabere 55 kg. Ako više dana bereš drastično ispod prosjeka a da nije uzrokovano nedostatkom malina, dobićeš otkaz, a isto tako ćeš imati nekoliko dana po 60-65kg, ali opet se sve svodi na taj prosjek 55kg.
Plus, stalno moraš paziti da te gazda ne zakine, ili hladničari njega, ili da ti ostali radnici ne zamjene ili ukradu maline. Ovako se pogodiš za fiksnu dnevnicu i bereš dok ima.

Sta to znaci PROSECAN RADNIK?

Ako je 55 kila prosek, onda mozda jedan radniok bere 10 kg, a drugi 90 kg!

Nije posteno da dobiju ISTO!

Ali, za gazdu je tako JEDNOSTAVNIJE.
 
Sta to znaci PROSECAN RADNIK?

Ako je 55 kila prosek, onda mozda jedan radniok bere 10 kg, a drugi 90 kg!

Nije posteno da dobiju ISTO!

Ali, za gazdu je tako JEDNOSTAVNIJE.

Ma nije tako. 55 kg prosjek po radniku po danu. Od jednog radnika se očekuje da bere čitav dan i da nabere otprilike 55 kg I to je to! Danas 55, sutra 62, prekosutra 50, nakosutra 53...Samo da mu dnevni prosjek bude oko 55.

90 kg ne može niko nabrati, a kad bi nabrao 10 kg za dan, već posle par sati bi dobio otkaz.
 
E jednom da rodi i sirotinji .

Oglasi puni ponuda za branje malina, a radnika nigde! NIKO NEĆE DA RADI ZA 70.000 DINARA!

Vlasnici malinjaka nude dnevnicu od 20 evra, smeštaj, tri obroka dnevno, pauzu od dva sata tokom najtoplijeg doba dana, ali radnici se ne javljaju. A berba počinje za 15 dana

https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/...-puni-ponuda-za-branje-malina-a-radnika-nigde


Ispod 2.500 din nece biti dnevnica ,pa kad se na kraju meseca sve sabere bice zarada skoro pa duplo veca od prosecne u Srbiji .

Za koliko dnevno bi ste vi pristali da berete maline ?

Bas mi je drago. Sto vise propadne, manje roda, veca cena. Meni odgovara.

- - - - - - - - - -

crnacki posao

barem kako sam cuo

nisam brao , brao sam visnje kao srednjeskolac

a maline su nize , moras savijen dok sunce przi

jos ako naletis na loseg gazdu , pa da dva sata preko dana a posle tera do 8 dnevnicu

Da crnacki. Ne znam sta je gore maline ili jagode. Ja radim kod sebe pa mogu kako hocu. Kad dodje 5. sat i ulazis u 6, vec ti je dosta. Ledja pucaju

- - - - - - - - - -

I da gazda jer uvek u plusu, ne brinite vi za njih.

Plus ne kidaju svoja ledja.
 
vidim propaganda odradila svoje. drzava sa monopolima hladnjacarima najvise uzima a svi pljuju seljaka...... gde seljak da ima para i bude bogat- to mora da bude u prnjama i da zivi u sojenici,....
komunizam nas je unistio za 200 god.
 
sad te pljacka drzava i hladnjacari iz stranke da uzmu 90% profita obaranjem cene a ostave malinarima taman kolko da prezive... i da usput nahuskaju radnike i narod protiv seljaka.... klasika, a idioti se sami primaju. ne sme covek ni da strajkuje . nesto ne pljujete prosvetare tolko.
ovde nikad nece biti bolje.
 
Prezrele maline opadaju na zemlju, pa moraš da ih pokupiš. Kad naiđe najveći talas, radnici ne mogu da stignu sve da poberu, maline padaju na zemlju i onda par dana čučiš i kupiš sa zemlje. Butine i koljena bole u pm!

obicno vi lenjivci zaostajete u vrsti i mnogo pricate dok radite , pa da bi izasli na pauzu uzmu pa protresu zicu sto drzi maline da sto vise opadne da bi pre zavrsili vrstu..... ko vas ne zna ., srpski radnik - najgori.
nego sta ces nego da kupis sa zemlje i to svaku!!
a tek sto beru sakama i sve zgnjece malinu pa mi obaraju cenu to tek je show.

- - - - - - - - - -

A gazdi su maline same nikle, nije ništa uložio u njih. Pale mu sa neba. Da...

- - - - - - - - - -



Ja sam daleko od toga da sebe nazovem "gazdom" ali ja sam prošle godine brao sam. I roditelji pa koliko stignemo. Da sam plaćao berače bio bih u žešćoj dubiozi. Krajnja cena po kojoj su mi sve platili je bila 100 din za kg.

i ja to gledam , smanjio sam taman kolko mogu porodicno da oberem , zajebi ove nase radnike veca dara nego mera i jos te pljuje....
 
Onda je to resenje za sve malinare .

Obradjujte povrsine koje sami ( porodicno ) mozete da uradite ( oberete )

Ako vam se isplati da berete na 80.00 din kolika je samo zarada$$$........ bila pred-prosle god kada se prosecna otkupna cena vrtela

oko 240.00 din/kg :think:
 
mislim da me nisi razumeo jer gledas kroz drugaciju prizmu zarade:hahaha: . mora da se plati struja nafta telefon odeca obuca hemija , porez ...... znaci ti si rob. mora negde pare da nadjes ,a gde?. nema zarade.
bracu al samo za sebe da imam da jedem i za zamrzivac , i da dam drugima u trampu eto to , jer bez ulaganja rod ce biti desetkovan i to za vise godina jer koren povuce bolesti.
 
440e x 0,701 = 310e.neto..
a koliko potrosis na hranu za mesec dana? 100e?
racunaj i ishranu.

Рачунаш као да је тих 440Е бруто1 (бруто који прима радник), а не бруто2 (укупно што исплаћује послодавац). И обратити пажњу да се у малинама не ради о осмочасовном радном времену.
 

Back
Top