Да ли заиста бирамо?

Ako krenem od sebe, kad biram, oko mene se najjase svi ostali i pocnu kritiku...
Ja imam strpljenja da objasnim zasto i logiku, ali oni nemaju strpljenja da slusaju i tako to zavrsi...

Inace u kapitalizmu USA koji smo i mi model, koristi se bas to da je izbor neprikosnoven jer logika ljudi je toliko tupa da objasnjavanje ne pomaze.
Tada svako izabere ono sto moze mozgom da podrzi...ili manje...

Vecina ljudi , da ne bi od drugih bili prozvani da su glupi, npr ja vazim za izuzetno glupu i budalastu osobu, biraju put netalasanja, znaci da ne biraju....nego su metalna kuglica..
 
Tolteci kažu ovako:

Untitled.jpg


Untitled1.jpg
 
Имам илузију да бирам а заправо (у најбољем случају) користим искрсле шансе. Није ни то лоше, неко ни то не уме.


da, odlično pitanje i dobar komentar.
mislim da je naš izbor sveden na predmete, na stvari koje kupujemo, ali na ljude koji ulaze i izlaze iz našeg života kao i na događaje koji nam definišu život nemamo kontrolu.
naprosto je nemamo.
sada bi me neki lajf kouč sočno dematovao ali zabole me.
 
Да ли само најбољи међу нама имају тај луксуз избора? Упис у жељену школу или на факултет.

Буквалан пример али 'ајде.

Prvo zaradiš pare, pa onda biraš. Takav je sistem. Ako ne umeš da unovčiš svoje znanje ili neznanje, onda i ne zaslužuješ da biraš. Svet tako funkcioniše od kada su izmišljene pare. Svi pokušaji da se taj sistem sruši (tokom istorije) propali su. A i budući pokušaji su osuđeni na propast.
 
da, odlično pitanje i dobar komentar.
mislim da je naš izbor sveden na predmete, na stvari koje kupujemo, ali na ljude koji ulaze i izlaze iz našeg života kao i na događaje koji nam definišu život nemamo kontrolu.
naprosto je nemamo.
sada bi me neki lajf kouč sočno dematovao ali zabole me.

Nisam lajf kouch, ali da te demantujem...tj. delimicno demantujem :D

Na dogadjaje imamo delimicnu kontrolu, ali fora je sto je proces komplikovan, i zamrsen, sa puno posrednih stvari izmedju nase akcije i konacne reakcije. I zato imamo delimicnu kontrolu - delimicno mi, delimicno posredne kombinacije koje se desavaju...kao u igri gluviih telefona - na kraju dodje oko 50-60% onoga sto je inicirano na pocetku.

A sto se tice ljudi - to je individualno - neko ima tu snagu, volju, zelju, nazovimo-kako-god, da lako menja ljude u svom zivotu, neko nema.

Sad ce ovo da zvuci kao life-kouch srannje, ali stvarno je tacno: kada nesto ne valja - menjaj! Neka boli, nek je neugodno, ali menjaj! Meni je takav pristup promenio zivot na bolje - od kada sam poceo tako da radim, mnogo sam srecniji i zadovoljniji....iako je u pocetku bilo malo bolno....
 
uh bre Perfi :)
duga priča, čitave knjige o tome ali pokušaću
prva stvar je - know your enemy.
da shvatimo da nismo slobodni.
ko nas to keca?
sitničavi racionalni um, ego, reaktivni um, nazovi kako hoćeš.
ratnik otprilike shvata da razum nije osnovna moć čoveka, nego volja.
pokušava da skine razumu krunu.
duga borba, opasnosti, moguća uletanja u krize itd.
svaki put kad delaš u gnevu, bez kontrole i discipline, ne uzdržavaš se - pobeđen si, kažu tolteci.
borba za dušu, i tells ya.
do poslednjeg daha.
sa samim sobom.
uvećavaš tu energiju, čuvaš je nesikiranjem i ostalim sranjima.
to dalje otvara razne mogućnosti, energija donosi sreću.
možda može da se kaže da je to borba za sreću.
 
Nisam lajf kouch, ali da te demantujem...tj. delimicno demantujem :D

Na dogadjaje imamo delimicnu kontrolu, ali fora je sto je proces komplikovan, i zamrsen, sa puno posrednih stvari izmedju nase akcije i konacne reakcije. I zato imamo delimicnu kontrolu - delimicno mi, delimicno posredne kombinacije koje se desavaju...kao u igri gluviih telefona - na kraju dodje oko 50-60% onoga sto je inicirano na pocetku.

A sto se tice ljudi - to je individualno - neko ima tu snagu, volju, zelju, nazovimo-kako-god, da lako menja ljude u svom zivotu, neko nema.

Sad ce ovo da zvuci kao life-kouch srannje, ali stvarno je tacno: kada nesto ne valja - menjaj! Neka boli, nek je neugodno, ali menjaj! Meni je takav pristup promenio zivot na bolje - od kada sam poceo tako da radim, mnogo sam srecniji i zadovoljniji....iako je u pocetku bilo malo bolno....
zašli smo u tešku digresiju sad.
nismo pričali o promenama onoga što ne valja. pa valjda će svako biće koje nije zadovoljno svojim trenutnim statusom da se pokrene i promeni se u nekom pravcu. na to nas tera životni impuls. evoluirali smo
popeli se na dve noge. red je da nastavimo sa tom borbom što kaže wirdž da budemo ratnici da ako nam je život već dat opravdamo njegovu osnovnu namenu.

nisam protiv pozitivnog razmišljanja ali nisam ni pristalica stvaranja veštačke sreće i udobnosti svakodnevnim mantranjima meni baš dobro ide, ja imam brdo para na računu, ja vozim rav 4 a v u stvarnosti sve obrnuto:lol:
ovde je čini mi se bila reč da se vratim na temu o tome koliko smo mi sami izabrali naš životni scenario a koliko je on bio već napisan nezavisno od naše volje
a pisali su ga roditelji učitelji razne životne okolnosti
nije ga sigurno pisala neka tamo sudbina.
 
zašli smo u tešku digresiju sad.
nismo pričali o promenama onoga što ne valja. pa valjda će svako biće koje nije zadovoljno svojim trenutnim statusom da se pokrene i promeni se u nekom pravcu. na to nas tera životni impuls. evoluirali smo
popeli se na dve noge. red je da nastavimo sa tom borbom što kaže wirdž da budemo ratnici da ako nam je život već dat opravdamo njegovu osnovnu namenu.

nisam protiv pozitivnog razmišljanja ali nisam ni pristalica stvaranja veštačke sreće i udobnosti svakodnevnim mantranjima meni baš dobro ide, ja imam brdo para na računu, ja vozim rav 4 a v u stvarnosti sve obrnuto:lol:
ovde je čini mi se bila reč da se vratim na temu o tome koliko smo mi sami izabrali naš životni scenario a koliko je on bio već napisan nezavisno od naše volje
a pisali su ga roditelji učitelji razne životne okolnosti
nije ga sigurno pisala neka tamo sudbina.

Ti si običan čovek prema Toltecima.
 
samo još jedan, pliz :)
znači mi jer me nešto jebavo ego ovih dana.

:heart:

- - - - - - - - - -

Ti si običan čovek prema Toltecima.
običnija ne mogu biti

- - - - - - - - - -

Да ли су они који нису бирачи нужно несрећни? Или је баш та животна лутрија прави изазов?
sreća i nesreća nalaze se u srcu ratnika a ne u njegovom koplju :lol:
 
zašli smo u tešku digresiju sad.
nismo pričali o promenama onoga što ne valja. pa valjda će svako biće koje nije zadovoljno svojim trenutnim statusom da se pokrene i promeni se u nekom pravcu. na to nas tera životni impuls. evoluirali smo
popeli se na dve noge. red je da nastavimo sa tom borbom što kaže wirdž da budemo ratnici da ako nam je život već dat opravdamo njegovu osnovnu namenu.

nisam protiv pozitivnog razmišljanja ali nisam ni pristalica stvaranja veštačke sreće i udobnosti svakodnevnim mantranjima meni baš dobro ide, ja imam brdo para na računu, ja vozim rav 4 a v u stvarnosti sve obrnuto:lol:
ovde je čini mi se bila reč da se vratim na temu o tome koliko smo mi sami izabrali naš životni scenario a koliko je on bio već napisan nezavisno od naše volje
a pisali su ga roditelji učitelji razne životne okolnosti

nije ga sigurno pisala neka tamo sudbina.

To je, takodje, jako individualna stvar. Svaka porodica je prica za sebe, i svacije okolnosti su manje-vise drugacije, i nemoguce je provuci neku univerzalnu formulu.
Ali, kada odrastemo, (ukoliko nemamo zdravstvenih problema) sve je u nasim rukama. Tada nema izgovora. I naravno, ne treba mantra u prazno, vec da se radi ka ostvarenju svog cilja, svog izbora.

Vrlo prost i dobro poznat primer je da zlostavljana deca ili postanu i sami zlostavljaci (u najvecem broju slucajeva), ili postanu veliki borci protiv zlostavljanja. Gotovo da nema sredine.
 
jeste, tačno je ovo je jedna široka priča i trebalo bi je temeljito ispričati ali obzirom da su modeli ponašanja ravni dnk nizu ni sama nauka o psihi čoveka nije uspela sve da obuhvati. svaki čovek kao što ti lepo reče je priča za sebe možemo samo načelno da se uklopimo u naučno ustanovljen model.

ipak jedna mantra mi ne silazi s pameti već danima moram da je podelim sa vama.
ako dovoljno dugo gledaš u ponor i ponor će početi da gleda u tebe.

a ja bar deset puta dnevno bacim kratak pogled u taj ponor...i odmah se setim ove stravične najave koja me prestravi
 
Video sam na primeru jako bliskih osoba kako ih je taj ponor povukao jer su predugo gledali.
Licno, osim bukvalnog ponora (imam strah od visine kada se nadjem na ivici neke litice i tada sam paralisan od straha), sve ostalo shvatam kao izazov, i onda skocim duplo jace nego inace, i preskocim ponor. Nasmejem mu se posle toga - i produzim dalje.
Do sada je uspevalo, a do kada ce, videcemo :)
 

Back
Top