Programiranje jednostavnih zadataka

Ribar

Poznat
Poruka
9.164
Prvi masovno korišćeni kućni računari koristili su programski jezik BASIC. Uz računar se dobijala knjiga sa uputstvom i spiskom naredbi. Sve se to moglo savladati za kratko vreme i praviti programi po volji.

Kasnije je BASIC prerastao u GWBASIC i koristio se i na računarima koji su imali Windows. Na savremenim računarima BASIC i GWBASIC više ne mogu da rade, a koliko znam i nema ih.

(GW)BASIC sam poznavao sasvim dovoljno da pravim programe koji su mi bili potrebni. Da ga ima i sada bih mogao da i sada pravim programe koji su mi potrebni.

Pošto ga nema, moram sesti i naučiti neki od novih jezika.

Koji je od postojećih jezika najsličniji BASIC-u? Vidim da postoji i QBASIC ali ne znam da li je još uvek upotrebljiv.

Napomena: ne znam engleski! :)
 
Poslednja izmena:
Programski jezik je alat kojim pravis proizvod - program.
S obzirom da su danas proizvodi drugaciji, i alat je drugaciji.
Zato, da bi danas programirao, moras da naucis kako taj novi proizvod funkcionise.

Ukratko - danas je program skup objekata. Programiranje danas nije nista drugo nego pisanje programskog koda koji opisuje te objekte, njihove medjusobne veze, i koji opisuje ceo njihov zivot: od pokretanja programa (kreiranja glavnog, pocetnog objekta), preko kreiranja ostalih objekata, nekih operacija koje oni rade, njihovog unistavanja (jako bitna stavka), i na kraju, kraj programa i "smrt" glavnog, pocetnog objekta.

Zato su danas, skoro svi programski jezici, takozvani "objektno orijentisani" jezici, jer su (grubo receno) napravljeni tako da sa njima lako mozemo da kreiramo te objekte.

Veruj mi, lakse bi ti bilo da zaboravis BASIC, i da krenes iz pocetka. Da prvo naucis osnovne principe OOP-a, i onda da krenes lagano da programiras u bilo kojem OOP jeziku - potpuno je svejedno kojem.
 
Ima i nastavak, oop, qbasic i ima tri cetiri varijante basica koji su prisutni na trzistu, malo nasminkani kao sto je Turbopaskal bio nasminkani paskal, mozda cak i kao delphi do pola u odnosu na obican Paskal.

qbasic ima prilicno detalja iz oop, mozda cak i lakse za ulaz nego da od starta ide na cpp...
 
Zaboravio sam kako se zove najbolji i najbrzi medju njima, mislim da je izgubio u imenu basic, ali je i dalje basic u sustini...
Ima oop, prilicno je skup, ako je legalan...
Dobar je za brzo programiranje...
Znaci nesto kao skript jezik, a opet nije...
Tako je zamisljen, da odmah u startu postavi evente, handle, ili neke druge vrste interapta, ima 5,6 vrsta i onda preostaje samo prozori i kod obrade UI...
To mu je najveca svrha, zavrsiti program za sat vremena, mozda moze za pola sata, ali kao novak, bas i ne moze...

- - - - - - - - - -

Ne znam ako ne zna engleski, da li je basic i dalje prednost, osim sto ga zna iz proslosti....
 
Ne kapiram od gwbasic-a je proslo mnogo vode rekama, kao da nisi seo za kompjuter 30 godina ;)
Mikrosoft ima Visual Basic od 1991, to je sad mislim na MS platformi nesto kao naj naj. Skini onu besplatnu verziju visual studia, mislim da ima Basic za dzaba.
Na Linux-u je to gambas.
 
Je l u to vreme bilo zabranjeno da se uvode kompjuteri iz inostranstva?
Jeste. Prve kompjutere sam kupovao na crnoj berzi.

ZX81 i ZX Spectrum - oba su se priključivali na tv prijemnik. Treći je bio Amstrad Schneider CPC 464, taj je imao sopstveni zeleni monitor. (Da se nije pokvario koristio bih ga i danas za moje programčiće.)

Onda PC 286, pa sam 386 preskočio, pa 486, itd. Koristio sam BASIC pa GW BASIC sve dok sam koristio Windows XP. Sada na Windows 7 više ne može. :(

Ima li kakvog iskustva sa takozvanom ''Galaksijom''?
Galaksija je je bio kit za samogradnju. Kupio sam ga ali ga nisam sastavio. Dao sam prijatelju koji ga je sastavio i pohvalio se da radi. Pošto ga je odneo u Švajcarsku nisam ga nikada video. Koliko znam iz časopisa koji su u to vreme izlazili neko je uspeo da mu poboljša osobine i bilo je nekih igrica koje su se razmenjivale.
 
Ako vec hoces da si u vodama Basica imas za "jednostavne zadatke" mogucnost koriscenja VBA tj Visual Basic for Aplication koji je deo OFFICE paketa, tj mozes ga koristiti ako imas neki program iz MS OFFICE, najjednostavnije npr u POWER POINTU ili u WORDU. Koristi se u DEVELOPER modu rada sa ovim programima, i skoro je ista sintaksa i logika kao kod nekadasnjeg Basica, Quicbasica, GW basica ...
 

Back
Top