Raketni motor

BoG97

Zainteresovan član
Poruka
136
Znam da vec postoje slicne teme ali vise se prica o opasnosti rukovanjem nego o onome sta je zapravo tema zbog toga otvaram ovu temu i pozivam sve one koji imaju iskustva, znanje, skolu,....

Pitanja:
1. Koje raketno gorivo koristi vojska? ( ne mislim na tecna)
2. Osim vec poznatih kombinacija :
KNO3 + SECER
KNO3 + S + C
KNO3 + S + C + AL

3. da li znate za jos neke kombinacije koje su efikasnije, manje dima,....

4. Da li je neko upoznat sa efikasnosti razlicitih oblika malznice raketnog motora?

5. zbog nemogucnosti da se kontrolise kolicina sagorevanja goriva ovakvi motori nisu najefikasniji zbog razlicitog pritiska na razlictim visinama da li se neko bavio ovim, to jest proracunom?

6. Da li je neko upoznat sa zakonom o proizvodnju ovakvog materijala kao i ispaljivanjem raketa (da li je dozvoljeno ispaljivati raketu od aluminijuma (metala) mozda glupo pitanje ali u kakvoj drzavi zivimo...)
Da li je potrebna neka dozvola za prozivodnju raketnog goriva?

7. Znam da postoje oblasti gde lete avioni i tamo postoji ogranicenje visine na kojoj se mogu ispaljivati rakete ali postoje i mesta (svrstana su po nekoj klasi) na kojima valjda nema granice o visini.
Da li je potrebno prijavljivati svako ispaljivanje?
 
Razlicite rakete trose razlicito gorivo. Fau 1 i 2 su koristile benzin. Komora za sagorevanje, klapna za ulaz vazduha i klapna za izlaz CO2 i pare. To je ozbiljan mlazni motor.
Danasnji Tomahavk, sa kojim smo se na ruzan nacin upoznali, koristi slican princip, mlazni motor samo bez mehanickih klapni.

Potrazi na netu podatke za protivgradne rakete. Mozes i na sajtovima modelara maketara. To su uglavnom mali i jeftini (malodimni barut) modeli.
Cenim da salitra (KNO3) nije pogodna za ozbiljnije rakete. Sa S i C gradi crni barut koga vise ni u petardama nema.
 
Rakete sa tecnim gorivom su veci problem jer mora postojati pumpa ili se gorivo mora biti pod pritiskom i ne zelim s time da imam posla po meni mnogo je lakse sa tvrdim gorivom.
Da li je uopste legalno?

amonijum perhlorat- koristi vojska kao oksidant ali se moze koristi i kao gorivo bez dodataka sigurno je MNOGO jace od Baruta i njegovih kombinacija ali da li je legalno imatu takvu supstancu u posedu i napraviti raketno gorivo to je vec problem.

Nemam iskustva niti para da pravim projekte koji bi kostali vise hiljada eura tako da meni nije potrebno tecno gorivo ali zelim da nadjem najefikasnije tvrdo gorivo po pitanju cene, sigurnosti rukovanja, jacine,.....

ako gorivo stvara vecu temperaturu onda je potrebno i samo kuciste motora modifikovati da se ne bi iskrivilo, istopilo, eksplodiralo,...


Najverovatnije cu pratiti neke Americke forume jer tamo ima dosta informacija a u medjuvremenu nadam se da ima i nasih koji se ovim bave :)

Pozz
 

Back
Top