zacini

Mnogo volim začine, najviše koristim biber, sve boje sem belog, bosiljak, ruzmarin, kari i kurkumu, muskatno orašče (probajte malo kod prženog mesa ali oprezno, jak je začin) origano i sve njegove rođake: majoran, šetraj ili čubar, lovor, beli luk, mirođija nezamenljiva kod graška i boranije, alevu papriku naravno i ljute papričice, itd..
Za slatkiše cimet i vanila, mada sve ređe pravim slatko, lako se gojim :sad2:
 
Ja taj muskatni oraščić kupujem samo kad pravim žito tortu... jedina torta koju pravim, napravim je jednom godišnje, udavim se u njoj ko vepar u govnima i boli me ******.

Nemam nešto puno začina, najčešće koristim ove standardne koje ste pobrojali... bosiljak, peršun, origano, lovorov list, onu mešavinu začina za piletinu, kari, čili, naravno so i biber. Imam i cimet, on je obavezan za sutlijaš. Vegetu sam izbacio iz upotrebe. Alevu još koristim samo za pekarski krompir.

Inače ove suve začine najbolje kupovati u onim malim kesicama, 5-10 grama. Ako kupiš veću količinu, izvetri im aroma vremenom od stajanja.
 
niko da napise, sta se koristilo u kuhinjama vasih baka i mama
koliko se vasa razlikuje od njihovih

Со, бибер, алева, першун, целер, бели лук, каранфилић, цимет, ванила.

Не могу више ничега да се сетим, углавном мање од онога што ја сада користим.
 
E sad mi sve na cimet mirisi teram njime mrave

Jel ima efekta?

- - - - - - - - - -

Да не понавњам низ, сви зачини су поменути, нећу рећи ништа ново.

- - - - - - - - -

Волим када отворим горњи елемент па ме омами мирис цимета у комбинацији са ванилин шећером.

- - - - - - - - -

Имам теглицу ђумбира у праху, зимус га стављала у чај. Не знам у шта да га тутнем. Контам да маринирам кромпир. Кромпир на 101001 начин.

Đumbir možeš u limunadu, kašičicu na jednnu čašu. Ja ga obožavam na taj način, svež i sušeni ako nema svežeg. Probala sam i u neke kolače da dodam, ali nije mi nešto.

- - - - - - - - - -

Od začina koristim one klasične biber, so, prirodnu vegetu za čorbice, ruzmarin, mirođiju, kari, bosiljak...
Luk, beli luk, papriku, celer, peršun i slično samo u svežem izdanju pa seckam sitno.

Cimet, vanila, karanfilić u slatke kombinacije.

Kokosovo ulje sam počela da koristim nedavno i mnogo mi se dopada.

Kafu pijem instant jacobs, obožavam miris pečene kafe ali ne volim da je pijem.
 
Jel ima efekta?

- - - - - - - - - -



Đumbir možeš u limunadu, kašičicu na jednnu čašu. Ja ga obožavam na taj način, svež i sušeni ako nema svežeg. Probala sam i u neke kolače da dodam, ali nije mi nešto.

- - - - - - - - - -

Od začina koristim one klasične biber, so, prirodnu vegetu za čorbice, ruzmarin, mirođiju, kari, bosiljak...
Luk, beli luk, papriku, celer, peršun i slično samo u svežem izdanju pa seckam sitno.

Cimet, vanila, karanfilić u slatke kombinacije.

Kokosovo ulje sam počela da koristim nedavno i mnogo mi se dopada.

Kafu pijem instant jacobs, obožavam miris pečene kafe ali ne volim da je pijem.

ima ali vracaju se negde:zloca:
 
Djumbir -suseni - je dobar u kolacu sa bananama, smedjim secerom i sokom od pomorandze :) Ja stavljam djumbir i u pilecu supu.

imam neke poznanike arape, kad god su bili kod nas i kad ih izvedemo na rucak, obavezno su porucivali pilecu supu i trazili da im serviraju sa limunom..i onda su pola limuna cedili u tanjir supe sa rezancima..

- - - - - - - - - -

Ja taj muskatni orascic stavljam u sos kad pravim spagete bolonjeze. Odlicno, ali mora samo malo da se stavi, jak je.

ja u besamel sos - obavezno, a orascic i cimet stavljam i u musaku od patlidzana
 
imam neke poznanike arape, kad god su bili kod nas i kad ih izvedemo na rucak, obavezno su porucivali pilecu supu i trazili da im serviraju sa limunom..i onda su pola limuna cedili u tanjir supe sa rezancima..

- - - - - - - - - -



ja u besamel sos - obavezno, a orascic i cimet stavljam i u musaku od patlidzana

I ja limun ili jabukovo sirće sipam u sve čorbr i supe, volim da nacedim limun i na baren kronpir !
Ribu ne bi ni okusio bez limuna !

- - - - - - - - - -

Djumbir -suseni - je dobar u kolacu sa bananama, smedjim secerom i sokom od pomorandze :) Ja stavljam djumbir i u pilecu supu.

Volim djumbir kandiran lečim prehlade i upale grla sa njime !
 
moja nana i mama su malo zacina koristili.biber,persun,aleva paprika...
ja sam stavljala i krila slepog misa,sad se sve vise vracam osnovnom ukusu hrane,sve manje mi treba da zabasurim sa necim drugim
 
Jel neko nekad kupovao šafran? Hteo sam da ga uzmem kad sam pravio paelju... Kaže 1 gram hiljadu dinara. Say whaaaat?! Reko jel to može da se ****** ili šta...
 
Jel neko nekad kupovao šafran? Hteo sam da ga uzmem kad sam pravio paelju... Kaže 1 gram hiljadu dinara. Say whaaaat?! Reko jel to može da se ****** ili šta...

Nism, ali sam skoro imao priliku da jedem prebranac začinjen kurkumom ! da mu šmek !
Kad smo već kod tih "žutinjavih " stvari :D
 
I ja limun ili jabukovo sirće sipam u sve čorbr i supe, volim da nacedim limun i na baren kronpir !
Ribu ne bi ni okusio bez limuna !

- - - - - - - - - -



Volim djumbir kandiran lečim prehlade i upale grla sa njime !

meni djumbir ima ukus ljutog deterdzenta za sudove
borim se da popijem ili pojedem nesto gde ga ima
zimi na adi u reziseru volim da popijem ponekad caj od djumbira
djumbir na najsitnije narendan, pa preliven vrelom vodom..kad odstoji, procedi se i to je
i on mi ima ukus deterdzenta, ali mi nekako mazohisticki prija da ga pijem
 
meni djumbir ima ukus ljutog deterdzenta za sudove
borim se da popijem ili pojedem nesto gde ga ima
zimi na adi u reziseru volim da popijem ponekad caj od djumbira
djumbir na najsitnije narendan, pa preliven vrelom vodom..kad odstoji, procedi se i to je
i on mi ima ukus deterdzenta, ali mi nekako mazohisticki prija da ga pijem

Jeste, čaj i meni ne štima, ali onako naseckan na listiće, kandiran i sa šećerom, volim da ga imam pri ruci, nekako me inhalira kao beli luk, a mnogo je prijatnijeg mirisa !
 
Meni od svih zacina najmanje trebaju so i biber. Nista ne solim. Biber zaboravim osim ako ne pise kad neso spremam prvi put;
Beli luk uvek u granulama ili ziv, chili u prahu, sama potopim chili papricice u maslinovo ulje pa sa tim zacinjavamo pastu npr... cimet volim i vanilu.
Ruzmarin stavljam za ribu i za neko meso. Origano nikako. Oduvek sam ga izbegavala i smeta mi miris.
U sos od paradajza stavljam majcinu dusicu i bosiljak. Generalno bosiljak volim i preko sira, i u obliku pesta.
 
Meni od svih zacina najmanje trebaju so i biber. Nista ne solim. Biber zaboravim osim ako ne pise kad neso spremam prvi put;
Beli luk uvek u granulama ili ziv, chili u prahu, sama potopim chili papricice u maslinovo ulje pa sa tim zacinjavamo pastu npr... cimet volim i vanilu.
Ruzmarin stavljam za ribu i za neko meso. Origano nikako. Oduvek sam ga izbegavala i smeta mi miris.
U sos od paradajza stavljam majcinu dusicu i bosiljak. Generalno bosiljak volim i preko sira, i u obliku pesta.

nije da sam neki fan soli, ali kako mislis ne solis?
nije valjda da jedes bljutavo?
 
nije da sam neki fan soli, ali kako mislis ne solis?
nije valjda da jedes bljutavo?
Veruj mi da przim jaja i ne posolim ih. To je valjda navika. Mogu i paradajz da jedem bez soli. Nije mi bljutavo, samo nije slano. So maskira ukus, kao i secer.
Ako pravim veliku salatu za porodicu posolicu ali uvek nedovoljno ocigledno. U kuvana jela stavim vegetu a ona sadrzi so pa je to ok.
Uvek mm trazi so da dosoli...on voli slano.
 
Veruj mi da przim jaja i ne posolim ih. To je valjda navika. Mogu i paradajz da jedem bez soli. Nije mi bljutavo, samo nije slano. So maskira ukus, kao i secer.
Ako pravim veliku salatu za porodicu posolicu ali uvek nedovoljno ocigledno. U kuvana jela stavim vegetu a ona sadrzi so pa je to ok.
Uvek mm trazi so da dosoli...on voli slano.

ne solim ni ja salate, i jaja sa malo himalajske, valjda kuvas jos nesto osim salate i jaja.... :)))
vegetu ne koristim, maskira ukus hrane, kao i secer. koliko je nezdrava da ne pricamo...
 

Back
Top