Vlada odobrila: Srbija prelazi na 130 km/h

ScipioAfricanus

Stara legenda
Poruka
91.045
Vlada odobrila: Srbija prelazi na 130 km/h

Beograd -- Predlogom zakona o izmenama i dopunama Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima omogućena je brzina do 130 km/h na auto-putu.

Ovaj zakon se donosi da bi se uskladila rešenja koja se odnose na ograničenje brzine na auto-putu sa većinom zemalja Evropske unije, saopšteno je nakon sednice Vlade Srbije.

Tako će dosadašnja najveća brzina od 120 km/h biti povećana na 130 kilometara na sat.

Podsetimo, resorno ministarstvo već je tražilo od MUP-a da izvrši procenu na kojim deoncama auto-puta može da se poveća brzina sa 120 na 130 kilometara na sat još prošle godine.

Direktor policije Vladimir Rebić rekao je tada da Ministarstvo unutrašnjih poslova očekuje da eventualno povećanje dozvoljene brzine kretanja na auto-putu sa 120 na 130 kilometara na čas i predloži resorno ministarstvo.

Na kojim deonicama je moguće voziti 130 km na sat biće poznato nakon analize. Nakon što se promeni zakon, usledila bi promena signalizacije na putevima.

Stručnjaci kažui da naši auto-putevi nisu u toliko lošem stanju, tako da bi mogli da podnesu povećanje brzine, ali bi svakako morale da se naprave nove provere.

Povećanje brzine, kažu oni, najviše bi odgovaralo turistima i tranzitnim putnicima koji u velikom broju prolaze kroz našu zemlju, ali bi sa druge strane, uticali na bezbednost saobraćaja jer bi se, pri većim brzinama, povećao i rizik.

I Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja izjavio je nedavno da struka treba ozbiljno da razmotriti predlog da se ograničenje brzine poveća sa 120 na 130 kilometara na sat.

"Treba imati u vidu da veliki broj autoputeva u Evropi ima tri i više saobraćajnih traka, dok naš ima dve. Treba takođe imati u vidu i stanje kolovoza, opšte stanje našeg voznog parka. Stručnjaci, pre svega saobraćajne i građevinske struke, treba da se izjasne o tome. Jedno od mogućih rešenja bilo bi, na primer, da ostane opšte ograničenje od 120, ali da se zakonom dozvoli da se, izuzetno, na nekim deonicama to ograničenje poveća na 130", predlaže Okanović.

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2018&mm=05&dd=10&nav_id=1391095
 
Kao i obično: ustupak strancima!

Kako je to moguće da putevi preko noći postanu bezbedni za 130 km/h a do juče se dokazivalo da su bezbedni samo za 120 km/h?

Znači li to da se dozvoljena brzina određuje ofrlje, cenjkanjem - ko da više?

Zašto ta brzina (130 km/h) nije određena ranije nego sada kada bi stranci trebalo da plaćaju kazne za prekoračenje brzine?
 
a pre par dana podesili softver da pise kazne preko 120km/h

sad opet menjanje softvera i odgovarajuca naplata

ali ko je mogao planirati par dana unapred

Pa sad mora novi tender da se promeni jedna varijabla u softveru - dobice prijateljska firma. Vrednost tendera 2 miliona dinara :D

- - - - - - - - - -

Kao i obično: ustupak strancima!

Kako je to moguće da putevi preko noći postanu bezbedni za 130 km/h a do juče se dokazivalo da su bezbedni samo za 120 km/h?

Znači li to da se dozvoljena brzina određuje ofrlje, cenjkanjem - ko da više?

Zašto ta brzina (130 km/h) nije određena ranije nego sada kada bi stranci trebalo da plaćaju kazne za prekoračenje brzine?

Brzina od 120 je posavljena pre skoro 50 godina. Automobili danas, i automobili od pre 50 godina ne mogu da se porede, cak i ovi krsevi po 15-20 godina stari imaju bolje kocnice i bolje leze na putu.
Na putevima slicnog kvaliteta u mnogim zemljama gde sam vozio, ogranicenje je 130, tako da ne vidim zasto ne bi bilo i u Srbiji.
 
Brzina od 120 je posavljena pre skoro 50 godina. Automobili danas, i automobili od pre 50 godina ne mogu da se porede, cak i ovi krsevi po 15-20 godina stari imaju bolje kocnice i bolje leze na putu.
Na putevima slicnog kvaliteta u mnogim zemljama gde sam vozio, ogranicenje je 130, tako da ne vidim zasto ne bi bilo i u Srbiji.
Zašto ta brzina (130 km/h) nije određena ranije nego sada kada bi stranci trebalo da plaćaju kazne za prekoračenje brzine?
Upravo se o tih pola veka i radi!

Na sve strane se trubi o merama za bezbednost saobraćaja ali niko stvarno ne prati razvoj.

Tek kada su morali da se probude zbog stranaca pogledali su malo oko sebe.

Šta su "stručne službe" radile do sada? Zašto ta brzina (130 km/h) nije dozvoljena još ranije - tim pre što je tako i u drugim zemljama?

Na ulazu u SD stoji ograničenje 40 km/h. Naravno, niko ne može da objasni zašto. I policija uredno kažnjava prekoračenje. Treba li i tu da dođu stranci pa da se dozvoli 50 km/h?
 
Pa sad mora novi tender da se promeni jedna varijabla u softveru - dobice prijateljska firma. Vrednost tendera 2 miliona dinara :D

- - - - - - - - - -



Brzina od 120 je posavljena pre skoro 50 godina. Automobili danas, i automobili od pre 50 godina ne mogu da se porede, cak i ovi krsevi po 15-20 godina stari imaju bolje kocnice i bolje leze na putu.
Na putevima slicnog kvaliteta u mnogim zemljama gde sam vozio, ogranicenje je 130, tako da ne vidim zasto ne bi bilo i u Srbiji.

mislis dolara, toliko dinara im nije ni za kavu
 
Proslog vikenda sam se vozao po Hrvatskoj motorom i vracam se od Zagreba autoputem a ono sve fino i normalno osim putarine koja je preskupa ali verovali ili ne cim sam presao granicu nas autoput pokazuje svoje zube i bukvalno pocinjem da skakucem na motoru tako da sam pobegao u zaustavnu traku i vozio njom jer ona je jes koliko toliko dobra.
Takodje su smradovi uveli naplatnu rampu posle granice i bukvalno posle par stotinas metara smo se izdvojili za Sid i morali da platimo putarinu. Znaci,vozim od Subotice do Novog Sada i platim 60 dinara putarinu a za ovih par stotina metara ,ali bukvalno, platim 20 dinara.
Lopovi samo takvi.
 
Pa sad mora novi tender da se promeni jedna varijabla u softveru - dobice prijateljska firma. Vrednost tendera 2 miliona dinara :D

- - - - - - - - - -



Brzina od 120 je posavljena pre skoro 50 godina. Automobili danas, i automobili od pre 50 godina ne mogu da se porede, cak i ovi krsevi po 15-20 godina stari imaju bolje kocnice i bolje leze na putu.
Na putevima slicnog kvaliteta u mnogim zemljama gde sam vozio, ogranicenje je 130, tako da ne vidim zasto ne bi bilo i u Srbiji.

Zato sto nam je saobracajna kultura ravna nuli, eto zasto.Pre 50 godina, retko koji automobil je mogao da postigne brzinu od 120, a i tada si mogao da ne sretnes nijedan auto na putu, po nekoliko minuta, a sad je postalo malo tesno, a i vozaci su pobesneli.
 
Zato sto nam je saobracajna kultura ravna nuli, eto zasto.Pre 50 godina, retko koji automobil je mogao da postigne brzinu od 120, a i tada si mogao da ne sretnes nijedan auto na putu, po nekoliko minuta, a sad je postalo malo tesno, a i vozaci su pobesneli.

Bas me zanima kolilo je saobracajnih nesreca izazvano od strane vozaca koji za 10% prekorace brzinu.
To je isto kao ona prica sa 0.2 promila alkohola: bas me zanima koliko nesreca je izazvano od ljudi koji imaju izmedju 0.2 i 0.5 promila......

Zna se ko ugrozava bezbednost: ugrozavaju budale koje teraju aute kao manijaci, koji mrtvi pijani sednu za volan, koji ne kapiraju da je migavac tu sa jako bitnim razlogom, koji se zaustavljaju na autoputu na nepropisan nacin (slucaj idiota koji je poginuo pre neki dan).... Najmanje ugrozava onaj ko vozi 130 autoputem ili 90 magistralom.
 
Poslednja izmena:
Najmanje ugrozava onaj ko vozi 130 autoputem ili 90 magistralom.
Naravno!

U ovakvim raspravama (pa i među onima koji donose zakone!) učestvuju mnogi koji nikada nisu seli za volan i smatraju da ih zato ograničenje brzine ne pogađa.

Ne mogu da shvate da od protoka saobraćaja zavisi i snabdevanje a time i cene svega što se prevozi bilo gde i bilo kad - što znači sve što stiže do potrošača.
 
Imao sam srecu pa su mi priznali dozvolu u Nemackoj, a ovi koji su ranije dosli pa morali da ponovo polazu vozacki, kazu da su ih instruktori terali da gde je 50 ogranicenje voze 52-53. Dakle, malo iznad ogranicenja, jer kamere su bazdarene da ne okidaju do 10%, a stil voznje je takav da mora da se ubrza da bi se ubrzao protok saobracaja. I instruktor bi im rekao "da, da, brze, ovo je Nemacka, ovde saobracaj mora da tece sto brze moguce, mnogo vozila imamo i ako ljudi ne bi vozili brze bio bi haos".
E, to je zdravo razmisljanje. A ne ovi nasi restriktivni mozgovi.
 
Sad kad sam dolazio, ogranicenje na auto putu 80, zbog nekih radova, ali svi voze malo brze, ja sta cu, odlucim da pratim saobracaj, a ne da stvaram kolonu iza sebe. Ne znam kako je u Austriji, mozda dobijem kaznu, malo popustila paznja, pa sam prosao sa nekih 137-8 ispod portala sa kamerama.
 
Sad kad sam dolazio, ogranicenje na auto putu 80, zbog nekih radova, ali svi voze malo brze, ja sta cu, odlucim da pratim saobracaj, a ne da stvaram kolonu iza sebe. Ne znam kako je u Austriji, mozda dobijem kaznu, malo popustila paznja, pa sam prosao sa nekih 137-8 ispod portala sa kamerama.

Mislim da sam bar 40 puta prosao tim putem do sada, uvek pratim saobracaj (130-140), i nijednu kaznu nisam dobio, tako da mislim da je ekstremno mala verovatnoca da dobijes kaznu.
 

Back
Top