Сродне душе, да ли постоје

milsu

Ističe se
Poruka
2.558
Када сам био мали, веровао сам да постоје сродне душе, људи који су природно блиски једни другима по менталном склопу, и који због тога желе да буду једни са другима. Сада ипак видим да то није тако, и да други које ја доживљавам као своје сродне душе, мене доживљавају као одвратног и одбојног. Да ли је логично да постоје сродне душе које се узајамно привлаче, или није? Зашто љубав и привлачност нису увек обостране?
 
Када сам био мали, веровао сам да постоје сродне душе, људи који су природно блиски једни другима по менталном склопу, и који због тога желе да буду једни са другима. Сада ипак видим да то није тако, и да други које ја доживљавам као своје сродне душе, мене доживљавају као одвратног и одбојног. Да ли је логично да постоје сродне душе које се узајамно привлаче, или није? Зашто љубав и привлачност нису увек обостране?

Naravno da postoje ljudi koji su bliski jedni drugima po kako ti reče,,mentalnom sklopu" i prirodna težnja da budu zajedno, to nije pojava samo u nekom ljubavnom odnosu, nego i u prijateljskom, itd..
Ne mislim da postoje srodne duše, bar ne u kontekstu te idealizacije i bajkovitog prikaza šta taj pojam znači, a takvih tekstova bezmalo previše :lol:
Ovo poslednje pitanje mi je smešno, jer naravno da mogu biti i obostrana pojava..
 
Srodne duše postoje u ljubavi i prijateljstvu ali nije ih lako pronaći. Ne kaže se džabe prijatelja možeš imati samo jednog i jednu pravu ljubav to su po meni srodne duše.

ovo totalno tragično deluje..

- - - - - - - - - -

Сродне душе постоје. Не очекујем да им се превише свидим, довољно ми је што ме добро разумеју.

ako su ti srodne duše, a zagovaraš teoriju da postoje, ne može biti da im se previše ne svidiš.
 
Srodne duše postoje u ljubavi i prijateljstvu ali nije ih lako pronaći. Ne kaže se džabe prijatelja možeš imati samo jednog i jednu pravu ljubav to su po meni srodne duše.

U stvari, tokom života srećemo mnoštvo "srodnih duša".
Ako uzmeš u obzir da je čovek psihodinamičko biće, tj. da se menja, normalno je i da se pomalo menja njegova "duša". Pa svaki put kada se nešto promeni, na obzorju se pojavi neka koja ti tog trenutka (više) odgovara.
Bili bismo zbilja siromašni kada bismo u životu imali samo jednu ljubav ("pravu") i samo jednog prijatelja. Bez obzira što smo u ranoj mladosti još nezreli, "duša" nam je pronalazila srodnu u vidu najboljeg druga ili drugarice ... a nije čudno što se, godinama kasnije, pitamo kako su se ti naši nekadašnji najbolji drugari promenili, kako nas je život razdvojio i učinio da postanemo stranci. E pa ta, ne-srodna, tuđa duša u sadašnjem trenutku ipak nam je nekad bila srodna, kao što će se u budućnosti ispostaviti da nam je srodan neko koga danas ne poznajemo.


Soulmate (ili srodna duša) je neko, s kim se u potpunosti razumemo i sa kim delimo duboko osećanje duhovne bliskosti i pripadanja, ljubav i seksualnu "kompatibilnost". Mit o kosmički srodnoj duši potiče iz davnina, a bazira se na Platonovoj priči o prvim ljudima koji su imali četiri noge, četiri ruke i dva lica ali ih je Zevs prepolovio i osudio na traganje za svojom idealnom polovinom.

Neki ljudi provedu ceo život u potrazi za srodnom dušom i nikad je ne pronađu; neki pomisle da su je pronašli pa se kasnije ispostavi kako su pogrešili. Poneko, kao izvesni psihoanalitičar, čije me je izlaganje u jednoj TV emisiji i inspirisalo za ovu temu, tvrdi da ne postoji samo jedan soulmate, i da pored nas u toku života prođe mnogo srodnih duša koje mi, međutim, ne vidimo jer očekujemo da je taj soulmate za kojim tragamo poput našeg odraza u ogledalu (lako uklopiva slika u obrazac sopstvenih načela).

Koliko je tačna tvrdnja da postoji samo jedna jedina srodna duša u svetu koji danas broji 6 milijardi ljudi ... samo jedan savršeni deo slagalice koji će nas učiniti kompletnom osobom?
I da li uopšte postoji savršeni deo slagalice i, dalje - da li je taj puzzle zvan "jedinstvo dve duše" automatski idealan ili ipak zahteva neke kompromise?

Koliko je bezuspešno traganje za idealnom polovinom zapravo izraz naše narcisoidnosti i nespremnosti ili straha da ćemo uklapanjem izgubiti svoj identitet?
I s tim u vezi – da li otuđenje i socijalne prilike, kao i savremene kastinske podele po mentalitetu, obrazovanju, vaspitanju i društvenom statusu utiču na ishod traganja za srodnom dušom?
https://forum.krstarica.com/showthread.php/255158-SOULMATE?p=8460144&viewfull=1#post8460144
 
Када сам био мали, веровао сам да постоје сродне душе, људи који су природно блиски једни другима по менталном склопу, и који због тога желе да буду једни са другима. Сада ипак видим да то није тако, и да други које ја доживљавам као своје сродне душе, мене доживљавају као одвратног и одбојног. Да ли је логично да постоје сродне душе које се узајамно привлаче, или није? Зашто љубав и привлачност нису увек обостране?

Postoje srodne duse, samo se mi obicno usmeravamo na pogresne ljude. Treba da se potrudimo da naucimo da pravilno procenjujemo ljude, ali i da naucimo da cenimo prave vrednosti.
 
naravno, ali pojam srodne duše baš govori o tome, ti tvrdiš da postoje..onda proveri šta to znači, ako već zagovaraš srodne duše terminologiju


Заговарам парцијалност, односно верујем у исту. Са једном особом се слажем у једној области, са другом у другој.
 
Naravno da postoje ljudi koji su bliski jedni drugima po kako ti reče,,mentalnom sklopu" i prirodna težnja da budu zajedno, to nije pojava samo u nekom ljubavnom odnosu, nego i u prijateljskom, itd..
Ne mislim da postoje srodne duše, bar ne u kontekstu te idealizacije i bajkovitog prikaza šta taj pojam znači, a takvih tekstova bezmalo previše :lol:
Ovo poslednje pitanje mi je smešno, jer naravno da mogu biti i obostrana pojava..

Nešto ti gledim potpiš pa se dvoumim da ti poverim moja stara kola da mi slupaš...Kasko su ,ali ih stiže 15 i dvaput godišnje registracija ša če da me naćera da kupim novija...:evil: Mamicu im lihvarsku,ne daju ni poštenom Čifutu da malo to razvuče...:sad2::mrgreen:
 
U stvari, tokom života srećemo mnoštvo "srodnih duša".
Ako uzmeš u obzir da je čovek psihodinamičko biće, tj. da se menja, normalno je i da se pomalo menja njegova "duša". Pa svaki put kada se nešto promeni, na obzorju se pojavi neka koja ti tog trenutka (više) odgovara.
Bili bismo zbilja siromašni kada bismo u životu imali samo jednu ljubav ("pravu") i samo jednog prijatelja. Bez obzira što smo u ranoj mladosti još nezreli, "duša" nam je pronalazila srodnu u vidu najboljeg druga ili drugarice ... a nije čudno što se, godinama kasnije, pitamo kako su se ti naši nekadašnji najbolji drugari promenili, kako nas je život razdvojio i učinio da postanemo stranci. E pa ta, ne-srodna, tuđa duša u sadašnjem trenutku ipak nam je nekad bila srodna, kao što će se u budućnosti ispostaviti da nam je srodan neko koga danas ne poznajemo.



https://forum.krstarica.com/showthread.php/255158-SOULMATE?p=8460144&viewfull=1#post8460144

Rekao bih da se niste sreli...
Osim s vecom,s kojom interferiram (valjda:eek:) i na daljinu,jer tačno veštica zna šta mi kad treba,šta me muči i kako mi je,još se
jako razumem s jako malo reči s nekoliko najboljih drugara i jednom mojom davnašnjom prijateljicom...
To je teško opisati kako mi pričamo-u polurečenicama i samo se hvatamo za ruke i tapšemo i čak se i zagrlimo.Emocija uvek do suza.
S mojim Rajkom kad se sretnem-priča,bilo o Sloveniji ili o ovde brzo teče i to su neispričive priče,a mi ih vidimo cele...Ybg,nije lako
to ni ispričati drugima...I brinemo veoma jedni o drugima...
 
Ima dovoljno dokaza da tvrdimo da postoje....Medjutim, postoji i mnogo uslova da bi ta srodna dusa bila drugi deo slagalice. Plitkost ili potreba ili namera ljudi ove uslove svede na par tacki koje vremenom promene mesta. Tacnije, poklope ono sto moze, a ostali deo sakriju ili precute i pred sobom i od drugog dela tako da taj deo vremenom vise ne pasuje.
 
Geneticki gledano su ti najsrodniji brat i/ili sestra ukoliko imas nesto od toga jer svi nosite po 50% hromosoma od iste majke i 50% hromosoma od istog oca, znaci iz istog izvora...sa svakim od roditelja imas po 50% slicnosti ... i dalje se geneticka slicnost moze lako izracunati .... O srodnoj dusi u coporskom smislu ne bih sada .... A "Srodna dusa" u negenetickom ali licnost-kompatibilnom smislu je svakodnevni zeljeni proces stvaranja i dezintegracije seksualno idealizovane osobe ....
 
postoje, na metafizickom nivou

i šta s tim

- - - - - - - - - -

Када сам био мали, веровао сам да постоје сродне душе, људи који су природно блиски једни другима по менталном склопу, и који због тога желе да буду једни са другима. Сада ипак видим да то није тако, и да други које ја доживљавам као своје сродне душе, мене доживљавају као одвратног и одбојног. Да ли је логично да постоје сродне душе које се узајамно привлаче, или није? Зашто љубав и привлачност нису увек обостране?

life is a bitch eto zato, ali nije stalno bitch
 
life is a bitch eto zato, ali nije stalno bitch
Некоме мајка а некоме маћеха. Тако онима који су добили некога на поклон живот је пуноћа љубави, док онима који нису добили никога живот је намештена представа. Да постоје сродне душе, онда би оне биле правило, и увек би се препознавале. На пример, ако је мени нека жена пријатна и допадљива, то значи да у мени има нечег њеног што би она требало да препозна као своје, и мене да препозна као свог. Међутим, ово се не дешава као правило, и онима које су мени привлачне ја сам одбојан, што значи да душевна сродност објективно не постоји. Већ је реч само о личној вољи и личном избору.
 
Некоме мајка а некоме маћеха. Тако онима који су добили некога на поклон живот је пуноћа љубави, док онима који нису добили никога живот је намештена представа. Да постоје сродне душе, онда би оне биле правило, и увек би се препознавале. На пример, ако је мени нека жена пријатна и допадљива, то значи да у мени има нечег њеног што би она требало да препозна као своје, и мене да препозна као свог. Међутим, ово се не дешава као правило, и онима које су мени привлачне ја сам одбојан, што значи да душевна сродност објективно не постоји. Већ је реч само о личној вољи и личном избору.

Душевна сродност постоји, твој проблем је у физичком изгледу и боји гласа.
 
Geneticki gledano su ti najsrodniji brat i/ili sestra ukoliko imas nesto od toga jer svi nosite po 50% hromosoma od iste majke i 50% hromosoma od istog oca, znaci iz istog izvora...sa svakim od roditelja imas po 50% slicnosti ... i dalje se geneticka slicnost moze lako izracunati .... O srodnoj dusi u coporskom smislu ne bih sada .... A "Srodna dusa" u negenetickom ali licnost-kompatibilnom smislu je svakodnevni zeljeni proces stvaranja i dezintegracije seksualno idealizovane osobe ....

Jasta, eto bas juce iskocis iz knjige i upadnes u temu, pa ich ne razumes sta je puzzle, sve je ti je to nepoznato i mora da se svede na racionalno. :)
Pri cemu to racionalno ti je najslabije.:)
 
Када сам био мали, веровао сам да постоје сродне душе, људи који су природно блиски једни другима по менталном склопу, и који због тога желе да буду једни са другима. Сада ипак видим да то није тако, и да други које ја доживљавам као своје сродне душе, мене доживљавају као одвратног и одбојног. Да ли је логично да постоје сродне душе које се узајамно привлаче, или није? Зашто љубав и привлачност нису увек обостране?

A da ti nisu kriterijumi srodonosti pobrkali lonchicje?

- - - - - - - - - -

Da nisi precenio sebe?

- - - - - - - - - -

A svaki lonac shto nadje poklopac?
A shto svaka krpa nadje zakrpu?
A shta su govorili Stari Srbi i kome su govorili, aa?
 
Не говорим само о сексуалном односу, о томе најмање и на последњем месту. Мислим на све врсте међуљудских односа. Највише на сам сценарио живота да тако кажем. Где смо били пре него што смо се родили, зашто је неко добио на поклон да живи са вољеном особом у било којој животној улози, а неко није. Јер све је на жалост испланирано унапред, а некоме на срећу наравно.

Додуше, када узмем у обзир да је људски род још увек на нивоу животиње, и да жене мушкарца посматрају искључиво по питању да ли би се париле са њим или не би, ја тражим некакав душеван однос, ха ха ха. Али ипак мора иза свега да постоји неки дубљи смисао. А неки тврде да је Хришћанство превазиђено, док још заправо није ни почело да се остварује.

Душевна сродност мора да постоји, више људи неминовно мора да дели исти или сличан дух, нисмо сви баш толико различити, али то не игра никакву улогу у практичном животу, већ ко зна шта, лична воља и лични избор због ко зна каквих разлога и повода. Ето, неки лонац остане без поклопца, нека крпа без закрпе, па се подере још грђе. Творац се игра са нама и намешта сценарије који су му занимљиви из неког разлога, вероватно.
 
Geneticki gledano su ti najsrodniji brat i/ili sestra ukoliko imas nesto od toga jer svi nosite po 50% hromosoma od iste majke i 50% hromosoma od istog oca, znaci iz istog izvora...sa svakim od roditelja imas po 50% slicnosti ... i dalje se geneticka slicnost moze lako izracunati .... O srodnoj dusi u coporskom smislu ne bih sada .... A "Srodna dusa" u negenetickom ali licnost-kompatibilnom smislu je svakodnevni zeljeni proces stvaranja i dezintegracije seksualno idealizovane osobe ....

a u sakralnom? :D

demagosko razmisljanje jer srodna dusa nije uzorak bez imena i prezimena... dar...svrab ispod koze..ne razumes osnovu po kome se takve osobe prepoznaju.

mada :mrgreen: ni sex nije za baciti ako je izdrzljiv :rumenko:

- - - - - - - - - -

navatala sam muza jos odavno, al smo nesrodne duse totalno :(

cakiii :heart:
 
Ти си фаталиста а то је одлика слабих.
Ха ха, класични "female shaming tactics".

- Нико ме не воли.
- Твој проблем је у физичком изгледу и боји гласа. Ти си фаталиста а то је одлика слабих.

Да да, као фетус сам имао проблем са физичким изгледом и бојом гласа, био сам фаталиста што је одлика слабих... Не почиње живот од двадесете или тридесете. Покушавам овде да говорим о неким духовним и душевним питањима, а не како постати алфа мужјак са којим ће женке радо волети да се паре. Шта је са љубављу, љубав се не купује нити продаје, љубав се поклања, љубав је и у добру и у злу, а не само у добру. Када се љубав остварује, она креира синергију која чини чудеса и претвара олово у злато. Када се љубав не остварује, онда и злато може да пропадне и постане олово. "Ради на себи да би заслужио љубав.", ок, радити на себи, али извини, то није љубав, и не говорим о томе шта год да је, јер љубав се не може заслужити. Једној кажем "здраво", она окрене главу од мене и игнорише ме, зато што не жели да се пари са мном. Друга скаче на мене зато што жели да се пари са мном, што је опет једнака увреда за дух. Концепт духа је љубав, а не парење. Сад, вероватно је реч о некој врсти Божје или кармичке казне за мене из неког разлога, тако да џаба бичинговање, што наравно мислим зато што сам фаталиста а то је одлика слабих, али немате појма са каквим све бесмисленим деструкцијама човек може да се суочи, да му други увек намерно униште све вредно што пронађе и стекне у животу, као да их води нека невидљива зла рука, као да је стално окружен демонима а не људима у неком невидљивом кавезу. А опет, када погледам, видим да су многи други добили некога у животу, ко им помаже да се развијају а не уништава их, а кога нису никако могли да заслуже, већ су га добили на поклон. Сад, питање је да ли је искључиво Бог тај који поклања, или се људи поклањају једни другима. Не знам зашто сам веровао у концепт сродних душа које се поклањају једне другима, можда ми се чинило да тако нешто постоји гледајући друге, али опет ја немам појма шта је у туђим главама и срцима, и који су њихови мотиви. Можда имам тотално искривљену слику живота. А можда је људски род још увек превише у стадијуму животињочовека уместо Богочовека, и човек који тежи нечем духовнијем мора да се суочи са оваквим проблемима, када савети како постати успешна животињица не пију воду.

Немојмо узимати мене у обзир, узмимо на пример Џона Ленона. Човека су са пет година родитељи натерали да се одлучи са киме ће да пође. Он се одлучио да пође са оцем, а онда се окренуо и дотрчао до мајке. А мајка га је онда оставила код тетке, да би је касније испред теткине куће прегазио колима пијани полицајац ван дужности. Е сад, замислите малог Џона, који је гледао другу децу која су имала срећне животе, док је он био емотивно растрзан и траумиран, целог живота све време у потрази за љубављу и срећом, коју је заиста и могао да пронађе у жени Синтији која га је искрено волела, међутим био је већ толико истраумиран и дисфункционалан да није био у стању да прихвати њену љубав, већ ју је тукао и злостављао. Можда је он био слаб, а други из срећних породица су вероватно били јаки.
 

Back
Top