Менталитет слуге

Po meni, mentalitet sluge nije u radu, vec u svom odnosiu prema drugima.

Sve sto radim mora da ima smisla i pocetak i kraj, pa nije uvek predvidljivo sta sve treba uraditi.

Za koga hocu za njega mi nije tesko bilo sta da radim, za koga necu ne pocinjem ni ono sto trazi...
 
Већ сам рекла шта је код мене узрок 'услужном' понашању. Не подређеност, већ умишљеност.

da, zato se ja ne svadjam. ne zato sto sam dobra i pristojna nego jer u dubini duse prezirem te koji se svadjaju:lol:
uzas.
sto rece danas neko, sto vise vrsim samozuvid, to mi se manje svidja ono sta vidim:)
 
da, zato se ja ne svadjam. ne zato sto sam dobra i pristojna nego jer u dubini duse prezirem te koji se svadjaju:lol:
uzas.
sto rece danas neko, sto vise vrsim samozuvid, to mi se manje svidja ono sta vidim:)

Знам ја све разлоге и није ми тешко да то признам.

Мана таквог стила понашања (менталитет је прејака и погрешна реч) је та што се замараш више него што је неопходно.
 
Имам два васпитања - једно размажено и једно строго. Јединче и анти-јединче. Смењују се више пута на дан.

Јединче лежи на каучу и захтева кафу, воду са три коцке леда и три кекса у сасвим одређеној посуди.

Анти-јединче иде на крај града да ћерки нађе сандале баш тог модела и баш у том броју иако и она има ноге и мозак да тражи.
 
Радите ли само оно што морате или додајете и услуге које вам нико није тражио?

Подмећете ли се и када други могу све сами? И зашто.

kod mene je uvek all inclusive usluga
i kad je plaćena i kad nije :lol:

ne znam zašto je to tako, razmišljala sam puno o ovoj mojoj osobini ali rešenja niotkuda.
 
Moglo bi se reći da radim što mi niko nije tražio, ali iz razloga da meni bude bolje. Npr.: živim kod totalne krmače zadnjih godinu dana koja je u tih godinu dana samo 4 puta promijenila svoju posteljinu, a spava u krevetu sa 3 psa, pa možete da zamislite na šta liči ostatak kuće.. Wc samo ja ribam zbog straha od zaraze. Cijelu kuću ja ribam zbog straha od zaraze, i nisam ja bolesno čista nego je ona bolesno prljava.. :azdaja:
 
jedva stižem i ono što moram, tako da sam srećna kad neko kaže :JA ĆU... :zcepanje:
ne petljam se drugima, osim ako zovu da pomognem
ali, ako vidim da nešto može na lakši način, jače je od mene, ja pokažem, bez puno pametovanja i teram dalje
na poslu mi se vole obraćati za pomoć, jer kažu da "imam strpljenja i da sam normalna"
 
Радите ли само оно што морате или додајете и услуге које вам нико није тражио?

Подмећете ли се и када други могу све сами? И зашто.

Možda bi moglo da prođe i bez mene, ali pitanje je da li bi meni bilo zabavno tako.

Možda ponekad dodajem usluge.

Osećaj celine.

U tom smislu usluga je ponekad možda i ćutanje i nemrdanje... :think:
 
Mentalitet sluge ima osoba koja se plaza pred nadređenima, bezrazložno im laska i "uvlači se".

Mentalitet gospodara ima onaj koji je sposoban da bude vođa i pokretač, ali ume da se nametne svojim kvalitetima, a ne pretnjama ucenom i silom.

Svi ostali su normalni ljudi sa karakterom.

Na žalost ima puno onih koji glume sluge da bi postali gospodari, ali za ulogu gospodara nemaju ličnih kvaliteta. Tada dolazi do sukoba kompleksa više i niže vrednosti u jednoj osobi, pa dobijamo potencijalne, prikrivene ili otvorene psihopate, zavisno od stepena kontradikcije u njima.
 
Iznenadjen sam sto je fabrika pokrenula ovu temu, ali to necu da obrazlazem, a nije neka pozitiva...

Naravno da sam ocekivao da ce se aktivirati mod pretvaranja kulture u postenje, tj uobicajene zamene znacenja i teza , karakteristika ovih ljudi u ovom dobu...
To je jednostavno posledica nepostojanja intelektualnih sposobnosti da se danas nesto zakljucuje na osnovu ekstrema sto je inace funkcionisalo u proslosti , danas su to iskljucivo konceptualni ekstremi, pogodno izabrani stereotipi postavljeni u ekstremne pozicije.
Na neki nacin dobar holivudski film, zaplet i koncept ekstrema kroz dobro i zlo, junake i antijunake..

Ali bas takva ogranicenja dovode da se nikad ne povezu neke stvari...
Npr mentalitet sluge se itekako moze povezati sa mentalitetom Bogatog Strica iz Amerike...pozera, uglednog i uspesnog...
Tu osoba koja je najveci sluga rezima, drustva, okruzenja, svega toga, istovremeno je najveci tiranin prema potrebama unutrasnje strukture, tj prema potrebama domacinstva...
Ono sto kazu gastosi jedu psecu hranu dok su u Nemackoj da bi ovde razbacivali pare na lavove, kola, cascavanje i sad ce striko da parkira avion ako treba...
To se nekad lako provali kod porodice takvih...
Kao bogati, prestiz, a ovamo vidis da deca stipsare, ali ne na nacin da ne kupuju sladoled , ringispil ili video igre kad su u drustvu a hoce kad su sami, nego vidis da im je , preterujem, i cokolada bozicni poklon....dok se javno neguje imidz ima se moze se, rasipa se...

Prestizni imidz koji ja ne postujem zato sto sabija potrosnju a to preko neke granice dovodi do destrukcije, poznato u ekonomiji kao trosak minimuma proizvodnje...
A istovremeno se ubija inicijativa za preduzednistvo, jer se svesno ili nesvesno sve gleda kao trosak...

Sa druge strane povecanjem troskova se moze dobiti negativni saldo, mada ako se pazljivo radi, povecanje troskova dovodi do boljeg iskoriscenja rada i vremena i vecih rashoda ali vecih i prihoda, pa i profit za malo poraste......

Kod nas u Srbiji je poznat i suprotan ekstrem, ciganski sator...
To je kad se poseduje puno a prividno nema niceg, sirotinja....spolja sator i cerge, a unutra palata...
Naveo sam ovo zato sto je to suprotno mentalitetu sluge...iako se cigani koji imaju takve palate cine slugama, ali ne....tu je mentalitet itekako subverzivan, podrivacki....ako se namirise da je slaba kontrola ili nadgledanje, nestade sve u trenutku , razrusi se sistem tim podrivanjem...

Za razliku od mentaliteta sluge opisanog pre ovoga, Amerikanac sa parkiranjem aviona, gde ce takav sluga braniti cak i rusevinu od onoga cemu je ranije sluga bio...Nesto kao lojalnost, ali nije ni blizu toga, samo tako izgleda...
Moze se na neki nacin reci da je masa penzosa komunista takvog mentalnog sklopa...ili da ima dosta toga u svojoj glavi...

Tacno je, da se kod vecine njih to moze povezati i sa poltronstvom koje poseduju..Tacno je to...da se ne lazemo...
Ali dominantni argument i razlog njihovog ponasanja nije primarni poltronizam nego sekundarni mentalitet sluge..

Poltronstvo je malo drugacijeg dejstva ali posto se ne moze ocekivati neki veliki vidokrug od publike, to ne bih da detaljisem...
Nek bude ono sto vam prvo padne na pamet....ili jases ili se uvlacis i glumis lojalnog slugu , gde nema ni trunke lojalnosti, cak ni one opisane u prvom primeru..
Znaci uvlacis se i jasno kao dan da ces izdati cim imas interesa...ne kao ciganski sator, cim osetis slabljenje organizma....nego cim ti se isplati ta izdaja..

Ima jos 4 ili 5 razlicitih kombinacija, tj situacija , slucajeva, koji su razliciti u svojoj sustini direktnog motiva, iako imaju faktore i medju pomenutim...

Ono sto ja volim da pomenem je poniznost kao mentalitet sluge...
To je najlojalnija i najpristojnija varijanta...To su vernici koji ne naglasavaju da su vernici....to su ljudi koji su mali ali ucine coveku veliku stvar...koju ne vrednuju koliko vredi....nesto nalik amishima u americkoj kulturi...
Izuzetno izrugana grupa pojedinaca, ismevana i podsmevana i u USA i kod nas gde nisu grupisani..
U USA se retko ko okoristi amishima, ali kod nas su ovakve porodice prava meka za zloupotrebu i okoristavanje i muzu...
Uz kompliment kad se pomuzu , pa dobri su oni....pomognu mi...
Ili aaa nekad bili dobri sad su postali zli , nisu hteli da mi ucine ovo..
 
Inace ima u gustavu delimicno i psihoanalize ovoga, a to je potlacenost i nasilje u porodici kao uzrok takvog ponasanja...

Ono sto danasnja nekultura servira je da asertivnost resava taj problema to nema nikakve veze jedno sa drugim...
Jednostavno je razlicit sistem vrednosti, jedno trazi zajednicke vrednosti sa ostalima, a drugo zahteva porobljenje ostalih...

Npr u jednom filmu SF , kaze starac mladoj zeni , hajdemo na pice...ona kaze idem kuci...
On joj kaze, hajde ali se brzo vrati , necu ja jos dugo, a ti ces vecito biti mlada (Relativnost, ona putuje svemirom pa je vecito mlada)...
Detalj koji kroz sebicnost mlade zene i zelji da znatizeljno sazna sta bi starac rekao na picu ucini prvi korak od te sebicnosti i samodovoljnosti...

I tu je taj vazan detalj, vrsta znatizelje koja postoji kod osobe cini tu osobu pogodnom za jedan ili drugi oblik mentaliteta sluge , cak i da je u detinjstvu zrtva nasilnickog oblikovanja..
 
Poslednja izmena:

Back
Top