Radovan Damjanović, istina ili zabluda

Није до краја објашњено ни како је Трамп постао председник САД па то не значи да не треба веровати у то да је постао председник САД. Штавише начин размишљања који ти заступаш рађа теорије "лажних вести", "руских хакера" и сличне, у људима који не умеју а се помире са чињеницом да је дотични победио.
Da se zadržimo na "analogiji" koju si dao. Moram da te obavestim da to nije analogija. Analogija bi govorila o prihvaćenom objašnjenju procesa, a ne ishodu.

Dakle, logički si pogrešio.

Ja sam otvoren za raspravu - zato sam i pokrenuo temu o dokazima za prisustvo ljudi na Mesecu.
 
Da se zadržimo na "analogiji" koju si dao. Moram da te obavestim da to nije analogija. Analogija bi govorila o prihvaćenom objašnjenju procesa, a ne ishodu.

Dakle, logički si pogrešio.
Не, то је класични напад, са оправдањем да треба да купиш циглу. Уместо да се конструктивно укључи и објасни нам зашто је у латинском:

content


кад је у италијанском donnola i scoiattolo
 
Poslednja izmena:
To nije tačno. Ilija Petrović isto ima diplomu. Možda ima baš dosta godina, ali je živ i piše i dalje.

Rekoh ja da tema bez tebe šlajfuje. ;)

- - - - - - - - - -

Не, то је класични напад, са оправдањем да треба да купиш циглу. Уместо да се конструктивно укључи и објасни нам зашто је у латинском:

content


кад је у италијанском donnola i scoiattolo

Ovo je fascinantno jer veverica je prvorazredno slovenska složenica, kao i medved, npr.
 
зашто је у латинском:

content

Ovo je fascinantno jer veverica je prvorazredno slovenska složenica
Латински и прасловенски наследили су реч из праиндоевропскога језика.

7D19n5d.png


J. P. Mallory, ‎Douglas Q. Adams - Encyclopedia of Indo-European Culture, 1997
 
Poslednja izmena:
Која се овде дружба скупља сачувај нас Свети Никола и Василије Острошки.
Овај не верује у слетање на месец, она не верује у еволуцију, фали само још неко да оспори да је вода мокра.

Но важно да су свуда лажи, фалсификоване и скривене повијести.

Посебан феномен којим ће се социолози будућности бавити јесте заглупљивање човека 21. века услед преоптерећености мозга количином доступних података.
Само нек Шарићи, Дамјановићи, Деретићи, Пјановићеве и М. Милојевићи искачу из сваког ћошка. И треба, овце су за шишање. То је нажалост схватио и Ђорђе Јанковић, па постаде божанство алтернативе, која не схвата да је човек напустио научни метод да би узо неки динар.

U čemu je problem? Što neko ima drugačije mišljene od oficijelno prihvaćenog*Ti se pozivaš na svece Vasilija Ostroškog , Nikolu, a ne vjeruješ u Božje djelo....Kad neko nema prozuargumente, krenu kletve, zgražanje, vrijeđanje, a zapravo nisi u stanju dati pristoja, smislen komentar.

Ti očito vjeruješ u ove tri stvari u koje ja ne vjerujem.I to je u redu.Tvoj problem, isključivo tvoj.Ne pada mi na pamet da raspravljam o tvojim uvjerenjima.
PS Da nije alternative, još bi živjeli u pećinama.
Lep pozdrau
 
Нажалост, "латинска веверица" није баш права веверица него ласица звер.

Могу да разумем губитак појма у одређеном језику, као squirrel уз додатак да познавање типологије животиња остави генеричко име за beaver-a као глодара са великим зубима, али погрешна перцепција глодара и месождера је врло неуобичајена ствар. Осим тога, не рачунајући латински као могући језик пријема, и старопруски као словенски, сви остали језици где се појављује термин веверица су сатемски, дакле, извор словенски.
 
Poslednja izmena:
Латински и прасловенски наследили су реч из праиндоевропскога језика.

7D19n5d.png


J. P. Mallory, ‎Douglas Q. Adams - Encyclopedia of Indo-European Culture, 1997
Ljubazno te molim da počneš misliti i tako shvatiti da su to hipotetički modeli. Praindoevropski jezik je teorija, ta reč je pretpostavka. Moj model je mnogo jači jer pokazuje jasnu slovensku etimologiju reči veverica.

- - - - - - - - - -

Нажалост, "латинска веверица" није баш права веверица него ласица звер.

Na našu sreću. :D

- - - - - - - - - -

Interesantno koliko modifikuješ svoj pristup na osnovu toga o kojim se korisnicima radi, a ne o sadržaju. Da sam ja otvorio temu, verovatno bi me to bilo zato što sam na platnom spisku SANU, a pošto je to učinila Ewa Kant za nju nema misli da nije soroševka.

Prvo ženskinja je, a drugo, to joj je prva tema koju je na Istoriji otvorila i želim da joj dam podršku. A ti si mi do sada dovoljno nerava popio, da mora da dođe i reciprocitet, da ne kažem naplata. :)

PS. Tek sad kontam da nisi shvatio kao kompliment ovo što sam napisao. Ti si, ovde, na Forumu, bez sumnje informativni stub o koji se svi oslanjamo.
 
Ја овде обитавам чисто информативно, нисам ни лингвиста ни историчар.
Ако је постојао тај пра-индоевропски онда је морао постојати и пра-народ који је
говорио тим језиком. Или је како Мркаљ овде рече то само теорија?
Има ли тај пра.. везе са санскритом?
Ако неко може да ми одговори на ова питања, био бих захвалан.
 
Poslednja izmena:
Германски и келтски језици су кентумски.


Non sequitur.

Зависи ко теоретише. Неки кажу кентумизовани.

Ја овде обитавам чисто информативно, нисам ни лингвиста ни историчар.
Ако је постојао тај пра-индоевропски онда је морао постојати и пра-народ који је
говорио тим језиком. Или је како Мркаљ овде рече то само теорија?
Има ли тај пра.. везе са санскритом?
Ако неко може да ми одговори на ова питања, био бих захвалан.

Санскрит није "пра" него је на тло Индије донет пре 3.500 година, у зависности од друштвеног положаја који су индијске касте заузимале језик се више или мање мешао са дравидским, дакле санскрит се говорио међу владајућом класом а пали међу народом док су "недодирљиви" остали на дравидским језицима. Постоје два мишљења о настанку санскрита, ја сам за ово које поткрепљује генетска анализа високих каста у Индији које су листом настале од ДНК који води пут од тла Источне Европе према Индији. Препоручујем рад Анатолија Кљосова о Аријевцима.
 
Poslednja izmena:
Која се овде дружба скупља сачувај нас Свети Никола и Василије Острошки.
Овај не верује у слетање на месец, она не верује у еволуцију, фали само још неко да оспори да је вода мокра.

Но важно да су свуда лажи, фалсификоване и скривене повијести.

Посебан феномен којим ће се социолози будућности бавити јесте заглупљивање човека 21. века услед преоптерећености мозга количином доступних података.
Само нек Шарићи, Дамјановићи, Деретићи, Пјановићеве и М. Милојевићи искачу из сваког ћошка. И треба, овце су за шишање. То је нажалост схватио и Ђорђе Јанковић, па постаде божанство алтернативе, која не схвата да је човек напустио научни метод да би узо неки динар.

A sami najvise muljaju, lazu i falsifikuju, pogledaj onog Pantelica na BB temi (falsifikuje citate i podmece Gordonu Childeu, sada pogledah onu knjigu Zaka Pirena, nigdje ne pise kod njega da "na Dunavu potice zemljoradnja"), segrta Gorana Sarica (slagao "pola" Srbije) i dezurnog propagandistu Mrkalja (najnoviji biser na temi o jeziku, Grcevicu podmetnuo tudji citat jos od 2009. godine). :dash:

Majko mila, takve benaste likove bi na pravom istorijskom forumu administracija poslala na odmor u Banovinu barem 6 mjeseci.
 
U čemu je problem? Što neko ima drugačije mišljene od oficijelno prihvaćenog*Ti se pozivaš na svece Vasilija Ostroškog , Nikolu, a ne vjeruješ u Božje djelo....Kad neko nema prozuargumente, krenu kletve, zgražanje, vrijeđanje, a zapravo nisi u stanju dati pristoja, smislen komentar.

Ti očito vjeruješ u ove tri stvari u koje ja ne vjerujem.I to je u redu.Tvoj problem, isključivo tvoj.Ne pada mi na pamet da raspravljam o tvojim uvjerenjima.
PS Da nije alternative, još bi živjeli u pećinama.
Lep pozdrau
Daleko od toga da je problem sto neko ima drugacije misljenje. Iz razlicitosti misljenja i pristupa nastaje napredak.
Problem je sto je ogroman broj ljudi spreman da kaze da u jednacini 2+x=5 ne veruje u "zvanicno" resenje x=3 i smatra da je to razumno i ne pada mu napamet da raspravlja o "uverenjima" druge strane.

- - - - - - - - - -

Da se zadržimo na "analogiji" koju si dao. Moram da te obavestim da to nije analogija. Analogija bi govorila o prihvaćenom objašnjenju procesa, a ne ishodu.

Dakle, logički si pogrešio.

Ja sam otvoren za raspravu - zato sam i pokrenuo temu o dokazima za prisustvo ljudi na Mesecu.
Na zalost moje analogije proces evolucije je razjasnjen, uostalom kao i fizicki model slanja ljudske posade na mesec. Veca misterija je pobeda reality show tajkuna naspram uigrane masinerije Klintonovskih jastrebova.
 
Na zalost moje analogije proces evolucije je razjasnjen, uostalom kao i fizicki model slanja ljudske posade na mesec. Veca misterija je pobeda reality show tajkuna naspram uigrane masinerije Klintonovskih jastrebova.

Arogancija, bahatost i lepljenje etiketa, kao refleks potrebe za za stvaranjem distance koja liči na klasnu razliku, odlika je najvećeg dela naših strukovnjaka od kojih društvo već 150 godina očekuje ono što oni nikako nisu u satnju da proizvedu.

- - - - - - - - - -

A sami najvise muljaju, lazu i falsifikuju, pogledaj onog Pantelica na BB temi (falsifikuje citate i podmece Gordonu Childeu, sada pogledah onu knjigu Zaka Pirena, nigdje ne pise kod njega da "na Dunavu potice zemljoradnja"), segrta Gorana Sarica (slagao "pola" Srbije) i dezurnog propagandistu Mrkalja (najnoviji biser na temi o jeziku, Grcevicu podmetnuo tudji citat jos od 2009. godine). :dash:

Majko mila, takve benaste likove bi na pravom istorijskom forumu administracija poslala na odmor u Banovinu barem 6 mjeseci.

:cmok:
 
Ја овде обитавам чисто информативно, нисам ни лингвиста ни историчар.
Ако је постојао тај пра-индоевропски онда је морао постојати и пра-народ који је
говорио тим језиком. Или је како Мркаљ овде рече то само теорија?
Има ли тај пра.. везе са санскритом?
Ако неко може да ми одговори на ова питања, био бих захвалан.

Kad smo kod korena med, Isti koren javlja se u reči

remedy (n.)
c. 1200, "cure for a disease or disorder; means of counteracting an evil," from Anglo-French remedie, Old French remede "remedy, cure" (12c., Modern French remède) and directly from Latin remedium "a cure, remedy, medicine, antidote, that which restores health," from re-, intensive prefix (or perhaps literally, "again;" see re-), + mederi "to heal" (from PIE root *med- "take appropriate measures"). Figurative use from c. 1300.
 
Arogancija, bahatost i lepljenje etiketa, kao refleks potrebe za za stvaranjem distance koja liči na klasnu razliku, odlika je najvećeg dela naših strukovnjaka od kojih društvo već 150 godina očekuje ono što oni nikako nisu u satnju da proizvedu.

- - - - - - - - - -



:cmok:
Koju sam to etiketu nekome zalepio u citiranom postu?
Dva posta ranije Slavenu vices da je Jugosloven (to je faktor kojim ga, izmedju ostalog zelis diskvalifikovati), da ne trazim kako si sve oznacavao Igora i u sustini svakoga ko ti ne ide niz dlaku. Sto se arogancije tice, tu forumsku zlatnu medalju nosi Lesandar. No ti mu to neces zamerati dokle god ste na istoj liniji.

Da struka proizvodi ono sto drustvo hoce, vrhunac nauke bi smo doziveli sa Pantom Sreckovicem. Struka treba da se bavi svojim radom u okviru naucnog metoda, a ne ispunjavanjem zelja.
 
Koju sam to etiketu nekome zalepio u citiranom postu?
Dva posta ranije Slavenu vices da je Jugosloven (to je faktor kojim ga, izmedju ostalog zelis diskvalifikovati), da ne trazim kako si sve oznacavao Igora i u sustini svakoga ko ti ne ide niz dlaku. Sto se arogancije tice, tu forumsku zlatnu medalju nosi Lesandar. No ti mu to neces zamerati dokle god ste na istoj liniji.

Da struka proizvodi ono sto drustvo hoce, vrhunac nauke bi smo doziveli sa Pantom Sreckovicem. Struka treba da se bavi svojim radom u okviru naucnog metoda, a ne ispunjavanjem zelja.

Bismo.
 
Da struka proizvodi ono sto drustvo hoce, vrhunac nauke bi smo doziveli sa Pantom Sreckovicem. Struka treba da se bavi svojim radom u okviru naucnog metoda, a ne ispunjavanjem zelja.

Struka se nije rodila sa metodom, nego je neko razvio metod u okviru struke. Takav metod treba neprestano da se unapređuje. Pročitati Tiborov predgovor DCSC.

Zapamtio sam dobro šta je moj dobri i neprevaziđeni profesor hemije u srednjoj rekao - kap mastila kapnuta u čašu vode oboji celu čašu u podjednako plavo, a da li je moguć reverzibilan proces? Jeste, ako film pustimo unazad.

Onima koji se deklarišu kao "struka" koja "treba da se bavi svojim radom u okviru naucnog metoda", potreban je jedan Goran Šarić da im kaže da počnu da misle svojom glavom jer, prema sadašnjem zvaničnom istoriografskom diskursu, centar radijacije I2a moguće je da se stvori samo ako film pustimo unazad.

Prema tome, onaj ko zanemaruje osnovni dokaz i istrajava na tradiciji ("metodu") žmureći pred njim nije naučnik, nego nešto nedostojno bilo kojeg naroda koji mu daje novac za platu otkidajući od svoga rada.

PS. Ako sa nekim razmeniš stotine postova, dobro ga upoznaš i shvatiš o kolikoj se budali radi, onda i nije etiketa ako tako i misliš i to saopštiš na donekle eufemistički način, ali ako to činiš bez prethodne staložene, smirene, argumentacije, onda sam sebi nabijaš rogove boljševičkog agitpropa.

Moguće je da ne razumem pominjanje rijaliti predstava i Pante Srećkovića u ovom kontekstu pa sam pogrešno protumačio kao potrebu za diskvalifikacijom sagovornika lepljenjem etiketa.
 
Red bi bio da se zagovornici teorije o odsustvu Slovena na Slovenskom Jugu pre 6. veka zapitaju kako astrofizika danas gleda na poklonike Ptolomejevog geocentričnog sistema i da li smatra da sa ptolomejevcima ima naučni kontinuitet, iako Ptolomej nije imao instrumente kojima su raspolagali oni koji su uspeli da ga ospore. Prst na čelo.
 
A sami najvise muljaju, lazu i falsifikuju, pogledaj ... dezurnog propagandistu Mrkalja (najnoviji biser na temi o jeziku, Grcevicu podmetnuo tudji citat jos od 2009. godine). :dash:

Majko mila, takve benaste likove bi na pravom istorijskom forumu administracija poslala na odmor u Banovinu barem 6 mjeseci.

Već mi se jezik izlizao od ponavljanja fraze - baba o uštipcima. (Ko ne zna, "bena" je sinonim za budalu).

Katičić može da falisfikuje i da dalje ostane Katičić, a ja ne mogu ni da priznam da sam napravio grešku, zaista iskrenu grešku, i zbog toga ne mogu više ni da budem forumski diskutant, pa me treba banovati na 6 meseci.

Dakle, kad nekom ne ide, ne ide...
 
Занима ме једна стварчица. Зашто се Порфирогениту допушта да је негдје погријешио, а негдје био у праву и то се назива правим, научним, критичким тумачењем, а многим нашим савременицима (који знају да га претјерају, и те како) одмах запушавају уста без имало воље да се провјери да ипак понешто нису и „уболи у сриду”?
Кад би се тако приступало нпр. чика Јови Змају, он би био проглашен за најобичнијег шарлатанског жврљатора јер има на хрпе потпуно безвриједних пјесмуљака који не личе нинашта и био би трајно „банован” у школској лектири. АЛИ! Пробере ли се оно вриједно што је написао, ето нама великог пјесника!
 

Back
Top