DoNotPay

dog face

Poznat
Poruka
7.500
sta mislite o spajanju prava i tehnologije , da li bi pravniku kao sto sam i sam u slucaju eventualnog prelaska i to da naglasim , polakog prelaska, u IT vode ( jerbo citam po netu da satro nikad nije kasno ) , pocevsi sa ucenjem HTML CSS i sl , pomoglo u nekom momentu znanje iz oblasti i prava i kako bi eventuano mogao sto bolje da implementiram znanje iz prava u eventualno radu na aplikacijama ili kroz ucenje jednog dana mozda u programiranju ( long shot ideja ) ....... govorim pausalno sad , cisto me zanima konkretna veza i da li je ima, kao primer naveo sam ovu sad vrlo poznatu aplikaiju DoNotPay , aplikacija mladog studenta Joshua Browder-a , ili kooiko je vidim ima mnogo legal softwera koji se nude na sve strane sada ..... i takodje me zanima na kakve probleme nailaze programeri u IT sektoru a kojima je onda potrebna pomoc mozda nekog pravnika koji se usko strucno bavi IT sektorom, koje su to konkretno usko strucne situacije .hvala
 
Pravo intelektualne svojine je zeznuta stvar, komplikovano a i pokvareno do koske...
U Srbiji kao postoji ali ti je sve na dodjem ti dodjes mi...

Pa to je nebrojeno puta bilo krseno , od javnog obecanja, pa do plagijata, koji mogu biti stukturni idejni ili estetski, tipa vizuelno ili konceptualni , javni zig ili slicno.
Mislim da ti poznavanje html css ne moze nista pomoci.

Sam programer ne vidi nigde problem, ali pravna sluzba i korporacija vide..
Sve navedeno , znaci od koda, oblika i licence softwarea, pa do algoritma koji je primenjen, izgleda ili ideje primene.
Cak i na zapadu vazi pravilo upozorenje pa onda sukobljavanje, kad je ovo u pitanju...

- - - - - - - - - -

Usko strucno ti je npr da li model koji napravis nekim 2D ili 3D softwareom za modelovanje pripada njima ili tebi.
To sto vazi za ostale grane, ne vazi i za programerske grane, pa kod nekih softwarea, ti posedujes model, ali ne i pravo da ga prebacujes ili koristis u drugim softwareima slicne namene...
Iako je to moguce tehnicki uraditi lako ili skoro vrlo lako..
 
Osim intelektualne svojine, sto je covek iznad napisao, pravnik se moze pronaci u i E commerce polju... Dakle poznavanje zakona bi tu dobro doslo nekoj firmi koja se bavi elektronskim poslovanjem ili pravljenjem aplikacija za isti.
Takodje mozes da pravis kojekakve aplikacije za pravnike. U SAD postoji Watson, vestacka inteligencija koja pomaze pravnicima. Neko je to morao isprogramirati, neko ko poznaje IT i pravo.
Itd. U sustini na tebi je kako ces da uklopis ta dva polja. Nije nemoguce.
 
Iz iskustva - ne bas puno. Nekako su pravo kao struka i neka sopstvena filozofska grana, i software development, prilicno razdvojeni.
Ono sto je dobro za tebe licno je, sudeci po tome kako pises, dosta si kreativan i engleski ti je kao domaci jezik - tako da prognoziram da uz dobar rad, za godinu dana mozes postati junior developer, bez vecih problema ;)
A ono sto je ovog trenutka aktuelno (bar u Evropi) je sto je sad stupio na snagu novi Zakon o zastiti licnih podataka, i sada se, da bi se to ispostovalo, mnogi softveri menjaju i doradjuju. Ali opet, to su neke poznate stvari i ti kao pravnik ne bi bio u mnogo vecoj prednosti u implementaciji toga.

Eventualno, ako bi nekada pravio neki software tipa ekspertskog sistema za sudsku praksu, gde bi tvoje znanje iz prava doprinelo boljoj kategorizaciji podataka i samim tim boljoj implementaciji same baze znanja tog sistem, tj. boljoj implementaciji strukture i baze tih podataka.
Ali da, kao sto kazes, sve je to long shot.

U svakom slucaju, ako imas volje za prekvalifikaciju, samo napred! :)
 
hvala na odgovorima, voze me misli o ovoj tematici te sam stoga postavio ovde pitanje medju strucnjacima, kako bi imao nekakav okvir i sliku o eventualnom daljem usmeravanju.
 
Bez obzira na sve, ima itekako smisla da što bolje upoznaš programiranje.

U kolikoj meri ćeš to povezati sa tvojom strukom (koja god bila) zavisi samo od tvoje mašte i kreativnosti.
 

Back
Top