Генетичка генеалогија II

Kako ti se ova mapa cini?


66d5062205d97fcd61b22d265de95fa7.png
 
Какво је то језеро на подручју Срема?

Може бити да су Склавени били претежно I2a, а Анти R1a. Гледајући распоред те 2 хаплогрупе код данашњих словенских народа.
 
Poslednja izmena:
NIšta, kad mi sve dosadi odoh ja u Izrael da uživam na toplom sredozemnom suncu:kpozdrav:

https://www.degruyter.com/downloadpdf/j/tra.2015.13.issue-2/tra-2015-0010/tra-2015-0010.pdf

U pitanju je tekst "Jewish Genetics’ and the ‘Nature’ of Israeli Citizenship" u kome autor Vincent McGonigle pretresa ideju izraelske vlade da uvede genetičke testove radi utvđivanja ko je Jevrej a ko nije, i ko ima pravo na ulazak u Izrael i državljanstvo prema Zakonu o povratku a ko nema. Politika i populaciona genetika imaju osobine koje se dobro uklapaju, pre svega utvđivanje nacionalnog identiteta koji je još uvek osnov savremenih država. Na žalost, kao što autor upozorava, takav pristup može dovesti do "etničkog esencijalizma" u kom se samo određen skup karakteristika čini podobnim za pripadnost određenoj etničkoj ili državnoj zajednici. Kod nas je to mesto zauzela I2a1b, što zbog svoje raširenosti, što zbog svoje geografske pozicije u srcu država u kojima se pojavljuje, što zbog brojnosti.

In July 2013, Israel’s Prime Minister’s office stated that in the future, Russians wishing to make aliya (immigrate) to Israel might need to take a DNA test to prove their Jewishness (McGonigle and Herman 2015; Zeiger 2013). While this statement was meant to indicate that the state would use genetic tests to verify a “biological connection” with a Jewish parent or grandparent, a genetic measure of kinship to establish transmission of Jewish identity is not necessarily recognized by Jewish religious law. If implemented, the Israeli state would thus be enshrining Jewishness at the level of DNA, rendering “Jewish genes” legally legible, and making DNA signatures a determinant of basic rights and citizenship for the first time in its history.
 
Muslimani BiH

Укупно 267 тестираних

I2/I2a/I2a1/I2a1a/I2a1b: 43.4%
R1a: 15%
E1b: 11.2%
I1: 7.9%
J2a: 6.4%
R1b-U106: 1.9%
G2: 1.5%
J2b1-M205: 1.5%
J2b2: 1.5%
N2: 1.5%
R1b-U152: 1.5%
I2a2-M223: 1.1%
J1: 1.1%
R1b-L23: 1.1%
R1b-M269+: 1.1%
G/G1: 0.7%
L1: 0.7%
T: 0.7%
R1b-PF7562: 0.4%

Врло слични % хаплогрупа као код херцеговачких Срба, а слични су и као код Срба са Кордуна/Баније и из западне Србије.

Генетска слика херцеговачких Срба на узорку од 328

attachment.php
 
Poslednja izmena:
Hoćeš da podeliš sa familijom na forumu?:D

Možda možemo biti od pomoći

Hvala - mada sam (mozda) promasio temu. Mene nisu previse zanimale haplogrupe i sl., i ancestrydna ne daje takve rezultate. Mene je uglavnom zanimala bliska proslost to jest odakle su moji najblizi preci dosli. Dobio sam vremensku liniju/raspored koji ide unazad do 18. veka pa sve do otprilike sredine 20. veka.

Poreklom sam uglavnom (grko-)cincarin, ali i makedonac (barem koliko ja znam) evo generalnih rezultata od ancestry-ja:
- 93% evropljanin (+ 3% kavkaz, 1% bliski istok, 1% evropa-zapad & finska/severozapadna rusija, itd.)
- Najvecim delom vodim poreklom iz ancestry regiona evropa-jug (grcka/italija, precizinije subregion grcka, turska, i albanija -- kojem pripada i makedonija)

To su 'ethnicity' rezultati. Ono sto me je najvise zanimalo je vremenska linija i 'zute' tacke/krugovi koji predstavljaju zajednicke pretke i odakle su dosli/gde su rodjeni. Ancestrydna kaze:

dKyAGI9.jpg

uCX17nD.jpg

obBcwz5.jpg


Krugovi/tacke kod mene se pojavljuju prvi put u sledecim regionima "daleke" 1775. godine:
- Najveci krug je iznad gotovo celog Peloponeza, sa manjim/posebnim krugovima oko regiona Lakonije, Cakonije, Mesenije, Korint, i Megara
- Centralni Krit
- Jugo-istocni Epir i dva posebna regiona/'kruga' iznad Tesalije
- Region Kostura, Egejska Makedonija
- I za kraj, Carigrad/Istanbul i Galipolje/Gallipoli
 
Hvala - mada sam (mozda) promasio temu. Mene nisu previse zanimale haplogrupe i sl., i ancestrydna ne daje takve rezultate. Mene je uglavnom zanimala bliska proslost to jest odakle su moji najblizi preci dosli. Dobio sam vremensku liniju/raspored koji ide unazad do 18. veka pa sve do otprilike sredine 20. veka.

Poreklom sam uglavnom (grko-)cincarin, ali i makedonac (barem koliko ja znam) evo generalnih rezultata od ancestry-ja:
- 93% evropljanin (+ 3% kavkaz, 1% bliski istok, 1% evropa-zapad & finska/severozapadna rusija, itd.)
- Najvecim delom vodim poreklom iz ancestry regiona evropa-jug (grcka/italija, precizinije subregion grcka, turska, i albanija -- kojem pripada i makedonija)

To su 'ethnicity' rezultati. Ono sto me je najvise zanimalo je vremenska linija i 'zute' tacke/krugovi koji predstavljaju zajednicke pretke i odakle su dosli/gde su rodjeni. Ancestrydna kaze:

dKyAGI9.jpg

uCX17nD.jpg

obBcwz5.jpg


Krugovi/tacke kod mene se pojavljuju prvi put u sledecim regionima "daleke" 1775. godine:
- Najveci krug je iznad gotovo celog Peloponeza, sa manjim/posebnim krugovima oko regiona Lakonije, Cakonije, Mesenije, Korint, i Megara
- Centralni Krit
- Jugo-istocni Epir i dva posebna regiona/'kruga' iznad Tesalije
- Region Kostura, Egejska Makedonija
- I za kraj, Carigrad/Istanbul i Galipolje/Gallipoli

Žao mi je što nema Y hromozoma, makar samo kao SNP, bez vrednosti na STR markerima.

Po ovim rezultatima izgleda da si čvrsto ugrađen u grčku zajednicu. Pretpostavljam da su ovi "krugovi" pojedinci sa kojima imaš najbliža autosomalna poklapanja? Ne znam da li su dati i njihovi lični podaci što bi ti pomoglo u istraživanju porekla.

U svakom slučaju čestitam na rezultatima:D Uvek me obraduje kad čujem da je neko uradio genetsko testiranje, ma koliko malo. Obično je to dobar početak
 
Ево како су ишли моји ДНК резултати са 23andme. Пре него што сам послао епрубету са пљувачином било је неколико питања, међу којима и

"Where are you from?"

на које сам одговорио

"From the Balkans".

Пар месеци касније и $300 сиромашнији, добих анализу од 23andme:

"You are 95% from the Bakans".


Хвала лепо, нисам знао.
 
Ево како су ишли моји ДНК резултати са 23andme. Пре него што сам послао епрубету са пљувачином било је неколико питања, међу којима и

"Where are you from?"

на које сам одговорио

"From the Balkans".

Пар месеци касније и $300 сиромашнији, добих анализу од 23andme:

"You are 95% from the Bakans".


Хвала лепо, нисам знао.

Čekaj malo, šta bi sa kumanskom baštinom:D
 
Žao mi je što nema Y hromozoma, makar samo kao SNP, bez vrednosti na STR markerima.

Po ovim rezultatima izgleda da si čvrsto ugrađen u grčku zajednicu. Pretpostavljam da su ovi "krugovi" pojedinci sa kojima imaš najbliža autosomalna poklapanja? Ne znam da li su dati i njihovi lični podaci što bi ti pomoglo u istraživanju porekla.

U svakom slučaju čestitam na rezultatima:D Uvek me obraduje kad čujem da je neko uradio genetsko testiranje, ma koliko malo. Obično je to dobar početak

Hvala. Dobio sam podatke "rodjaka" (DNA Matches). Imam dosta "rodjaka" Amerikanaca (sa engleskim/amer. imenima), ali naravno i ostalih.

Krugovi/velicina krugova se menja kroz vreme i krajem 19. veka dolazi do imigracije u SAD -- tako da se pocetkom 20. veka vec pojavljuju 'krugovi' po severo-istocnim krajevim SAD-a.

PS: Nisam morao da popunjavam nikakve formulare ili da odgovaram na pitanja odakle sam. Jednostavno, sto kaze Pravi Vlah: послао епрубету са пљувачином. :D
 
Poslednja izmena:
Čekaj malo, šta bi sa kumanskom baštinom:D

Хуни, Авари, Кумани, Печенези, итд су укључени у Балканској чорби, а ове генетске институције продавају услуге Американцима. Кад се на пример врати ДНК резултат са

26.3% Greek
22.07% Italian
48% East European
2.6% Косооки Куман
1% Apache Indian
0.03% Eskimo

Типични Американац овако тумачи:

-- на мајчиној страни баба му је била Италијанка а деда Грк

-- са очеве стране баба му је била Пољакиња а деда Рус
 
Carlin15:
Hvala - mada sam (mozda) promasio temu. Mene nisu previse zanimale haplogrupe i sl., i ancestrydna ne daje takve rezultate. Mene je uglavnom zanimala bliska proslost to jest odakle su moji najblizi preci dosli. Dobio sam vremensku liniju/raspored koji ide unazad do 18. veka pa sve do otprilike sredine 20. veka.
Ово је права тема, јер је аутосомална генетика уз Y и мтДНК основа генетичке генеаологије.
Žao mi je što nema Y hromozoma, makar samo kao SNP, bez vrednosti na STR markerima.
Особе тестиране преко компанија попут 23andMe и AncestryDNA имају могућност да свој ниже позиционирани Y-ДНК снп добију тако што ће raw data пребацити на https://www.morleydna.com/.
 
Особе тестиране преко компанија попут 23andMe и AncestryDNA имају могућност да свој ниже позиционирани Y-ДНК снп добију тако што ће raw data пребацити на https://www.morleydna.com/.
Шта значи ниже позиционирни Y-ДНК? Ближе или даље стаблу?
 
Шта значи ниже позиционирни Y-ДНК? Ближе или даље стаблу?

Рецимо да ти је 23andMe одредио Y-ДНК резултат R1a-M417, који ти мало тога може рећи осим да си позитиван на прилично стар и широко распрострањен снп, пребацивањем одређених фајлова које можеш преузети са 23andMe програм на овом сајту ће ти показати позитивност на најнижи ISOGG познати снп, дакле можеш остати * (негативан на све до сада познате подгране) на некој грани која је слабо профилисана и такође стара, а можеш бити позитиван и на неку прилично младу грану која је добро истражена.

Препоручујем ти такође пребацивање података на Гедмеч, где постоји маса одличних рачунача и опција, као и база ''рођака'' који су тестирани преко других компанија и који су своје резултате такође пребацили на Гедмеч (чији су рачуначи притом умногоме кориснији од свих комерцијалних).
 
PS: Nisam morao da popunjavam nikakve formulare ili da odgovaram na pitanja odakle sam. Jednostavno, sto kaze Pravi Vlah: послао епрубету са пљувачином. :D
Чак да ме нису питали одакле сам, него су то закључили из моје генетике, ништа ново ми нису рекли сем овог податка Y-ДНК : да сам R-L1029. Та мутација је настала пре неких 3000 година.

Нисам толико наиван да изгубим из вида колико минискулан је тај део моје генетике и личне историје.
 
Чак да ме нису питали одакле сам, него су то закључили из моје генетике, ништа ново ми нису рекли сем овог податка Y-ДНК : да сам R-L1029. Та мутација је настала пре неких 3000 година.

Нисам толико наиван да изгубим из вида колико минискулан је тај део моје генетике и личне историје.

Vlajko pa ti si Sloven :sad2: :lol:

Čekaj bre koliko pratim radio si neku autosomalnu isto ?

- - - - - - - - - -

Muslimani BiH

Укупно 267 тестираних

I2/I2a/I2a1/I2a1a/I2a1b: 43.4%
R1a: 15%
E1b: 11.2%
I1: 7.9%
J2a: 6.4%
R1b-U106: 1.9%
G2: 1.5%
J2b1-M205: 1.5%
J2b2: 1.5%
N2: 1.5%
R1b-U152: 1.5%
I2a2-M223: 1.1%
J1: 1.1%
R1b-L23: 1.1%
R1b-M269+: 1.1%
G/G1: 0.7%
L1: 0.7%
T: 0.7%
R1b-PF7562: 0.4%

Врло слични % хаплогрупа као код херцеговачких Срба, а слични су и као код Срба са Кордуна/Баније и из западне Србије.

Генетска слика херцеговачких Срба на узорку од 328

attachment.php

Da, tako nekako ispadne, čini mi se da imaju malo manje R1a nego u mom kraju, mada sve u svemu jako jako slično ...
Šta li će sada biti :lol: Kako ovo objasniti "raji" :lol:
 
Vlajko pa ti si Sloven :sad2: :lol:

Čekaj bre koliko pratim radio si neku autosomalnu isto ?

- - - - - - - - - -





Da, tako nekako ispadne, čini mi se da imaju malo manje R1a nego u mom kraju, mada sve u svemu jako jako slično ...
Šta li će sada biti :lol: Kako ovo objasniti "raji" :lol:

"Раја" врло добро зна ко су им били преци. Само они то желе да обришу тако што измишљају и фалсификују историји, али у подсвести знају да су српског порекла.

Баш ових дана причам са оним Синаном Зирићем из Бихаћа који је I2-PH908. Он чак истиче своје српско порекло. По Y ДНК има поклапање са једним Србином из Лике.
 

Back
Top