Kako sprečiti da Srbija postane deponija polovnjaka?

ScipioAfricanus

Stara legenda
Poruka
91.045
Kako sprečiti da Srbija postane deponija polovnjaka?

Prema podacima MUP-a, u našu zemlju je tokom poslednje dve godine uvezeno preko 200.000 polovnih automobila, od kojih je dve trećine starije od deset godina.

Savezni sud u Nemačkoj u februaru je dozvolio gradovima u toj zemlji da zabrane vožnju automobila sa dizel motorima. Ova odluka će uticati da vlasnici dizalaša u Nemačkoj počnu brže i u većem broju da se "oslobađaju" vozila koja će biti zabranjena.

Postoji bojazan da će ti automobili, koja su veliki zagađivači, završiti u Srbiji i drugim siromašnim zemljama ovog dela Evrope, piše Sputnjik.

Građani Srbije se zbog standarda najčešće odlučuju za kupovinu jeftinih polovnih automobila, koji uglavnom ne ispunjavaju osnovne norme ekološke zaštite. Gosti Jelice Putniković u emisiji "Energija Sputnjika" bili su Filip Radović, direktor Agencije za zaštitu životne sredine, i Boban Nikolić, generalni sekretar Srpske asocijacije uvoznika novih automobila i auto-delova.

Prvi korak koji bi naša država trebalo da preduzme, kako se ne bismo pretvorili u deponiju evropskih "polovnjaka", prema rečima sagovornika, jeste uvođenje adekvatne ekološke takse koju bi morali da plate najveći zagađivači.

Po Radovićevim rečima, Svetska zdravstvene organizacije procenjuje da svake godine šest miliona ljudi u svetu umre od zagađenog vazduha i zbog toga države povlače ovakve poteze, jer se dizel motori smatraju jednim od najvećih zagađivača vazduha.

On kaže da u Republici Srbiji dvadeset procenata štetnih materija koje se ispuštaju u vazduh dolazi od transporta, dok, dok osamdeset procenata jesu štetne materije koje dolaze iz sektora energetike.

"To ne znači da ćemo manje obraćati pažnju u budućnosti na ekologiju u saobraćaju bez obzira na to koliko vozila ispuštaju zagađujućih materija. Ministarstvo će nastaviti da ulaže u projekte koji se bave ovim pitanjem", napominje Radović.

Kod dizel goriva postoji supstanca N1 koja je štetnija nego emisija izduvnih gasova. Rešenje za tu supstancu su katalizatori koje su sve generacije, od pojave Euro 3 motora morale da imaju.

Prema rečima gospodina Nikolića, katalizatori i filteri su morali da se menjaju na sto do sto dvadeset hiljada pređenih kilometara. Pošto je zamena ili popravka skupa, vlasnici su te automobile prodavali budzašto i oni su završavali u zemljama poput Srbije, Moldavije, Ukrajine i Bugarske.

Radović je podsetio da se ekološka taksa plaća jer smo harmonizovali evropsku direktivu koja ima za cilj se od ekoloških taksi koje država prikupi, kasnije redistribuira u sistem kroz subvencije kompanijama koje se bave reciklažom i na taj način rešavaju ekološki problem.

Radović misli da će posle odluke Nemačke, građani koji kupuju polovna vozila to i dalje činiti istim tempom i da neće biti masovnog otkupa neekoloških vozila koja bi završila na našim drumovima.

On takođe navodi da treba definisati mehanizam koji će stimulisati građane Srbije da nabave ekološki pogodnija vozila.

"Jedan od sledećih koraka će biti da ta ekološka taksa bude srazmerna ekološkom uticaju vozila na životnu sredinu. U narednom periodu treba razviti adekvatnu metodologiju koja će precizirati na koji način će to biti izvedeno. Građani u Srbiji preferiraju da voze polovna vozila iz zapadne Evrope i radije će se odlučiti za veći auto koji je polovan, nego za manji, nov auto. Materijalno stanje je glavni činilac."

Nastavak na linku

https://www.b92.net/automobili/aktuelno.php?yyyy=2018&mm=04&nav_id=1387214
 
Dajte plate od 4000€ kao sto su u EU i narod nece kupovati krseve.

Kako je ovo odvratno foliranje,zivot da presedne.
Kina,Indija,Rusija,Amerika su zemlje koje treba da brinu o ekologiji jer velike zemlje mogu da promene sve na bolje ako zele.A ne uvaljivanje siromasnom narodu bajku o ekologiji iako mi ovako mali ne mozemo nista da doprinesemo na globalnom nivou ni u plusu ni u minusu.Cisto tracenje vremena,zamajavanje i demagogija.
 
Ne vredi vise ucestvovati na Forumu Krstarice.Postoji velika nicim osnovana cenzura,koja ne dozvoljava slobodu iznosenja svojih stavova.Oni koji rukovode ovim Forumom
zele da svi mi,kao oni,budemo intelektualno kratkovidi. Jednom recju,zele da budemo stado ovaca,kojima ce oni upravljati,po svom nahodjenju. Sramota za sve one,koji
upravljaju Forumom.Sram ih bilo nistarije.!!!:zper:
 
Znaju ljudi sa placeva da nema mnogo fluktuacije potraznje....
Najvise polovnih vozila iz Nemacke ide za Poljsku, vise od 50% a mozda i vise od 65% nego hajde..posle idu drugi pa tek Srbija...mozda na 6,7 mestu..
Srbija malo uvozi polovne automobile a i malo ih se proda...
Ove podatke koje objavljuju institucije to mozes slobodno da obesis macku o rep, znaci neverovatno je koliko je srozana istinitost i nazivo to objektivnost zvanicnih institucija narocito po tom statistickom smislu..

- - - - - - - - - -

Ne vredi vise ucestvovati na Forumu Krstarice.Postoji velika nicim osnovana cenzura,koja ne dozvoljava slobodu iznosenja svojih stavova.Oni koji rukovode ovim Forumom
zele da svi mi,kao oni,budemo intelektualno kratkovidi. Jednom recju,zele da budemo stado ovaca,kojima ce oni upravljati,po svom nahodjenju. Sramota za sve one,koji
upravljaju Forumom.Sram ih bilo nistarije.!!!:zper:

Ebiga dok su klepali druge, vama iznad vidokruga, bilo je smesno...
 
Gde u EU su plate 4k evra?! Odmah se zenim za papire i placam 30k evra, takodje odmah.

Misim da je vreme da se standard za uvo podigne bar na E4, previse je E3 krseva, mislim da veliki broj takvih vozila stoji mesecima na placevima. Ima ih sasvim dovoljno na placevima i registrovanih da zadovolje potraznju na trzistu za tim vozilima.
 
Uvesti Euro 4.

Zanimljivo je da svi obracaju paznju na CO2, koji i jeste najstetniji ali ne znam da li se testira HC i NOx. Koliko ja znam ne.
Meni na primer niko nije testirao izduvne gasove na motoru vec 10 godina. Iskreno ne znam ni koje su dozvoljene granice za benzince a koje za dizelase? Smesno je to da moram da googlam i ne mogu da nadjem tako bitnu informaciju...

Motocikli su zanemarljivi zagadjivaci zbog njihovog broja na putevima generalno kada poredimo sa automobilima, i emituju manje CO2 zbog uglavnom manje potrosnje na 100km ali Mythbusters su dosli do zanimljivog podatka nakon rigoroznog testa:

"Motorcycles were indeed more fuel-efficient than cars and emitted less of the greenhouse gas carbon dioxide, but they emitted far more smog-forming hydrocarbons and oxides of nitrogen, as well as the toxic air pollutant carbon monoxide. For the most recent model year vehicles tested -- from the '00s -- the motorcycle used 28% less fuel than the comparable decade car and emitted 30% fewer carbon dioxide emissions, but it emitted 416% more hydrocarbons, 3,220% more oxides of nitrogen and 8,065% more carbon monoxide."

Razlog je-nema katalizatora. Ne znam ni danas da li se ugradjuju katalizatori, valjda da na ovim novim motociklima. Znam samo da postoji PAIR valve sistem koji ubacuje vazduh kako bi nesagorelo gorivo u auspuhu se zapalilo i ne bi izlazilo nesagorelo napolje. Karakteristicno pucanje pri naglom oduzimanju gasa sa visih obrtaja, i to je vise izrazenije kod motocikala sa karburatorima i aftermarket auspusima.

Ako odemo dalje od zagadjivanja, koliko mi je poznato u EU je zakon da svaki motocikl od preko 125 kubika mora biti opremljen ABS sistemom. To je na snazi od 2007, kod nas se jos uvek moze birati opciono da li zelis ili ne... 2019. ce se razmatrati da li ce i mopedi i motocikli od 125 morati imati obavezan ABS. EURO4 norma je obavezna za motocikle od 1. januara 2017. a EURO5 se planira za 2020.
 
Не бих се сложио са "уваљивањем".
Да ли је неко чуо за случај да неко купи старији ауто него што је пре имао? То не постоји.
Значи, купује се само новији ауто. Да ли 5 или 10 или ко зна колико више година, али увек новији. Тај новији је свакако урађен боље по безбедносним и еколошким стандардима.
Код нас се често возе домаћи аутомобили где на задњим седиштима нема појаса. То је од огромног значаја, а то је само једна ствар.

Око загађења које праве дизели... Ако имамо што боље гориво на пумпама и ако увеземо макар нешто новије аутомобиле, та два заједно морају да дају бољи резултат. Да ли је то најбоље могуће? Није, али је боље од претходног.
За 10 година од сада ћемо да возимо еуро 5 или новије, макар зато што је прошло довољно времена.
 
Gde u EU su plate 4k evra?! Odmah se zenim za papire i placam 30k evra, takodje odmah.

Misim da je vreme da se standard za uvo podigne bar na E4, previse je E3 krseva, mislim da veliki broj takvih vozila stoji mesecima na placevima. Ima ih sasvim dovoljno na placevima i registrovanih da zadovolje potraznju na trzistu za tim vozilima.

Zavisi od struke, i pozicije u firmi. I u Srbiji imas nekoga ko ima platu 4K evra :D
 
On je to saopstio u kontekstu da je to normalna plata u EU koju zaradjuje svako, a ne samo malobrojni :) BTW, pricamo o neto, a ne bruto plati.

To zarajuju zaista malobrojni (pricamo o neto plati), ali takvu neto platu, u poznijem dobu svoje karijere, moze da dostigne (govorim o Nemackoj) samo neko ko je bas bas dobar u svom poslu.
Ali, 2K neto je sasvim realno za srednju skolu (opet se podrazumeva da si odgovoran i dobar radnik), pa kad to pomnozis sa 2 (supruznici) => dobijes visoku srednju klasu, koja moze da vozi nov auto, otplacuje kredit da ne oseti, skoluje decu i zivi bez ikakvih ekonomskih trzavica :)
 
Znam odlicno kakve su plate u Nemackoj, zato i kazem da je 4k evra zarade nesto sto se vrlo tesko ostvaruje. Ok, kad radis privatno, imas svoju firmu, mozes da zaradis mnogo vise, ali da radis za drugog i da imas toliku platu, bas tesko. Lekari sa specijalizacijom i dezurstvima su tu negde. Tesko je I 2k evra da se zaradi, jedino ako imas fakultetsku diplomu ili imas neka specificna znanja i vestine, npr. varilac i slicno.
 
Eto moj sin zavrsava za mehatronicara i takav posao je preko placen veoma lepo tj vise od 6000€ a ovde kod nas ga vrbuju odmah iz skole da potpise ugovor za firmu u kojoj bi imao platu 35000 dinara.
I vecina njih ovde,a koji su slepci iz mog ugla gledanja,kazu pa to je super!
Super neka je vama ali taj posao se preko debelo placa a ovde treba da radi za pare s kojima nikad nista ne bi stekao?????????
Srecom pa ima mozak i sam je rekao da mu ne pada na pamet da radi za te pare i da ce radije da radi prevode preko neta ili da daje casove engleskog pa ce da zaradi vise para a sedi kod kuce.
 
Znam odlicno kakve su plate u Nemackoj, zato i kazem da je 4k evra zarade nesto sto se vrlo tesko ostvaruje. Ok, kad radis privatno, imas svoju firmu, mozes da zaradis mnogo vise, ali da radis za drugog i da imas toliku platu, bas tesko. Lekari sa specijalizacijom i dezurstvima su tu negde. Tesko je I 2k evra da se zaradi, jedino ako imas fakultetsku diplomu ili imas neka specificna znanja i vestine, npr. varilac i slicno.



Pa to onda uopste nije tesko.
 

Back
Top