Legalizacija nepotizma

Treba li legalizovati nepotizam u Srbiji?

  • Da

  • Ne


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
AU Srbi su imali nesto liberlniji pogled na vodjenje vlasti, odnos vladara prema narodu i raspolaganju javnim dobrom. Oni nazalost nisu formirali Srbiju.

Srbiju je u politickom smislu formirao Knez Milos, koji je koristio sve turkse trikove, potkupljivanje, ulagivanje, laganje, apsolutnu vlast, surovo obracunavanje sa protivnicima itd.

CG se ne razlikuje mnogo od ostalih delova pod turskom vlascu, ali su dolaskom komunista na vlast '45. osvojili vlast u Srbiji, sto je uslovilo nepresuni izvor CG u BG na funkcijama.

Imaš li primere za potkupljivanje i slično?
Nije stvar samo u beogradskim crnogorcima, ogroman deo a verovatno i većina današnje populacije Srbije jer poreklom sa dinarskih prostora. Kad pogledaš mapu korupcije, dinarske zemlje poput Srbije i BIH su korumpiranije od Bugarske, koja je duže bila pod okupacijom...

- - - - - - - - - -

A opet Moldavija ubedljivo korumpiranija od svih a nije ni bila pod Turcima.
 
Totalno je rasipanje energije traziti poreklo korupcije. Nemamo nista od toga.
Treba da se izlecimo od te bolesti.
Saznanje da je korupcija stigla od Turaka ili iz CG ili sa Jupitera, apsolutno nema niakakvu ulogu u iskorenjivanju iste.
Korupcija na nivou koji je na Balkanu, dokaz je neceg mnogo ozbiljnijeg: totalnog pada morala.
I taj sunovrat se nastavlja i dalje, sve vise i vise ljudi se prodaje za sitnu lovu, jer mnogi i moraju - drugacije ne mogu do posla, do hleba.
Drugarica, lekar sa prosekom blizu 9, morala je u stranku iako mrzi politiku iz dna duse, jer nije nikako mogla da se zaposli. Bila je dosla do toga da ide u nadnicu i bere maline i drugo sezonsko voce da bi imala pare za uloske. Na kraju je morala u stranku.
Evo, sad smo pokrenuli foundraising da skupimo 4K evra i dovedemo je ovamo - posto radi u hitnoj, uglavnom nocne smene, bez vozaca i sestre ide na terene (ona je i vozac i sestra i lekar i sve), za jebbenih 300 evra.
A 90% ljudi u Srbiji nece reci da je takvo stanje nenormalno, da je takvo stanje teska metastazirana bolest celokupnog drustva - okrenuce glavu i cutace. Nalazice neke izgovore, bice krivi Turci, Soros, Svabe, Rimljani, Ljudi-Gusteri, Marsovci.....ali nikada nece biti oni sami krivi.

E, to je problem.
 
Poslednja izmena:
Zanimljivo je citati srbe kako pokusavaju da otkriju nesto.
Kisa oko Kragujevca.Nesvesno i u sekundi...

Znaci nema sanse da uoce oprortunizam koji u njima cuci i vezace pojave samo za ono najjuze sto bi moglo da poremeti sopstvenu sliku o sebi.

Na kraju i na pocetku je zakljucak, sa takvim umovima i ne moze da se dobije drugacije nego ono sto se ima...
Neverovatne su dve stvari.
Brzina kojom prebacuju ceo sistem zakljucaka i razmisljanja na onaj koji ce podrzavati njihovo unutrasnje stanje.
Sveobuhvacenost populacije...

Ovo drugo sugerise na medije ali ko zna...
Iako se razlikuju po naizgled bitnim stvarima, nacin logickog sagledavanja je totalno slican i pomeren ka istom...

Kao da imas celu populaciju relativno razlicitih ljudi u jednom plemenu prebacenu na drugo mesto i onda pod uticajem tog drugog ostrva donose razlicite a slicne zakljucke kojima je zajednicko Trumanov show percepcija.
 
Sta ima da se otkriva, kada je ocigledno kompletno srannje u drzavi.
Evo, i ti si primer toga - kazes da nije ispravno to sto nisam hteo da napisem sinovcu preporuku kada nije bio spreman. I tako kaze 90% Srba, tako da, nema tu palamudjenja - problem je ocigledan.

A samo mi objasni, gde ti vidis oportunizam u takvom jednom stanju?
 
Boldovano pokazuje da ne razumes sta sam rekao.

Mi smo prihvatili njihov nacin ponasanja, mi ga prenosimo sa generacije na generaciju. Nisu Turci "krivi", ali jesmo preuzeli od njih.

Nisu svi "zapadni uticaji" pozitivni. Ono sto mi smatramo pozitivnim drustvom danas je uglavnom proizvod protestanskih, pre svega anglosaksonskih drzava.
Mi taj uticaj ovde nismo imali u velikoj meri, nesto malo tokom 60.tih i 70.tih. ali ne dovoljno.

Ma kakvi Turci? Kakav smo mi realno imali kontakt sa njima? Imali smo naše islamizovano stanovništvo, koji su u većini slučajeva i bili klasa feudalaca i posrednici izmedju raje i turske vlasti. Mislim da su oni ti "turci" odgovorni za nepotizam.

Veziri koji su dolazili sa svojom pratnjom i vojska koja je prolazila uglavnom je bio većinom samo vizuelni sa Turcima. Do njih nije dolazio mali čovek kao što on nije dolazio do malog čoveka.
Sitne spahije i njihovi predstavnici (islamizovani Srbi ili drugi balkanski narodi ) bili su jedini kontakt.
 
Imaš li primere za potkupljivanje i slično?
Nije stvar samo u beogradskim crnogorcima, ogroman deo a verovatno i većina današnje populacije Srbije jer poreklom sa dinarskih prostora. Kad pogledaš mapu korupcije, dinarske zemlje poput Srbije i BIH su korumpiranije od Bugarske, koja je duže bila pod okupacijom...

- - - - - - - - - -

A opet Moldavija ubedljivo korumpiranija od svih a nije ni bila pod Turcima.

U turskom sistemu vlasti je bilo ocekivano da se zvanicnik ili vladar daruje, a zadovoljstvo darom je odredjivalo odluku.

Da vidim razlike su drasticne z:hm:

Osim sto si zaboravio da je ruski uticaj podjednako poguban kao i turski.
.......
ps. Moldavija je bila pod turskim uticajem, a kasnije pod ruskim uticajem.
 
Poslednja izmena:
Ako privatnik hoce da bude konkurentan on ce da zaposli najbolje.
Osim ako je u pitanju porodicni biznis.

Najčešće u privatnim firmama radi i jedan broj članova bliže ili bliske rodbine sa istim zaduženjima i sa istim obimom posla kao i ostali zaposleni međutim u praksi takvi često zahvaljujući svojoj privilegovanosti "prevaljuju" posao ostalim zaposlenima koji nisu privilegovani i koji ne smeju ni da se zbog toga žale.I tako ustvari za jednu platu rade 1,5 ili dva posla,

- - - - - - - - - -

U turskom sistemu vlasti je bilo ocekivano da se zvanicnik ili vladar daruje, a zadovoljstvo darom je odredjivalo odluku.

Da vidim razlike su drasticne z:hm:

Osim sto si zaboravio da je ruski uticaj podjednako poguban kao i turski.

A kako su to Rusi u kulturološkom smislu uticali na nas ?
 
Totalno je rasipanje energije traziti poreklo korupcije. Nemamo nista od toga.
Treba da se izlecimo od te bolesti.
Saznanje da je korupcija stigla od Turaka ili iz CG ili sa Jupitera, apsolutno nema niakakvu ulogu u iskorenjivanju iste.

Nalazice neke izgovore, bice krivi Turci, Soros, Svabe, Rimljani, Ljudi-Gusteri, Marsovci.....ali nikada nece biti oni sami krivi.

Kako bi se ti izlecio te bolesti?

Odredjene vrednosti i ponasanje se uglavnom prenose osmozom, tj. bez neke namere, saradjujuci sa nekim ili kad je grupa pod necijom vlascu, pa mora da se prilagodi, ili kroz sukob, posebno ako je sukob oko vrednosti.

Kad to znas, onda valjda treba da znas koji su uticaji losi, a koji pozitivni i pod kojim uticajem si dosao u tako losu poziciju.

Poreklo anglosaksonskog shvatanja zivoata moze da se veze za dva izvora, sukob protestanata sa katolicima, kao odgovor na njihov potpunu korumpiranost i prihvatanje rimskih klasika.
Sukob sa katalocima je pomerio teziste spasenja sa svestenstva i crkve, na licno ponasanje i moral.
Klasicu su isticuci znacaj vrline i morala, ogranicili nivo ludosti koji su spremni da urade zarad vlasti.
npr. Vasington je mogao da se proglasi kraljem, ali se zadovoljio sa predsednickim mandatom.

Cilj shvatanja da smo od Turaka primili lose oblike vladanja, nije da nas oslobodi krivice ili prosto optuzivanje, vec da prvo dodjemo do shvatanja da je taj nacin pogresan i da se onda otvorimo pozitivnijem uticaju. Ako se okrenemo drugom negativnom uticaju, nista nismo postigli.
 
Najčešće u privatnim firmama radi i jedan broj članova bliže ili bliske rodbine sa istim zaduženjima i sa istim obimom posla kao i ostali zaposleni međutim u praksi takvi često zahvaljujući svojoj privilegovanosti "prevaljuju" posao ostalim zaposlenima koji nisu privilegovani i koji ne smeju ni da se zbog toga žale.I tako ustvari za jednu platu rade 1,5 ili dva posla,

- - - - - - - - - -



A kako su to Rusi u kulturološkom smislu uticali na nas ?

A kod onih gde ne rade članovi famillije rade oni koji imaju veze ili su ih primili za neku uslugu...

u jendnoj firmi odgovorno lice ima 50% manju platu od svog pomoćnika (vlasnikovog rodjaka) koji opet ima istu platu kao osoba sa najviše znanja u toj firmi,
 
U turskom sistemu vlasti je bilo ocekivano da se zvanicnik ili vladar daruje, a zadovoljstvo darom je odredjivalo odluku.

Da vidim razlike su drasticne z:hm:

Osim sto si zaboravio da je ruski uticaj podjednako poguban kao i turski.

Ali kakve to ima veze sa sitnim podanicima?

Misliš da je tada neki kmet kome su agini ili begovi ljudi dolazili jednom godišnje po namet to znao i video?
 
Kako bi se ti izlecio te bolesti?

Nema leka, jer je u pitanju metastaza na minimum 90% drustva.
Uglavnom nisam pesimista, ali jednostavno zdrav razum mi ne da da u ovom slucaju budem optimista.
Jedino mogu da sprovodim misaone eksperimente i da predvidjam koje ce sve posledice da proisteknu iz toga.
Evo, vec imamo kao posledicu to da su na celo zemlje dosli umobolni ljudi, da je u toku egzodus, da vec sada nema ko da nas leci.....
A to je tek pocetak.
 
Totalno je rasipanje energije traziti poreklo korupcije. Nemamo nista od toga.
Treba da se izlecimo od te bolesti.
Saznanje da je korupcija stigla od Turaka ili iz CG ili sa Jupitera, apsolutno nema niakakvu ulogu u iskorenjivanju iste.
Korupcija na nivou koji je na Balkanu, dokaz je neceg mnogo ozbiljnijeg: totalnog pada morala.
I taj sunovrat se nastavlja i dalje, sve vise i vise ljudi se prodaje za sitnu lovu, jer mnogi i moraju - drugacije ne mogu do posla, do hleba.
Drugarica, lekar sa prosekom blizu 9, morala je u stranku iako mrzi politiku iz dna duse, jer nije nikako mogla da se zaposli. Bila je dosla do toga da ide u nadnicu i bere maline i drugo sezonsko voce da bi imala pare za uloske. Na kraju je morala u stranku.
Evo, sad smo pokrenuli foundraising da skupimo 4K evra i dovedemo je ovamo - posto radi u hitnoj, uglavnom nocne smene, bez vozaca i sestre ide na terene (ona je i vozac i sestra i lekar i sve), za jebbenih 300 evra.
A 90% ljudi u Srbiji nece reci da je takvo stanje nenormalno, da je takvo stanje teska metastazirana bolest celokupnog drustva - okrenuce glavu i cutace. Nalazice neke izgovore, bice krivi Turci, Soros, Svabe, Rimljani, Ljudi-Gusteri, Marsovci.....ali nikada nece biti oni sami krivi.

E, to je problem.

A što je vi dovodite u Nemačku? Pustite je da sama napiše CV i preda na oglas koji je pronašla.:lol:
 
Poslednja izmena:
A što jevi dovodite u Nemačku? Pustite je da sam napiše CV i preda na oglas koji je pronašla.

Stvarno mislim da tip preteruje sa ovom pričom... lekar ovde čak i stažista nema 300 eur plateima bar 500. A to da nema vozača prosto je nemoguće (jer bar u tom kadru partija ne oskudeva) i čemu da skupljaju pare da je dovedu kad ima bar stotinu agencija koje rade na posredovanju pri zapošljavanju lekara i med osoblja na zapadu.

- - - - - - - - - -

Nepotizam kod nas je posledica malogradjanštine, a najmanje Turaka i nekih osvajača.
 
A što je vi dovodite u Nemačku? Pustite je da sama napiše CV i preda na oglas koji je pronašla.:lol:

Zato sto ti za put u Nemacku, za sve sto te ceka tamo u proceduri dobijanja dozvole, za prvi period, treba oko 4K evra da imas kod sebe, u kesh-u, na gomili, da bi sve proteklo bez problema.
Necemo joj mi nalaziti posao, vec cemo joj obezbediti finansijsku podrsku za taj pocetni period.

- - - - - - - - - -

Stvarno mislim da tip preteruje sa ovom pričom... lekar ovde čak i stažista nema 300 eur plateima bar 500. A to da nema vozača prosto je nemoguće (jer bar u tom kadru partija ne oskudeva) i čemu da skupljaju pare da je dovedu kad ima bar stotinu agencija koje rade na posredovanju pri zapošljavanju lekara i med osoblja na zapadu.

- - - - - - - - - -

Nepotizam kod nas je posledica malogradjanštine, a najmanje Turaka i nekih osvajača.

Ne znam u kom mestu zivis, ali dodji malo na jug Srbije da vidis kako je....
 
Zato sto ti za put u Nemacku, za sve sto te ceka, za prvi period, treba oko 4K evra da imas kod sebe, u kesh-u, na gomili, da bi sve proteklo bez problema.
Necemo joj mi nalaziti posao, vec cemo joj obezbediti finansijsku podrsku za taj pocetni period.

- - - - - - - - - -



Ne znam u kom mestu zivis, ali dodji malo na jug Srbije da vidis kako je....

Plate državnih službenika su ujednačene, doktor je doktor radio na Starom gradu ili Bosilegradu, ne branim ja j sistem, ali već kad se plasiraju priče nek budu realistične ok?
 
Plate državnih službenika su ujednačene, doktor je doktor radio na Starom gradu ili Bosilegradu, ne branim ja j sistem, ali već kad se plasiraju priče nek budu realistične ok?

Pa zar ti mislis da su svi lekari koji su zaposleni, zaposleni po PS-u? Cura je zaposlena na neku foru, preko omladinske, ili yebemliga cega vec, tako da zaradjuje ukupno oko 300 evra mesecno, a radi nocne smene, i vozi sama po terenima.
Informacija je iz mesta Raska.
Sad sam joj poslao poruku da je bas pitam kako se to zvanicno vodi njeno zaposlenje.
Sve price koje ovde plasiram su 100% tacne jer ih licno proveravam, ili preko izvora kojima verujem.

UPDATE: Sad mi pise, ne zna ni ona tacno na koju foru, to je nesto preko lokalne samouprave realizovano, i finansirano od strane opstine, tako da ona tu zaradu prima od opstine a ne od ministarstva zdravlja. Zarada je tacno 32.000 dinara. Dakle ni celih 300 evra. Ona nije ni videla ugovor po kojem radi, ali radi jer joj treba iskustvo, i znaci joj svaki dinar.

To je Srbija. To je realno stanje sa terena.
 
Poslednja izmena:
Pa zar ti mislis da su svi lekari koji su zaposleni, zaposleni po PS-u? Cura je zaposlena na neku foru, preko omladinske, ili yebemliga cega vec, tako da zaradjuje ukupno oko 300 evra mesecno, a radi nocne smene, i vozi sama po terenima.
Informacija je iz mesta Raska.
Sad sam joj poslao poruku da je bas pitam kako se to zvanicno vodi njeno zaposlenje.
Sve price koje ovde plasiram su 100% tacne jer ih licno proveravam, ili preko izvora kojima verujem.

UPDATE: Sad mi pise, ne zna ni ona tacno na koju foru, to je nesto preko lokalne samouprave realizovano, i finansirano od strane opstine, tako da ona tu zaradu prima od opstine a ne od ministarstva zdravlja. Zarada je tacno 32.000 dinara. Dakle ni celih 300 evra. Ona nije ni videla ugovor po kojem radi, ali radi jer joj treba iskustvo, i znaci joj svaki dinar.

To onda može biti po zakonu o outsourcing-u.

Lično stvarno ne znam o čemu se radi... imam kontakte u sličnim sredinama i sva ta mi priča deluje malo prenapregnuto...

Kako može da ne vidi Ugovor, pa bar ga je potpisala, pazi mi možda jesmo indijanac država, ali baš ...dalje mora imati neku iskaznicu ako ide na teren, pa ne možeš otići nekome i reći evo ja ovde nemam pojma ko me poslao pa sam došla da te lečim. Pa to ni veterinari ne rade.

Ali evo da uzmemo da je kod nas sve moguće (a jeste) to je možda samo ulaznica za stalno zaposlenje i plaćeno odradjivanje staža (što je opet premalo)

Sve u svemu ti znaš najbolje u šta možeš verovati a u šta ne
 
To onda može biti po zakonu o outsourcing-u.

Lično stvarno ne znam o čemu se radi... imam kontakte u sličnim sredinama i sva ta mi priča deluje malo prenapregnuto...

Kako može da ne vidi Ugovor, pa bar ga je potpisala, pazi mi možda jesmo indijanac država, ali baš ...dalje mora imati neku iskaznicu ako ide na teren, pa ne možeš otići nekome i reći evo ja ovde nemam pojma ko me poslao pa sam došla da te lečim. Pa to ni veterinari ne rade.

Ali evo da uzmemo da je kod nas sve moguće (a jeste) to je možda samo ulaznica za stalno zaposlenje i plaćeno odradjivanje staža (što je opet premalo)

Sve u svemu ti znaš najbolje u šta možeš verovati a u šta ne

To je osoba kojoj verujem svojim zivotom - tako da nema teoretske sanse da je ista izmislila.
Postoji neka fora da lokalna samouprava finansira u hitnim slucajevima zaposlenje dodatnog medicinskog osoblja, i ona je na tu foru zaposlena vec skoro pola godine (ugovor se potpise na 120 dana, sada je trenutno pod drugim po redu ugovor, a dokle ce, nema blage veze).
Ti se bolje razumes u pravnu regulativu pa mozes da bolje skontas kako je to realizovano. To je Raska, to su ta mala zabacena mesta, gde ti je predsednik opstine i zakon, i sudija, i bukvalno sve.
Ne mogu ovde da stavljam puno ime i prezime, ali mogu njene inicijale: B. Z.
Ako imas neku mogucnost da proveris, bas bih voleo da se uveris licno u to.
Ukupno je 5 lekara u opstini Raska zaposleno na tu foru. (ako se moze uopste reci da su zaposleni)

U ovom konkretnom slucaju, ja jesam subjektivan i pristrasan, ali cinjenice i podatke koje iznosim nemaju veze sa mojom pristrasnoscu - to su, jednostavno, cinjenice sa terena, sa lica mesta.
 
To je osoba kojoj verujem svojim zivotom - tako da nema teoretske sanse da je ista izmislila.
Postoji neka fora da lokalna samouprava finansira u hitnim slucajevima zaposlenje dodatnog medicinskog osoblja, i ona je na tu foru zaposlena vec skoro pola godine (ugovor se potpise na 120 dana, sada je trenutno pod drugim po redu ugovor, a dokle ce, nema blage veze).
Ti se bolje razumes u pravnu regulativu pa mozes da bolje skontas kako je to realizovano. To je Raska, to su ta mala zabacena mesta, gde ti je predsednik opstine i zakon, i sudija, i bukvalno sve.
Ne mogu ovde da stavljam puno ime i prezime, ali mogu njene inicijale: B. Z.
Ako imas neku mogucnost da proveris, bas bih voleo da se uveris licno u to.
Ukupno je 5 lekara u opstini Raska zaposleno na tu foru. (ako se moze uopste reci da su zaposleni)

U ovom konkretnom slucaju, ja jesam subjektivan i pristrasan, ali cinjenice i podatke koje iznosim nemaju veze sa mojom pristrasnoscu - to su, jednostavno, cinjenice sa terena, sa lica mesta.

Sve je moguće, jer upravo navedeni zakon to dozvoljava, i sasvim je izvesno da "poslodavac" naplaćuje "punu cenu " od države/fonda a razlika je stranački novac.

Ima takvih primera svuda (Fiat TENT...), samo ne mogu da verujem da je došlo i do zdravstva. Ali već rekoh sve je moguće kod nas.
 
Nema leka, jer je u pitanju metastaza na minimum 90% drustva.
Uglavnom nisam pesimista, ali jednostavno zdrav razum mi ne da da u ovom slucaju budem optimista.
Jedino mogu da sprovodim misaone eksperimente i da predvidjam koje ce sve posledice da proisteknu iz toga.
Evo, vec imamo kao posledicu to da su na celo zemlje dosli umobolni ljudi, da je u toku egzodus, da vec sada nema ko da nas leci.....
A to je tek pocetak.

Krajnji rezultat je nestanak Srbije.
Proces bi bio brzi, ali ceo region prati depopulacija, tako da nema ko da upadne i dokusuri nas.
 
Zato sto ti za put u Nemacku, za sve sto te ceka tamo u proceduri dobijanja dozvole, za prvi period, treba oko 4K evra da imas kod sebe, u kesh-u, na gomili, da bi sve proteklo bez problema.
Necemo joj mi nalaziti posao, vec cemo joj obezbediti finansijsku podrsku za taj pocetni period.

- - - - - - - - - -



Ne znam u kom mestu zivis, ali dodji malo na jug Srbije da vidis kako je....

A što baš njoj pomažeš? Što ne pomogneš nekom azilantu na isti način? Ili što barem ne otvoriš oglas da pomažeš srbe finansijski da dođu u Nemačku?:lol:
 
Bre ljudi , ja verujem i vucku svojim zivotom, a nista mu ne verujem...takva je situacija...on nek na tv pozove ljude na linc viskoih, linc onih koji izgledaju da se prave pametni , ja odog u nebo...

- - - - - - - - - -

E, vidis, bas zbog takvog tvog razmisljanja propadamo kao nacija.
To je tipicno razmisljanje "nek i meni crkne krava, al samo da komsiji crknu i krava i tele".
To je to. Odgovor na sva pitanja.

Iskreno da ti kazem, ako prodje ovo sto radim, ja cu da stavim oglas tj necu oglas, znace ljudi , bice to objavljivano , za sistematski odlazak.
Svima odgovara, ovima sto ostaju odgovara ako neki sto odlaze prodaju zemlju i kuce, vlasti odgovara imaju manje troskove, samim putnicima odgovara idu u drugo okruzenje, a i nemcima odgovara.

- - - - - - - - - -

Ima samo jedan razlog zasto bi trebalo da se ljudi okrenu i pobiju govna...
A to je odlazak sa lepog mesta koje ce uskoro biti malo vise zatrovano nego sto jeste...
A ostavljas ga babunima...greota...
 
U turskom sistemu vlasti je bilo ocekivano da se zvanicnik ili vladar daruje, a zadovoljstvo darom je odredjivalo odluku.

Da vidim razlike su drasticne z:hm:

Osim sto si zaboravio da je ruski uticaj podjednako poguban kao i turski.
.......
ps. Moldavija je bila pod turskim uticajem, a kasnije pod ruskim uticajem.

Pa onda je poguban i uticaj srednjovekovne Srbije, koja je bila deo vizantijske kulture. Samo pitam u čemu je poenta optuživati Turke za sve loše.
 

Slične teme


Back
Top