neprepoznavanje sopstvene subjektivnosti - osnovni psihološki problem čoveka?

gost 88651

Iskusan
Banovan
Poruka
6.081
dobar je svestan, osvešćen?

evo nešto što sam ranije pisao o tome:

Dobro i zlo na ovom svetu postoje samo SUBJEKTIVNO.

Evo i obrazloženja.

Dva čoveka u prostoru i vremenu ovog sveta nikad ne mogu deliti ISTU tačku perspektive jer su razdvojeni egzistencijama tela.
Tako će ono što je možda dobro za jednog, u očima drugog možda izgledati kao zlo.
Dok god postoje SUBJEKTIVNE tačke perspektive, niko neće moći OBJEKTIVNO da govori o dobru i zlu, koje bi bilo isto za sve.
OBJEKTIVNA istina je ona koja bi bila ISTA ZA SVE.
Ona se SUBJEKTIVNIM umom ne može spoznati.

...

Takođe, sve na svetu se može posmatrati kao KORISNO.
Da nema krajnosti, ne bi bilo ni individualnih umova.
Slikovitije rečeno, da nema crnog, belo ne bi znalo da je belo, ne bi imalo ISKUSTVO, spoznaju sebe kao takvog.

...

Mnogo subjektivnog ne čini jedno objektivno.
Jedino što je isto za sve je objektivno.

...

Mislim da najviši doprinos ovom svetu može da da onaj koji uvažava subjektivnost, ali odbija da joj da prvo mesto.
Jer subjektivno nije isto što I objektivno.
Sama svest o tome da subjektivno nije isto što I objektivno je, po meni, sredstvo za transformaciju I približenje nekakvom "Raju" na Zemlji.
Po meni, ta svest, uvid o tome da subjektivno nije isto što I objektivno, je jedini način za oslobođenje iz patnje koja upravo I potiče iz subjektivnih iluzija.
Svi sve znaju, znaju šta je najbolje za njih a I šta je dobro a šta zlo za druge.
Svi su odlični “znalci dobra I zla”.
Svi bi nešto da menjaju svet, svako na svoj subjektivni način.
Po mom mišljenju, tako ga samo još više useravaju, I svet I sebe.

...

tu dalje može da se nadoveže priča o "poznanju dobra i zla" zbog kojeg su adam i eva završili van raja itd. itd.

...

šta mislite...
 
toltečko učenje:

Untitled.jpg
 
svaki običan čovek je ratnik. on ratuje za svoje ideale. on ratuje za svoj opstanak iz dana u dan iznova i uvek sa novim strategijama za borbu koje uči u hodu.
nema razlike.
osim ako se ne misli na ratnika koji juriša kopljem na neprijateljsko pleme nošen izazovom da pobije što više neprijatelja.

- - - - - - - - - -

obektivnost i subjektivnost se najbolje ogledaju u vremenskoj prognozi

za ostale situacije linija koja ih preseca ne postoji jer je procena uvek naklonjena ličnom odnosno subjektivnom kao logičnom uprkos sveopštim priznatim objektivnostima
 
osim ako se ne misli na ratnika koji juriša kopljem na neprijateljsko pleme nošen izazovom da pobije što više neprijatelja.

ratnik svesnosti, možda može tako da se kaže.

“...on nastoji da porazi neprijatelja na način kako to čine borbeni petlovi – sa strašću, sa radošću, znajući da je sledeći korak odlučujući. Njegov protivnik nije drugi čovek, već njegove sopstvene vezanosti i slabosti..."
 
svaki običan čovek je ratnik. on ratuje za svoje ideale. on ratuje za svoj opstanak iz dana u dan iznova i uvek sa novim strategijama za borbu koje uči u hodu.
nema razlike.
osim ako se ne misli na ratnika koji juriša kopljem na neprijateljsko pleme nošen izazovom da pobije što više neprijatelja.

- - - - - - - - - -

obektivnost i subjektivnost se najbolje ogledaju u vremenskoj prognozi

za ostale situacije linija koja ih preseca ne postoji jer je procena uvek naklonjena ličnom odnosno subjektivnom kao logičnom uprkos sveopštim priznatim objektivnostima

Tu i leži problem shvatanja meteo promena! U subjektivnom posmatranju! Međutim od kako se računarima uvršćuju i računaju faktori,daleko je
efikasnija prognoza.Još uvek tu škripi u važnostima podataka.Neki faktorijeli se i ne primećuju! Jer subjektivno ih ne uočavamo!
Zato su matematički modeli,recimo tornada ,neprocenjivi,a zbog nedovoljnog broja faktora i podataka,još uvek nedovoljno predvidivi.
Čak su i mega računari mali za gomile podataka koje "guta" samo jedan dan razvoja oblačnosti! Selektuju su vredniji podaci koji su uticajniji...
I dalje bez medalje-zbog subjektivnosti koja je još prisutna.
 
Mozemo reci da za svaki individuu vazi pravilo da je svet upravo onakav kakva je njegova percepcija o istom. Ljudi odrastaju u razlicitim okolnosti, razlicitom okruzenju i to (prema nauci o genima) utice da se izvesni geni ili aktiviraju ili neaktiviraju. Ako zivimo u sredini gde se krade, ubija, prebijaju drugi ljudi, vremenom i mi shvatamo da je jedini nacin da se prezivi da upravo to cinimo. I to postaje normalno za nas, dok smo u ocima ljudi koji nisu podvrgnuti takvom nacinu zivota, to je varvarstvo.

Kada covek pozeli da analizira sebe, tu se javlja ono sto budisti cesto postavljaju pitanje: " Ko je taj sto analizira sebe?" . Mozemo li uopste doci do analize svojih postupaka, a da to sagledamo objektivno, kritickom mislju? Nauka jos nije napredovala do te mere da razume pojam svesti. Nauka pominje svest, ali ne zna sta svest jeste. Ne mogu to da objasne. Postoji mozak, uspesno su u neurologiji mapirali mozak, ali to i dalje ne moze objasniti odakle nama svest o nama samima.
 
Inače,sebe čovek iako "oseća" ,jako teško može da artikuliše...Jer je reaktivno biće-deluje "iz unutra prema spolja"!
Čak su i njegove emocije i misli "iz unutra prema spolja" iz hipofize pobuđeni neurotransmiteri prema amigdali i prednjem podkorteksu (misao!)...

Smirenje reaktivnog uma je suština.
 
Smirenje reaktivnog uma je suština.

Jes...To ide u introspekciju i čak u nirvanu,te tako saznanja o sebi,ali ne i saznanja o "svetu" jer,mada "svet" nije samo
predstava uma(Šopenhauer),već i objektivna (verifikovana) gomila kovitlaca postojanja u nastajanju i nestajanju,a o čemu imamo višefazne verifikacije(!),
on se u našoj svesti ogleda baš kao neka predstava i to u iskrivljenom ogledalu našeg subjektuma! O toj kvazi -predstavi mi imamo sudove uvrežene društvenim odnosom prema njima,što određuju društvene matrice i obrasci koje učimo od malena do kraja života.
 
Charlie: Kad budes u prilici, pitaj devojcicu kako joj se zove mama, zaboravio sam joj ime.
Klinac: Zasto ti ne pitas mamu?
Charlie: Zato sto zene ne vole i ljute se kad im zaboravis ime.
Klinac: Zasto onda zaboravljas njihovo ime?
Charlie: Zasto ti jedes lazanje ako te naduvaju pa proseru?
Klinac: Zato sto ih volim, a zanemarim proliv posle toga.
Charlie : E iz istog razloga i ja zaboravim njihova imena.
Klinac: Kako je to isto , ja ne zaboravim ime lazanje?


E tako izgleda razgovor gde su svi ubedjeni da onaj drugi blage veze nema i da lupeta, glup misli tako za inteligentnog, inteligentan za glupog..
Onda se pozove ostatak grupe i on zakljuci ko je glup a ko inteligentan....ostatak grupe su drugari klinca....
 
Charlie: Kad budes u prilici, pitaj devojcicu kako joj se zove mama, zaboravio sam joj ime.
Klinac: Zasto ti ne pitas mamu?
Charlie: Zato sto zene ne vole i ljute se kad im zaboravis ime.
Klinac: Zasto onda zaboravljas njihovo ime?
Charlie: Zasto ti jedes lazanje ako te naduvaju pa proseru?
Klinac: Zato sto ih volim, a zanemarim proliv posle toga.
Charlie : E iz istog razloga i ja zaboravim njihova imena.
Klinac: Kako je to isto , ja ne zaboravim ime lazanje?


E tako izgleda razgovor gde su svi ubedjeni da onaj drugi blage veze nema i da lupeta, glup misli tako za inteligentnog, inteligentan za glupog..
Onda se pozove ostatak grupe i on zakljuci ko je glup a ko inteligentan....ostatak grupe su drugari klinca....

Nije tema o fokusiranju,fokusiraj se na subjektivizam!:lol:
 
Inteligencija ne moze da dominira iz dva razloga minimum

-vise je neinteligentnih
-inteligentan ugrozava samoljublje ostalih i izgleda nadmen u svim stavovima koji nisu brzo proverljivi, a i u onim koji jesu, samo taj utisak brzo prodje proverom.

Inteligencija menja sve i percepciju i uglove a i ono sto neki zovu fokus, a neki znacaj i vestina procenjivanja prioriteta i znacajnih cinilaca.

Samim tim inteligencija menja i znacaj koji subjektivno ima...Inteligentni ljudi manje povlace subjektivno i neutralisu ga sto vise mogu.
Ostalima to ne izgleda tako jer tumace sve preko svojih arshina.
 
Zato je svaka saradnja glupih i promocija inteligentnih od strane glupih samo privremena stvar.
Dok se ne ogrebu i okoriste necim a onda samoljublje glupih postaje ugrozeno i sputano jer atmosfera i celo okruzenje koje sire oko sebe inteligentni nije u tom fazonu i ne daje toliko prilika samoljublju, pa nastupa rusenje te privremene koalicije.

Postavljaju se novi simboli starog sistema, nove inteligencije koje nisu to ali lice iz ugla glupaka.
Sistem se vraca na staro , tj ono od cega su i krenuli kad im je zatrebalo okoristenje od inteligentnijih.
 
Проблем представља чињеница да нема особе која ће за себе рећи (или мислити) да није интелигентна.

O znam takve...
Nedavno sam sreo dragu prijateljicu,zajedno smo išli u osnovnu i ona je ta koja kaže da joj samo veliko iskustvo pomaže da
kompenzira sopstvenu tupost i sporo shvatanje.Posle osnovne-nije školovala...:lol:
E,ali je draga i umiljata i voli je muž i ćerka jer je vredna ,dobro raspoložena,dobronamerna...Muž joj bio čak neki ministar svojevremeno
i posebno je spadalo,kakvi moji Majurci samo znaju biti...
 
Проблем представља чињеница да нема особе која ће за себе рећи (или мислити) да није интелигентна.

Ima, nema na forumu, ali ima.....

- - - - - - - - - -

Da postoji zelja ljudi da objektivno sagledaju gde su sa inteligencijom, pa da nesto covek o tome i pise...
Npr ja za sebe cesto kazem da sam tu i tu neinteligentan ili neinteligentno uradio ili mislio...ali mi je usmerenje ka inteligentnom.
U odnosu na inteligentnije od mene, morao sam da razvijem sisteme koji prepoznaju koja je razlika u shvatanjima znak inteligencije a koja znak gluposti...
Inace bih svaku razliku kao seljak tumacio kao glupost drugih...prakticnost i efikasnost nisu dobri temelji za razlikovanje sta je inteligentno a sta nije...
 
Mislim da najviši doprinos ovom svetu može da da onaj koji uvažava subjektivnost, ali odbija da joj da prvo mesto.
Jer subjektivno nije isto što I objektivno.
Sama svest o tome da subjektivno nije isto što I objektivno je, po meni, sredstvo za transformaciju I približenje nekakvom "Raju" na Zemlji.
Po meni, ta svest, uvid o tome da subjektivno nije isto što I objektivno, je jedini način za oslobođenje iz patnje koja upravo I potiče iz subjektivnih iluzija.
Svi sve znaju, znaju šta je najbolje za njih a I šta je dobro a šta zlo za druge.
Svi su odlični “znalci dobra I zla”.
Svi bi nešto da menjaju svet, svako na svoj subjektivni način.
Po mom mišljenju, tako ga samo još više useravaju, I svet I sebe.

...

tu dalje može da se nadoveže priča o "poznanju dobra i zla" zbog kojeg su adam i eva završili van raja itd. itd.

...

"Intelekt ograničava život. Kakva je razlika između da i ne? Kakva je razlika između dobra i zla? Da li biti kao većina i raditi kao i svi drugi? O, daleko je još buđenje!”

Lao Ce

...

Ovaj je svijet zamračen, rijetko ko tu nešto prozire,
kao ptica kad se oslobodi iz mreže, malo je onih koji odlaze u nebo.

Buda

...

691.jpg




:think:
 
Zato sto covek koji je naklonjen usavrsavanju sistema i necega, razmislja drugacije od tebe.
Ne trazi prepreke nego resenja, ne uocava podrsku nego problematicne..
Pre nego sto uopste menja nesto, ne samo da ima osmisljeno to novo nego i delove tog novog proverava kroz neke sitne odnose i eksperimente odnosa na postojecem u minijaturi...
Sve suprotno rade oni kojima je do promene, revolucionari ili samo bundzije.
Oni bi da menjaju da se bilo sta promeni , ili ovi drugi da menjaju cisto da se malo promeni pa posle moze i isto da se vrati...
 
Nisam ja ni za kakvo menjanje sistema, nego pojedinca.

“Tragedija današnjeg čoveka nije u njegovom socijalnom stanju, već u nedostatku volje da se promeni. Vrlo je lako napraviti kolektivne revolucije, ali suštinski se promeniti, prekinuti sa samosažaljenjem, izbrisati ego, odbaciti naše navike i ćudi... Ah, to je nešto sasvim drugo! Čarobnjaci kažu da je prava pobuna i jedini izlaz za čovečanstvo kao vrstu, ako podigne revoluciju protiv svoje sopstvene gluposti. Kao što možete da primetite, to je samostalan rad.”

Kastaneda
 

Back
Top