Biblijski stav prema ratu...

Arianna

Buduća legenda
Banovan
Poruka
46.570
Prema Bibliji Bog je Tvorac svega JHVH, jedini vrhovni zivi Bog,
Koji zivi u vecnosti i koji je "oduvek i zauvek".
Besmrtan.
Bog kao davac zivota, jedini ima i pravo da oduzne nekome zivot,
bilo to andjelima ili ljudima.
Kao sto je proprekao unistenje svih koji su se pobunili protiv Boga,
Sotona Djavola i demona, tako ce i unistiti ljude koji su zli...
Bog je jedini davac zivota i dao je coveku zakon po kojem ON nema pravo
da oduzme tudj zivot.
Jasno u starom zavetu u okviru 10 zapovesti stoji
" ne ubij 2 Mojsijeva 20:13"

Takodje preuzeto i u novom zavetu.
I to je zakon od Boga dat coveku: " Ne ubij"

Iako je Bog u starozavetno doba ratovao koristeci ljude, da bi kaznio one koji
zasluzuju unistenje, On ne daje coveku tu slobodu.

U novom zavetu citamo da ubice ceka unistenje.

Otkrivenje 21: 8 A strašljivima i nevernima i poganima i ubicama i bludnicima i vračarima i idolopoklonicima i svim lažama,
njima je deo u zapaljenom jezeru od ognja i sumpora; to je druga smrt..

Ta druga smrt je konacna smrt, unistenje... smrt iz koje nema vaskrsenja...

Naravno i ubistvo je greh koji Bog moze nekome oprostiti.

A ubijanje u ratu? Isto je ubijanje, oduzimanje tudjeg zivota, na sta niko nema pravo...
Zbog cega? to je nebitno...
Ne moze biti dobar motiv ili razlog za to.

Cak i da je neko zao, Bog ce suditi takvima, na coveku nije da sudi ko je ko,
Jer covek ne mzoe videti srce coveka, tj unutrasnju osobu civeka i ne moze mu pravedno presuditi.
Zato je tu Bozji sud i Bog ce svima suditi pravedno.
Spasenje ce dobiti svi koje Bog prosudi pravednima, a nepravednici unistenje.

Bog zeli da se sto vise ljudi spase i dobiju spasenje i vecni zivot.

To je Bozji stav, Biblijski...
A vas?
 
Bog kaze NE UBIJ a u njegovo ime je najvise tudje krvi proliveno i zivota unisteno.

U starom zavetu se spominje Mojsije kako stoji na steni i posmatra bitku.
Isus Navin je razorio Jerohon i ostavio je samo jednu zenu i njenu porodicu u zivotu.

Verovatno je sve to posluzilo kao neki vid opravdanja, da ubistvo nevernika nije greh.
Krstasi su ubijali neduzne sunarodnike jer nisu bili hriscani, najvise na teritoriji Svetog Rimskog carstva.
U svetoj zemlji su cinili zlodela i ubijalisve od reda.

U filmu "Velika crvena divizija" sa Li Marvinom je ubistvo neprijateljskog vojnika izjednaceno sa ubijanjem zivotinje.

Tema je jako konfuzna i ne nudi jasan odgovor.
Ako ne zelis nekoga da napadnes to mozes ali ako napadne tebe ili tvoje voljene ne mozes samo da sedis po strani.
 
Bog kaze NE UBIJ a u njegovo ime je najvise tudje krvi proliveno i zivota unisteno.

U starom zavetu se spominje Mojsije kako stoji na steni i posmatra bitku.
Isus Navin je razorio Jerohon i ostavio je samo jednu zenu i njenu porodicu u zivotu.

Verovatno je sve to posluzilo kao neki vid opravdanja, da ubistvo nevernika nije greh.
Krstasi su ubijali neduzne sunarodnike jer nisu bili hriscani, najvise na teritoriji Svetog Rimskog carstva.
U svetoj zemlji su cinili zlodela i ubijalisve od reda.

U filmu "Velika crvena divizija" sa Li Marvinom je ubistvo neprijateljskog vojnika izjednaceno sa ubijanjem zivotinje.

Tema je jako konfuzna i ne nudi jasan odgovor.
Ako ne zelis nekoga da napadnes to mozes ali ako napadne tebe ili tvoje voljene ne mozes samo da sedis po strani.

Sta je nejasno u tome sto pise : ne ubij???
To je Bozji zakon dat coveku.
A to sto u njegovo ime neki ubijaju je njihov problem a ne problem Boga.
To sto neko cini greh je njegov problem.
Bitno da Bog zabranjuje to.

A sto se tice Isusa Navina cinio je ono sto mu je Bog zapovedio.

Rekla sam vec da je u starozavetno doba Bog koristio svoj narod da presudi
onima koji su zasluzili unistenje.


Takodje Bog kao davalac zivota ima pravo da oduzme onima koji cine zlo i ne kaju se...
Iz starog zaveta vidimo da je Bog oprastao i najvecim ubicama ako se odvrate od greha,
tako da ako je i nekoga unistio unistio je zasluzeno...
Bog uvek ceka da se neko odvrati od greha, daje coveku sansu za pokajanje i spasenje....
Bog je ljubav a zlo nema pravo da postoji.
Zato je Bog u potopu unistio zao svet tog doba a u buducnosti ce u Armagedonu unistiti zle i ocistiti
Zemlju od zla.
 
Poslednja izmena:
Sta je nejasno u tome sto pise : ne ubij???
To je Bozji zakon dat coveku.
A to sto u njegovo ime neki ubijaju je njihov problem a ne problem Boga.
To sto neko cini greh je njegov problem.
Bitno da Bog zabranjuje to.

Takodje Bog kao davalac zivota ima pravo da oduzme onima koji cine zlo i ne kaju se...
Iz starog zaveta vidimo da je Bog oprastao i najvecim ubicama ako se odvrate od greha,
tak oda ako je i nekoga unistio unistio je zasluzeno...
Bog je ljubav i zlo nema pravo da postoji.

Nije nejasno ali nije uvek uvek i izvodljivo.
Danas se radovi ne vode vise u Bozje ime vec u ime pohlepe i to se ne krije.

Zapovest glasi NE UBIJ ali to je nekada mozda i jedini nacin da se zastiti neko koga volis.

Sta bi radila da neko napadne nekoga ko ti je jako drag i pokusava da ga ubije ili napdne tebe?
Zene u ratu prolaze gore nego muskaci.

Ne pokusavam da opravdam ubistvo ali ako nekoga ubijem u samoodbrani ili kako bi zastitio voljenu osobu ne smatram istim grehom kao i ubistvo.
Nije mi namera da mu oduzmem zivot ali ne znam da li cu moci da se zaustavim na vreme.
 
Nije nejasno ali nije uvek uvek i izvodljivo.
Danas se radovi ne vode vise u Bozje ime vec u ime pohlepe i to se ne krije.

Zapovest glasi NE UBIJ ali to je nekada mozda i jedini nacin da se zastiti neko koga volis.

Sta bi radila da neko napadne nekoga ko ti je jako drag i pokusava da ga ubije ili napdne tebe?
Zene u ratu prolaze gore nego muskaci.

Ne pokusavam da opravdam ubistvo ali ako nekoga ubijem u samoodbrani ili kako bi zastitio voljenu osobu ne smatram istim grehom kao i ubistvo.
Nije mi namera da mu oduzmem zivot ali ne znam da li cu moci da se zaustavim na vreme.

Naravno da ubistvo u samoodbrani nije isto kao jednostavno ubijati...
To sta bi bilo kada bi bilo je izlisno o tome pricati.
Ja licno se uzdam u Boga i ako bi bio rat i tada bi se uzdala u njega.

A pravi vernici nece ici u rat da bi ubijali.
 
"...S OBZIROM na velika stradanja srpskog naroda u Hrvatskoj, pa samim tim i u patrijarhovom rodnom kraju u Slavoniji, za vreme Drugog svetskog rata, a onda i za vreme građanskog rata, pola veka kasnije, autor ovih redova zatražio je da zabeleži odgovor Njegove svetosti na moguću dilemu, koju neki postavljaju: da li se na takva događanja može gledati isto i kao pripadnik stradalnog naroda, i kao poglavar crkve koja propoveda trpeljivost i trpljenje, pa i okretanje drugog obraza onome ko vas udari po jednom.

- Nikada kod hrišćanina ne sme da dođe do sukoba između ljubavi prema svome narodu i gotovosti da se, kao pravoslavni vernik, drži zapovesti Božje, jer zapovesti Božje i jesu date za dobro sviju naroda, pa i svoga naroda - izričit je bio patrijarh Pavle. - Ali, ako čovek dozvoli sebi da svu dobru volju potroši samo na svome porodu i svome narodu, pa mu ne ostane nimalo dobre volje za druge narode, to je nesreća i za njega i za narod kome pripada. Hrišćanstvo je, zaista, vera ljubavi. U Svetom pismu se kaže da je Bog - istina, pravda, ali i ljubav.


GOSPOD Isus Hristos od nas zahteva: "Ljubite i neprijatelje svoje. Molite se Bogu za one koji vas gone i činite dobro onima koji mrze na vas, da bi bili sinovi Oca vašeg koji je na nebesima, jer Njegovo sunce sija i dobrima i zlima i kišu daje i pravednim i nepravednim." Eto, šta znači ta ljubav i prema neprijateljima. Nije to emocija.


Ljubav prema neprijateljima je osećanje da on ne zna šta radi, da zbog onih zločina koje čini, on najveću nesreću čini i sebi i svome narodu. On srlja u propast, ako se ne pokaje iskreno pred Bogom i ne izmeni svoj način života, on će u večnosti ispaštati. Večnost kraja nema. To osećanje, ta žalost što je on neponovljiva ličnost i što upropaštava ličnost svoju i svoga naroda, želja i molitva Bogu da se iskreno pokaje i popravi, to je ljubav prema neprijateljima svojima.

Dakle, od nas se traži i zahteva da budemo trpeljivi i da opraštamo, ali ne, razume se, jednom nerazumljivom pasivnošću. Hristos od nas traži "da vas šaljem kao ovce a mi vukove", dakle, "budite mudri kao zmije, a bezazleni kao golubovi".

NA drugom mestu On kaže: "Nema veće ljubavi od te da neko život svoj položi za bližnje svoje." Kad je došlo do jednog prepiranja, tako da kažem, između svete braće Ćirila i Metodija i drugih ljudi u ono staro doba, neko reče svetoj braći:

"Vi imate načelo 'Ne ubij', međutim, vi se borite protiv nas!"

Na to će sveta braća: "Šta vi mislite, da li je čovek koji ispuni jednu zapovest učinio više nego neko ko ispuni dve zapovesti jednog gospodara?!"

"Pa, svakako, onaj koji ispuni obe zapovesti."


Onda oni kažu:

"Jeste Bog rekao 'Ne ubij', ali je Hristos rekao i ovo, da nema veće ljubavi nego kad neko život svoj položi za bližnje svoje, a onaj koji polazi u odbranu slobode i života svojih bližnjih, on stavlja i svoj život na kocku." I, zaista, nema veće ljubavi nego svoj život položiti za bližnje svoje.

CELIM svojim životom patrijarh srpski Pavle bio je posvećen Bogu i bližnjima svojim. Svom narodu, i svim drugim narodima. Molio se za sve ljude, pa i za neprijatelje.

Odbacivao je greh, ali ne i počinioca greha.


Tako, ubrzo po dolasku na najvišu crkvenu dužnost, lično sastavlja molitve, u kojima se moli i za neprijatelje, i daje da se one čitaju na bogosluženjima u hramovima Srpske pravoslavne crkve.

PROZBE za veliku jekteniju glase:

"Za milost Božju nama nedostojnim slugama Njegovim, da sačuva sve nas od mržnje i zlih dela i da useli u nas ljubav nesebičnu, po kojoj će svi poznati da smo učenici Hristovi, narod Božji, kao i sveti preci naši, te da se uvek znamo opredeliti za istinu i pravdu Carstva nebeskoga, Gospodu se pomolimo.

Za sve one koji učiniše nepravdu bližnjima svojima, bilo da sirote ucveliše ili nevinu krv proliše, mržnjom uzvrativši na mržnju, da im Bog podari pokajanje, prosvetli um i srce i obasja dušu svetom ljubavlju i prema neprijateljima, Gospodu se pomolimo."

A PROZBE za sugubu jekteniju:

"Gospode, kako je mnogo neprijatelja koji vojuju protiv nas i govore: nema im pomoći ni od Boga ni od ljudi. Gospode, Ti nam pruži ruku Svoju da ostanemo narod Tvoj i po veri i po delima. Ako moramo da stradamo, neka to bude na putu pravde Tvoje i istine Tvoje - ne dopusti da bude zbog nepravde naše ili mržnje ma prema kome. Recimo svi usrdno: Gospode, pomiluj.

Još se molimo Bogu, Spasitelju svih ljudi, i za neprijatelje - da ih Gospod čovekoljubivi odvrati od nasilja nad pravoslavnim narodom našim; da nam ne ruše svete hramove i grobove, decu ne ubijaju i narod ne progone, nego da se i oni obrate na put pokajanja, pravde i spasenja. Recimo svi usrdno: Gospode, pomiluj."

Kad se bolje oslušnu ove molitve, zaključuje se da se molimo ne samo za urazumljenje i spasenje onih koji zlo čine, nego i za naš mir, da ne budemo žrtve onih koji zlo čine!
..."...

http://www.novosti.rs/dodatni_sadrzaj/clanci.119.html:645983-Put-pokajanja-pravde-i-spasenja
 

A ako ti neko napadne domovinu i tvoj kućni prag ti ćeš umesto da braniš svoj narod da sediš i čitaš bibliju?
U tome se slažeš sa Arianom?

Pa posle drugi da moraju da vas brane a vi još i da pljujete po njima kako su ubice?

- - - - - - - - - -

Naravno da ubistvo u samoodbrani nije isto kao jednostavno ubijati...
To sta bi bilo kada bi bilo je izlisno o tome pricati.
Ja licno se uzdam u Boga i ako bi bio rat i tada bi se uzdala u njega.

A pravi vernici nece ici u rat da bi ubijali.

Ako ubistvo u samoodbrani odobravaš zašto svedoci zbegavaju vojni rok?
Prilam o vremenu kada je to bila obaveza.
Kako će muško da zaštiti svoj narod ili smtraš da je opravdano samo ako se brine za svoju guzicu?
 
A ako ti neko napadne domovinu i tvoj kućni prag ti ćeš umesto da braniš svoj narod da sediš i čitaš bibliju?
U tome se slažeš sa Arianom?

Pa posle drugi da moraju da vas brane a vi još i da pljujete po njima kako su ubice?

- - - - - - - - - -



Ako ubistvo u samoodbrani odobravaš zašto svedoci zbegavaju vojni rok?
Prilam o vremenu kada je to bila obaveza.
Kako će muško da zaštiti svoj narod ili smtraš da je opravdano samo ako se brine za svoju guzicu?

Ne odobravam ja nego Bog.
A jel mozes da se primerenije izrazavas?

Bozji zakon je jasan.
 
Pa ona koju znamo :)
hvala :rumenka:

Znamo samo istoriju pojedinih naroda.
Egipcani su takodje zapisivali svoju istoriju ali je ona i dalje misterija.

A ako ti neko napadne domovinu i tvoj kućni prag ti ćeš umesto da braniš svoj narod da sediš i čitaš bibliju?
U tome se slažeš sa Arianom?

Pa posle drugi da moraju da vas brane a vi još i da pljujete po njima kako su ubice?

Zavisi ko napada, ne posmatram sve kao agresore, pojedine racunam u oslobodioce.

Ako me napadne branicu se, branicu i one koje volim i one sa kojima sam u istom problemu.

Ako ostanem kuci da sedim i citam Bibliju mogu obe strane da me ubiju, ili kao neprijatelja ili kao izdajnika.
Pre bih izabrao gerilsku borbu nego otvoreni sukob, vece su sanse za uspeh ako uzmemo u obzir kakve su nam vojne mogucnosti.
 
Zavisi ko napada, ne posmatram sve kao agresore, pojedine racunam u oslobodioce.

Ako me napadne branicu se, branicu i one koje volim i one sa kojima sam u istom problemu.

Ako ostanem kuci da sedim i citam Bibliju mogu obe strane da me ubiju, ili kao neprijatelja ili kao izdajnika.
Pre bih izabrao gerilsku borbu nego otvoreni sukob, vece su sanse za uspeh ako uzmemo u obzir kakve su nam vojne mogucnosti.

Pa prijatelj te neće napasti zar ne .....
Ne pričamo sada ovde o tome kako se treba braniti već o tome da ne mogu opravdati stav jehovinih svedoka da neko napada domovinu a oni samo sede i osudjuju one koji brane svoj narod pa tako i njih.

- - - - - - - - - -

Ne odobravam ja nego Bog.
A jel mozes da se primerenije izrazavas?

Bozji zakon je jasan.

Ne verujem da bi baš sedela skrštenih ruku da tebi lično neko hoće da naudi.
A ono najveća žrtva je položiti dušu svoju za brata svog, to kod vas nema?
 
Pa prijatelj te neće napasti zar ne .....
Ne pričamo sada ovde o tome kako se treba braniti već o tome da ne mogu opravdati stav jehovinih svedoka da neko napada domovinu a oni samo sede i osudjuju one koji brane svoj narod pa tako i njih.

Nece namerno ali ako je vojnik u stranoj vojsci mozda nece imati puno izbora.

Ne moraju da sede kod kuce, u vojsci takodje postoje oni kojima posao nije borba.
Bolnicari i inzenjeri ne ubijaju, jedni spasavaju zivote a drugi krpe i postavljaju privremene mostove.
 
Nece namerno ali ako je vojnik u stranoj vojsci mozda nece imati puno izbora.

Ne moraju da sede kod kuce, u vojsci takodje postoje oni kojima posao nije borba.
Bolnicari i inzenjeri ne ubijaju, jedni spasavaju zivote a drugi krpe i postavljaju privremene mostove.

Gubiš poentu teme.


Inače svako ko je u vojsci bio bolničar ili inženjer dužan je braniti svoj narod i uzeti oružje u ruke ako je potrebno.
Ma po meni je to valjda dužnost svakog gradjanina ne daj bože kada bi do toga došlo.

Upitaj svoju drugaricu dal bi oni odbranili nekoga ..... treba da se obavestiš o svemu
 
1. Свака душа да се покорава властима које владају; јер нема власти да није од Бога, а што су власти, од Бога су постављене.

2. Тако који се супроти власти супроти се наредби Божијој; а који се супроте примиће грех на себе.
Римљанима 13

Јасно је да је дужност свакога да се покори позиву власти на рат и да тиме остварује стратешке планове Бога на земљи
 
1. Свака душа да се покорава властима које владају; јер нема власти да није од Бога, а што су власти, од Бога су постављене.

2. Тако који се супроти власти супроти се наредби Божијој; а који се супроте примиће грех на себе.
Римљанима 13

Јасно је да је дужност свакога да се покори позиву власти на рат и да тиме остварује стратешке планове Бога на земљи

Bozji zakon kaze da je poslusnost Bogu iznad bilo koje druge poslusnosti.

Del aApostolska 5:29 “Moramo se pokoravati Bogu, a ne ljudima
 
Poslednja izmena:
Što Bog ne reče vulkanu,pločama u kori Zemlje da ne tresu tlo,kamionima,avionima da ne ubiju?!
Što gromovima da ne pogađaju ljude?
Što asteroidima da ne padaju na Zemlju?
Što ratnici ne okreću drugi obraz?
Što ti, Arijana,kad ti neko kaže laž ,negiraš i boriš se,umesto da kažeš "Pa dobro..." ili kad mu se svidiš
na prvi pogled,a ti ne čekaš ,već poletiš da mu udovoljiš?
A zbog toga svi ratovi...Razmisli!
I što su ljudi napravili dvosmerne puteve i sudaraju se i ginu? Zar ne bi trebalo da su svi puteviu jednosmerni?
Imam ti ja još gomilu pitanja tvom Bogu za kog mi se zbog svih neodgovora na takva čini da je ili lud ili kvaran!
Nešto od ta dva -ne može me niko ubediti da nije!
Mada mu boljhe i da ga nema...
 
Poslednja izmena:

Back
Top