Привремена тема - Необични углови-

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
chBiJmi.jpg
 
Ne znam da li i ova fotka spada pod "Neobicni Uglovi"

DSC_00441krstm.jpg

Pripada sto ne bi, i jeste neobican ugao
Svidja mi se dobra je ideja
Samo je problem fokus
A jasno mi je i zasto, suvise taman objekat, sama zivotinja je tamna pa je jos u kontra svetlu, i eto muke
Tu bi pomoglo da malo odzumiras/il udaljis sebe, fokusiras na glavu i posle kropnes na ono sto zelis....
Ja volim ovaj stil close up i bokeh pa znam muke :lol:
Prime objektivi su bolji od zuma za takve stvari
Mislim ne treba da napominjem da su najbolji macro, to je jasno, no cena im je jos bolja pa je glupo da pametujem sa takvim idejama
Zato ti napisah ovo ekonomsko resenje sa malo sirim kadrom, ili prime neki jeftin
 
Pripada sto ne bi, i jeste neobican ugao
Svidja mi se dobra je ideja
Samo je problem fokus
A jasno mi je i zasto, suvise taman objekat, sama zivotinja je tamna pa je jos u kontra svetlu, i eto muke
Tu bi pomoglo da malo odzumiras/il udaljis sebe, fokusiras na glavu i posle kropnes na ono sto zelis....
Ja volim ovaj stil close up i bokeh pa znam muke :lol:
Prime objektivi su bolji od zuma za takve stvari
Mislim ne treba da napominjem da su najbolji macro, to je jasno, no cena im je jos bolja pa je glupo da pametujem sa takvim idejama
Zato ti napisah ovo ekonomsko resenje sa malo sirim kadrom, ili prime neki jeftin

Da ideja je interesantna samo sto je sve to ispalo slucajno. Ne znam da li cu biti u prilici da ponovim neki slican snimak. Jednostavno nije bilo dovoljno vremena da se proba i komponira drugacije. Sto se objektiva tice to su igre bez granica.
Hvala lepo :)
 
И ја да изјавим нешто за телевизију...
Дешавало ми се по некад да и ја пробам нешто слично, па сам од прилике повезао да макро условљава боке осим ако се не ради конкрентно против тога (а то је комплексна и ни мало лака ствар). Но из неком мог скромног искуства у томе суштина макроа је да се приће близу, да би се искористила што је већа могућа површина сензора а ово што је Метла предложила је соломонско решење јер ако се одмакнемо назад па зумирамо, на тим раздаљинама које се сматрају за макро фотографију, све се збије фокусно поље и сапљеска у јенду раван, тако да ...престаје да буде макро...
Лично сам заговорник, (силом прилика и силом сиротиње) мануелног фокуса, посебно у тако, тесним и незгодним случајевима, али и аутофокус апсолутно свих модерних апарата има неколико система које користи за одрећивање оштрине а најдоминантнији је детекција контраста, што у контра светлу служи просто идеално...
Само ваља упрегнути га на прави начин... тај систем, мислим...
Ваља одабратити само једну фокусну тачку, па њоме гађати, и овомн случају, границу између главе пчеле и позадине...
Успе сваки пут, јако брзо и лако, и са слабијим објективима... сад, друга је ствар што кад је све тако близу и тесно и најмањи дашак ветра, најмањи покрет апарата, субјекта... поременти цео процес, али све је то део исте приче и све је то забава и ужитак...
 
pa ima i treca varijanta da zatvoris blendu, ali onda gubis bokeh pa to nije resenje
ja sam prestala sa zumom da radim ove close up fazone
em nikad bokeh necu dobiti koji zelim sa jeftinim zumom, em zajebava sa fokusom kad imas ovako close up zezanciju, single point podesavanja se podrazumevaju
manuelni fokus je sjajno resenje ali ima dva ali, prvo je kad imas ovako nemirnog modela ko ova zivotinjica ima da ti odleti najverovatnije dok ti nadjes, a drugo je treba vestine i iskustva i mirnoca ruku za njega koju amateri nemaju
tako da je za ovakve stvari auto fokus single point najbrze resenje

a predlozila sam solomonsko resenje u vidu blagog udaljavanja/oduzimiranja jer tako olaksas bangavom objektivu, meni radi posao kad sam sa losim objektivom, to je jako malo prosirenje kadra koje ne narusava nista, a posle ga samo malo kropnes i gotovo
 
Ljudi u pravu ste, moglo bi i tako kao sto opisujete pod uslovom da sam koristio odgovarajuci objektiv. Slikano je sa makro objektivom 85-mm i cilj je bio da fotka bude u makro skali 1:1.Scena je trajala par sekundi i zbog toga je takav snimak. Jednostavno mi je "model" pobegao i sakrio se iza latica cveta. Za ostalo ste u pravu ne znam sta bih jos dopunio. Makro stativu koristim uvek jer dobijam ostrije slike a i lakse je da se snima sa njom . Nekad lezim na zemlji nekad sam na sve "cetiri" pa je stoga stativa zakon.
 
e probaj sto manje stativ
jer ces vremenom nauciti sto cistije da slikas iz ruke
stativ te ulenji i razmazi...
ja stativ samo ako cepam sater preko sekunde....za sve ostalo se mucim namerno, kolko god da je neudobno, a ume da bude zesce, namerno se mucim da vezbam ruku
probaj i LV kad je tako nezgodan ugao, pomaze i to
i zategni kais oko vrata ili oko podlaktice to isto pomaze da se ucvrsti kadar....tehnika zatezanja kaisa se koristi i kad oces spor sater bez stativa...i vrlo je efikakasna...samo trazi vezbu ko i sve
 
e probaj sto manje stativ
jer ces vremenom nauciti sto cistije da slikas iz ruke
stativ te ulenji i razmazi...
ja stativ samo ako cepam sater preko sekunde....za sve ostalo se mucim namerno, kolko god da je neudobno, a ume da bude zesce, namerno se mucim da vezbam ruku
probaj i LV kad je tako nezgodan ugao, pomaze i to
i zategni kais oko vrata ili oko podlaktice to isto pomaze da se ucvrsti kadar....tehnika zatezanja kaisa se koristi i kad oces spor sater bez stativa...i vrlo je efikakasna...samo trazi vezbu ko i sve

Imam makro stativu nekog kineza, jeftiniji model ali je stabilna. Za kais znam ali kao sto kazes treba da se uvezba. Ne slikam toliko cesto makro, pa idem na sigrno zbog toga i korstim stativu. Ima previse faktora koji mogu da upropaste sliku pa da ne budem i ja jedan do njih. :) Mada mi se desava da i sam nesto ze*nem ponekad.
:mrgreen:
 
al tako se uci, hbg, surovo
sta sam se potencijalno dobrih fotki nabacala jer sam negde nesto zeznula, masala, dusa te zaboli, ali ide u kantu pa metlo sledeci put obrati paznju
i sledeci put odmah se setim de sam zeznula, da me ne zboli dusa opet :lol:

Da tako se uci u pravu si, a i logicno je i da se pogresi u fazi ucenja. A nekad su te greske i vrlo smesne, nasmejem se sam sebi kad ih se setim:). Prihvatam rado savete a i kritiku, hvala lepo. :hvala:
Evo jos jedna na temu, procurela mi je malo na desno a i nebo je "izgorelo". Posto je slika "sprotska" ne mora da bude tehnicki 100 procentna vazno je da se uhvati momenat. Bar tako kazu majstori fotografije . :whistling:
:)
DSC_4166krtm.jpg
 
Poslednja izmena:
Kao neko ko je 15 godina u sportskoj fotografiji, mogu ti reci da je uhvaceni momenat u pravom trenutku ono sto ti "prodaje" (a i zapravo prodaje) fotografiju i da je objekat u pokretu u fokusu. Pozadina za soprtsku fotografiju nije presudna. Sto je tehnicki kvalitetnija fotka, to bollje, ali nije presudno. Liniju horizonta mozes da ispravis (ja to radim na 90% svojih fotki).
 
Kao neko ko je 15 godina u sportskoj fotografiji, mogu ti reci da je uhvaceni momenat u pravom trenutku ono sto ti "prodaje" (a i zapravo prodaje) fotografiju i da je objekat u pokretu u fokusu. Pozadina za soprtsku fotografiju nije presudna. Sto je tehnicki kvalitetnija fotka, to bollje, ali nije presudno. Liniju horizonta mozes da ispravis (ja to radim na 90% svojih fotki).

U pravu si, tako kazu i ovi sa kojima sam ja razgovarao a razumeju se u sportsku fotografiju, smeo bih cak i da potpisem tvoj komentar. :) Koristim i ja to u programu da ispravim horizont itd ,nego sam bio malo lenj ovog puta.:mrgreen:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top