Zašto Mesec pravi jedan obrtaj oko svoje ose i oko Zemlje istovremeno?

Ribar

Poznat
Poruka
9.164
Nije u pitanju teorija zavere, pitam zato što ne znam. Možda neko na Forumu zna.

Poznato je da se Mesec okrene oko svoje ose za isto vreme koliko mu treba da se okrene oko Zemlje. Ovakva podudarnost je prilično neočekivana.

Iskreno, sve do sada, nikada se nisam zapitao: zašto?

Da li postoji neko naučno objašnjenje?

Molim teoretičare zavera da zaobiđu ovo pitanje. :)

Nisam izneo svoje mišljenje jer zaista ne znam a ne bih želeo da lupam.
 
Nije u pitanju teorija zavere, pitam zato što ne znam. Možda neko na Forumu zna.

Poznato je da se Mesec okrene oko svoje ose za isto vreme koliko mu treba da se okrene oko Zemlje. Ovakva podudarnost je prilično neočekivana.

Iskreno, sve do sada, nikada se nisam zapitao: zašto?

Da li postoji neko naučno objašnjenje?

Molim teoretičare zavera da zaobiđu ovo pitanje. :)

Nisam izneo svoje mišljenje jer zaista ne znam a ne bih želeo da lupam.

''Dok se okreće oko naše planete Mesec se istovremeno obrće i oko svoje ose. Ova dva kretanja su sinhronizovana tako da se za jedan krug oko Zemlje Mesec tačno jedanput okrene i oko svoje ose. Kažemo, period Mesečeve revolucije oko Zemlje jednak je periodu njegove rotacije. Posledica ovakvog kretanja je poznata - naš satelit nam uvek okreće jednu istu stranu i zato na njemu vidimo uvek jedan isti pejsaž.

Do sinhrone rotacije Meseca došlo je u davno doba kada se pod uticajem Zemlje centar mase Meseca pomerio ka našoj planeti. Međutim sinhrona rotacija nije karakteristična samo za našu Lunu. Među satelitima Sunčevog sistema to je uobičajena pojava.''

http://www.astronomija.org.rs/sunev...inhrona-rotacija-i-koliko-traje-dan-na-mesecu
 
dok se kreće Mjesec oko Zemlje (pod uslovom da je Zemlja lopta) Mjesec je uvijek prikovan licem prema Zemlji, uvijek vidimo samo tu stranu lopte (ako je i Mjesec lopta) pa,
za primjer, postavi jednu svoju šaku uvis kao da je Zemlja, a drugom obilazi oko nje sa uvijek uprtim vrhovima prstiju kao sa pogledom ove druge šake u prvu i shvatićeš kako to sa se ova dva kretanja povezuju.
 
И Земља ће тако, само треба времена, ротација Земље се стално успорава.

To bi bio kraj.Jedna strana bi bila uvek okrenuta Suncu i bukvalno bi se zapalila.Dok bi ona strana u mraku bila zaledjena.Primer Merkur koji osim sto nema atmosveru rotira se oko Sunca slicno kao Mesec oko Zemlje(mislim da se 3X okrene oko svoje ose za 2X oko Sunca)zato je temperatura danju +400 a nocu -180 C.
 

Back
Top