Putovanja i kucni ljubimci

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.151
Pripremate se za godisnji odmor a vas kucni ljubimac vas radoznalo gleda i pita ; „A ja“ ? :D
Naravno, vodite i njega, bice zabavno a mozda i nece ?

dogsuitcase.jpg



Da li na godisnji odmor vodite i svog kucnog ljubimca?
Da li znate sta je sve potrebno da bi na put krenuli sa vasim kucnim ljubimcem?
I ako putujete sa kucnim ljubimcem, kakva su vasa iskustva i dajte savete iz prve ruke
 
Poslednja izmena:
Po mojoj koncepciji odmora ljubimac se ne bi uklopio nikako. Način na koji ja provodim svoje odmore sa mnogo menjanja lokacija,letova, slobodnog istraživanja apsolutno mi ne dozvoljava jednu takvu vrstu obaveze...

Da idem na stacionarne porodične odmore verovatno bih drugačije gledao na stvari ali ovako....:nono3:
 
Ми пса оставимо у "хотелу" за псе.

За десет дана платимо 3.000, она на сигурном, ми опуштени...
 
Pre bilo kakvog dužeg puta, neophodno je da vašeg kućnog ljubimca, bilo da je u pitanju pas ili mačka, odvedete na pregled kod veterinara.
Vrlo bitna stavka iz razloga izdavanja potvrde o zdravstvenom stanju ljubimca, ukoliko, recimo, putujete van granica zemlje

Ako idete na put kolima moze da vam se desi problem sa mucnimom, pa ne bi bilo lose da od veterinara dobijete lekove koje bi dali ljubimcu pre voznje.
Da biste vašeg ljubimca spasili od prevelikog stresa tokom putovanja potrebno je da:

pravite češće pauze,

ne dozvolite da dehidrira,

izbegavate hranjenje pred put,

ne pojačavajte radio previše.
putovanje-sa-kucnom-ljubimcem.png
 
Prilikom izlaska iz zemlje ljubimac mora imati odgovarajuću dokumentaciju, baš kao i vi sami. Svaka država ima zakonom propisane normative koje morate poštovati ukoliko želite da bez problema izađete sa psom, mačkom ili nekom drugom životinjskom vrstom van granica Srbije.
Zakon o držanju kucnih ljubimaca je za pse, mačke i slične vrste mahom isti u svim zeljama, a za gmizavce i neke retke vrste su potrebni dodatni papiri. Takođe, propisi za smeštaj ili način držanja ljubimaca u toku vožnje detaljno propisani.
Ukoliko je vaš ljubimac pas ili mačka , nećete se mnogo maltretirati oko papirologije. Oni su česti putnici i pratioci na putovanjima, pa su ljudi koji rade na granicama dobro upućeni u to šta je sve neophodno za njihov odlazak u inostranstvo.
Najpre će vam tražiti papir o vlasništvu i osnovne podatke o životinji. To se sve nalazi u knjižici koja se zove pasoš za životinje. Njega bi trebalo da ima svaka životinja koja se nalazi u evidenciji kod nadležnog veterinara.
U njemu se nalaze osnovni podaci o životinji, rasa, pol, visina, težina, zatim podaci o vlasniku i detalji kao što su vakcinacije i potvrda da nije bolestan od neke zarazne bolesti i da je speman za putovanje.
Kao najvažniji dokument je potvrda veterinarske inspekcije za putovanje koja se dobija samo uz Titar test. Titar test je dakle obavezan!
Imajte u vidu da je nekada potrebno da nalaz titarevog testa za 20 dana bude dostavljen na kućnu adresu.
Dobar savet je i da proverite pravila i sa zemljom u koju ulazite jer se pravila nekada razlikuju iako kažu da su jedinstvena za EU.
Titra test je laboratorijski test o urađenom pregledu seruma krvi na visinu titra specifičnih neutralizirajućih antitela protiv virusa besnila. Ako granični titra ima najmanje 0.5 IJ/ml nemate razloga za brigu.
Test se radi 30 dana nakon vakcinacije a najkasnije 6 meseci.
Sa njim vadite veterinarski sertifikat koji izdaje nadležna Republička veterinarska inspekcija. Ukoliko redovno vakcinišete vašeg ljubimca i ukoliko je test dobar, potvrda će važiti zauvek.
Test je mora vaditi tri meseca pre polaska na put.

- - - - - - - - - -

kucni-ljubimci-800x533.jpg
 
Kada putujete sa Er Serbia

Kada putujete sa vašim kućnim ljubimcem nećete biti odvojeni od njega tokom leta. vaša kuca ili maca će biti odmah tu, pored vaših nogu, ispod sedišta ispred vas, udobno smeštena u nosiljci koju ste prethodno sami nabavili.
Broj kućnih ljubimaca je ograničen na našim letovima i zato njihov prevoz mora biti potvrđen od strane Er Srbije pre početka putovanja, kao i od strane drugih avio-kompanija, ukoliko su one (pored Er Srbije) naznačene na vašoj karti.
Iz tog razloga je neophodno je da nas već prilikom rezervacije mesta informišete o vašoj nameri da putujete sa kućnim ljubimcem i da nas obavestite o vrsti i težini vašeg kućnog ljubimca zajedno sa nosiljkom, kao i o dimenzijama nosiljke. Takođe, potrebno je da imate i potvrđeno mesto na letu.
Molimo vas da se prijavite za let minimum dva sata pre poletanja kako bismo na vreme obavili sve formalnosti.
Pravila za prihvat Vašeg kućnog ljubimca
Na našim letovima prihvatamo ljubimce samo ako su oni kuca ili maca
Ljubimac ne sme biti opasan, agresivan i neprijatnog mirisa
Neophodno je da pribavite dozvolu za ulazak ljubimca u zemlju u koju putujete i ostala dokumenta zahtevana od strane zemalja izlaska, ulaska, tranzita
Neophodno je da imate uverenje o vakcinisanju protiv besnila i sva važeća zdravstvena uverenja koja su neophodna u tačkama tranzita, transfera, odredišta ili prekida putovanja
U istom kavezu mogu da budu smeštene maksimalno dve životinje koje pripadaju istom leglu
Pravila za nosiljku za kućne ljubimce
Nosiljka + životinja nisu teži od 8kg. Dozvoljena je jedna nosiljka po gostu.
Nosiljka ima mrežasto platno za ventilaciju
Nosiljka mora biti adekvatno obezbeđena od otvaranja i potpuno zaštićena od potencijalnog curenja tečnosti i otpada
Glava i ostali delovi tela životinje ne smeju da vire iz nosiljke u toku bilo koje faze putovanja. Takođe, vašem ljubimcu mora biti dovoljno udobno - da može da ustane, legne i da se okrene u nosiljci.
Nosiljka je podložna inspekciji i odobrenju od strane Er Srbije pre prihvatanja na prevoz. Ona će biti smeštena ispod sedišta ispred vas tokom leta, te je potrebno da njene maksimalne dimenzije budu: 40 (dužina) x 30 (širina) x 24 (visina) cm.

ostatak teksta i cene usluga su na linku

https://www.airserbia.com/sr/kucni-ljubimci

- - - - - - - - - -

Costo-trasporto-cane-in-aereo-Meridiana.jpg
 
Mi vodimo psa samo kad putujemo kolima. U avionu jos nije bio.

Jednom prilikom kad sam letela Er Srbijom i bila je zena sa psom, on se nesto uznemirio i vratili su je. Nisu joj dali da se ukrca na avion. Onda su oni fini ljudi koji rade tamo komentarisali kako nikog sa dzukelom ne bi pustili, kako samo nenormalan covek moze nosi kuce sa sobom i tako dalje. Od tad ne letim Er Srbijom jer su nekulturni, a ni po pitanju cena ili termina nisu bolji od ostalih. Jednostavno ne zelim da sutradan tako o meni komentarisu ako budem letela sa mojim psom i ne podrzavam bahatost i neprofesionalizam. Mogu misliti kako li tek tretiraju one pse koji su u kargo, tamo pozadi gde ih niko ne vidi.

Da li je neko pokusao da da psu nesto za umirenje? Ja se plasim da ce nas Boki da laje kad krene buka motora jer on ionako laje na svaki novi zvuk.
 
Titar test je neophodan, osim ako ne putujete u CG, tamo nisu ništa tražili. Nemojrte da se ložite na pasoše, to je samo potvrda o zdravstvenom stanju, nikakav lični dokument, nije čovek ( : I pasoš dobija i automatski po vakcinaciji, tojest čipovanju...kod veteriara...služi i ako negde naiđete na veterinarsku inspekciju, pa oni malo proveravaju...kao el pas vakcinisan protiv zar. bolesti i besnila..ovo drugo je manje važno, formalnost, besnila nema u Srb. jedno 30 godna..

Titar test je n a j v a ž n i j i.


Treba proveriti tačno kada se radi, imate period od 3 meseca pred put, ali i ponovljen dve ili tri nedelje pre puta i morate u skladu sa tim da planirate odlazak.

Zaebato nije ništa. U što uređeniju državu idete, imate veću mogućnost izbora za pet frendli hotele i smeštaj. Mučninu nemaju psi, jedno treba voditit računa da se prave pauze i da pas pije dovoljno tečnosti i, narafski, da ne dobije temperaturni šok, pošto su vam vozilaklimatizovana. Za putovanje avionom imate opcije da budete pored psa, normalno sedište, sfe, ali pored boxa sa psom. Vodio sam psa i brodom do Italije..cena prevoza simbolična.....

Ne volim da ostavljam psa, iako su islovi dosta dobri... odmah primetim promene, ulenjio se, iz straha ga ne pušta fosterka sa fleksija...ima tu i drugih pasa i najvažnije - tugovaće..... Jedino dedi, ako hoće, ako može.....
 
Poslednja izmena:
Ja zaista obožavam svog kera, ali na odmor zaista ne mogu da je vodim sa sobom jer to više ne bi bio odmor. Hvala bogu pa mogu da je ostavim sa mojima, ona ih obožava a i oni nju, inače bih odlepila. Znam da mnogi povedu sa sobom psa jer u velikom procentu je danas stan na dan skroz pet friendly, i veoma im zavidim što idu sa svojim psima. Meni ova moja stvara stres i kod kuće sa vucaranjem na povocu, jurenjem golubova i mačaka i nekim ludim kreštanjem usput, da stvarno ne želim sebi da stvaram pritisak kad već znam da ću se tamo nervirati što je tako neposlušna. Znam, moja je krivica što je takva, ali šta je tu je. A da, moja sestra kada ide negde ona plaća ženi da dođe da joj čuva psa. Po nekoj je preporuci i sigurno je skuplje od onih pansiona i hotela za pse, ali barem si siguran da neko stvarno vodi računa o tvom psu, pošto sam se naslušala nekih loših stvari o tim pansionima. Nisu tu uslovi baš najbolji i verujem da se životinje navikle na svoj dom tu uopšte ne osećaju dobro i opušteno. Definitivno bih pre uzela neku bebisiterku za svoju keru.
 

Back
Top