Znate li šta treba da radite na Veliki petak??

proka

Legenda
Poruka
57.100
Znate li šta treba da radite na Veliki petak??

Veliki petak je jedini dan u godini kad u hrišćanskim crkvama nema svakodnevne službe, već se slavi uspomena na Hristovo raspeće. U našim hramovima po podne se iznosi plaštanica (platno na kome je prikazano polaganje Hristovo u grob), koju vernici celivaju sve do Vaskrsa. Plaštanica se postavlja na posebno ukrašen sto, ispred oltara.
rJlktkqTURBXy83NmFmNjFmYjNjMWFkMmY4ZTI4ZmU0MDRkMmI0Mjc1Mi5qcGVnkZMCzQKeAA
NA VELIKI PETAK SE NE PEVA I NE VESELI SE, A U CRKVAMA NE ZVONE ZVONA
FOTO:
U poslednjoj nedelji, od Velikog četvrtka, sve je posvećeno pripremi uskršnjih jaja, farbanju, mešenju kolača... U nekim krajevima jaja se farbaju ili u četvrtak ili u subotu, zbog toga što se veruje da na Veliki petak ne treba ništa raditi zbog žalosti za Isusom Hristom. Međutim, kako danas žene imaju previše obaveza, jaja se farbaju i petkom.
kfBktkqTURBXy9lMjIwMTg0ZTE2MjhhMzIwMmE5NDg4NTMwYTZlMzg3MC5qcGVnkZMCzQKeAA
FOTO:
Jajetu se od najstarijih vremena pridavala velika pažnja jer se verovalo da je svet nastao upravo iz njega. U hrišćanstvu se jaje smatra simbolom života jer asocira na buđenje prirode, bujanje vegetacije, rađanje i plodnost.
Poste svi, čak i deca
Crkva za Veliki petak propisuje najstroži post, od čega su izuzeti samo sasvim mala deca, veoma stari ljudi i teški bolesnici. I u našem narodu je bio običaj da se na Veliki petak ništa ne jede i da samo jednom u toku dana smeju da se uzmu kafa ili malo vode.

QZvktkqTURBXy9mMzZlNDI5ZTU5ZjI4OTk2ZmI1ZTAwODYxZGJlZmE1Yi5qcGVnkZMCzQKeAA
FOTO:
Prvo jaje se farba u crvenu boju i zove se čuvarkuća. Čuva se u kući do uoči Đurđevdana, kada se sa raznim biljem stavi u vodu da prenoći. Ujutru se svi ukućani umiju tom vodom da budu zdravi i rumeni kao jaje, a onda se čuvarkuća nosi u vinograd, jer se veruje da štiti od grada.
Čuvarkuća može da se čuva i u kući, sve do naredne godine, kada se boji novo jer se veruje da čuva kuću od spoljnih nesreća.
SHwktkqTURBXy8xZWQxNWYxMmQ4MTNmNzMzZGQ2NDdhNmExZWMwMzlkNC5qcGVnkZMCzQKeAA
DECA SE USKRSU RADUJU ZBOG ŠARENIH JAJA
FOTO:
Crvena boja je boja radosti, a kako je Vaskrs najradosniji praznik, jer označava pobedu života nad smrću, zato se jaja farbaju u crveno. Ostale boje nisu u duhu hrišćanske tradicije, ali se deca takvim jajima najviše raduju, naročito ako su ukrašena sličicama junaka iz crtaća.
Na Veliku subotu čine se dobra dela
Velika, strasna ili zavalita subota se, kao i cela sedmica, ubraja u velike dane. Naziv strasna prihvaćen je posredstvom crkve, koja podseća na Hristovo stradanje, dok naziv zavalita subota upućuje na to da valja učiniti kakvo dobro ili milosrdno delo.
s2JktkqTURBXy9iODgxNDllNWFkYmQxOTJjZmE0MzJhMGZkYmEwOWY4Mi5qcGVnkZMCzQKeAA
SA MALOM SVEĆOM U RUCI HRAM SE OBILAZI TRI PUTA
FOTO:
Na ponoćno bdenje između subote i nedelje ide se porodično ili sa prijateljima. Trenutak kad hram ostane u potpunom mraku, a onda se, uz svetlost samo jedne voštanice začuje: „Hristos Voskrese“ i gromki odgovor: „Vaistinu voskrese“. Sa svećom u ruci tri puta se obilazi hram da bi se u njega ponovo ušlo provlačenjem ispod plaštanice, koju na ulaznim vratima hrama drže sveštenici.
N. D.​


- - - - - - - - - -

https://zena.blic.rs/porodica/znate-li-sta-treba-da-radite-na-veliki-petak/w3ermg5

- - - - - - - - - -

šta se u Vašem kraju radi a šta ne radi na veliki petak?

- - - - - - - - - -

koliko jaja ste kupili ?? :D
 
Код нас се зове завалита недеља јер после вишенедељног поста људи почињу да се заносе док раде, тако је мени објаснила баба :lol:

Јаја ћу фарбати сутра,јер ништа друго не могу да радим.

Купили смо 60 комада :rumenko:
 
Strog post na Veliki petak: Predlažemo vam 5 glavnih jela spremljenih na vodi!



- - - - - - - - - -

Na ovaj dan se čak ni crkvena zvona ne oglašavaju, sve do nedelje kada proslvljamo Vaskrs, najradosniji dan u hrišćanskom svetu jer je to dan kada je Hrist pobedio smrt.

U znak saosećanja prema našem Gospodu, Veliki petak treba provesti skromno, kako u jelu i piću, tako i u mislima.

Predlažemo vam 5 glavnih jela spremljenih na vodi:

1. Palenta s povrćem

Proširite vidike i kad je reč o palenti. Brzo se kuva i kao ukusna podloga otvara mogućnost beskrajnog kombinovanja. Šnite kuvane palente poslužite sa dinstanim graškom i šargarepom, a ako volite mediteranski miks, prelijte loptice palente sokom od paradajza i pospite origanom i peršunom.

- - - - - - - - - -

54913_palenta_ff.jpg
foto: Shutterstock2. Slatko kuvano žito

Mada ga najčešće pripremamo za razne svečane prilike, zaboravljamo da žito može biti i svakodnevna hrana. Radi ekonomičnijeg kuvanja, potopite ga na nekoliko sati ili ga skuvajte kao naše bake - pustite vodu sa žitom neka ključa na kratko, pa lonac umotajte u nekom toplom kutku preko noći. Za moderne domaćice, taj deo može da obavi pretis-lonac, prenosi Lisa.rs.

Ujutro razdelite žito na porcije, a višak slobodno zamrznite. I odmrznuto, žito će biti veoma ukusno. Začinite svoj doručak žutim šećerom ili medom, dodajte cimet a ako volite, možete dodati i neko voće. U teglici ili plastičnoj posudi koja se hermetički zatvara, možete ga lako poneti i na posao. Umesto pšenice, možete skuvati i ljušteni ječam koji je izuzetno ukusan i zdrav.

Uživamo u pravim prolećnim temperaturama: Evo kakvo nas vreme očekuje za četiri praznična dana!
150847_profimedia0282128535_ff.jpg
foto: Profimedia3. Paprike punjene žitom

Za ovo ukusno jelo potrebno je 8 paprika, 500 g pšenice, 3 čena belog luka,100 g paradajza, 300 g praziluka, pola kašičice slatke paprike i bosiljak.

Sitno iseckajte praziluk, a paradajz isecite na kockice. Izdinstajte beli luk i slatku papriku, pa dodajte prethodno skuvano i samleveno žito. Dodajte začine po ukusu, malo bosiljka i pripremljenom smesom napunite paprike. Složite ih u pleh za pečenje, prekrijte folijom i pecite 30 minuta na 180 stepeni.
64676_paprike-sa-sirom-i-pirincem_ff.jpg
foto: Shutterstock4. Beli pasulj na vodi

Potrebno je 1/2 kg belog pasulja, 250 g crnog luka, 1 šargarepa, 1 suva paprika, 2 kašike brašna, aleva paprika i so.

Uveče potopite pasulj u vodu da prenoći. Sutradan ga ocedite, nalijte drugom vodom i stavite da provri. Ponovo ga ocedite i nalijte vodom koliko da ogrezne. Dodajte seckani luk, šargarepu, suvu papriku i kuvati dok se pasulj dobro ne raskuva. Brašno razmutiti u malo vode, dodati malo aleve paprike, pa sve to umešati u pasulj koji vri, dodati soli po ukusu i izmaći jelo sa vatre.

Da li jaja treba farbati na Veliki četvrtak ili Veliki petak: Dilema koja mnoge zbunjuje!
127129_shutterstock-223567363_ff.jpg
foto: Shutterstock5. Kuvani krompir sa belim lukom

Krompir skuvajte u ljusci, ohladite, oljuštite i propasirajte. Dodajte izgnječen beli luk, so i biber.

Dobro izmešajte masu rukama, pravite bombice i po želji, pospite ih i seckanim peršunom i služite ohlađeno uz bilo koje drugo jelo.
128691_profimedia0214824730_ff.jpg


- - - - - - - - - -

https://stil.kurir.rs/trpeza/82061/...vam-5-glavnih-jela-spremljenih-na-vodi-recept

- - - - - - - - - -

jel ne mogu ni sardine u taj krompir ???
 
Ми увек постимо само Велики петак, али не тако строго.

Од своје 5. године пости и госпођица, сасвим случајно се десило, није ни разумела шта је пост, али је јела исто што и ми.

За дивно чудо, ни млеко ни јогурт није пила, што је нама било најчудније.

И од тада пости кад и ми, без проблема и гунђања, добровољно, и врло је поносна на себе због тога.
 
Е, а јел' месите за недељу оне хлепчиће са јајетом унутра?

Ја умесим неколико, па поређам у круг, а једно буде у средини, и тако печем.

Деца се увек радују томе, и ми смо се радовали кад нана умеси.
 
imaš recept, slike?

Пробаћу да нађем слику, тесто је обично, као за хлеб, само мало тврђе, направиш лопту, па у њу утиснеш лепо опрано јаје.

Поређаш у круг, једно ставиш у средину и испечеш као хлеб.

Уз ручак се свакоме даје по једно.
 
pa kako se očiste ljuske iz testa?

Лако се извади кад се лепо испече, на љусци остане мало хлеба, али то није проблем.

Ако желиш, можеш јаје да намажеш уљем, али можда би излетело кад тесто крене да расте, не знам, нисам пробала.

А то печено јаје баш има добар укус.

Е, овако нешто, само ја не плетем плетенице, и не печем их појединачно.

https://www.milinkuvar.com/uskrsnji-kravaji-ispeceni-sa-jajima/
 
Poslednja izmena:
Јаја се кувају, сецкамо креп папир, боје спремне...

То је и једино што данас радим.

И постим, наравно, ево пијем посну кафу, што ми најтеже пада код поста.
 
I ja postim danas, ali ne na vodu. Mogla bih valjda i na vodu, ali me ubija kafa bez mleka. Zato ni ne pijem danas kafu.

Sad seckam lukovinu za mozaik jaja, pripremila sam salvete za dekupaž, čekam svekrvu jer uvek farbamo zajedno i tako. Da obojimo crveno prvo, to znam, njega čuvamo, i to znam, a posle redom i po želji....
 
I ja postim danas, ali ne na vodu. Mogla bih valjda i na vodu, ali me ubija kafa bez mleka. Zato ni ne pijem danas kafu.

Sad seckam lukovinu za mozaik jaja, pripremila sam salvete za dekupaž, čekam svekrvu jer uvek farbamo zajedno i tako. Da obojimo crveno prvo, to znam, njega čuvamo, i to znam, a posle redom i po želji....

Ja lukovinu obložim oko jaja i malo je pogužvam i ubacim u čarapu. Nisam nikada seckala, a jaja lepo izgledaju.
 

Back
Top