Mongoli i Srbi

Koliki efekat je imala invazija Mongola u istocnu Evropu u XIII veku i da li bi postojala Dusanova Srbija, bez njih?

Mongoli su od 1240. vise puta unistavali nase susede Ugare i Bugare, a mislim da su i Vizantiju napadali par puta.

Predeli nastanjeni Srbima im nisu bili previse interesantni, mozda zato sto nisu otvorene ravnice, tako da smo mogli da sklopimo mir sa njim.

1402. su porazili Turke i tako nam dali mali predah.

Dobra tema. Jedino se prema Mongolskoj sili nismo odnosili u stilu "boricemo se do poslednjeg".

- - - - - - - - - -

Da ne bi Turaka Seldžuka da zakoče Mongole i da Timuru nije dunulo da zavrne na Kinu sad bi Europljani bili kosooki ..

:lol::lol::lol:
 
Znači, nije ti post smješan nego ja , jer ti je post neozbiljan pa ga ne treba posebno komentarisati , nego mene trebaš komentarisati .. A šta je neozbiljno u mom postu ?

Pa da,zato sto sam protiv blebetanja u prazno,a ti sve ove godine samo to radis,pored jeftinih provokacija.Nikad nisam video konstruktivan post sa tvoje strane,ozbiljan dijalog jos manje.Sve je neozbiljno kad je post rekla-kazala, da je baba musko bila bi zensko.

- - - - - - - - - -

:lol::lol::lol:[/QUOTE]

O tome i pricam..
 
Pa da,zato sto sam protiv blebetanja u prazno,a ti sve ove godine samo to radis,pored jeftinih provokacija.Nikad nisam video konstruktivan post sa tvoje strane,ozbiljan dijalog jos manje.Sve je neozbiljno kad je post rekla-kazala, da je baba musko bila bi zensko.

- - - - - - - - - -


O tome i pricam..

Za početak nauči da ispravno citiraš postove, nemoj da drugi put moram ispravljati tvoje brljotine :) , a prioni na to konstruktivo komentarisanje umjesto da se baviš sa mnom :)
Mogu ti reći da mi uopšte nije mrsko što sam te ozlojedila :)
 
Mongoli nisu puno respektovali evropske narode a pogotovo njihove ratnike. Srbi su bili izuzetak i imali su odredjen respekt od strane mongola zato sto su bili dobri ratnici za to vreme. Ima i zapisa o tome, ko zeli nacice.

- - - - - - - - - -

Zasto su stitili Bugare? Zar nisu ratovali i sa njima?

Ne znam ni ja za to. Ako je tako nesto postojalo moglo je biti na osnovu nekakve veze izmedju mongola i proto bugara.
 
Mongoli nisu puno respektovali evropske narode a pogotovo njihove ratnike. Srbi su bili izuzetak i imali su odredjen respekt od strane mongola zato sto su bili dobri ratnici za to vreme. Ima i zapisa o tome, ko zeli nacice.

- - - - - - - - - -



Ne znam ni ja za to. Ako je tako nesto postojalo moglo je biti na osnovu nekakve veze izmedju mongola i proto bugara.

Najbolji ratnici u to vreme bili su germanski narodi pre svega Nemci...nisu ih uzalud Nemanjici unajmljivali...nema potrebe da laskamo sebi kao o nekim super ratnicima i onda i sad i Mongoli se kao bojali nas...u danasnje vreme s ovakvim pristupom informacijama i dostupnoscu svega i svacega putem interneta pa opet dobar deo ljudi nikad nijje cuo ni za Srbe ni Srbiju a kamoli kad pricamo o 13. veku..
 
Krajem XIII veka, deo nekadasnje Mongolije, Zlatne Horde, su htele da kazne Srbiju zbog napada na Bugarsku, ali posto smo mi trazili mir, a verovatno im nismo bili interesantni, oni su prihvatili mir i otisli.
Врло је тешко одговорити на твоје уводно питање, јер је инвазију Златне хорде немогуће посматрати у изолацији. Србија је за владавине Милутина била озбиљна сила и пре доласка Монгола (строго говорећи, то нису били Монголи, већ мешавина Татара, Кумана и разних другох, под монголском влашћу), a сами Монголи, ако су нанели више штете Бугарима, свакако нису и Ромејима.

Није баш тачно рећи да Србија за њих није била занимљива (а Бугарска итд. јесу), с обзиром да су водили два неуспешна похода на њу. Била им је занимљива колико и околне земље, али ми смо у тој причи имали мало више среће од других.

Такође, Србија није напала Бугарску, већ се бранила од напада из Бугарске. Прво од напада Дрмана и Куделина на земљу краља Драгутина, а затим и од напада Шишмана на државу краља Милутина. После пораза, Шишман је признао врховну власт српског краља. То је привукло пажњу и самог Ногаја, који је кренуо у казнени поход на Србију. Међутим, краљ Милутин је пред њега послао своје посланике, који су кану дали до знања да су акције српске стране биле одбрамбеног карактера и нису биле уперене против њега. Склопљен је мир, у коме је српска страна јасно била у потчињеном положају, с обзиром да је била приморана да преда таоце као гарант. У нашој историографији се обично поставља питање Ногајевих мотива за склапање мира, и закључује се да он није био заинтересован на ширење на Балкан. Рецимо да је тако, али рекао бих да је далеко логичније закључити да је склапањем мира са Србијом Ногај постигао оно што је желео. Имајмо на уму да говоримо о 1292. години. Златна хорда се у то време одрекла и покушаја заузимања Пољске и Угарске, и у суштини је још увек занимају једино Влашка и Бугарска, ваљда као копнени мост према Цариграду. Ускоро им пажњу одвлаће друга дешавања. Касније опет бацају око на западније пределе, али немају неког претераног успеха.
 
Poslednja izmena:
Najbolji ratnici u to vreme bili su germanski narodi pre svega Nemci...nisu ih uzalud Nemanjici unajmljivali...nema potrebe da laskamo sebi kao o nekim super ratnicima i onda i sad i Mongoli se kao bojali nas...u danasnje vreme s ovakvim pristupom informacijama i dostupnoscu svega i svacega putem interneta pa opet dobar deo ljudi nikad nijje cuo ni za Srbe ni Srbiju a kamoli kad pricamo o 13. veku..


Pa nije bas tako ali dobro .

- - - - - - - - - -


:lol:
 
U tom trenutku, Bugari su bili njihovi vazali.
Hvala bogu da je neko konačno napisao posle 2 stranice tupljenja.
Srbija je nakon bitke kod Angore 1402 ponovo popravila svoj status, postala je despotovina. U prve dve decenije 15 veka je Srbija bila jedna od najbogatijih evropskih država. Proizvodila je četvrtinu evropske proizvodnje srebra. To je period pre otkrića Amerike i srebro je imalo visoku cenu. Samo čudo je tada spasilo Osmanlije od potpunog uništenja od strane Timura.
 
Zajebani bili Mongoli.

U pocetku (mozda i kasnije) su sve gradove koji se nisu odmah predali, pljackali i spaljivali.

Zato što se Temujin, Gospodar Univerzuma, proglasio gospodarem svih onih kojih obitavaju pod šatorom/kućom. Tako kada bi Mongoli došli negdje i neko im ne bi izašao u susret on je bio izdajnik. A za izdaju je bila kazna smrt. Znači u njihovim očima oni nisu osvajali. Oni su kažnjavali za neposluh, nesuradnju i izdaju. Zašto su bili proračunati, podli i "zli". Jednostavno. Usprkos uobičajenom vjerovanju da su to bile horde u večini slučajeva su bili malobrojniji od neprijatelja. Pa kako ostaviti neprijatelja iza leđa? Nikako. Ako je ispred tebe pakao, vas je malo iza sebe ne ostavljaš neprijatelja. Palili su slabo.

Silovali. Ubijali. Asimilirali. Sve koji im nisu bili od koristi su eliminirali. Ako si bio dobar u nečemu to je bilo okej.

Imali su vjersku slobodu što danas npr. u nekim Islamskim zemljama nema. Mongolima nije smetalo koga štuješ na nebu dok se na zemlji pokoriš Kanu.

I poznati zakon Yassa. Postoje priče da je žena u Mongolskom carstvu sama sa zlatom na glavi mogla proći od Europe do Kine.

Da ne bi Turaka Seldžuka da zakoče Mongole i da Timuru nije dunulo da zavrne na Kinu sad bi Europljani bili kosooki ..

Jedna bitka ne znači ništa. I Hrvati su 5 puta potukli Mongole kod Klisa/Splita. Nisi upoznata sa okolnostima, kontekstom...Timur je druga priča. Ako ćemo se voditi na taj način onda ajmo sve narode stepa ugurati u isti koš odnosno Mongole. Pa ajmo govoriti o Hunima, Avarima, Mađarima, Bugarima, Turcima, Kumanima. Nažalost to nije dobro i točno.
U tom kontekstu možemo govoriti o Mugalskom carstavu kao Mongolima.

Mongoli su osvajanjem Bagdada sredinom 13. vijeka prekinuli Zlatno doba islama , spalili biblioteku i pobili muslimanske naučnike , napravili pokolj u Bagdadu .. Bagdad je u to vrijeme bio centar Svijeta ..

Bagdad je bio metropola ali nikad centar svijeta. U to vrijeme bilo je naprednijih naroda/civilizacija.

Mongoli su imali obicaj da se okupljaju pri izboru novog kana.
Prva invazija, a mislim i druga su prekinute zbog izbora novog kana. Najverovatnije je taj obicaj dao vreme Evropi da se pripremi.

Što je prva a što druga invazija?

- - - - - - - - - -

Mongola je bilo toliko malo da su svugde izvan svoje prvobitne teretorije se utopili u druge narode.

Tako da prica da bi bili kosooki prica za malu decu pre bi Mongoli poprimili evropski izgled.

Teško su se stopili. Prije su geni ušli u njihovu kulturu. ;)
 
Eto sta se nama desava. Milosevic je odneo mosti nasega Svetog Kneza Lazara,iz Saborne Crkve u Beogradu. i gde su sada ? u drugoj zemlji,na Kosovu.Ali mi Srbi,koji
stalno govorimo o tom Kosovskom boju 1389 godine,uopste ne pominjemo,da Mosti Svetog Kneza Lazarai, treba da se vrate,tamo gde su decenijama bile,tj. u Sabornu
Crkvu u Beogradu.
 
Mongoli su osvajanjem Bagdada sredinom 13. vijeka prekinuli Zlatno doba islama , spalili biblioteku i pobili muslimanske naučnike , napravili pokolj u Bagdadu .. Bagdad je u to vrijeme bio centar Svijeta ..

Tačno. Vidiš, ti muslimani do 13 veka bili su kudikamo obrazovaniji i napredniji jedno 10 puta od današnjih. Vi u tzv. BiH ste potpuni varvari i divljaci spram njih.
 
Jedna bitka ne znači ništa. I Hrvati su 5 puta potukli Mongole kod Klisa/Splita. Nisi upoznata sa okolnostima..

Mongolska invazija se dogodila 1241/42. Mađarska vojska je u toj invaziji izgubila sve bitke. Mađarski kralj Bela IV se sakrio u Trogir. Imao je sreće jer je tada u mongoski tabor stigla vest o smrti starog kana i izboru novog.
Tvoja tvrdnja je netačna iz dva razloga:

1.istorija ne beleži nijednu pobedu nad mongolima u toj invaziji
2.hrvatska država u tom momentu nije postojala već 140 godina
 

Back
Top