pregovori

To čašćavanje zapravo nema smisla iako praktikujem, mada ne znam da li bi po tim istim običajima žene trebalo da ostavljaju bakšiš. Nisam izučavala bonton, niti mi je do toga. Kapiram da su im plate bedne, i da im je to dodatni podsticaj da budu ljubazniji i korektniji u radu. Ali to bi poslodavac trebalo da preuzme na sebe, ali ajde.

Kao i kod lekara, pravimo sami sebi problem. Bez nekih koverti, flaša...., ne ulazimo u lekarsku ordinaciju, pa nam je kriv đavo kad stvorimo takav "običaj" da se prosto vređaju kad dođeš praznih ruku, samo sa knjižicom.
Trebalo bi i žene, ako im je uračunat, npr. u hotelima neće moći da izbegnu nikako... ( : A nisu rupe neke tamo i nisu ih otvorili mudri Srbi nit neki Arapi.. to svuda važi..
....... za lekare, to je već mito i korupcija, zoupotreba sl. položaja..... Tačno je - za to smo mi krivi. Nema veze sa flexibilnošću u poslovanju i veštinom pregovaranja i time, sa uspehom u poslu...
 
Arapsko tursko jevrejska krv kola mojim venama :rumenko:

Мислим да је и код мог мужа та комбинација...

То се цењка за 10 динара, није њему до пара, он ужива у томе.

Најлепши провод му је био у арапским земљама, рај за њега.
 
A čekaj, hajde neka prodavac na pijaci bude nakupac a ne proizvođač (mada to često nije tako) koja je razlika između njega i konobara? Ovaj ti izmeri pet kesa za jedno kilo a ovaj drugi ti donese kafu od šanka jedno 5 metara. Nit je skuvao, nit je njegova kafa, nit je njegova kafana. I ko tu radi teži posao i ko zaslužuje čast? I šta ako taj na pijaci nije nakupac nego proizvođač, hoćeš li opet da se cenjkaš!
Nego je tu u pitanju to što će taj seljak da ti ćuti i povlađuje jer mora. A probaj da se cenjkaš sa konobarem, ima da te napuši lagano. Dakle običaj i starodrevna tradicija u Srba je da ga šilje na onome nad kojim im se može. Pišanje po sirotinji, omiljena disciplina.

U BG su sve nakupci.

- - - - - - - - - -

@tema

Uvek mi daju mnogo vise nego sto mi treba tako da se ne cenjkam.:( To je malo tuzno i ceo moj zivot.:(
Nema borbe, krvi i ujedenja.:cry:
 
Ne, meni će dobar trgovac i domaćin, uvek da ponudi nižu cenu od napisane, jer umem da priđem čoveku..ko još ostavlja bakšiš na pijaci??? .i on, kao dobar trgovac, uvek može da oceni da li sam ozbiljan ili ne..dobra trgovina je vrteti što više kvalitetne robe (količinski), na količini se zarađuje i kvalitetu, a ne na vratolomnim cenama.. i pravarama: da ti je roba odakle nije jer nije ni rodilo tamo gde je napisao mlad krompir, a on ga dovukao iz ne zna se odakle...budi pošten i vešt trgovac, a ne varalica......od prolivenog mleka i zgaženih malina niko baš nema koristi... Konobar je usluga, sluga, od njega treba da zazire gazda ako ne prati lokal da ga ne zakida i ne krade...ne gost.......a za to služenje je običaj ili da ti odmah uračunaju tip u cenu ili ćeš da daš poslovni %...možeš i da ne daš...ali je običaj..neće te usrećiti taj bakšiš..a ni u kafane ne idemo kad nemamo kinte...a za nešto idemo na pijacu jer moramo, ne rastge nam dinja u saksiji..... e, sad, piljare koje su otvorile neke firme imaju istu cenu kao i pijace..na koju foru je onda roba istog kvaliteta i porekla iste cene na pijaci, jer su troškovi zakupa i svega za seljaka il nakupca daleko niži... i što bih uopšte išao na pijac..zato imaju sve manje kupaca.... Meni ide na **** što je cena ribe, sad nisam bio baš u Zanzibaru i tako, al okolo, CG, Italija, Grčka, skupa kao u Beogradu...pa ebote..neveovatno mi je to.. al da, ako mi se jede, a volim, ustaću, pa ću da sačekam kad dođu ribari, pa ću da se cenjkam, ako mi se cenjka.. ako gazda hoće-hoće, meni je to super zabava i dobra trgovina..


Da li čašćavaš taksiste, ako ne, zbog čega...pa to je njegov auto.. on ima tu amortizaciju auta... on je npr. ljubazan..on te vozi... Vozača autobusa častiš ako donese neki paket je l da..pa da, običaj... a nije zadnjicom mrdnuo... al je red i tako treba.

Ma sve je to u redu. Ne kažem ja da su ti prodavci na pijacama cvećke nego jednostavno svaka roba ima svoju cenu. I onaj što prodaje jaknu u butiku i onaj što prodaje pivo u kafani i onaj što prodaje krompir na pijaci... A do sada nisam video čoveka koji se cenjka u kafani (osim ako je mnogo pijan) ili u butiku. A na pijaci se cenjka 90%. Poenta je da je za mene lično to cenkanje odraz nepoštovanja, da ne kažem, ciganisanje. Ako ti se ne svidjaju te zgažene maline ili misliš da su skupe, nemoj ih ni kupovati. Isto kao što nećeš kupiti preskupe farmerke lošeg kvaliteta ili plaćati 300 dinara mlako, buđavo pivo.
A inače imam naviku da čašćavam i taksiste i konobare, da se razumemo. To mi je više odraz dobre volje i neke zahvalnosti na kvalitetnoj usluzi. Razumem ka da je nešto trgovina a nešto usluga. I šta je običaj. Samo nije pravedno rnjati lika na pijaci i ponižavati njegov rad i njegovu robu. Opet, sve ima svoju cenu i ako ti se sviđa kupi a ako ne, produži dalje. Sve ostalo je ciganisanje.

- - - - - - - - - -

U BG su sve nakupci.

- - - - - - - - - -

@tema

Uvek mi daju mnogo vise nego sto mi treba tako da se ne cenjkam.:( To je malo tuzno i ceo moj zivot.:(
Nema borbe, krvi i ujedenja.:cry:

Da, pretpostavljam da jesu. Ali ni njemu ta roba nije pala sa neba. Morao je i on da je plati, pa da je preveze i na kraju da čami na pijaci dok je neko ne kupi.
 
Ne umem da se cenjkam..to mi ni u kapali carsiji nije uspevalo,gde se cenjka i za najmanju sitnicu
ali da pregovaram oko meni bitnih stvari u zivotu to umem :D
 
ChristopherWalken
Probaj da omalovažiš cenu koju trgovac kojem je običaj da se cenjka i ne smatra trgovinom ako se ne cenjka...znači, on smatra da onaj ko se ne cenjka nema veze sa mozgom i čak ga ne poštuje... e, probaj da mu daš nepristojnu ponudu koja ga omalovažava i nega i negovu robu..i dobićeš po tintari...

E, sad, prebacimo to na poslovni svet Zapda...ako dobiješ stalnog klijenta..itekako ćeš da spustiš cenu na njegov predlog i pregovaraćete o ceni posla.,,,, ako ti u dužem vremenskom periodu donosi dobit i korist takav kupac..bilo koje usluge..nekad zbog reputacije koju ima taj klijent-kupac, pa odmah i tvog rejtinga, nekad zbog ozbiljne konkurencije koja vlada na tržištu na kojem radiš..

I ne omalovažavam ja seljake, al brate zna se ko je kvaran i čeka da krepamo da za zlato kupujemo jajca..al su se zaebali jer ista ta roba je u marketima... al ne vidim šta bih tu glorifikovao nakupce -preprodavce, nikakvu robu....cenim samo one bakica u sedmoj deceniji kojih da se zbroje ima 20 na svim bg pijacama...koje donose robu sa svoje zemlje i koje su tu decenijama na istom mestu...


Ša vam je danas ono izmišljeno zanimanje kojim se svi bave...menadžer..e te bakice su izmislile menadžerstvo... u pravom obliku..deca rade, ona prodaje, ima stalne mušterije... uvek će stalnim mušterijama da da popust..a kod nje će kupovati i njihovi unuci, rođaci i koNšije..i koNšinice..
 
Poslednja izmena:
argumentovan
ako mi je stalo, umem da isteram
ako nije, ni ne pokusavam

a ta prica za seljake me bas boli
kad kupujem na pijaci, nikad ne pitam posto je ono sto hocu da kupim jer smatram da je njihov rad obezvredjen
cinculiramo na pijaci 5din gore dole, a galantni smo kad izadjemo negde i ostavljamo baksise sakom i kapom

nikad seljaku ne ubijam cenu, samo izaberem ili kazem koliko da mi izmeri i plati
i uvek hoce da mi zaokruze cenu na svoju stetu na dole ili mi dodaju vise onog sto sam kupila
 
Poslednja izmena:
kakav ste pregovarac? od cjenjkanja na pijaci do pregovaranja oko plate ili uslova ili usluga recimo

a) e, evo ti i krila i perje...hik
b) ili cemo kako ja ocu ili cemo posteno
c) crkla bih da ne probam, al dobro...dje su mladi tu je i shala
d)........................dopunite po zelji


nikakav...al stvarno nikakav...nemam želju da se cenjkam, pogađam, ugovori, pregovori...mada ako ne umem na pijaci kako bi umeo ugovore i pregovore...koje uzgred i nemam
 
argumentovan
ako mi je stalo, umem da isteram
ako nije, ni ne pokusavam

a ta prica za seljake me bas boli
kad kupujem na pijaci, nikad ne pitam posto je ono sto hocu da kupim jer smatram da je njihov rad obezvredjen
cinculiramo na pijaci 5din gore dole, a galantni smo kad izadjemo negde i ostavljamo baksise sakom i kapom

nikad seljaku ne ubijam cenu, samo izaberem ili kazem koliko da mi izmeri i plati
i uvek hoce da mi zaokruze cenu na svoju stetu na dole ili mi dodaju vise onog sto sam kupila

meni to skroz okej
i stalno kupujem od istih ljudi
i uvijek nam daju vise nego sto smo platili
tipa vezicu persina ili luka
a treba to uzgojiti i donijeti i sve namete platiti
i prezivjeti

inace, danas po privatnim firmama plate bas variraju
i ko nije sposoban da pregovara moze zaradjivati bitno manje bez obzira na strucnost ili bilo sta drugo
nije to nista licno, samo je priroda stvari takva
 
kakav ste pregovarac? od cjenjkanja na pijaci do pregovaranja oko plate ili uslova ili usluga recimo

a) e, evo ti i krila i perje...hik
b) ili cemo kako ja ocu ili cemo posteno
c) crkla bih da ne probam, al dobro...dje su mladi tu je i shala
d)........................dopunite po zelji

Nisam nikakav pregovarač jer me najčešće boli uvo i za proizvod (dobit) i za cenu....
 
argumentovan
ako mi je stalo, umem da isteram
ako nije, ni ne pokusavam

a ta prica za seljake me bas boli
kad kupujem na pijaci, nikad ne pitam posto je ono sto hocu da kupim jer smatram da je njihov rad obezvredjen
cinculiramo na pijaci 5din gore dole, a galantni smo kad izadjemo negde i ostavljamo baksise sakom i kapom

nikad seljaku ne ubijam cenu, samo izaberem ili kazem koliko da mi izmeri i plati
i uvek hoce da mi zaokruze cenu na svoju stetu na dole ili mi dodaju vise onog sto sam kupila

Moja majka je godinama kupovala zelenis kod dve zene na Kalenic pijaci pa je i mene navukla. Naravno, te dve zene su bili nakupci iz okoline Beograde (vrlo korektne, tezga do tezge). Njihova drugarica koja je bila par tezgi dalje je bila obucena kao pravi samostalni poljoprivredni proizvodjac sa sve maramom na glavi.
Nazalost, baka A. je umrla pre par godina i mislim da niko od ljudi koji su kupovali kod nje nisu znali da je baka A. bila opasan nakupac. Doduse, nismo ni mi znali dok nam njih dve u poverenju nisu rekle.
 
Moja majka je godinama kupovala zelenis kod dve zene na Kalenic pijaci pa je i mene navukla. Naravno, te dve zene su bili nakupci iz okoline Beograde (vrlo korektne, tezga do tezge). Njihova drugarica koja je bila par tezgi dalje je bila obucena kao pravi samostalni poljoprivredni proizvodjac sa sve maramom na glavi.
Nazalost, baka A. je umrla pre par godina i mislim da niko od ljudi koji su kupovali kod nje nisu znali da je baka A. bila opasan nakupac. Doduse, nismo ni mi znali dok nam njih dve u poverenju nisu rekle.

nije da je tema, ali kakve veze ima sto je bila nakupac?
ako je birala ok robu kojom ste bili zadovoljni
i spremni da je platite
treba i to znati
 
Nismo kod nje kupovali. Inace, to je prica za moju drugaricu Divu koju boli to sto je obezvredjen rad samostalnih poljoprivrednih proizvodjaca...

a ok...imali smo vec jednog ciji je cale bio veterinar
pa je stoga sve znao o...svemu
elem, jos uvijek ne vidim kako to sto neko drugi
uzima obavezu da plasira robu koji je unaprijed platio obezvredjuje rad poljoprivrednika
osim ako je ne krade ili im ne prijeti na neki nacin
 
de malo elaboriraj...mozda tutorijal neki
za ove sto porumene kad pitaju posto rotkvice

Retko se cenjkam kad kupujem, jer ne volim da se natezem oko svakodnevnih sitnica..zahtevan sam kupac (ali lojalan - sto je samo po sebi nagrada i cilj za kupca i prodavca i donosi razne pogodnosti), znam sta trazim i koliko sam spremna da platim...nikad ne kupujem reda radi ili iz nekog impulsa, dobro se informisem i imam strpljenja da cekam kako bih dobila bas ono sto hocu...uz to razumem proces truda, ulaganja,... i veoma cenim rad...i kod bilo kakvih pregovora bitan mi je krajnji rezultat - win win situacija i dobar odnos izmedju ukljucenih ako postoji....do kojih se ne stize lako...i gde je potrebno upotrebiti x stilova, strategija, tatktiki, poznavati i razumeti kulture, njihove razlicitosti,...itd..zavisi oko cega se pregovara...uz to je potrebno dobro poznavati sebe, svoje slabosti,..i suprotnu stranu...mogu se neki trikovi nauciti, ali za dobro pregovaranje moras biti dobar psiholog, komunikolog,...i pre svega tip licnosti koji se ne plasi da zaroni u dubinu i ima prirodom dat osecaj za ljude...

Ukratko..ne marim za rotkvice ..ako je rotkvica kvalitetna i cena realna, kupujem..ako mi se ne dopada, trazim na drugom mestu..ako ne nadjem, ima da posadim svoju idealnu rotkvicu ...:lol:
 
На пијаци се никада не цењкам, поштујем рад сељака.

За посао сам тврд преговарач, знам колико вредим и то мора да се поштује.

To u vezi pijace je jedan vrlo neobičan paradoks. Recimo čovek kada kupuje na pijaci obavezno mora da se cenjka sa seljakom kada kupuje osnovne životne namirnice koje je taj seljak mukom proizveo a kada taj isti čovek ode u kafanu ima prosto obavezu da časti nešto konobara koji mu je, ej, doneo kafu...

Апсолутно, зато се ја на пијаци никада не цењкам.

Na koje vi to pijace idete. Kod mene ima možda ukupno dva seljaka na pijaci i oni nemaju sve namirnice koje su potrebne da bi se prehranilo jedno domaćinstvo.

@Tema

Ne pregovaram zato što uvek izvučem deblji kraj. Pogađa me ljudska slabost. Ali kada mogu da se izvučem delujem surovo.
 
Jednom sam se do sad cenjkao. Za kola. To je i neka ustaljena praksa tu. To mi ima smisla, jer jbg, ako ti spusti za 200, 300 ili 400 evra... nije velika, ali nije ni baš beznačajna kinta.

A ovo po pijaci, to mi je klasično ciganisanje. Da se cenjkam se za 10 dinara, beži bre.
 

Back
Top