HELP!!!

morphea

Iskusan
Poruka
5.024
OVAKO, NADAM SE DA TO U STVARI I NIJE NISHTA...ALI, MOLIM VAS , SIMPTOMI TRUDNOCJE, U PRVOM, DRUGOM MESECU???NE MORA DA ZNACHI DA SE O MENI RADI, ALI ETO...PLEASE
 
...O kome god da se radi - u najbllizoj apoteci kupiti neki od tkzv. kucnih testova za utvrdjivanje trudnoce koji su sasvim pristupacne cene, te ukoliko rezultat bude pozitivan, na konacnu proveru otici lekaru...Zreo, odgovoran stav prema sopstvenom zivotu i zdravlju podrzumeva blagovremeno suocavanje sa situacijom na adekvatan nacin - i pored najbolje volje i zelje da se pomogne savetom (rana simptomatika trudnoce moze se pronaci kako na Net-u tako i u medicinskoj literaturi), nagadjanja i spekulacije su poslednje sto je nekome u situaciji koja je, po svojoj prirodi, stresna - potrebno, a pri tom i potpuno beskorisno i produzava agoniju neizvesnosti koja se, ipak, moze resiti samo na jedan nacin...Srecno!
 
i ja sam cuo da su koze jedina bica koja grese na ovoj planeti... da li smo onda svi koze? ...bez obzira na sve... koze svih zemalja ujedinite se :mrgreen:
 
ugadnubaburastem:
...O kome god da se radi - u najbllizoj apoteci kupiti neki od tkzv. kucnih testova za utvrdjivanje trudnoce koji su sasvim pristupacne cene, te ukoliko rezultat bude pozitivan, na konacnu proveru otici lekaru...Zreo, odgovoran stav prema sopstvenom zivotu i zdravlju podrzumeva blagovremeno suocavanje sa situacijom na adekvatan nacin - i pored najbolje volje i zelje da se pomogne savetom (rana simptomatika trudnoce moze se pronaci kako na Net-u tako i u medicinskoj literaturi), nagadjanja i spekulacije su poslednje sto je nekome u situaciji koja je, po svojoj prirodi, stresna - potrebno, a pri tom i potpuno beskorisno i produzava agoniju neizvesnosti koja se, ipak, moze resiti samo na jedan nacin...Srecno!

zaista me obraduje kad procitam jedan ovako normalan i pri tom koristan post:)

uvek je glupo hvaliti nekoga, zvuci uvlakacki i bzv, ali imajuci u vidu da je krsta puna pljuvacine i ogovaranja, malo pozitivne energije nece skoditi:mrgreen:

svako dobro bako:D
 
dakle...
ako imaš njuh kao pas:p
sve smrdi i sve je prljavo:p
spava ti se nekontrolisano:p
pečenog vola bi pojela,al da je od čokolade:p
piškiš često,pogotovu noću te probudi da ako tog momenta ne ustaneš...:p
idi na uz.
test je prvi korak.
 
xpajamacax:
dakle...
ako imaš njuh kao pas:p
sve smrdi i sve je prljavo:p
spava ti se nekontrolisano:p
pečenog vola bi pojela,al da je od čokolade:p
piškiš često,pogotovu noću te probudi da ako tog momenta ne ustaneš...:p
idi na uz.
test je prvi korak.

a u yebote... jel ima još nešto što je drugačije a ne vidi se, kad je neko trudan - osim što često plače, to znam :( ?
 
xpajamacax:
dakle...
ako imaš njuh kao pas:p
sve smrdi i sve je prljavo:p
spava ti se nekontrolisano:p
pečenog vola bi pojela,al da je od čokolade:p
piškiš često,pogotovu noću te probudi da ako tog momenta ne ustaneš...:p
idi na uz.
test je prvi korak.


hihihihi..jao kako je meni sve smrdeloooo:x
nisam mogla da udjem u bus:roll:
i jela kisele krastavce do besvesti:wink:
a nije mi bilo muka
i nisam bila placipicka:neutral:
ma ja sam uvek placipicka:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 
a baš je to lepo, doživeti sve to :wink:
Ne razumem čemu panika one gore?
Ju beba... ko da je neka zarazna bolest - al ako jeste, duvaj u monitor zbog mene :wink:
 
Ih, maki pa ona verovatno nema svog Žarka:(
Evo ja duvam da ti se prenese:lol:

Ja sam plakipika... Katastrofa:?
SPAVANJE na prvom mestu; sve bih radije preskočila, ali naspavati se moram, desilo mi se da zaspim na poslu hihihhii... Spavam popodne, pa uveče, p aujutrpo jedva ustanem:roll:
Čokolada... Uh, noćas mi je muž donosio u jedan sat mančmelou:oops: :-)

Često piškenje mi tek sad dolazi, kako raste 'tomak:-?

Na početku su me boleli i jajnici; u stvari - materica kako raste, ali je osećaj kao menstrualni bolovi (ne jaki;-) )
Malo pojačan sekret.

Nesvestica, malo... Više vrtoglavica. Nizak mi pritisak i malko sam anemična.
Mislim da je to u glavnom sve:razz:

Ajao, a promene raspoloženja i nervoza:shock: Uh, bolje da ne znate. A trudim se da sae suzdržavam, pa se onda pojedem živa u sebi. Možda zato mnogo i plačem:?
 
јао страшно... просто ми дође да изнајмим сурогат маму
мислим... трудноћа је ужас, порођај - невероватно болан
деца огромна одговорност и брига
после мораш поново у основну школу да идеш :/
 
Trudnoća je diiivnaaa:D 8-) Bez obzira na sve što sam napisala, kad osetiš kako se kreće onaj malecki u stomaku, ništa više nije važno. Kad odeš na euz pa ga vidiš kako sisa palac i kako mlatara nogicama.... I gledam kako mi je stomak svakog dana sve veći i veći i znam da to raste moj Stefan...
Ma, jooooj bre stalno bih bila trudna:razz:
Nikad u životu nisam bila srećnija:) :) :)
 
а и лепо је када ти се окаче око врата... деца, мислим
мени бебе нису претерано фасцинантне, мало су ми досадне јер су преосетљиве и ништа не раде
али зато кад су мало старији, јако их волим :Д
извежбала сам се са сестриним дечацима, па већ имам нека очекивања

сурогат мама је када неко носи твоју бебу у стомаку, практично изнајмљује простор тј. тело
 
Trudnoća se može otkriti na nekoliko načina. U svakom slučaju, najbolje je to saznati što ranije. Ako ste želeli dete, od tog trenutka morate više brinuti o sebi i svom zdravlju. Ukoliko odlučite da prekinete trudnoću, abortus je uvek sigurniji i lakši, ako se obavi u ranijim nedeljama trudnoće. Ako sumnjate da ste zatrudneli, ali niste pomoću nekih od testova za utvrđivanje trudnoće to i proverili, ne donosite odmah zaključak da ste trudni. . Koristite neko kontraceptivno sredstvo kada imate polni odnos, ako zaista ne želite da zatrudnite.

Uobičajeni znaci rane trudnoće, jednu ili dve nedelje nakon začeća, su: izostanak menstruacije, menstruacija koja kraće traje i manje je obilna nego obično, napetost, osetljivost i osećaj bridenja u grudima (oko dve nedelje nakon začeća), često mokrenje, zamor, povraćanje i jutarnja mučnina, osećaj nadutosti i grčevi u stomaku, povećan ili smanjen apetit, poremećaji u varenju (proliv ili zatvor) i promene raspoloženja. Treba imati na umu da neke žene zatrudne, a da pri tom ne primećuju nikakve promene i da toga nisu svesne prvih nekoliko meseci. Znaci trudnoće se kod žena razlikuju, isto tako i sama trudnoća.

GDE NABAVITI TESTOVE ZA UTVRĐIVANJE TRUDNOĆE


Testovi za utvrđivanje trudnoće dostupni su u medicinskim ustanovama, klinikama, apotekama, privatnim ginekološkim ordinacijama, centarima za planiranje porodice, kao i ženskim organizacijama koje imaju neku vrstu zdravstvenih službi. Mesta na kojima se mogu uraditi ili kupiti testovi za utvrđivanje trudnoće ponekad se reklamiraju u novinama i časopisima. Test za utvrđivanje trudnoće možete kupiti u apoteci i uraditi ga sami kod kuće. U nekim mestima ove testove možete uraditi samo kod lekara - ginekologa.

Bez obzira gde ste odlučili da uradite test na trudnoću možda će osoba koja saopštava rezultate testa pokušati da vam izese neke predloge sa namerom da utiče na vašu odluku: govoriće vam o abortusu, ali ne i o tome kako da brinete o sebi do porođaja i o samom porođaju, saopštiće rezultate testa vašem suprugu/partneru ili roditeljima bez vaše dozvole, ponašaće se prema vama kao da ste u krizi i jako se loše osećate ili će vam čestitati na "srećnim vestima". Zapamtite da je u pitanju vaše telo i vaš izbor. Uopšte ne morate da osećate ono što drugi od vas očekuju.





VRSTE TESTOVA ZA UTVRĐIVANJE TRUDNOĆE



Svi testovi za utvrđivanje trudnoće reaguju na prisustvo hormona koji se zove humani horionski gonadotropin (HCG) koji formirana posteljica luči u krv trudne žene. HCG se izlučuje preko mokraće i na taj način se može ispitati. Urin slajd testovi su najbrži, veoma jednostavni i jeftiniji od ostalih testova za utvrđivanje trudnoće. Kap mokraće se meša sa test serumom na pločici; za 2 minuta prisustvo ili odsustvo sitnih čestica u rastvoru ukazaće da li ima ili ne HCG-a u mokraći. Ovi testovi kod većine žena precizno utvrđuju trudnoću 27 dana nakon začeća (13 dana od dana kada je trebalo da nastupi sledeća menstruacija). Kod urin tuba testa mokraća se pomeša sa pročišćenim HCG-om u test tubi. Posle 1-2 sata ćelije potonu na dno tube i formiraju oblik sličan krofni, ukoliko postoji dovoljno HCG-a. Ovi testovi daju precizne rezultate nekoliko dana ranije nego oni na pločici. U poslednje vreme su se pojavile nove vrste skupih testova koji mogu precizno utvrditi postojanje trudnoće 14 dana nakon začeća.

Da biste uzeli dobar uzorak mokraće potrebno je da koristite veoma čistu i suvu posudu. Nije dobro koristiti stare medicinske posude ili boce od šampona, zato što tragovi hemikalija mogu da zagade uzorak. Najbolje je uzorak mokraće uzimati rano ujutru, kada se probudite, zato što je tada koncentrisanija, posebno u ranim fazama trudnoće. Za test je dovoljna mala količina mokraće. Uzorak mokraće treba čuvati u posudi koju možete zatvoriti i držati na hladnom. Nije preporučljivo da pred uzimanje uzorka mokraće koristite aspirin ili marihuanu, zato što mogu uticati na test.

Rezultati testova za utvđivanje trudnoće mogu biti pozitivni, negativni ili nedovoljno jasni. Pozitivan test gotovo uvek znači trudnoću. Lažno pozitivan test - pozitivan rezultat kada žena zapravno nije trudna - predstavlja retkost. Lažno pozitivni testovi mogu biti prouzrokovani greškom u očitavanju rezultata testa, drogama, lekovima ili drugim hemijskim supstancama (marihuana, metadon, Nifelat, velike doze aspirina, sintetski hormoni kao što su kontraceptivne pilule, sredstva za umirenje ili neke druge supstance koje utiču na nervni sistem), prisustvom proteina ili krvi u mokraći, sapuna ili drugih hemikalija u posudi, hormonskim promenama ili menopauzom. Prerana menopauza, kao i menopauza, može uticati na lažno pozitivne rezultate. Takođe je moguće, iako veoma retko, da promena nivoa lutenizujućeg hormona za vreme ovulacije može dati lažno pozitivan rezultat. Neke vrste tumora i medicinska stanja, takođe mogu da izazovu pozitivan rezultat.

Negativan test znači da niste trudni, mada su, nažalost, lažno negativni testovi prilično česti, naročito u ranoj fazi trudnoće, kada je količina HCG-a u mokraći mala, pa je test ne registruje. Tokom nekoliko meseci količina HCG-a se povećava; i pored toga, u 4. i 5. mesecu trudnoće količina HCG-a može biti tako niska da prouzrokuje lažno negativne rezultate. Lažno negativan rezultat testa daje suviše topla mokraća koja nije dovoljno koncentrisana, posuda zagađena prisustvom nekih lekova, "nezdrava" trudnoća posle koje će doći do pobačaja, vanmaterična trudnoća, greška napravljena u izvođenju testa. Zdravstveni radnik vam može pomoći da procenite kolike su šanse za lažno negativni rezultat testa kao i da razjasnite zašto vam kasni menstruacija ukoliko niste trudni. Ako sumnjate da ste trudni, iako je test negativan, bilo bi dobro da odete na ginekološki pregled ili da ponovite test na trudnoću. Nemojte samo čekati da menstruacija dođe.


Testovi koji se rade kod kuće

Neke žene više vole testove za utvrđivanje trudnoće koje mogu same da urade kod kuće. To im pruža sigurnost, obezbeđuje privatnost i kontrolu nad tim iskustvom. Druge, kada rade taj test kod kuće, osećaju se izolovano. Sam test je jednostavan i nije ga teško uraditi, ali rezultati su mnogo češće pogrešni nego kod testova na trudnoću koji se rade u laboratoriji. Uputstvo obično ne sadrži dovoljno informacija pomoću kojih bi mogli sa sigurnošću oceniti da li je rezultat testa pouzdan i upotrebljiv, pa vam mogu biti potrebne dodatne informacije.



Testovi krvi

Postoje dve vrste testova krvi - radioimunoesej (RIA) i radioreceptoresej (RRA). Ova vrsta testova je osetljivija od urin slajd testa i urin tuba testa. Oni mogu otkriti i nizak nivo HCG-a u krvi čak i pre prvog izostanka menstruacije, HCG se u krvi pojavljuje ranije nego u mokraći. Testovi krvi su neophodni kod otkrivanja vanmaterične trudnoće ili neuspelog abortusa. RIA test je daje precizne rezultate 7-12 dana po začeću, dok je RRA test precizan 14-17 dana nakon začeća. I ovi testovi ponekad daju lažne rezultate.


Ginekološki pregled

Kada prođe šest nedelja od poslednje menstruacije potrebno je da odete na ginekološki pregled da biste proverili rezultate testa i saznali koliko dugo ste trudni. Ako ste trudni, (1) ginekolog/ginekološkinja će prilikom pregleda osetiti da je vrh grlića materice omekšao, (2) grlić materice je verovatno promenio boju od bledoružičaste do plavičaste zbog pojačane cirkulacije krvi (to možete videti i same ako imate spekulum i ogledalo), (3) materica je mekša na dodir, (4) veličina i oblik materice se menjaju.

Neke žene jednostavno znaju da su trudne. Neke od nas mogu da predosete kada su zatrudnele. Znakovi, kao što su izostanak menstruacije ili napetost u grudima, potvrđuju naša opažanja o promenama u telu.
 
Da dodam, ULTRAZVUCNI NALAZ utvrdjuje trudnocu vec u 4. nedelji ;a RIA TEST je pozitivan vec nekoliko dana posle implantacije ploda i predstavlja najraniji test za otkrivanje trudnoce.

Sve najbolje
 

Back
Top