Deljenje interneta preko access point-a

G

gogo

Gost
Imam Ovislink AccessPoint sa 2 lan izlaza.Na jedan je preko utp kabla prikljucen moj racunar i tako sam povezan na bezicni internet.Kako povezati jos jedan racunar, udaljen 20-tak metara radi deljenja bezicnog interneta i sta se desava u tom slucaju kada su oba na internetu.? U smislu protoka i brzine konekcije.
Hajde ljudi, bas mi je bitno ovo.Hvala!!
 
Kada pravis konfiguraciju mreze izmedju dva compa n atom drugom yadaj da se na net povezuje sistemom mreze preko prvog.To ti nje komplikovano. Cim umrezis dva racunara onaj drugi ,automatsko ima pristup internetu. Sto se tice brzine i protoka zavisi ti od vrste, a konkretno jedan drugog ne mogu usporavati
 
Da, moze i tako.
Ja radim drugacije. Imam access point koji ide direktno u hub.
Na taj hub su vezani svi racunari (4), koji imaju izlaz na internet (a i vide se medjusobno)

Inace, nije da ne usporava, ako jedan racunar povuce neki veliki download, drugi ce imati manji protok. Zavisi ustvari koliki ti je protok ozbezbedjen preko tog access pointa i provajdera. Sigurno nije neogranicen.
Ceo protok koji dobijes od provajdera preko tog access pointa je raspoloziv svim racunarima iza access pointa. Ako nemas dalje neki ruter, kojem zadas maksimalne vrednosti koriscenja protoka za svaki od racunara, svi ce se "gurati" na tom protoku koji imas.

Na primer, ako ti je provajder obezbedio 512mbps, ako si sam, (i ako imas zagarantovanu brzinu), "vozices" na 512. Cim neki drugi racunar zatrazi konekciju na internet, koristice deo tog bandwidtha, sto se pri normalnom surfovanju ne primeti skori nista.
Ali, ako sad taj drugi racunar zatrazi video konektciju preko nekog programa, pa jos ako korisnik ima i voice komunikaciju, pa joa ako seruje desktop sa nekim, znatno moze uticati na komunikaciju drugih racunara
 
Kad pristupas internetu preko wireless, pristupas onom brzinom koju si platio provajderu. Nema to veze sa nalogom, jer meni "nalog" sluzi samo da imam gde da primim postu i preko koga da posaljem.

Konkretno, imam otvoren nalog kod ptt.yu, ali samo da bih primao postu i slao. Uplatio sam jos pre dve godine 5 sati, i jos uvek imam 5 sati, jer se ne konektujem preko ptt.yu.
Napravio sam account koji je vezan za moje korisnicko ime na ptt.yu i preko netscape citam i pisem postu, jer imam naravno i password. Ali da bi to cinio, nemoram da se logujem na ptt.yu

Ako imas wireless, neprekidno si na mrezi preko svog provajdera i nema logovanja, tako da svi racunari koje imas u kuci, mogu da dele konekciju istovremeno. Ti provajderu placas mesecno, ili po protoku ili neka treca varijanta, nije isto kao zvanje provajdera, konekcija, logovanje pa rad.
Sad, postoji tu i mogucnost da se sa provajderom dogovoris koji to racunari iz tvoje kuce pristupaju preko njegove wireless mreze. Ja na primer imam definisane kod mog provajdera sve mac-adrese svih mojih racunara u kuci, tako da kad bih doneo nov racunar, ne bih preko njega mogao da se nakacim na internet, dok provajder ne zabelezi mac-aderesu tog novog racunara. Mozda si na to mislio?

Sad, mozda te nisam razumeo, ako nisam - objasni, mozda mogu pomoci
 
codemaker:
Kad pristupas internetu preko wireless, pristupas onom brzinom koju si platio provajderu. Nema to veze sa nalogom, jer meni "nalog" sluzi samo da imam gde da primim postu i preko koga da posaljem.

Konkretno, imam otvoren nalog kod ptt.yu, ali samo da bih primao postu i slao. Uplatio sam jos pre dve godine 5 sati, i jos uvek imam 5 sati, jer se ne konektujem preko ptt.yu.
Napravio sam account koji je vezan za moje korisnicko ime na ptt.yu i preko netscape citam i pisem postu, jer imam naravno i password. Ali da bi to cinio, nemoram da se logujem na ptt.yu

Ako imas wireless, neprekidno si na mrezi preko svog provajdera i nema logovanja, tako da svi racunari koje imas u kuci, mogu da dele konekciju istovremeno. Ti provajderu placas mesecno, ili po protoku ili neka treca varijanta, nije isto kao zvanje provajdera, konekcija, logovanje pa rad.
Sad, postoji tu i mogucnost da se sa provajderom dogovoris koji to racunari iz tvoje kuce pristupaju preko njegove wireless mreze. Ja na primer imam definisane kod mog provajdera sve mac-adrese svih mojih racunara u kuci, tako da kad bih doneo nov racunar, ne bih preko njega mogao da se nakacim na internet, dok provajder ne zabelezi mac-aderesu tog novog racunara. Mozda si na to mislio?

Sad, mozda te nisam razumeo, ako nisam - objasni, mozda mogu pomoci
DA, ali u tom slucaju moj komp. mora biti non stop ukljucen(valjda) i konektovan, da bi drugi koji je umrezen mogao imati pristup netu.Jer od AP-a ide utp kabl u moj komp.
 
Mislim da to mozes resiti da sa AP ide kabl prvo u switch/hub.
U switch/hub dalje idu kablovi sa tvog kompa i sa kompa komsije.
U tom slucaju, ti nemoras imati ukjucen komp da bi komsija mogao da ide na internet.
Tako bar ja imam reseno kod mene, moze biti samo jedan racunar upaljen i ima izlaz na internet, ili svi.

Ne znam kako ti je wireless konekcija organizovana od strane provajdera. Kod mene nema nikakve dodatne operacije "konektovanja". Cim upalim komp, ja sam na internetu, trebao vezu sa internetom ili ne, neprestano. Nigde se ne "logujem" ili slicno.
 

Back
Top