Detitoizacija

Za cije interese je radio Tito ?

  • Hrvatske , siptarske , itd . .

  • Jugoslovenske

  • Srpske


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
http://katalaksija.com/2014/02/24/ekonomija-titove-jugoslavije-odlaganje-neminovnog-kraha/

Ovaj tekst namenjen je svima nama, a posebno onima koji misle da je jugoslovenska ekonomija za vreme Tita bila izgrađena na stabilnim temeljima. Ako pogledamo i analiziramo ekonomske pokazatelje, moramo priznati da je ideja o robusnosti jugoslovenske ekonomije bila iluzija i da je “blagostanje” o kojem mnogi jugonostalgičari danas govore1 bilo pozajmljeno na račun budućih generacija. Te generacije sada, uz plaćanje računa za destruktivne ratove devedestih i intervencionističke ekonomske politike2 država naslednica bivše Jugoslavije, plaćaju i račun kraha neodrživog ekonomskog sistema socijalističke Jugoslavije.
Prvi znak da je robusnost jugoslovenske ekonomje bila iluzija pojavio se odmah posle Titove smrti. Osamdesete godine bile su obeležene odlaganjem početka vraćanja spoljnog duga Jugoslavije zbog finansijske nemoći privrede. Jugoslavija je 1991. godinu dočekala sa oko 20 milijardi dolara duga. Prethodno joj je Međunarodni monetarni fond umanjio ukupna potraživanja za 1.8 milijardi3 jer zemlja jednostavno nije imala sredstava za vraćanje ni kamata, a kamoli glavnice. Šta je ovom stanju prethodilo? Prethodilo mu je nekoliko decenija izgradnje ekonomije čija je struktura bila takva da joj je opstanak zavisio baš od stalnog povećanja spoljnog duga – ekonomije zavisnika.
Grafikon ispod prikazuje ukupni dug Jugoslavije od 1961. do 1980.4 i liniju kojom se može aproksimirati trend kretanja ukupnog duga. Linija je eksponencijalnog oblika i prilično verno aproksimira stvarni dug u periodu 1961-1980. Po ovom trendu, ukupni dug se uvećavao za oko 17.6% svake godine u tom dvadesetgodišnjem periodu. Da se se taj tempo rasta nastavio i posle 1980., ukupni dug bi danas iznosio oko 6 hiljada milijardi dolara. Kada imamo u vidu da je danas ukupni godišnji bruto domaći proizvod (BDP) svih bivših jugoslovenskih republika zajedno oko 200 milijardi dolara, jasno nam je o kakvoj se astronomskoj sumi duga radi. Ovo nam isto tako jasno govori da je rast duga koji se beležio između 1961. i 1980. bio jednostavno neodrživ.

- - - - - - - - - -

1-medium


- - - - - - - - - -

1-Medium.png


- - - - - - - - - -

2-Medium.png



Spoljni dug SAMO Srbije u junu ove godine bio je "težak" 25,38 milijarde evra, odnosno oko 30 milijardi $
 
Poslednja izmena:
DNK Bošnjaka je generalno drugačiji od DNK Srba. Na ovim prostorima su živeli ljudi i pre dolaska Slovena.
Ni današnji Srbi nisu Srbi u istom smislu kao što su to bili Srbi Sloveni koji su došli.
Srbi koji su došli na Balkan su bili čisti Sloveni, mi sada nismo čisti Sloveni, ali smo prihvatili njihov identitet i kulturu, odnosno većina nas se asimilovala u Srbe Slovene.
Većina naših predaka je živela ovde i pre dolaska Srba Slovena. Slovenski DNK je tek treći po procentu među Srbima.

Nije. Bošnjaci su pokondireni Srbi.
Sloven je pridev a ne imenica i odnosi se na sve Srbe ovog sveta koji su u međuvremenu počeli da se nazivaju lokalnim imenima.
Srbi su narod koji je ovde od pre sedam milenijuma i uskoro, 4. Aprila po sadašnjem računanju slavimo 7527. Novo Leto.

- - - - - - - - - -

Spoljni dug Srbije u junu ove godine bio je "težak" 25,38 milijarde evra, odnosno oko 30 milijardi $

Što je ste posledica titoudbaške kontinualne vladavine nad Srbijom, ali je realno ipak tek desetina tadašnje vrednosti dolara.
 
Predrag Rajsic • pre 4 godine
Pošto vidim da se na više mjesta poteže pitanje računanja realne vrijednosti, evo odgovora što se tiče računanja realne trenutne vrijednosti sume od 20 milijardi dolara iz 1980.: Prvo, treba imati u vidu da postoji više načina da se u obzir uzme činjenica da dolar iz 1980. nema istu vrijednost kao dolar iz 2014. Drugo, bitno je da se uzme u obzir vrijednost resursa koji su mogli da se proizvedu sa tom sumom. Tu je važno uzeti u obzir cijene i produktivnost kapitalnih dobara a ne samo cijene potrošačkih proizvoda.
Cifra od oko 100 milijardi dolara predstavlja aritmetičku sredinu dvaju brojeva: 117 milijardi i 84.5 milijardi. Oba su izračunata koristeći ovaj online kalkulator http://www.measuringworth.c.... 117 milijardi je vrijednost koju bi resursi u vrijednosti od 20 milijardi dolara u 1980. proizveli u današnjoj ekonomiji. 84.50 je vrijednost koju bi osoba u 2013 trebala imati da bi imala istu poziciju u odnosu na ostale kada se mjeri bruto domaći proizvod po glavi stanovnika koji odgovara vrijednosti od 20 dolara u 1980. Ovo su dvije od najboljih mjera promjene ekonomske vrijednosti resursa kroz vrijeme.
Opet, napominjem, suština je da, kada govorimo o vrijednosti bilo čega, moramo uzeti u obzir vrijeme. Manje je bitno kolika je egzaktna cifra jer ta cifra zavisi od pretpostavki koje koristimo, ali jedno je sigurno--ma koju cifru da koristimo, ona će biti veća od one iz 1980.
 
Možeš ti da se smeješ koliko hoćeš ali to su činjenice.Nikada veći civilizacijski,bezbedonosni,obrazovni,zdravstveni itd. napredak na ovim prostorima niti će biti niti je ikada bio.

Naprotiv, nikad gore srozavanje nije bilo niti će biti, osim ako nekom novom ludaku ne padne na pamet da nosi štafetu Tadiću, Tomi, Vučiću ili nekom novom predsedniku.

- - - - - - - - - -

Prvo je ODVRATNA CETNICKA LAZ da je to "desetina tadasnje vrednosti", a drugo na mrtvog Tita ce se Srbija jos 500 godina IZVLACITI za sve svoje neuspehe i propuste...

Postavio sam ti link ka kalkulatoru i odgovor autora na slične budalaštine.
 
Predrag Rajsic • pre 4 godine
Pošto vidim da se na više mjesta poteže pitanje računanja realne vrijednosti, evo odgovora što se tiče računanja realne trenutne vrijednosti sume od 20 milijardi dolara iz 1980.: Prvo, treba imati u vidu da postoji više načina da se u obzir uzme činjenica da dolar iz 1980. nema istu vrijednost kao dolar iz 2014. Drugo, bitno je da se uzme u obzir vrijednost resursa koji su mogli da se proizvedu sa tom sumom. Tu je važno uzeti u obzir cijene i produktivnost kapitalnih dobara a ne samo cijene potrošačkih proizvoda.
Cifra od oko 100 milijardi dolara predstavlja aritmetičku sredinu dvaju brojeva: 117 milijardi i 84.5 milijardi. Oba su izračunata koristeći ovaj online kalkulator http://www.measuringworth.c.... 117 milijardi je vrijednost koju bi resursi u vrijednosti od 20 milijardi dolara u 1980. proizveli u današnjoj ekonomiji. 84.50 je vrijednost koju bi osoba u 2013 trebala imati da bi imala istu poziciju u odnosu na ostale kada se mjeri bruto domaći proizvod po glavi stanovnika koji odgovara vrijednosti od 20 dolara u 1980. Ovo su dvije od najboljih mjera promjene ekonomske vrijednosti resursa kroz vrijeme.
Opet, napominjem, suština je da, kada govorimo o vrijednosti bilo čega, moramo uzeti u obzir vrijeme. Manje je bitno kolika je egzaktna cifra jer ta cifra zavisi od pretpostavki koje koristimo, ali jedno je sigurno--ma koju cifru da koristimo, ona će biti veća od one iz 1980.

Ne treba tu biti mnogo pametan.

UPOREDI RAZLIKU U CENI ZLATA: onda i sada.

I sve ce ti biti jasno koliko je porastao dug.

- - - - - - - - - -

Naprotiv, nikad gore srozavanje nije bilo niti će biti, osim ako nekom novom ludaku ne padne na pamet da nosi štafetu Tadiću, Tomi, Vučiću ili nekom novom predsedniku.

v

Srbi NIKADA U SVOJOJ ISTORIJI nisu lepse, boljew i srecnije ziveli nego za vreme Tita.

Mene budalo neces farbati, ja sam ziveo tada pa znam kako je ZAISTA BILO.

Tvoje BAJKE mozesa prosipati deci koja su se rodila kasnije, pa ne znaju.
 
Nerealne bajke. Broz za plus i minus ovomu ili onomu jest zaslužan u nekoj mjeri, no gledano to ahistorijski nema veze s mozgom.

Sve zemlje ex-Yu osim Slovenije imaju balkansku radnu etiku i kulturu, samo neke više. Srbija je kao bolja Makedonija, Hrvatska je na pola puta između Srbije i Slovenije, dok su ostali vjerojatno i gore.

Ne može se čarobnim štapićem promijeniti 100-400 godina prošlosti, a tu se vidi da su, glede načina života, Česi i Slovaci-npr- germanizirani Slaveni.
Nisu izgubil identitet, no tipične njemačke navike koje dobro služe za modernu tehnološku civilizaciju (red, rad, funkcionalnost, školovanje, niži stupanj korupcije,..) imaju, za razliku od Bugara, Rumnunja i sličnih.

Jedini narod koji se šlepa i živi daleko iznad mogućnosti su Grci, kojima se to opraštalo zbog slavne prošlosti koja nema veze s njima bar nekoliko stotina godina.
Ostali su u položaju koji realno i zavrjeđuju obzirom na stupanj naobrazbe, funkcionalnost društva, sudstva, radne sposobnosti...
 
Ne treba tu biti mnogo pametan.

UPOREDI RAZLIKU U CENI ZLATA: onda i sada.

I sve ce ti biti jasno koliko je porastao dug.


To se tako meri.

Ostalo su LUPETANJA PODMICENIH KVAZI STRUCNJAKA.
 
Ne treba tu biti mnogo pametan.

UPOREDI RAZLIKU U CENI ZLATA: onda i sada.

I sve ce ti biti jasno koliko je porastao dug.

- - - - - - - - - -



Srbi NIKADA U SVOJOJ ISTORIJI nisu lepse, boljew i srecnije ziveli nego za vreme Tita.

Mene budalo neces farbati, ja sam ziveo tada pa znam kako je ZAISTA BILO.

Tvoje BAJKE mozesa prosipati deci koja su se rodila kasnije, pa ne znaju.

Ne ubeđujem ja tebe, ti si prsotina kojoj pomoći nema.

Ovde sam postavio analizu na koju ekonomisti ne mogu da stave ni jednu primedbu.
Tvoj lični utisak o tom zlom vremenu je kao i moj, sporedna stvar , a ovo su egzaktni podaci.
 
Ne ubeđujem ja tebe, ti si prsotina kojoj pomoći nema.

Ovde sam postavio analizu na koju ekonomisti ne mogu da stave ni jednu primedbu.
Tvoj lični utisak o tom zlom vremenu je kao i moj, sporedna stvar , a ovo su egzaktni podaci.

Tu ne trebaju ekonoimsti.

Uporedis cenu zlata i znas.

Sve izvan toga je laz, pa ma bilo ko da je napisao.

- - - - - - - - - -

Ne ubeđujem ja tebe, ti si prsotina kojoj pomoći nema.

Ovde sam postavio analizu na koju ekonomisti ne mogu da stave ni jednu primedbu.
Tvoj lični utisak o tom zlom vremenu je kao i moj, sporedna stvar , a ovo su egzaktni podaci.

Nije to moj "licni utisak" to je utisak VISE GENERACIJA 1950-1980.

Minimum 70% je zivelo zivotom srednje klase. dobro se hranilo, odevalo, putivalo po celoj drzavi, pa i inostranstvu.

Nije bilo strepnji "Jao Hrvati" , "Jao Siptari" , "Jao muslimani"...

Vladao je RED I MIR.

Bilo je sve ono sto je danas samo misaona imenica.

Sto danas mladi ne mogu ni da zamsile da je nekada postojalo.
 
Tu ne trebaju ekonoimsti.

Uporedis cenu zlata i znas.

Sve izvan toga je laz, pa ma bilo ko da je napisao.

- - - - - - - - - -



Nije to moj "licni utisak" to je utisak VISE GENERACIJA 1950-1980.

Minimum 70% je zivelo zivotom srednje klase. dobro se hranilo, odevalo, putivalo po celoj drzavi, pa i inostranstvu.

Nije bilo strepnji "Jao Hrvati" , "Jao Siptari" , "Jao muslimani"...

Vladao je RED I MIR.

Bilo je sve ono sto je danas samo misaona imenica.

Sto danas mladi ne mogu ni da zamsile da je nekada postojalo.

Mladi danas ne mogu da zamisle toliko moralno posrnuće da neko nosi štafetu bilo kome.

Gledaju i svojim očima ne mogu da veruju.

Kao ovako nešto da gledaju.....

 
Srbiji nikada nece biti bolje sve dok se u potpunosti ne razmontira kult licnosti Josipa Broza .. najveceg grobara srpskog naroda

Od crnogoraca , muslimana i makedonaca napravio nove - vestacke kvazi nacije samo da bi Srbe sto vise osakatio .. Sabio nas maksimalno ko najgore luzere vise od 2 miliona izjasnjenih Srba ostavio van granica Srbije u BiH i Hrvatskoj .. Izmislio autonomije za Kosovo i Vojvodinu . Satro nas je bre !

I sve smo to popusili samo da bi se 30 - 40 godina ,, lepo zivelo ,,

A da li se lepo zivelo ? Najveci procenat promasenih investicija u svetu ( tako je to kad se cobani sa planine igraju drzave ) , fabrike izmestene u Sloveniju i Hrvatsku , narod 20 godina posle rata u Srbiji idalje gladuje a vagoni zita se poklanjaju Rumuniji i Cehoslovackoj , inflacija , redovi , nestasice , bonovi , besparica , potpuno neodrziva privreda 10 ljudi na jedno radno mesto... to je moro neko da plati .. i platili smo svi mi

E moj Srbine na sta si spao da te zagorac kupi za jedan pisljivi stan sto si dobio od drzave kao uostalom i tvoje ,, vodje ,, sto su za vilu na dedinju prodale citavo srpstvo !

bilbordskopje.jpg


Ko ume da živi on ume, ko ume da pati često pati i bez razloga


DETITOIZACIJA JE USPEŠNO URADJENA:

- nema topli obrok, crkni ako si počeo bez para
- nema više samo osam sati, gde si pošo?
- nema pauza, ja da te plaćam taj sat a ništa nisi radio?
- nema Ugovor o radu
- Pripravnički sa 70% pune plate i to samo u prvoj firmi zamenjen sa PROBNIM (besplatnim i na crno) radom u svakoj firmi
- Trudnice dobijaju otkaz
- Bolovanje znači otkaz
- SAM ODBIJAJ OD PLATE ZA STAN
- SAM SE SNADJI ZA PENZIJU, Englezi je ukinuli za svoje nisu
- NEMA BESPLATNO ZUBALO ZA 14 DANA SAMO SA ZDRAVSTVENOM
- CRKNI AKO NEMAŠ ZA LEKARA


Jedino što zameram Rotšildovom Igraču je što je pustio Liku, Kordun, Baniju, Krajinu u Beograd
STIGLO CETINJE NA DEDINJE

Mislim razumete i tada su se BIRALI DEBILI koji ne razumeju materiju i time postignemo dva efekta:

1) Seljaci tupi ko kuratz ne mogu da smetaju Rotšildovom Menadžeru kao takvi
2) Zadovoljni su platom jer znaju koliko inače mora da se ore za te pare ;)

AMA BAŠ ISTO I DANAS :lol:

- - - - - - - - - -

Mladi danas ne mogu da zamisle toliko moralno posrnuće da neko nosi štafetu bilo kome.

Gledaju i svojim očima ne mogu da veruju.

Kao ovako nešto da gledaju.....

Mladi dans nabavljaju vutru i skank od popova dok im roditelji čekaju pljeskavice i paštete oko izbornih štandova.
Crkva baš skoro imala TEŠKU NEDELJU - troje im palo za nedelju dana u policiji

- - - - - - - - - -

* fixed that for ya.

De si ebote Lassie u najlon kassie? :D
 
Poslednja izmena:
anketa je BOSANSKI INTELEGENTNA:

Radjeno je za inrterese Evro-Atlanstke polarizacije dela planete

Sad se to URUŠAVA - Kinezi i Rusi postadoše jači štihovi a Evro-Atlantska komercijalna vojska to ne može da zaustavi.

- - - - - - - - - -

Градило се и по нацистичкој Њемачкој све у 16.

Али шта обичан Немац има данас од тога?

JEL SU ČETNICI GURALI KOLICA ZA RE-IZGRADNJU?
Otišli redovnim letom za Čikago i obilazili knjižare u pola tri ujutru

OMLADINSKE AKCIJE U SFRJ SU ISTO PAKOVANJE KAO MARŠALOV PLAN U AMERICI
Radili Amerikanci sve u 16 pa kakve fajde imaju?
 
OMLADINSKE AKCIJE U SFRJ SU ISTO PAKOVANJE KAO MARŠALOV PLAN U AMERIC

Главо коцкаста, у Америци није било Маршаловог плана.

Тамо где је било, био је нешто друго.

Ти си стварно један од тупље деце, али користан као подсећање зашто Србима увек лоше иде.
 
anketa je BOSANSKI INTELEGENTNA:

Radjeno je za inrterese Evro-Atlanstke polarizacije dela planete

Sad se to URUŠAVA - Kinezi i Rusi postadoše jači štihovi a Evro-Atlantska komercijalna vojska to ne može da zaustavi.

- - - - - - - - - -



JEL SU ČETNICI GURALI KOLICA ZA RE-IZGRADNJU?
Otišli redovnim letom za Čikago i obilazili knjižare u pola tri ujutru

OMLADINSKE AKCIJE U SFRJ SU ISTO PAKOVANJE KAO MARŠALOV PLAN U AMERICI
Radili Amerikanci sve u 16 pa kakve fajde imaju?

Како градиш, толико ти и траје после тога.
 
Главо коцкаста, у Америци није било Маршаловог плана.

Тамо где је било, био је нешто друго.

Ти си стварно један од тупље деце, али користан као подсећање зашто Србима увек лоше иде.

Joooj vidi se da si bio na Igmanskom Dvoru....

To se zove MARŠALOV PLAN zbog nečeg drugog a ne zbog MARŠALA TITA JUNAČKOGA SINA

De si ebote Lassie u najlon kassie? :D
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top