vera u ljude?

gost 88651

Iskusan
Banovan
Poruka
6.081
pa ono msm da nisam izgubio veru u ljude
nez šta onda ima da mi se vraća vera u ljude
msm nez kako to da nazovem nez dal je to vera
volim da komuniciram sa ljudima ugl
nekad se malo razočaram ali oke
to je možda do mojih prevelikih očekivanja

da li vi imate veru u ljude ili ste razočarani i odustali...
 
kad sam bio u teškom neraspoloženju, nekako su se svi prijatelji udaljili od mene.
kako se raspoloženje vraćalo, vraćali su se i oni.
očaj odbija.
tako je to.

ali i dalje komuciram, samo možda ne očekujem previše...
 
Nisam izgubila veru u ljude.
Mada mi se činilo mnogo puta da jesam.
Onda sam shvatila da sam se razočarala pojedincima, ne ljudima.
U ljude verujem.
I najniže i najviše u njima boravi u neslućenim mogućnostima.
Prvog se plašim, ali ne krijem od njega (pogotovo svog), a drugome težim i volim i u sebi i drugima.

Ali ne očekujem više ništa.
Mislim da je to bila greška (moja) koja me je kasnije i navela da budem razočarana.
Sa kojim pravom da očekujem?
Samo od sebe smem da očekujem.

A od drugih ako nešto stigne, tako neočekivano, postane sasvim dirljivo.
Lepše i značajnije u svojoj neiznuđenoj iskrenosti.
 
da li vi imate veru u ljude ili ste razočarani i odustali...

Pre izvesnog broja godina dolazi jedan rođak i u razgovoru požalio se na to kako se ljudi brzo menjaju.
Reče, "Imao sam na poslu kolegu sa kojim sam bio tako blizak da smo delili čak i zalogaj hleba. Sada sam otišao u penziju
a on se izgleda promenio potpuno. Na autobuskoj stanici je pobegao od mene i ušao u autobus na druga vrata..."
Saslušao sam ga i onako neobavezno kažem da je moguće da čovek prolazi kroz kakav životni problem a to je period
Kada se ljudi znaju povlačiti dok se u sebi ne konsoliduju i ne izbore sa problemom.
Nije mu bilo prihvatljivo objašnjenje, međutim, posle par meseci kada smo se sreli rekao je, "Bio si u pravu, saznao sam da mu se ćerka razvela i to ga je jako pogodilo i to je bio razlog da je izbegavao susret."

Jednostavno, mi smo stalno u procesu izrastanja, previranja i duhovnog dozrevanja. Stalno smo u procesu suočavanja sa samim sobom i svojim zabludama koje nas u tim trenucima potapaju dok ih ne svarimo i nadrastemo.
Ne postoji određeno doba kada se to događa jer je ceo naš život sazdan od mnogih težih i još težih duhovnih/životnih lekcija.
Taman nam se učini da više nema iznenađenja a ono dođe još jači izazov, još jače testiranje i još žešće suočenje sa sobom.
U svakom slučaju, posle svakog takvog perioda mi postajemo i jači i sigurniji u sebe i u nama sazreva sve bolja mogućnost da procenjujemo ljude.
Da, upravo ta zdrava procena, kada je dovoljno izgradimo, držaće nas u dobrom balansu da naše poverenje u ljude ne bledi tako lako.
Tačnije rečeno, bolje ćemo videti i znati šta od koga možemo očekivati i u kojoj meri kome možemo verovati. Kada se tu izgradimo onda više nema mesta
za razočarenja.
Praktično, sva naša razočarenja nisu zbog toga što su ljudi ovakvi ili onakvi već zbog naše nedovoljne duhovne zrelosti, zbog naše nedovoljne mogućnosti da ispravno procenjujemo ljude. Kada sazrimo tada nas neće razočarati što se Pera razvodi, što je Mika završio u ćuzi, što je Žika zatečen sa tuđom ženom a Pavle kupio novi stan i od mene pobegao da ne bi častio. Neće nas ništa razočarati ne samo zbog dobre procene već i zato što smo naučili živeti u svom vlastitom duhovnom centru odakle nas nikakve oluje ne mogu izbaciti iz unutarnjeg balansa. Razumemo da je svako od nas na stazi života koja uvek ima skrivena iznenađenja gde svako može da poklekne, ali i da se uspravi i ide dalje.
Drugima dajemo za pravo da padaju i ustaju, da greše i ispravljaju se, jer upravo takvim životom živimo i mi sami.
Očigledno je da život nije onakvim kakvim je čovek očekivao da jeste. Život je stalno izrastanje.
 
Pre izvesnog broja godina dolazi jedan rođak i u razgovoru požalio se na to kako se ljudi brzo menjaju.
Reče, "Imao sam na poslu kolegu sa kojim sam bio tako blizak da smo delili čak i zalogaj hleba. Sada sam otišao u penziju
a on se izgleda promenio potpuno. Na autobuskoj stanici je pobegao od mene i ušao u autobus na druga vrata..."
Saslušao sam ga i onako neobavezno kažem da je moguće da čovek prolazi kroz kakav životni problem a to je period
Kada se ljudi znaju povlačiti dok se u sebi ne konsoliduju i ne izbore sa problemom.
Nije mu bilo prihvatljivo objašnjenje, međutim, posle par meseci kada smo se sreli rekao je, "Bio si u pravu, saznao sam da mu se ćerka razvela i to ga je jako pogodilo i to je bio razlog da je izbegavao susret."

Jednostavno, mi smo stalno u procesu izrastanja, previranja i duhovnog dozrevanja. Stalno smo u procesu suočavanja sa samim sobom i svojim zabludama koje nas u tim trenucima potapaju dok ih ne svarimo i nadrastemo.
Ne postoji određeno doba kada se to događa jer je ceo naš život sazdan od mnogih težih i još težih duhovnih/životnih lekcija.
Taman nam se učini da više nema iznenađenja a ono dođe još jači izazov, još jače testiranje i još žešće suočenje sa sobom.
U svakom slučaju, posle svakog takvog perioda mi postajemo i jači i sigurniji u sebe i u nama sazreva sve bolja mogućnost da procenjujemo ljude.
Da, upravo ta zdrava procena, kada je dovoljno izgradimo, držaće nas u dobrom balansu da naše poverenje u ljude ne bledi tako lako.
Tačnije rečeno, bolje ćemo videti i znati šta od koga možemo očekivati i u kojoj meri kome možemo verovati. Kada se tu izgradimo onda više nema mesta
za razočarenja.
Praktično, sva naša razočarenja nisu zbog toga što su ljudi ovakvi ili onakvi već zbog naše nedovoljne duhovne zrelosti, zbog naše nedovoljne mogućnosti da ispravno procenjujemo ljude. Kada sazrimo tada nas neće razočarati što se Pera razvodi, što je Mika završio u ćuzi, što je Žika zatečen sa tuđom ženom a Pavle kupio novi stan i od mene pobegao da ne bi častio. Neće nas ništa razočarati ne samo zbog dobre procene već i zato što smo naučili živeti u svom vlastitom duhovnom centru odakle nas nikakve oluje ne mogu izbaciti iz unutarnjeg balansa. Razumemo da je svako od nas na stazi života koja uvek ima skrivena iznenađenja gde svako može da poklekne, ali i da se uspravi i ide dalje.
Drugima dajemo za pravo da padaju i ustaju, da greše i ispravljaju se, jer upravo takvim životom živimo i mi sami.
Očigledno je da život nije onakvim kakvim je čovek očekivao da jeste. Život je stalno izrastanje.

Odavno ne pročitah ovako divan tekst! Visoka budnost Vas krasi! Volela bih da imam prijatelje kao što ste Vi...:heart:
 
Својевремено сам имала изреку - не могу ме изневјерити колико ја могу вјеровати :)
Шта знам, људи к'о људи, мислим да нико од нас више никоме не вјерује, бар не онолико колико је вјеровање у свом коријену - слијепо :)
Водим се понекад оном - лакше је вјеровати него провјеравати.
Вјеровати и није толико тешко, тешко је стећи повјерење. одржати га и кад се једном сломи, поновно градити.
Постоје они којима безусловно вјерујем, а то ми је сасвим довољно да не постанем прави скептик.
Само разочарење овиси само о нашим очекивањима, тако да ако ништа не очекујем, немам никакав проблем да вјерујем другима.
На концу конца, сви ми само себе лажемо, тако да...вјерујем, што да не :)
 
gledaj da nikad ne dođeš u situaciju oni-i

e sad morala bih to da objasnim
sve ostalo se nekako sažvaće

ovo je misteriozna poruka

- - - - - - - - - -

da sam izbegla te situacije šta bi bilo=????

verovanto nije moglo?!

- - - - - - - - - -

moglo je, jer ih ima za sad samo 2
znači nekih n sam zaobišla
zanimljivo da su vezane za forum i da je jedna prošla :think:

- - - - - - - - - -

valjda da ne narušiš neku zaštitu svoju al ne uspe se uvek
 
Verujem u onih 2% i s njima rado komuniciram...Bolide zaobiđem,eskiviram,ignorišem...Snalazim se...
Mada...Ko zna u koju grupu ja spadam drugima...:mrgreen:
Ja,lično,s takvima kao ja,nikad se ne bih družio...I baš me čudi da imam i toliko drugara koliko imam...I drugarica...:lol::rumenko:
 
Verujem u ljude, možda ne u smislu da imam neka očekivanja, već više kao nadanje, ostavljam prostor da ispolje sebe, pa kako bude :)
Mislim da se ljudi skoro odmah sami odrede, sve manje imam iznenađenja po tom pitanju, i to je ok, tako i treba da bude...
Nisam nikad odustala, to bi mi bilo kao da sam sebi zabranila rast, mislim, i ''dobri'' i ''loši'' ljudi nas oblikuju, sve to ima svoju svrhu :eek:
 
Људи су углавном доста јадни и преплашени. Искрено се изненадим кад уочим некога ко одскаче.

Тако да...Ослањати се и очекивати нешто од тог скврченог стада - лудило на куб.
 
Poslednja izmena:
veru teško možeš da izgubiš ako si je prethodno imao.
ali možeš prvobitno da zauzmeš rezervisan stav prema ljudima
da bi im upravo pružio šansu da opravdaju veru koju imaš u njih.
 

Back
Top