Ako nam EU uvede sankcije, šta ćemo jesti?

gost 401905

Elita
Poruka
19.065
https://www.krstarica.com/vesti/srb...m_medium=text_link&utm_campaign=banner_header

U ukupnoj spoljnotrgovinskoj razmeni Srbije EU učestvuje sa dve trećine. Prošle godine razmena sa 28 zemalja EU bila je vredna 22 milijarde evra, od čega je naš izvoz bio 10 milijardi. I dve trećine svih investicija nam dolazi iz EU. Da li bi u slučaju da nam Brisel zatvori vrata to moglo da se nadomesti jačom ekonomskom saradnjom sa Rusijom, Kinom, Turskom, Indijom, pojedinim arapskim zemljama?

Sagovornici Sputnjika, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Jurij Bajec i ekonomista Borislav Borović su mišljenja da u svakom slučaju nećemo otići u vegetarijance, sve da nam Evropska unija i uvede sankcije, ali se i slažu da bi to bio veliki udarac za našu privredu.

Pitaju se, doduše, i da li je uopšte moguć takav scenario jer je za eventualnu odluku Brisela o uvođenju obavezujućih sankcija potreban konsenzus koga nema, jer pet država EU ne priznaje samoproglašenu nezavisnost Kosova.

Borović, međutim, smatra da „pošto je sve moguće“, pa i uvođenje neke vrste sankcija, treba biti spreman i za taj scenario.

Najopasnije je čekati da te događaj pretekne, treba ići u susret problemu, kaže ovaj analitičar Foruma nezavisnih ekonomista, koga je uvek plašila filozofija puta bez alternative, kako su se naše EU integracije godinama označavale.

„Ako dođe do ucene ekonomske saradnje sa EU sa priznanjem tzv. države Kosova, Srbija mora da pronađe alternativne pravce ekonomske saradnje, a to su pre svega Rusija i Turska, sa kojima imamo specijalno povoljne sporazume o slobodnoj trgovini, naravno i Kina, potom i Indija i Latinska Amerika“, mišljenja je Borovic.

Mnogo je činjenica koje govore da dosadašnja ekonomska politika nije dala rezultate koji se odražavaju na rast BDP-a, rast standarda, a bili smo dobri učenici EU. Ako se stvari radikalizuju, treba biti spreman i za nešto drugačiju ekonomsku politiku“, zaključuje Borović.

Sankcije su nasa razvojna sansa. z:hm:
 
Корење, нормално. Опробани рецепт.

Прекрасни зна како је то инсталирано 90-тих.

Развојна шанса Прекрасног да влада доживотно.

Јер најбоље се ''ради'' у блокади.

Смрдљошевићев ђак.
 
EU ne uvodi sankcije kako mali Perica zamišlja.

Ne postoji ni jedan jedini razlog zbog koga bi nam iko uveo sankcije.

U slučaju da uzmemo hipotetičku situaciju da nam neko ipak iz nekog razloga zabrani da ekonomski sarađujemo sa državama EU, ostaje nam ostatak sveta sa kojim se može ekonomski sarađivati.

Šta ćemo da jedemo?

Isto što i do sad sirotinja klot krompira, kupusa i mlevene pileće kosti, a gazde to isto plus krtinu.

Jedina razlika će biti ta što neće biti onog zamrznutog sa isteklim rokom upotrebe i kojekakvih proizvoda druge klase namenjenih tržištima istočnoevropskog dela EU.
 
EU ne uvodi sankcije kako mali Perica zamišlja.

Ne postoji ni jedan jedini razlog zbog koga bi nam iko uveo sankcije.

U slučaju da uzmemo hipotetičku situaciju da nam neko ipak iz nekog razloga zabrani da ekonomski sarađujemo sa državama EU, ostaje nam ostatak sveta sa kojim se može ekonomski sarađivati.

Šta ćemo da jedemo?

Isto što i do sad sirotinja klot krompira, kupusa i mlevene pileće kosti, a gazde to isto plus krtinu.

Jedina razlika će biti ta što neće biti onog zamrznutog sa isteklim rokom upotrebe i kojekakvih proizvoda druge klase namenjenih tržištima istočnoevropskog dela EU.

Тако је било и 90-тих. Кад оно међутим.
 
Тако је било и 90-тих. Кад оно међутим.

Nijebilo tako devedesetih.

Plus tada je Rusija bila na kolenima a sad evropski proizvođači automobila prosto zavise od naših motača kablova za dvesto evra mesečno.

Evo ih traže radnike svećom i postepeno dižu plate .

Sigurnone zato što nas vole nego zato što im treba neko ko će to da radi.

Čak vode naše u Rumuniju da rade taj isti posao za platu i stan plus 35 e dnevnica, jer Rumuna nema .

Mislim da je sad stanje takvo da više trebamo mi ovako jadni njima nego oni nama.
 
Zbog idiotske politike da EU nema alternativu.

:dontunderstand:

Zar neko moze nasim firmama da ogranici pristup tim trzistima, posebno ako imamo bescarinsku zonu sa Rusijom?

Zar nisu, gore pomenuti profesori, rekli da EU to ne moze ni svojim firmama da zabrani?

- - - - - - - - - -

Podsecanja radi:

http://www.alo.rs/cepurin-ne-moze-eu-i-bescarinska-zona-s-rusijom/76775
DATUM I VREME: 17.10.2016. 16:25

"Ulazak Srbije u EU dovešće do kvarenja trgovinskih tokova Srbije i Rusije i do gubitaka preduzeća dveju zemalja", rekao je Čepurin.
 
Poslednja izmena:
:dontunderstand:

Zar neko moze nasim firmama da ogranici pristup tim trzistima, posebno ako imamo bescarinsku zonu sa Rusijom?

Zar nisu, gore pomenuti profesori, rekli kad EU to ne moze ni svojim firmama da zabrani?

.........ma naši bilmezi su u pitanju.

Mi smo u poziciji da uvedemo uslove njima a ne oni nama.

Ne rade oni za dvesto evrića mesečno nego mi.

Mi trebamo samo da im kažemo da ukoliko ne ponude bolje uslove odustajemo od EU i dovodimo Kineze u srce Evrope.

Ustvari to im ne treba ni govoriti nego raditi na tom planu, a oni nek gledaju šta će.
 
.........ma naši bilmezi su u pitanju.

Mi smo u poziciji da uvedemo uslove njima a ne oni nama.

Ne rade oni za dvesto evrića mesečno nego mi.

Mi trebamo samo da im kažemo da ukoliko ne ponude bolje uslove odustajemo od EU i dovodimo Kineze u srce Evrope.

Ustvari to im ne treba ni govoriti nego raditi na tom planu, a oni nek gledaju šta će.

Koji bilmezi?

Politicar ne moze da zabrani. Firme idu gde je profit.
 
Ako vam EU ne bude ****** kevu i seku na BG splavu uvesce vam sankcije i pitanje je sta ces onda da jedes.
Zato naguzite se, stize hrana.

Hebote kakav mentol treba da budes da mislis da ce neko da ti uvede sankcije jer neces da se politicki slozis sa odlukom otimacine zarad nekog treceg koji je 5x nebitniji i manje uticajniji od tebe.
Da glista nije glista, roknula bi se sama. :)
 

Back
Top