pozitivne strane dosade?

gost 88651

Iskusan
Banovan
Poruka
6.081
Kriza dosade koju sam osjetio u petoj godini (1916) jednog poslijepodneva neću nikad zaboraviti, bilo je to moje prvo i istinsko osvještenje. To poslijepodne dan je mog rođenja kao svjesnog bića. Ko sam bio prije svega? Biće i ništa više. Moje ja počelo je tim neskladom, tim otkrićem što ukazuje na dvostruku prirodu dosade. Odjednom sam osjetio da je niština u mojoj krvi, u mojim kostima, u mom dahu i svemu oko mene, bio sam prazan kao stvari. Nije više bilo ni neba ni zemlje, samo ogromno prostranstvo vremena, okamenjenog vremena.

*

Bez dosade ne bih imao identitet. Kroz nju, radi nje omogućeno mi je da se upoznam. Da ja nisam nikad osjetio, nikad za nju znao, ne bih bio ono što jesam. Dosada znači susret sa samim sobom – otkriće vlastite ništavnosti.

Emil Sioran

...

Kad vas obuzme dosada - predajte joj se. Pustite da vas smlavi; zaronite u nju, dotaknite dno. S neprijatnostima je sledeća stvar: što se pre dočepate dna, pre ćete isplivati na površinu. Ideja je - da se poslužimo recima drugog velikog pesnika engleskog jezika – da pogledate u ono najgore. Razlog zbog kojeg dosada zaslužuje ovakvu pažnju je taj što ona predstavlja čisto, neistraženo vreme u svoj njegovoj ponavljanoj, preobilnoj i monotonoj lepoti.

Josif Brodski

...

Dosada i dokolica su majka filozofije.

Aristotel

...

šta vi mislite, ima li dosada neke pozitivne strane?
 
Тема је о некој "песничкој" досади,
ја ћу међутим рећи да је права досада једна од две банкине
нашег животног пута.

Крећући се њиме
не ваља да ударимо у неку од њих !

Једно је банкина страха
и у њу "ударамо" од превеликих промена.

Друго је банкина досаде,
боли кад се са њом сударимо тим више
што је значајније одсуство промена.

Шта да вам препоручим ?
Не ударајте у банкине,
будите у кретању,
мењајте - али по мало.

Промена је и говор, па чак и само писање,
( смена вокала и консонаната ).
 
razmišljam,

za neke je dosada plodno tlo, da razmišljaju, da se razvijaju, da osvetle stvari sebi i čovečanstvu, da budu svetionici kulture i civilizacije.

za ljude sa slabašnom bazom znanja, za one koje ne umeju dublje da razmišljaju, dosada je verovatno ubistvena, oni će možda reći "dosada je đavolje igralište".

...

„Moji roditelji su, da navedem još jedan primer njihovog razlikovanja u odnosu na mog strica Georga, mrzeli takozvani nerad, jer nisu mogli da zamisle da čovek od duha uopšte ne zna za nerad, da ga sebi uopšte ne može dozvoliti, da čovek od duha egzistira u krajnjoj napregnutosti i najvećoj zainteresovanosti upravo onda kad takoreći služi neradu, jer oni sa svojim istinskim neradom zaista ništa nisu umeli da počnu, jer se u njihovom neradu zaista ništa nije zbivalo, jer oni uistinu i u stvarnosti uopšte nisu bili u stanju da misle, a kamoli da vode neki duhovni proces. Čoveku od duha takozvani nerad je čak nemoguć. Njihov nerad je svakako bio pravi nerad, jer se u njima ništa nije zbivalo kad ništa nisu radili. Međutim, čovek od duha je upravo onda najdelotvorniji kada takoreći ništa ne radi.“

Brisanje, Tomas Bernhard
 
Misliš duhovne lenjosti?

Ovo sam pre pisao:

mng bitna mašta u dokolici.... pišem tako neke priče, zabavljam se sam sa sobom, dopisujem se sa drugima... al kad nemam inspiracije tad sam baš nikakav.... i dan mi je takav...možda treba pisati, mng pisati....

mašta.... mng bitna.....

...

Sad mi je retko kad dosadno, iako puno vremena provodim što se kaže indoors...
 
msm stvarno sa tim citatima..tek tu ćeš kao i odgovorima forumaša pročitati totalne suprotnosti, aj forumaši još i nekako..
ali pisci, filozofi, mislioci koje citiraš, i kod njih možeš videti da često kroz razna dela pobijaju neke prethodne tvrdnje..
što jeste sloboda i njihova lutanja u traženju sopstva, smisla, besmisla, bilo čega..
s treće strane, zdravo je da čovek menja stavove kako sazreva ili još više podetinji, ali najsmešnije mi je od svega ustvari izvući citate iz nekog dela i konteksta, te potvrditi npr trenutno sopstveno stanje ili stav, bez onoga da je taj neki književnik ili citirani u nekom drugom delu totalno suprotno pisao..

- - - - - - - - - -

preozbiljno i kao definiciju shvatiti neki citat, bilo čiji i bilo koji, to nije moj pravac npr.
 
Dosada je žalost bez ljubavi.
Niccoló Tommaseo
ili
Dosada je smrt duše.
Norman Vincent Peale
ili
Ljude u društvo tera unutrašnja praznina i dosada. Ako osete da su nam potrebni, ljudi postaju obesni i arogantni
Artur Šopenhauer
ili
Normalna ljubav nije zanimljiva. Uveravam vas da je jako dosadna.
Roman Polanski


Evo za 1 min izguglane misli ljudi iz javnog života o dosadi, jer me mrzi da ližem prst i listam knjige

Tako da sve su to faze i niko nije vlasnik jedne jedine istine.
 
Ne vredi da nabacuješ tako bezveze.
Ja sam složio o poz stranama, ti složi o neg ako umeš, pa da raspravljamo.
Ili napiši šta ti misliš, ako ništa drugo.

napisala sam, imaš xyz citata pozitivnih o tome, kao i negatvnih
Poenta je da su i pomenuti citrani ljudi menjali mišeljenja, a ne da se mi držimo toga kao pijan plota.

- - - - - - - - - -

To malo da poguramo diskusiju !

- - - - - - - - - -

Čitao sam knjigu filozofija dosade laša svensena, ni tu nisam našao definitivan odgovor koliko se sećam.

nećeš ga ni pronaći.
 
...
Čitao sam knjigu filozofija dosade laša svensena,
ni tu nisam našao definitivan odgovor koliko se sećam.

То о чему ти и остали причате је беспосличење.
Досаду ћу ти можда најбоље превести страном речју монотонија.

Да много не објашњавам,
јер очигледно волиш своју заблуду,
посаветоваћу те :

Нађи неки извор једног тона ( ако имаш синтисајзер или тако нешто, може и телефонско ту-ту ),
и слушај тај тон сат-два.

Исти ефекат ћеш добити и ако спаваш поред сата који куцка.

Буди поштен, па следећу поруку напиши тек после овог искуства.
Знам да си ок. момак, и да нећеш да вараш.

После овог искуства моћи ћеш да разговараш са искуснима као што сам ја,
који је боловао и од страха и од досаде,
и неће ти више требати никакав Лаша Свенсен,
односно осећаћеш надмоћ над његовом неупућеношћу ...
 

Back
Top