Wordpress

Ja nisam u zivotu bio video wordpress niti php, samo sam znao da to postoji, i u bivsoj firmi dobijem projekat da uradim nesto u WP-u. I, sedi, uci, tutorijali na net-u: i uradih ga :D

Da vidis kako se brzo uci kad se mora :D
 
Ja nisam u zivotu bio video wordpress niti php, samo sam znao da to postoji, i u bivsoj firmi dobijem projekat da uradim nesto u WP-u. I, sedi, uci, tutorijali na net-u: i uradih ga :D

Da vidis kako se brzo uci kad se mora :D

Kazi mi koliko ti trebalo da naucis Wordpress? Za PHP znam da je potrebno dosta.
 
Ma daleko od toga da sam ga naucio - naucio sam onoliko koliko mi je trebalo da zavrsim projekat.
Projekat je trajao 2 meseca, za to vreme sam paralelno ga radio i ucio: learning by doing.
Bukvalno, skines neku temu, citaj source code, pronadji tutorijale kako se prave teme, i paralelno to izucavaj.
Hvataj belesle i odmah primenjuj na neki svoj projekat.
Tako sam ja radio.
 
Kazi mi koliko ti trebalo da naucis Wordpress? Za PHP znam da je potrebno dosta.

Za sam PHP i nije potrebno nesto mnogo vremena, ali skoro da se gotovo vise i ne pise nista ispocetka, vec se koristi neki od framework-a, tako da - ko planira da zivi od PHP-a, mora i to da nauci, i jos dosta toga :)

Laravel mi se npr. svideo kad sam radio neki projekat u njemu, dobijes jako lepu arhitekturu aplikacije, i tera te da razdvajas model, view i controller :)
Lumen takodje, on je zasnovan na Laravel-u, milina za pisanje API-ja :D
 
Za wordpress uredjivanje, ne programiranje potrebno je oko 15 dana i manje. Za PHP ti je potrebno oko 1 godine dana rada. Framework treba da koristis tek kad savladas "cist" PHP. Vecina WP je pisana proceduralnim PHP kodom. Ovi sto su savladali PHP za malo vremena ili bilo koji drugi programski jezik pricaju bajke. Pre PHP potrebno je da savladas HTML i javascrip pa tek onda PHP.
 
Za wordpress uredjivanje, ne programiranje potrebno je oko 15 dana i manje. Za PHP ti je potrebno oko 1 godine dana rada. Framework treba da koristis tek kad savladas "cist" PHP. Vecina WP je pisana proceduralnim PHP kodom. Ovi sto su savladali PHP za malo vremena ili bilo koji drugi programski jezik pricaju bajke. Pre PHP potrebno je da savladas HTML i javascrip pa tek onda PHP.

Ljudi zasto izostavljate CSS? Nasta bi licio sajt koji u sebi nema CSS?
 
Za wordpress uredjivanje, ne programiranje potrebno je oko 15 dana i manje. Za PHP ti je potrebno oko 1 godine dana rada. Framework treba da koristis tek kad savladas "cist" PHP. Vecina WP je pisana proceduralnim PHP kodom. Ovi sto su savladali PHP za malo vremena ili bilo koji drugi programski jezik pricaju bajke. Pre PHP potrebno je da savladas HTML i javascrip pa tek onda PHP.

Sve zavisi kakvo ti je predznanje uopste oko programiranja, pogotovo oko OOP-a. Dobrom i iskusnom OOP programeru je potrebno mesec-dva da nauci novi programski jezik.

Kod WP-a, kao i svakog drugog cms-a, mnogo je vaznije nauciti strukturu, funkcionisanje, gradivne elemente i sta je "best practice" za taj cms. Jezik koji koristis da implementiras taj CMS je dobrom programeru manje-vise nebitna i usputna stvar koja se brzo usput skonta kakp da se koristi.
Sto bi reko Djole, "princip je isti - sve su ostalo nijanse".
 
Može, što da ne, al ako ostaneš samo na tome, bez php, ne znam šta ćeš da uradiš.... sve se menja...i to brzo..


Sad dosta stvari mozes da nadjes gotovo uradjenih kao sto to radi wordpress, tako da , i PHP ce se uzimati na gotovo. :) Ali svakako, treba znati kodirati, a ne sve uzeti na gotovo.
 
Možeš, ima plaginova, gotovoh formi, pa teraj, za WP ti nije potrebno programiranje,.....al će ti za kratko vreme biti puno đubreta u WPu mora stalno da se čisti, sređuje. Pitanje koliko je php važan... Faceebook je skoro ceo PHP...
Druga, a po važnost, značajnija stvar je - bezbednost sajta. Wp je klimav zoob.
Nedumice su u stvari u tome, zašto bi se mučio, ako može jednostavno da se napravi jedan efektan sajt.
Osnovn je šta ti treba, tebi ili klijentu..i šta ti želiš da radiš, frontendovanje, bekendovanje tj. hoćeš li da naučiš da budeš dizajner ili programer...da li imaš ideje ili hoćeš gotova rešenja, koliko si kreativan.......a nikad nije loše što više znati. Tako nekako uvek gledam na stvari. Ako hoćeš da radiš u firmama, neće te niko zaposliti sa "pozavanjem wp-a" al hoće sa php-om juniorom i to još dugo, dugo..

Jedan poznanik koji se decenijama...msm,preteraga ga ja, jedno 10 i više godina... bavi izradom sajtova...napisao je da ne radi u WP-u, te da oni koji žele da im sajt bude urađen tako, momentalno potraže nekog drugog....dobro, ja se sa njim ne slažem.. msm, gomilu stvari tek treba da naučim i prosto, ako postoji supa u kesici, možebiti da je ukusnija od domaće, stvar ukusa.
 
Poslednja izmena:
Možeš, ima plaginova, gotovoh formi, pa teraj, za WP ti nije potrebno programiranje,.....al će ti za kratko vreme biti puno đubreta u WPu mora stalno da se čisti, sređuje. Pitanje koliko je php važan... Faceebook je skoro ceo PHP...
Druga, a po važnost, značajnija stvar je - bezbednost sajta. Wp je klimav zoob.
Nedumice su u stvari u tome, zašto bi se mučio, ako može jednostavno da se napravi jedan efektan sajt.
Osnovn je šta ti treba, tebi ili klijentu..i šta ti želiš da radiš, frontendovanje, bekendovanje tj. hoćeš li da naučiš da budeš dizajner ili programer...da li imaš ideje ili hoćeš gotova rešenja, koliko si kreativan.......a nikad nije loše što više znati. Tako nekako uvek gledam na stvari. Ako hoćeš da radiš u firmama, neće te niko zaposliti sa "pozavanjem wp-a" al hoće sa php-om juniorom i to još dugo, dugo..

Jedan poznanik koji se decenijama...msm,preteraga ga ja, jedno 10 i više godina... bavi izradom sajtova...napisao je da ne radi u WP-u, te da oni koji žele da im sajt bude urađen tako, momentalno potraže nekog drugog....dobro, ja se sa njim ne slažem.. msm, gomilu stvari tek treba da naučim i prosto, ako postoji supa u kesici, možebiti da je ukusnija od domaće, stvar ukusa.

Slazem se sa tobom, treba da se poznaju generalno programski jezici, ali ono dosta se traze i ljudi koji znaju da rade wordpress, makar na ovim sajtovima kao freelenceri. Pa ono, resio sam da usavrsavam wordpress pa kad se nadje neki poslic, lagano da se uci dalje, kao sto i sam kazes, dobro je znati. Iako je odradjeno na WP, jednostavno pitas se i zanima te "a kako je to i to odradjeno" kako je kodirano. :)
 

Back
Top