probuđenje i prosvetljenje

gost 88651

Iskusan
Banovan
Poruka
6.081
šta znači kad se kaže probuđenje?
probuđen čovek?

mislim da je probuđen čovek bukvalno, najbukvalnije — čovek probuđene savesti.

možda svako može, ali mislim da nema svako probuđenu savest.
probuđenu npr. ima onaj ko je prošao kroz muku nemirne savesti.
možda nema većeg stradanja na ovom svetu.
ponekad mi deluje da većina ljudi ima neke privide savesti.
kod probuđenih savest je osnovni životni princip, možda može tako da se kaže.

a šta je prosvetljenje?
prosvetljen čovek?

možda isto što i probuđenje, samo se stepeni razlikuju?

„Potpuno prosvjetljenje –
daje sve znanje.“

Lao Ce


...

šta vi mislite?
 
Poslednja izmena:
šta znači kad se kaže probuđenje?
probuđen čovek?

mislim da je probuđen čovek bukvalno, najbukvalnije — čovek probuđene savesti.

možda svako može, ali mislim da nema svako probuđenu savest.
probuđenu npr. ima onaj ko je prošao kroz muku nemirne savesti.
možda nema većeg stradanja na ovom svetu.
ponekad mi deluje da većina ljudi ima neke privide savesti.
kod probuđenih savest je osnovni životni princip, možda može tako da se kaže.

a šta je prosvetljenje?
prosvetljen čovek?

možda isto što i probuđenje, samo se stepeni razlikuju?

„Potpuno prosvjetljenje –
daje sve znanje.“

Lao Ce


...

šta vi mislite?


I probudjenje i prosvetljenje imas fino opisane na kraju Zmajeve cuvene pesme "Guslareva smrt":


"...Ubojico, poturico,
izdajico kleti!
Ti dušmane roda svoga,
krvava aveti!
Polomi mi moju sreću,
pokosi mi nadu,
al te gusle, srpske gusle,
lagati ne znadu...!"

To izreče, više neće,
klonu, pa posrnu,
mrtav pade kraj gusala,
na zemljicu crnu.


/U tom casu dolazi do pasinog probudjanja i prosvetlenja/

Ciknu paša! - Al mu s lica
nestaše oblaci,
desnu ruku čelu stavi,
krst na sebe baci!!!
Kleče pored mrtva starca,
da gusle poljubi,
jedno ture sabljom mahnu,
glavu mu odrubi....
."
 
Poslednja izmena:
Dešava se ljudima osvetljenje uma koje se dešava ponekad,ređe ili češće...Onima kojima to osvetljenje stalno,u budnom stanju traje ,
mislim da se može zvati prosvetljenje.
Takve ljude krasi savršeno razumevanje svega što se dešava,mogućnost da sagledaju unapred šta će se dešavati i nešto što
je rečima neobjašnjivo-posebno jasno prisustvo postojanju kao već proživljenom.
Ovo mi je poznato iz razgovora s veoma mudrim ljudima pri čemu se iskazi o tome veoma podudaraju...Mada su neki veštiji s rečima,a neki manje vešti...
 
Desava se , mada redje nego prosvecenima i prosvetljenima , da i mi , nisci duhom , citamo neki tekst ili gledamo neki film ili predstavu i da istu scenu i opis , sagledavamo i dozivljavamo na neki sasvim drugaciji nacin od prvobitnog ...

Sto , naravno , ne mora da znaci da je taj drugi ili treci , pogled mudriji i pametniji , ali i moze da bude ...
 
šta znači kad se kaže probuđenje?
probuđen čovek?

mislim da je probuđen čovek bukvalno, najbukvalnije — čovek probuđene savesti.

možda svako može, ali mislim da nema svako probuđenu savest.
probuđenu npr. ima onaj ko je prošao kroz muku nemirne savesti.
možda nema većeg stradanja na ovom svetu.
ponekad mi deluje da većina ljudi ima neke privide savesti.
kod probuđenih savest je osnovni životni princip, možda može tako da se kaže.

a šta je prosvetljenje?
prosvetljen čovek?

možda isto što i probuđenje, samo se stepeni razlikuju?

„Potpuno prosvjetljenje –
daje sve znanje.“

Lao Ce


...

šta vi mislite?

Bukvalno čovek koji je prešao iz sna u javu,iz imaginacije u realnost,u smislu prostvetljenja onaj koji svestan svakog trenutka i sna i jave,on je budan,uvek u svesnom stanju sadašnjeg trenutka.
 
šta znači kad se kaže probuđenje?
probuđen čovek?

mislim da je probuđen čovek bukvalno, najbukvalnije — čovek probuđene savesti.

možda svako može, ali mislim da nema svako probuđenu savest.
probuđenu npr. ima onaj ko je prošao kroz muku nemirne savesti.
možda nema većeg stradanja na ovom svetu.
ponekad mi deluje da većina ljudi ima neke privide savesti.
kod probuđenih savest je osnovni životni princip, možda može tako da se kaže.

a šta je prosvetljenje?
prosvetljen čovek?

možda isto što i probuđenje, samo se stepeni razlikuju?

„Potpuno prosvjetljenje –
daje sve znanje.“

Lao Ce


...

šta vi mislite?

probudjene svesti
a to ukljucuje i savest
samo je u svesnosti ljubav
 
Vi koji govorite o savesti ne znate za osvetjenost uma!Niste je doživeli ,jer u osvetljenosti uma su sve istine
s one strane dobra i zla kako je govorio Zaratustra (Niče).
Tako i mladi bog govori ljudima da otvore oči i spoznaju sebe bez laži i pretvaranja. Bilo im teško da ga
poslušaju i ubiše ga iako ovaj govoraše savesno i pravedno.
Zbog toga je Zaratustra ,zgađen,pobegao od ljudi prvi put!
Jer savest je vrlo relativna,a subjektivna suza krokodilska najčešće. Proradi najčešće posle,a ne prethodno.
Oni koji nisu filozofi ne shvataju Hamletovo pitanje kao pitanje savesti.Neka počnu...
 
Prosvetljenje vidi i ljubav i savest samo kao još neka od batrganja ljudskih,ravna nekim fiziološkim radnjama sa sličnim
konsekvencama...I suze i smeh! Kao dečija igra i odrastanje dece Božije...
Umoran je Bog od naših gluposti-otišao malo da prilegne...
 
“Razmatrajući čitav problem, mogli bismo reći da imamo dve savesti. Naša zrela savest, nas obrazovni i prosvećeni sud koji gleda objektivno na realne činjenice u našem ponašanju u svetlu situacije. Mi nastojimo, što god bolje možemo, da razmislimo o situaciji i odlučimo da je tako i tako pošteno, razumno i pravo da se radi; ili mi kasnije razmislimo o našem ponašanju i zaključimo da je trebalo da postupimo drugačije s dobrim razlogom i idući put tako i činimo.
Takva savest je u kontaktu s realnošću trenutnog stanja. Isto tako, mi imamo jednu drugu savest, koju možda ne bi ni bilo pravilno nazivati savest, s obzirom da je ona preokupirana sigurnošću, a ne istinskom dobrotom i realnim moralnim vrednostima.
Međutim, ona ima pojavu savesti, uzrokuje osećanje krivice i njeno rasuđivanje se meša s rasuđivanjem prave, zrele savesti. To je detinjasto preživljavanje ispunjeno strahom, a ne mudrošću i moralnom procenom.
Zrela savest je konstruktivna i ukazuje nam šta je ispravno i u pojedinim slučajevima nas vodi u opoziciju s određenim ljudima ili čak i s mišljenjem većine.
Detinja savest koja preživi, u zrelosti postaje neurotična savest koja nikada tako nešto ne učini. Ona je negativna i opsednuta strahom da se ne radi nešto pogrešno. Za takav strah se na kraju može ispostaviti da je strah od uznemiravanja nekog do čije nam je podrške veoma stalo: to može da ode toliko daleko da nas zaustavlja ili ozbiljno sprečava da radimo bilo šta.“

Dr Hari Guntrip

- - - - - - - - - -

Evo nešta što sam pisao:

svest, shvatanje, poimanje, razumevanje... sve to ima veze sa savešću.
savestan ima svest, shvatanje, poimanje, razumevanje.
osećaj celine.
takt.
osećaj, znanje kad da nešto učini, ne samo u svoju korist, nego u korist celine.

kažem bukvalno, najbukvalnije - živ osećaj, koji kad se probudi radi po automatizmu.
ko je preživeo muku nemirne savesti zna o čemu pričam.

ne može se protiv savesti.
kod nekih spava, kod nekih debelo spava, a kod nekih je probuđena.
e to su ti - probuđeni.

"Prema psihoanalizi, samoubistvo je čin autoagresije, izraz sadizma super-ega koji se okrenuo protiv same osobe. Samoubistvo je očajnički protest, ono je čin pobune ega protiv tiranskog superega i, istovremeno, poslednji pokušaj zadobijanja njegove naklonosti."

...

A možda i nisam u pravu !
 
prvo treba dosta citati i znati

usvojiti razlicite poglede

zatim pristupati problemu BEZ predrasuda i predmisljenja

posto nista nije crno belo

zauzeti neutralan stav , obraditi cinjenice i doneti sud

saslusati svakog a doneti vlastito misljenje


pa tako religija je ponekad korisna, ponekad smetnja a ponekad steti
 
Vi koji govorite o savesti ne znate za osvetjenost uma!Niste je doživeli ,jer u osvetljenosti uma su sve istine
s one strane dobra i zla kako je govorio Zaratustra (Niče).
Tako i mladi bog govori ljudima da otvore oči i spoznaju sebe bez laži i pretvaranja. Bilo im teško da ga
poslušaju i ubiše ga iako ovaj govoraše savesno i pravedno.
Zbog toga je Zaratustra ,zgađen,pobegao od ljudi prvi put!
Jer savest je vrlo relativna,a subjektivna suza krokodilska najčešće. Proradi najčešće posle,a ne prethodno.
Oni koji nisu filozofi ne shvataju Hamletovo pitanje kao pitanje savesti.Neka počnu...

Od poslednjeg Fariseja Judeje se i ne očekuje da postane Dobri Samaritjanin. :lol:
Perica se probudio teka kada mu se savest probudila, tek tada su pevci zapevali svoju pesmu buđenja.

Dobro u čoveku nosi veću vrednost od znanja u čoveku, mada su te dve stvari dosta povezane i bliske po svojim kvalitetima.
Savest je osećanje svega zajedno, a svest je znanje svega zajedno. Treba probuditi to dobro u sebi kako bi prodro do znanja o sebi.

Svesnost je stanje koje čovek treba podići na viši nivo kako bi sebe video u pravom svetlu. A videti sebe u pravom svetlu znači otkriti šta drži našu suštinu uspavanom i ne dozvoljava joj da se razvije. A suština je ono s čim smo rođeni, ona je nosilac dobra u nama. Mi moramo probuditi suštinu u nama kako bi delovali iz dobra. Dakle, treba probuditi osećanja dobra, treba probuditi našu uspavanu savest.
 
Prosvetljenje vidi i ljubav i savest samo kao još neka od batrganja ljudskih,ravna nekim fiziološkim radnjama sa sličnim
konsekvencama...I suze i smeh! Kao dečija igra i odrastanje dece Božije...
Umoran je Bog od naših gluposti-otišao malo da prilegne...

npr. koliko sam video u Budinim opisima nirvane ne pominje se ni ljubav ni savest... koliko se sećam pominje se istina, sloboda, mirno, najveća sreća... to je možda to potpuno probuđenje, prosvetljenje, ne znam...
 
Poslednja izmena:
A kako probuditi savest?
Možda 'do what scares you'.
Ono kao malo radiš protiv savesti..
Mada to možda može biti malo i opasno hm...

“Ako želiš da upoznaš magičnu stranu sveta, budi neumoljiv prema svom razumu. Ne dopusti mu da se oseća udobno; dovedi svoje racionalne pomisli do krajnosti, do tačke sloma. Pod takvim okolnostima, tvom umu će preostati samo dve mogućnosti: da nametne sebe prisiljavajući te da napustiš podučavanje, ili da ućuti ostavljajući te na miru.”

Kastaneda

...

Možda je pametnije polako i strpljivo učiti, otkrivati itd.

Šta vi mislite?
 
Poslednja izmena:
npr. koliko sam video u Budinim opisima nirvane ne pominje se ni ljubav ni savest... koliko se sećam pominje se istina, sloboda, mirno, najveća sreća... to je možda to potpuno probuđenje, prosvetljenje, ne znam...

Otišao je Buda s one strane dobra i zla i spoznao mir čiste duše-egzistencije bez pomeranja-nirvanu.
Nijedan mudrac posle njega nije mogao bez sleđenja tog puta dostići prosvetlenje pa ni Isus Hrist.
Put ili Tao odbacuje i razum i osećanja i samo vođeni intuicijom mudraci gledaju jasnim očima.
Veliki mudrac prošlog veka i rodonačelnik fenomenologije Huserl je upućivao na intuitivno izučavanje svesti
i njenih fenomena.
Ove rečenice koje o tom pišem su nedostatne toj veličini doživljaja i sasvim je L.Witgenstein bio u pravu kad je reči
nazvao igrom,a potrebu istraživanja metafizike tražio da se odgodi dok se ne pronađe bolji oblik komunikacije od reči.
 
Sad upadam u rizik da malo otkrivam nešto o sebi i da deluje kao da se 'hvališem' ali napisaću.

Kad sam tako 'izazivao' savest i razum, desilo se nešto...kao da je neka opna pukla i neki strah, 'otelotvoreni bol'? se 'razlio' po telu... nervni slomko?..godine su mi trebale da se stabilizujem...ne preporučujem, samo pišem, kažem da može biti opasno.

Možda zvuči kao gordost i 'niko nema prava svojom patnjom da se hvali' ali mislim da me to možda nekako promenilo.

Ne znam da li je to neka vrsta 'probuđenja' ali od tad sam možda savesniji.

Gledam da 'ne čačkam mečku' previše, mir prioritet.

Tako, neko moje iskustvo.
 
Sad upadam u rizik da malo otkrivam nešto o sebi i da deluje kao da se 'hvališem' ali napisaću.

Kad sam tako 'izazivao' savest i razum, desilo se nešto...kao da je neka opna pukla i neki strah, 'otelotvoreni bol'? se 'razlio' po telu... nervni slomko?..godine su mi trebale da se stabilizujem...ne preporučujem, samo pišem, kažem da može biti opasno.

Možda zvuči kao gordost i 'niko nema prava svojom patnjom da se hvali' ali mislim da me to možda nekako promenilo.

Ne znam da li je to neka vrsta 'probuđenja' ali od tad sam možda savesniji.

Gledam da 'ne čačkam mečku' previše, mir prioritet.

Tako, neko moje iskustvo.

A vidiš,ja sam bio maleni klinja koji se osvešćuje i pita se o svom postojanju i koji oseća svoje Ka bolno i snažno,
a moralisanje odraslih doživljava kao licemerje i laži.
Onako malečak sam odraslima govorio da ne lažu!
Majka je bila partizanka-spomeničarka pa su je se plašili i te grdnje sam mogao bez posledica.
U školu kad sam zagazio sam imao sreće da mi i učitelj bio krajnje iskren i zamišljen čovek.Važio sam za najiskrenije dete
u razredu koje ne trpi laž i prenemaganje.Učitelj me naučio kako da istrpim te sitne laži drugih i da ih gledam kao njihovu slabost...
Dugo,,do momačkih dana nisam slagao i tek prvu devojku sam malo,ali je to tražila od mene da čuje...:lol:
Posle mi se osladilo da se igram s lažima,ali sam uvek naznačavao da se samo igram...Baš kao i ovde na forumu...:mrgreen:
Gledajte decu kako su iskrena ! I kako lako sve shvataju!
Dok ih ne pokvarimo!
 
čitao sam ranije O STRAHU BOŽIJEM, to je možda nešto kao buđenje savesti...

„I da se ne bih pogordio zbog mnoštva otkrivenja, dade mi se žalac u tijelo, anđeo satanin, da me muči, da se ne ponosim“ (2 Kor. 17, 7)

Strah Božiji je susret svesti sa svojom dušom! Kad postaneš svestan svog prisustva nečemu što je van ovog sveta i panika i užas na tren
preplavi svest...Polako kad se prvi udar strave raziđe ,ostaje taj intuitivni osećaj prisustva duše "iza" ili "pre" svsti kao životnosti koja me
čini bićem...
Ko to veliča? Samo megalomani koji to nisu doživeli! Tu osamu bezdana u kom nam duša može baš samo taj ogromni Božiji Strah opisati!
Odakle nam ta naša duša dolazi i kuda ide? Mnogo pitate-to ni Buda nije znao reči,a ne ja "običan" čovek. Znaci navoda su onako-nijedno biće,pa ni
čovek nisu "obični"...:mrgreen:
Ali,pošto sam na pdf religija,valja i to da kažem.:Biblija,Tora,Kuran,>Bagavad Gita i sl. knjige ,s tim nikakve veze nemaju...Druga su priča te knjige...
 
prvo treba dosta citati i znati

usvojiti razlicite poglede

zatim pristupati problemu BEZ predrasuda i predmisljenja

posto nista nije crno belo

zauzeti neutralan stav , obraditi cinjenice i doneti sud

saslusati svakog a doneti vlastito misljenje


pa tako religija je ponekad korisna, ponekad smetnja a ponekad steti

Religija je potreba covwkova da u neato veruje
U svrhu .i da je deo neceg vece
Da ima neko iznad .
Da postoji hiarhija.jer samo tako je..izgleda-nastelovana nasa svest da dobro radi
Imamo pprodicu kao nasu mikro hirarhiju i boga.drzavu ..naciju ili sta god postavili za to
Kao makro hirarhiju
E sada..to je iskonsko u covwku
Udruzivanje u grupe( plemena)
..ono cega su se dosetile..verovatno poglavice
Jeste da to moze jako lepo posluziti kao oruzije .da tako dobijes jako mocno srestvo manipulacije ...sto bi se reklo ...za male pare
Tu dolazi ono sto zovemo ...stetnost religije
 

Back
Top