Oblomov

gost 88651

Iskusan
Banovan
Poruka
6.081
Oblomov (rus. Облóмов) je socijalno-psihološki roman u 4 dela, ruskog pisca Ivana Gončarova.
Roman je dobio ime po glavnom junaku Ilji Iljiču Oblomovu, talentovanom mladom čoveku, punom potencijala i neiskorišćene energije, koju, zakočen nerealnim strahovima od života i manjkom volje pred postojećim okolnostima, svesno pušta da polako istekne. Oblomov postaje simbol mlađih generacija koje ne znaju šta žele od života, koji depresiju ubrajaju u karakterne osobine, a ne u patološke oblike ponašanja. Oblomov je simbol tzv. "Suvišnog čoveka“. Statika i pasivnost glavnog junaka vrhunski su prenesene na papir savršenim umećem pripovedača Gončarova.

Radnja romana odvija se u Rusiji između 1819. i 1856. godine, u Sankt Peterburgu, velikim delom u neurednom krevetu mladog Oblomova, iz kog nikako ne može da ustane. Nekoliko puta pokušava da obuje kućne papuče, ali bezvoljni pokušaji vraćaju ga ponovo u krevet. Prizor sa papučama gotovo simbolično govori o apsurdnosti jednog postojanja. Oblomov shvata da odustajanje traži najmanje ulaganja energije, pa stoga način funkcionisanja i bazira na principu odustajanja. Odustaje od preseljenja, ljubavi, daljeg obrazovanja, mogućnosti svakog napredovanja, na kraju biološki odustaje od života, jer fizička aktivnost organizma biva ugrožena paralizom, potom i smrću.

...

somuch.jpg


malo me podseća na mene...
 
Potpuni otpor životu jednako je težak kao i potpuna predaja životu.

Samo od sebe (mehanički) ne dešava se ni jedno ni drugo, već je uvek prisutna
borba između te dve sile.
 
kaže moja prijateljica

samo je rus i mogao da smisli i napise ovakav roman
teska nam dusa slovenska
teska i umorna hiljadama godina

...

a teška i ova tema?

:think:
Vrlo je zanimljiva tema.
Nemojte mi zameriti što nisam pročitao roman pa ne znam tačnu radnju da bih ga komentarisao.
Ali se postavlja pitanje, zašto je bitno da ustane iz kreveta i da radi?
Ako ima obezbeđenu hranu i sklonište zašto bi ustajao i radio(van priče romana)?
 
Vrlo je zanimljiva tema.
Nemojte mi zameriti što nisam pročitao roman pa ne znam tačnu radnju da bih ga komentarisao.
Ali se postavlja pitanje, zašto je bitno da ustane iz kreveta i da radi?
Ako ima obezbeđenu hranu i sklonište zašto bi ustajao i radio(van priče romana)?

A da se igra?

Kada životinjici pružiš sklonište i obezbediš joj hranu, ona se igra.
 
nešta što sam pisao...

što se tiče verovanja...
verujem npr. u energiju.
u čudesne stvari koje se sa njom mogu činiti.
igrati se.
život je igra.

ljubav je lepa.
zainteresovanost.
lepo je kad te nešto interesuje.
interes.

interesuju me neke stvari, da tako napišem.
volim, npr. neke ljude.
ljubav shvatam kao iskrenu zainteresovanost za nekog ili nešto.

međutim, možda se biće vremenom umori od te igre.
možda shvati da je to ipak samo igra.
i ne želi više da čini ništa.

onda se vrati istini.

možda je Oblomov bio taki neki lik...

eto, o tome razmišljam.
 
Zapravo..

I ležanje u krevetu i odustajanje od života je igra. Sve je igra. Bukvalno.
Ne samo kada trčiš razdragan po livadi i šutiraš loptu.

Ono što sam u gornjem postu htela da kažem je...
Borba za opstanak je postala tolko uobičajena, da nam se čini da ne bismo
imali zašto da se pokrenemo da nje nije. Ne samo da smo se upleli u glupu
igru, nego smo stvorili ideju da nam je ona apsolutno neophodna.
 
Pa... možda... :lol:

Mom tati je smisao života da radi, da se bori i da radi i da se bori i dokle god
radi dotle je živ. Ako mu kažeš da odmori malo, on to čuje kao ''umri''.
 
ne da ti društvo da se tako ponašaš baš, ako i probaš neko će te omesti
ili ako tako kreneš pa shvatiš da i nije nešto baš
?

- - - - - - - - - -

Hteo sam da kažem zašto je bitno da se igra ako neće da se igra? Ima obezbeđeno najbitnije, sve ostalo je sporedno tj. manje bitno. Ako je egzistencija obezbeđena zašto je bitno da ustane iz kreveta i da radi "nešto"?

moraće u wc pre ili kasnije

- - - - - - - - - -

nešta što sam pisao...

što se tiče verovanja...
verujem npr. u energiju.
u čudesne stvari koje se sa njom mogu činiti.
igrati se.
život je igra.

ljubav je lepa.
zainteresovanost.
lepo je kad te nešto interesuje.
interes.

interesuju me neke stvari, da tako napišem.
volim, npr. neke ljude.
ljubav shvatam kao iskrenu zainteresovanost za nekog ili nešto.

međutim, možda se biće vremenom umori od te igre.
možda shvati da je to ipak samo igra.
i ne želi više da čini ništa.

onda se vrati istini.

možda je Oblomov bio taki neki lik...

eto, o tome razmišljam.

haha ovo izgleda kao pesma mada ja ne znam gde počinje to kad tekst postane pesma
 
najlakše je tako nekog ili nešto gurnuti u neku "fioku" !

"i nista vise"

a šta ako je nešto više?

šta ako ima i ovoga:

"Pokušajte da shvatite pravu vrednost nečega i neće vam biti potrebno da se odričete - jednostavno, samo će vam ispasti iz ruku." De Melo

?
 
Pravo u centar! Bravo :ok:
Pa to je to, kada se divite sportistima i veličate njihove "uspehe" kao da su bogovi. A ne kapirate da su oni deo industrije zabave i da ih ta industrija pravi velikima. I da to u praksi ništa nije primenljivo što oni rade već da je to samo igra.
I onda se stvore likovi koji sve to uzimaju za ozbiljno pa izvade utoku i pucaju u ovog drugog. Ili kada ti cela nacija nameće da trebaš da voliš Đokovića jer je on primer pravog Srbina.
 
najlakše je tako nekog ili nešto gurnuti u neku "fioku" !

"i nista vise"

a šta ako je nešto više?

šta ako ima i ovoga:

"Pokušajte da shvatite pravu vrednost nečega i neće vam biti potrebno da se odričete - jednostavno, samo će vam ispasti iz ruku." De Melo

?

o cemu ti pricas ?
jel guranje u fioku kad nekom ko ima rak kazes, "ej imas rak" ?

isto tako, kad neko ima depresiju,a medicina, odnosno nauka je valjda do sad ustanovila da je to poremecena hemija u mozgu i da nema adektvane terapije za svakog...zar nije tako ?

zasto mistifikovati jedno obicno obojenje..bolest
 
roman opisuje depresiju jel tako ?
ja sam napisao , to je depresija i nista vise......
ti si napisao nije tako......



a ja sma onda rekao da stvari treba nazvati svojim imenom...onaj gore naslov romana, i radnja , je radnja o depresiji ?
depresija je obicno poremcena hemija u mozgu...tacka.....

- - - - - - - - - -

mozes ti pisati poeziju sad slobodno.......
 
pa ne, nisam siguran da je on u depresiji... on uživa da leži, onako nasmešen je, nekako mu je glupo i bezvezno da ide na sve te plemićke zabave itd... tako nekako sam ja shvatio.

možda nešto u fazonu ovog od bukowskog:

"Znaš one tipične ljude "Ej, petak je veče, šta ćeš da radiš? Samo ćeš da sediš tu?" Pa da. Zato što nema ničeg napolju. To je glupost. Glupi ljudi se muvaju unaokolo s glupim ljudima. Pusti ih neka se međusobno zaglupljuju."

razumeš, tako nešto.
 

Back
Top