uticaji iz knjiga?

gost 88651

Iskusan
Banovan
Poruka
6.081
možda sam imao neki "zov", počelo negde u dvadesetim.
da tražim da proučavam, da "radim na sebi".
istraživao sam mnogo, čitao mnogo, uporedio to sa svojim iskustvom.
neki od glavnih uticaja: ken keyes jr., osho, kastaneda, lao ce, antoni de melo, ekart tol...
čitao sam dosta i filozofiju, niče, šopenhauer itd.
+ puno književnosti...
iskristališe se valjda nekako kasnije...

aj sad vi malo pišite!

da li ste imali, ili imate, neke autore koji su uticali na vas?
 
Sve knjige imaju uticaj, naravno, ali mnogo vise uticaja su imali odredjeni ljudi.
Moja preporuka mladima, koji hoce da upoznaju sebe, i da rade na sebi, je da se krecu u sto raznolikijim drustvima - da se ne stide, nego da dopuste sebi da se druze sa ljudima svih bransi, svih nacija, religija....
Nista te ne oplemeni kao ljudi koji budu u tvom zivotu.
 
imam gomilu knjiga efraima kišona, nisam nijednu pročitao...znači vredi?... a o čemu piše, to je neka komedija, satira?

Прави јеврејски заједљиви хумор. Прочитај "Лисца у кокошињцу", савршена сатира о политичком животу у израелском селу богу иза кичме.

На моменте ће те стомак заболети од смеха.
 
Izmedju ostalih imena, na mene je mnogo uticao Jovan Ducic... da upoznam sebe i ljude u svojoj okolini, i uopste ljude i njihovu nesavrsenost.
Da pobedim neke negativnosti u sebi, mnogih sam postala svesna citajuci bas Ducica.
Dopada mi se njegov nacin izrazavanja, jednostavan i razumljiv, u to vreme mi je bas nesto takvo trebalo... bez uvijanja i mnogo filozofiranja.

I dan danas se neka njegova mala dzepna izdanja svugde motaju po kuci, kao neki prirucnici za nesto u momentu ako zatreba.
 
Sve što čitamo na neki način utiče na nas, ne bih razdvajao književnost, filozofiju i esejistiku.
Ovo su neki od autora koji su neki manje, a neki više, uticali na mene: Emil Sioran, Borislav
Pekić, Fridrih Niče, Tomas Bernhard, Kornelijus Kastorijadis, Hose Ortega i Gaset, Selin...
 

Mislim da su crtani filmovi više uticali na mene od knjiga.

Knjige su ozbiljne. Nešto se trudiš da upamtiš, naučiš, razumeš.
A ove porukice zaobiđu ''pametnjakovića''.
 
Dok su vrsnjaci citali beletristiku, ja sam stedeo od uzine da kupim Milmana, Horovica, Metzgera, talasnu od Milojevica, suvoparnu Smrkicevu skriptu, i kupus kopije ruznog rukopisa iz Kolorado Springsa. Tada sam potpuno zastranio i uplovio u jedan potpuno razlicit ali divan svet koji, iako nevidljiv, snazno deluje na pojavnu stvarnost.
Posmatrajuci svet iz tog promenjenog ugla nasao sam da sve ima uzrok, jasan i merljiv, u nevidljivom.
Sve, osim ljudske gluposti. Nju ni Ajnstajn nije do kraja razumeo.
 
Poslednja izmena:
Andersenove i Grimove bajke,a onda lektira pa Karl Maj (faza kad smo vežbali šunjanje u šumi)Zen Grej (faza usamljenih kauboja)
Sjenkijević,Dima pa redom do prvih pročitanih filozofa (Grci) pa Niče i faza Nadčoveca i tako redom...
Na sve nas iz NS je Mika veoma uticao lično kao Radović na Beograđane,ali na mene i čika Aca Tišma,a takođe i Danilo Kiš...
Sve je uticlo na mene-bio sam jedan običan sunđer...:hahaha:
 
Hese, da, divni Hese...

"Ja sebe ne mogu nazvati znalcem. Ja sam samo tražio, i to činim još i sada, ali više ne tražim po zvezdama i u knjigama, nego počinjem da osluškujem pouke koje moja krv u meni žubori. Moja priča nije prijatna, ona nije zaslađena i skladna kao izmišljene priče, ona odiše besmislenošću i zbrkom, bezumnošću i snom, kao život svih ljudi koji neće više da se lažu."
 
103925156946329106287256-1.jpg
 

Back
Top