Efektiva: Sud potvrdio da banke nemaju pravo naplate obrade kredita

gost 401905

Elita
Poruka
19.065
http://www.bizlife.rs/biznis/poslov...da-banke-nemaju-pravo-naplate-obrade-kredita/

Nakon izjavljene revizije klijenta, VKS je osporio ovakvu odluku nižestepenih sudova ukazavši da je saglasno Članu 1065. Zakona o obligacionim odnosima, kamata jedina cena koju banka može da naplaćuje prilikom puštanja i korišćenja kredita, te da trošak obrade kredita predstavlja deo cene ugovora o kreditu”, navodi se u saopštenju.

Udruženje tu odluku VKS smatra konačnom o pitanju dileme o naplati “troškova obrade kredita” kojom je, kako su naveli, potvrđeno da banke nisu smele da to naplaćuju od klijenata.

To udruženje navelo je da je do sada doneto šest pravnosnažnih i oko 50 prvostepenih presuda u korist klijenata, i da su banke u svim tim sporovima imale priliku da dokažu postojanje “troška obrade kredita”, a da to nisu uspele, jer realno takav trošak i nemaju.

“Efektiva” je navela da je u jednom od takvih slučajeva banka kao “trošak obrade kredita” naplatila 20.000 evra.

Resila drzava da rastera banke.
 
Jos ce oko ovoga biti borbe...


Zakon o bankama propisuje ovo

Jedinstven način obračuna i objavljivanja troškova, kamata i naknada bankarskih usluga

Član 43

Narodna banka Srbije može propisati jedinstveni način obračuna i objavljivanja troškova, kamata i naknada bankarskih usluga, i to naročito po osnovu depozitnih i kreditnih poslova.

Dakle, on dopusta mogucnost postojanja naknada.
A pravilo u pravu jeste da kada su dva zakona nesaglasna, primenjuje se onaj koji blize uredjuje predmetnu materiju ;)
 
Navedi mi jednu banku koja to nije naplacivala!

Sta da radi covek da ide kod zelenasa?

Covek nije tvrdio da naknada nije naplacivana, nego je jasno rekao da je taj trosak NAVEDEN u ugovoru.

I ne samo u ugovoru, nego i u hrpi pripremne dokumentacije koju svaka banka mora da daje klijentima znatno pre zakljucivanja ugovora.

- - - - - - - - - -

Dopusta, ali sada Narodna banka brani.

Ne brani NBS.
Opet ne citas, Kerki.
Srljas bezveze, k'o pravi citalac Novosti
 

U pravu si, videla sam sada.

Pa ne znam kako onda moze sud da obori to.

A evo i zasto, sad se setih i to je ono sto pisem mesecima - nasi zakoni su prepisani i ne odgovaraju "starijim" zakonima, kao sto je konkretno ovde, Zakon o obligacionim odnosima.

A nije samo jedan ovakav zakon, ima ih mali milion.

I umesto da zakonodavac ima 2 grama mozga, on ga medjutim, nema.
 
Poslednja izmena:
Idiotizam, prvo šta ljudi moraju da shvate jeste da je ovaj trošak obrade kredita NAVEDEN u ugovoru koji se potpisuje prilikom uzimanja kredita. Druga strana je apsolutno upoznata sa SVIM troškovima koje će snositi.
Lijepo onda... Kad bi ušli striktnije u bit što je to zapravo trošak "obrade kredita" vrlo brzo bismo došli do zaključka da je to zapravo administrativna papirologija koja je, prije svega neophodna upravo banci da ispravno i pouzdano kod SEBE dokumentuje (evidentira) kreditni plasman. Na temelju toga, jasno je da u proceduri tražnje i odobrenja kredita imaju barem dvije strane kojima je ta papirologija neophodna za uzajamni poslovni odnos. Dalje se nameće razumno pitanje: Zašto samo jedna strana mora da podnosi teret nekakvih troškova, ako ni Banka u svojoj ulozi ne može funkcionirati bez tih opterećenja.
Posebno je to što nitko živ nije jasno argumentirao na osnovu čega je uopće formiran iznos naknade, a samim tim i da li ti nekakvi "dodatni, a u kamati neukalkulirani troškovi" uopće i postoje.
Po jasnoj lopovskoj logici banaka, svaki trgovac u maloprodaji, pored cijene koštanja robe koju prodaje, trebao bi obračunati i naplatiti i trošak izdavanja fiskalnog računa kao "trošak obrade" kupoprodajne transakcije.:rotf:

Narodski rečeno: Banke godinama vlastitim klijentima ekstra naplaćuju SVOJ trošak poslovanja, odnosno proceduralno prisiljavaju klijente da od njih "kupuju maglu".
 
Poslednja izmena:
Idiotizam, prvo šta ljudi moraju da shvate jeste da je ovaj trošak obrade kredita NAVEDEN u ugovoru koji se potpisuje prilikom uzimanja kredita. Druga strana je apsolutno upoznata sa SVIM troškovima koje će snositi.

Trošak obrade kredita jeste naveden u ugovoru, al ga do samog potpisivanja ugovora banke nigdje u promidžbi vlasitih usluga uopće ni ne pominju. E kad klijent, na temelju nekompletnih informacija dobivenih od banaka, uđe u proceduru i sebe već suoči sa neizbježnim poslovnim rizicima eventualnoga odustajanja, onda se banke, mimo svojih promotivnih kampanja i infomaterijala "prisjete" još nekih dodatnih financijskih opterećenja proisteklih iz procedure odobravanja kredita.
To ti je priča jednaka onoj kada su svojedobno mobilni operateri u svojim katalozima cijene usluga i proizvoda prezentirali bez ukalkuliranoga PDV-a, a informaciju da tu nije ukalkuliran porez sabijali na mikroskopsku veličinu negdje potpuno odvojeno od cjenovnika. Išlo je to tako sve dok ih sudovi i nacionalne regulatorne agencije nisu primorale da cjenpovnik napišu "kako to Bog zapovjeda".
Svaka cijena koštanja, koja nije jasno i u cijelosti prikazana u promidžbenom materijalu pružatelja usluge ili trgovca robom, svakako je zlonamjerno prikrivena i takav nastup je jasan pokušaj prevare klijenta!

- - - - - - - - - -

Нема шансе. Зна се да власници страних банака имају већу моћ него Србија.

U pravu si, al ta situacija se značajno mijenja ukoliko se neko od bankara dosjeti da razbije konkurenciju na tržištu na način da u ovome "posluša" državu! Objektivno, odustajanje od naplate "troška obrade" kredita može imati minoran utjecaj na ukupne prihode banke naspram poslovnog benefita koji takav potez može odraditi glede preuzimanja pozornosti tržišta.
 
Poslednja izmena:
U pravu si, al ta situacija se značajno mijenja ukoliko se neko od bankara dosjeti da razbije konkurenciju na tržištu na način da u ovome "posluša" državu! Objektivno, odustajanje od naplate "troška obrade" kredita može imati minoran utjecaj na ukupne prihode banke naspram poslovnog benefita koji takav potez može odraditi glede preuzimanja pozornosti tržišta.

Слабо ми Срби разумемо хрватски језик који причате ви, натурализовани Хрвати.

Ево, ја ништа нисам разумео шта си написао.
 
U pravu si, videla sam sada.

Pa ne znam kako onda moze sud da obori to.

A evo i zasto, sad se setih i to je ono sto pisem mesecima - nasi zakoni su prepisani i ne odgovaraju "starijim" zakonima, kao sto je konkretno ovde, Zakon o obligacionim odnosima.

A nije samo jedan ovakav zakon, ima ih mali milion.

I umesto da zakonodavac ima 2 grama mozga, on ga medjutim, nema.

Ok, hvala na uljudnoj diskusiji. :ok:
Mislim da su ovde sudije dale sebi za pravo da se postave kao nekakvi branioci jadnog naroda od zlih banaka.
Što je glupavo potpuno.
Podseća me na onu priču kad su hteli da obore kredite s valutnom klauzulom, a zapravo su na mala vrata hteli da poteraju da pretvarajući ih u dinarske kredite zadrže kamatne stope koje važe za EUR, što je infantilno očekivanje.

Elem, hajde da pretpostavimo da NBS izmeni Zakon o bankama i prateće odluke kako bi ispunila želje Kasacionog suda.
Šta oni misle da će da se dogodi?
Da će naknade nestati?
Sve zavisi od potražnje za kreditima. Može se dogoditi da se ta naknada potpuno uračuna u kamatnu stopu i dovede do njenog rasta.
 
Слабо ми Срби разумемо хрватски језик који причате ви, натурализовани Хрвати.

Ево, ја ништа нисам разумео шта си написао.

Nema više od tri nesrpske riječi u tekstu, a ti već ne razumiješ. Ok... Uistinu jesu tri hrvatske riječi, al ti sokole ni ostatak nisi skužio?
Očito da jezik nije glavni razlog tvoje zbunjenosti.
Moguće i da je problem latinica, al čini mi se da se to ipak uči i kod vas još u osnovnoj školi.
 
Čovek kada potpisuje ugovor o kreditu od par hiljada eura, da nađe advokata za 200 eura i da mu objasni na šta se obavezuje.
Mnogo je 200€, kume. Nego daj ti taj kredit, a ja ću da skrcam pare i posle da kukam kako si me za*ebao...

Lijepo onda... Kad bi ušli striktnije u bit što je to zapravo trošak "obrade kredita" vrlo brzo bismo došli do zaključka da je to zapravo administrativna papirologija koja je, prije svega neophodna upravo banci da ispravno i pouzdano kod SEBE dokumentuje (evidentira) kreditni plasman. Na temelju toga, jasno je da u proceduri tražnje i odobrenja kredita imaju barem dvije strane kojima je ta papirologija neophodna za uzajamni poslovni odnos. Dalje se nameće razumno pitanje: Zašto samo jedna strana mora da podnosi teret nekakvih troškova, ako ni Banka u svojoj ulozi ne može funkcionirati bez tih opterećenja.
Posebno je to što nitko živ nije jasno argumentirao na osnovu čega je uopće formiran iznos naknade, a samim tim i da li ti nekakvi "dodatni, a u kamati neukalkulirani troškovi" uopće i postoje.
Po jasnoj lopovskoj logici banaka, svaki trgovac u maloprodaji, pored cijene koštanja robe koju prodaje, trebao bi obračunati i naplatiti i trošak izdavanja fiskalnog računa kao "trošak obrade" kupoprodajne transakcije.:rotf:


Narodski rečeno: Banke godinama vlastitim klijentima ekstra naplaćuju SVOJ trošak poslovanja, odnosno proceduralno prisiljavaju klijente da od njih "kupuju maglu".
Pa isto mu dođe i naplata PDV-a, sav teret na kraju dođe na kupce.

Problem je što veći broj ljudi diže kredite koje ne bi uspeo da vrati sve i da nema tih dodatnih troškova.
Za kredite u švajcarcima... imao sam i ja takav kredit, ali onoliko koliko sam mogao da vratim i vratio sam. Zašto bih sad bio za one koji su digli mnogo više nego što mogu da vraćaju, pa još kad se promenio kurs švajcarca, a oni u ovoj vukojebini od države mislili da će kurs doveka biti isti? Još su se smejali onima koji su uzimali u evrima, jer je na CHF bila manja kamata, pa su još kao ispali pametni?
Zabole me uvo. Prodaj auto i stan, vrati kredit i zdravo.
 
Mnogo je 200€, kume. Nego daj ti taj kredit, a ja ću da skrcam pare i posle da kukam kako si me za*ebao...

Pa isto mu dođe i naplata PDV-a, sav teret na kraju dođe na kupce.

Problem je što veći broj ljudi diže kredite koje ne bi uspeo da vrati sve i da nema tih dodatnih troškova.
Za kredite u švajcarcima... imao sam i ja takav kredit, ali onoliko koliko sam mogao da vratim i vratio sam. Zašto bih sad bio za one koji su digli mnogo više nego što mogu da vraćaju, pa još kad se promenio kurs švajcarca, a oni u ovoj vukojebini od države mislili da će kurs doveka biti isti? Još su se smejali onima koji su uzimali u evrima, jer je na CHF bila manja kamata, pa su još kao ispali pametni?
Zabole me uvo. Prodaj auto i stan, vrati kredit i zdravo.
Na stranu sve ostalo, al ne možeš poistovijetiti prodaju roba i usluga i sustav oporezivanja. Porezi su po svojoj definiciji zapravo jedan oblik prisilnog davanja koji nameće država, koji nije namjenski usmjeren i koji nema izravnu protučinidbu.

Dakle, porezi nisu naknada za nekakav konkretan proizvod ili uslugu, već je javni prihod koji nameće država izvan čijeg sustava teško da pojedinac može funkcionirati.

Banke odobravanjem kredita zapravo prodaju svoj proizvod, a kamata je izravni interes kojega one imaju iz te prodaje. U kamati MORA biti ukalkulirano sve... svi poslovni rizici i troškovi...
Kakve crne "obrade" i slične gluposti. Uostalom, dal je moguće dobiti kredit bez administrativne procedure u banci? Naravno da nije! E pa razumno je onda da svi ti troškovi budu pokriveni "cijenom koštanja" kredita poznatom javnosti pod terminom KAMATA!
Sve naplaćeno izvan kamate je prodaja magle! Ispada da banke prodaju kredite, a umjesto da iz takvih bankarskih prihoda financiraju svoju administraciju, one ponovo klijentima naplaćuju i troškove rada vlastite administracije u njihovom radu. Kamata ostaje potpuno netaknuta troškovima postojanja bankarske administracije.
Pametnom dovoljno.

Usput, glede kredita u švicarcima... Vrlo je bitno uzeti u obzir činjenicu u kojoj je valuti banka pribavila kreditom plasirana sredstva na međunarodnom tržištu kapitala.

Nije isto, ako je neka komercijalna banka došla do kapitala zadužujući sebe u francima (pa i ona ima rizik koji je kraditom prebacila na svojega klijenta kao krajnjeg korisnika tih sredstava ugrađujući se samo za razliku u kamatnoj stopi) ili ukoliko je odradila manifetluk da je uzimala kapital u drugoj valuti, a te iste pare plasirala u CHF stvarajući dodatni rizik klijentima i time lihvarski profitirajući iz potpuno tuđeg rizika.
 
Poslednja izmena:
http://efektiva.rs/o-udruzenju-bankarskih-klijenata/

Misija Udruženja je da promoviše, predstavlja i štiti svoje članove i oštećene potrošače u odnosima sa bankama i drugim trgovcima ili davaocima usluge, da pruži konkretne informacije i usluge koje mogu da zadovolje njihove potrebe (način pisanja reklamacije, rokovi, kaznene odredbe itd), da na brz i efikasan način operativno pomogne u rešavanju bilo koje vrste problema koji mogu nastati i da uspostavi forum za razmenu iskustava sa svim zainteresovanim licima

http://efektiva.rs/statut-udruzenja-bankarskih-klijenata/
Udruženje Bankarskih Klijenata EFEKTIVA (u daljem tekstu: Udruženje) je nevladino i neprofitno udruženje, osnovano na neodređeno vreme radi ostvarivanja ciljeva u oblasti bankarstva, kroz poboljšanje komunikacije članova udruženja sa bankama, NBS i drugim finansijskim organizacijama.

Ova vest je vrsta reklame, gde udruzenje EFEKTIVA poziva gadjane koji su platili obradu kredita da traze povracaj iste na sudu.
Ako mogu da postignu 500+ presuda, onda ce normalna praksa biti da cuvek uzme kredit i onda tuzi banku za povracaj troskova obrade.


Garant sprovodjenja ugovora je drzava, a ne potpisnik ugovora.
Ako neko smatra da postoji nepravilnost u ugovoru, moze da trazi proveru validnosti ugovora ili nadoknadu stetu za neispunjenje nekog segmenta ugovora.

Ugovori se ponekad prave sa pretpostavkom da druga strana nece pokusati da ih ospori, tj. nisu pravljeni u "dobroj veri"


Potraznja za kreditom je neogranicena.
Banke odredjuju ponudu kredita, postavljajuci odredjene uslove, koje neki prihvate i traze kredit, a banka ih onda filtrira u zavisnosti od kreditne sposobnosti, tj. odobri, odbije ili ponudi drugaciji kredit.
 
Trošak obrade kredita jeste naveden u ugovoru, al ga do samog potpisivanja ugovora banke nigdje u promidžbi vlasitih usluga uopće ni ne pominju.

Pa ni pogrebno preduzeće ne pominje u svojoj reklami da neko mora da ti umre da bi ih koristio. Ali ako se tako nešto desi, oni će biti tu za tebe. Najbolje da banke u svoje brošure i reklamni materijal stavljaju da ti mogu oduzeti kuću ako ne platiš hipoteku, da je održavanje računa £10 mesečno, da postoje slučajevi gde banka može da bude opljačkana, da postoje slučajevi gde zaposleni može da proneveri novac, gde na putu do banke može da te udari kamion ... Ko bi tako vodio marketing svojih usluga , bavio bi se tim poslom ukupno četiri dana. To ne oslobađa odgovornosti osobu koja potpisuje nešto i OBAVEZUJE se da postupa po ugovoru, da ga prvo proveri.


E kad klijent, na temelju nekompletnih informacija dobivenih od banaka,

Jedini način da klijent bude neinformisan od strane banke jeste da se pojavi fantomski trošak koji nije predviđen u ugovoru. U tom slučaju ne samo da ne moraš da izmiriš to, već banku možeš tužiti, i sve da nebo padne, čak i u simulacijama država poput Srbije, Svazilenda ili Burkine Faso, ćeš taj spor i odštetu dobiti u 450% slučajeva.

neizbježnim poslovnim rizicima eventualnoga odustajanja,

Ja bih voleo da mi imenom i prezimenom navedeš jednog ozbiljnog poslovnog čoveka koji će bez advokata otići i u žurbi podići kredit, a ja ću ti onda objasniti zašto je propao i zašto nikada ništa neće imati u životu.

Dalje se nameće razumno pitanje: Zašto samo jedna strana mora da podnosi teret nekakvih troškova, ako ni Banka u svojoj ulozi ne može funkcionirati bez tih opterećenja.

Apsolutno nerazumno pitanje. Banka je ta koja nudi uslugu - kredit, uz to i prateći obavezni proces za pružanje te usluge - obradu kredita, i za tu uslugu traži određenu naknadu. Za stolicu nisi vezan, ne stavljaju ti torbu na glavu sa kobrom unutra, ne drže ti glavu prvorođenog deteta na panju, apsolutno je do tebe da li ćeš pristati na to ili ne. Ako ti ne odgovara, svako dobro.
 
Manite se te budale iz Efektive. Taj covek je ludak.

Osim toga bespomocan je. Vecina drzava je regulisala problem franka samo Srbija nije a on tu ne moze nista.

Samo zamajava hiljade ljudi od kojih uzima provizije i bogati se.

- - - - - - - - - -

Čovek kada potpisuje ugovor o kreditu od par hiljada eura, da nađe advokata za 200 eura i da mu objasni na šta se obavezuje.

Pa sto onda sudovi nalazu da banke vrate pare s kamatom pajsercino?
 

Back
Top