Zenski rodoslov

Bambi

Elita
Poruka
18.806
Oduvek sam bila tatina devojcica. Sve ovo sto sam sada je vecinom proizvod njegovog vaspitanja i njegove ljubavi. Tate vise nema, ostale smo samo nas tri. Mozda vezanije jedna za drugu vise nego sto smo to ikada ranije bile. Jos u periodu kada je tata polako odlazio od nas pocela sam razmisljati o toj jako izrazenoj zenskoj liniji u mojoj porodici. Mamina baka je imala jednu sestru. Ona dve kcerke. I baka isto dve kcerke. Mama, sta drugo, isto dve devojcice. I njena sestra takodje. Citav zivot sam okruzena zenama, devojkama, devojcicama. I svaka je ostavila trag.
Kada bi mogli izdvojiti neku zensku osobu iz vase familije, kojoj se divite, koja vas je kao osobu obelezila, ko bi to bio? Mama? Baka? Neko drugi?

Moja baka s mamine strane je bila izuzetno lepa i sposobna zena. Nikada je nisam videla da place. Volela je duge setnje, knjige, malo je govorila. Uvek doterana i sa besprekornim drzanjem tela. Nikada se nije zalila. Pitam se ponekad da li je to sve proizaslo iz vaspitanja ili je jednostavno bila takva kao osoba. Koliko god da nas mazila i brinula se o nama, toliko mi je s jedne strane ostala tajanstvena. Poslednjih dana cesto razmisljam o njoj... :) Jos uvek u njenoj kuci, u njenim sobama, osecam njen miris.
 
lepa tema..toliko da si me inspirisala da svom detetu uradim drvo zivota dok jos mogu da dodjem do imena rodjaka u nekim daljim kolenima
na zalost nemam ni jednu zensku osobu u svojoj porodici prema kojoj je usmereno moje divljenje
ja sam isto tatino dete i sve moje emocije i divljenja su usmerena ka njemu
na zalost nije vise ziv, ali je za onih 38godina koje smo proveli zajedno ucinio sve da ga i danas osecam kao svoju veliku podrsku - moj div!
 
lepa tema..toliko da si me inspirisala da svom detetu uradim drvo zivota dok jos mogu da dodjem do imena rodjaka u nekim daljim kolenima
na zalost nemam ni jednu zensku osobu u svojoj porodici prema kojoj je usmereno moje divljenje
ja sam isto tatino dete i sve moje emocije i divljenja su usmerena ka njemu
na zalost nije vise ziv, ali je za onih 38godina koje smo proveli zajedno ucinio sve da ga i danas osecam kao svoju veliku podrsku - moj div!

... :)
Ovo si bas lepo napisala. Tvoj div... :)
To sa drvom zivota je sjajna ideja. Tatin otac ga je odavno napravio. A za maminu stranu jos nismo. Bice zanimljivo hodati tim nekim starim vremenima i susretati se s nepoznatim ili davno zaboravljenim imenima i mestima.
 
... :)
Ovo si bas lepo napisala. Tvoj div... :)
To sa drvom zivota je sjajna ideja. Tatin otac ga je odavno napravio. A za maminu stranu jos nismo. Bice zanimljivo hodati tim nekim starim vremenima i susretati se s nepoznatim ili davno zaboravljenim imenima i mestima.

na zalost sa tatine strane mogu da pohvatam samo ono sto mama zna, a sa njene ono cega se seca :lol:
 
Ja sam napravio rodoslov za ćaletovu stranu, počevši od linije njegovog pradede, dalje unazad nisam ni hteo da idem. Za kevinu mi fali dosta. Familija joj vodi poreklo iz sela kod Sopoćana, ali tamo više nikog nema. Svi su raštrkani po celoj Srbiji bukvalno, neki su i po Austriji, Rusiji... jedine dostupne izvore koje imam su keva i deda, a ni oni sami ne znaju ko se kako zove, ko koliko ima dece... Trebalo bi da odem da posetim neke od tih rođaka, da vidim koliko oni znaju, ali nikako da se nateram.

Majka mi je praktično jedini ženski uticaj u porodici. Nemam rođene sestre, sa tetkama i njihovim ćerkama, sestrama od stričeva, ujaka, nisam imao, niti imam dan danas skoro bilo kakav kontakt. Jedine druge žene s kojim sam odrastao bile su obe babe, s tim što je ova s očeve strane đubre s kojom ne komuniciram 15, a ne viđam već 10 godina, a na moju veliku žalost, sva sećanja koja imam o babi sa majčine strane uključuju i njenu bolest. Dugo se mučila sa dijabetesom, poslednje godine su bile baš teške, senilnost je uzela maha... imala je lucidne dane, ali i tad je teško govorila. Nikad nisam imao prilike da je čestito upoznam, da neobavezno ćaskam sa njom, saznam najobičnije trivijalnosti tipa koja joj je omiljena boja, šta najviše voli da jede... Umrla je kad sam imao 16.

Majka je naravno imala veliki uticaj na formiranje moje ličnosti, jednak kao ćale. Moji roditelji imaju neke zajedničke stvari, ali komotno možeš reći da su dve strane spektra i dobar primer za devizu "suprotnosti se privlače". Ćale je liberal, školovan, načitan, prilično opušten, po prirodi lenj, hedonista, roker. Keva je konzervativna, verni tradicionalista, stroga, po prirodi kolerik - brzo plane, ali se brzo i gasi, nije školovana, veliki radnik, hiperaktivna, sluša narodnjake... baš su onako komplementarni. Da nije nje, on bi bio totalni rasipnik sigurno. Da nije njega, ona bi se verovatno danas klela u Vučića.

Poginuo bih za oboje.
 
Poslednja izmena:
Znam maltene sve o porodici i poreklu iste sa gotovo svih relevantih strana koje bi mogle da utiču na moju etnogenezu.
Od genetike, istorijata, porekla itd...Čak i odakle su došli po nekoliko hilada godina unazad. Svako je imao neki uticaj ne bih izdvajao jer mi se to čini glupavo.

Inače čitam neke komentare ovde i krstim se nogom :lol:
 
Ne izdvajam nikog
Rodoslov ok koliko me zanima sa obe strane
Familija ko i svaka druga
Nemam tu pateticnu ljubav prema nekoj ženskoj osobi specijalno možda se kao lik izdvaja jedna tetka i to je to
Ona je pravi dzambas i to me uvek radovalo ko dete
 
Znam rodoslov bas puno generacija unazad. I ko je odakle dosao i kako su se zvali. Cak i poneke karakteristike o njima. Sigurno 3, 4 kolena unazad su svi i muski i zenski i sa oceve i sa majcine strane, iz okoline nekih desetak kilometara tako da sam cist Sumadinac. Mada ponosno nosim jedno od izvornih crnogorsko mafijaskih prezimena. :lol:

Inace, puno puta sam to rekao, dve najbolje osobe koje sam ikad upoznao su moje babe. Oceva majka je umrla 2002 a majcina 2009 tako da ovu sa majcine linije malo bolje pamtim. Imala je izuzetno tezak zivot, otac joj se obesio u ropstvu u II Svetskom ratu, tri brata su joj umrla prilicno mladi, bratanici koje je volela i odgajala kao svoju decu su tragicno preminuli vrlo rano... sve u svemu imala je vrlo tezak zivot ali je nikada nisam cuo ni da opsuje, uvek je govorila tiho i nezno, nikada je nisam video ljutu ili zabrinutu, stalno je imala taj specifican blagi, umirujuci osmeh. Bila je neverovatno vredna, razborita i blaga zena. I oceva majka je bila veoma slicna. Cak su i fizicki dosta licile. Sa druge strane i jedan i drugi deda su bili veoma teski ljudi. Bog da ih 'prosti, bili su drkosi, strogi, prilicno preke naravi, svalerasi a i voleli su da "trgnu".
Tako da su moje babe verovatno dve osobe, bilo muske bilo zenske, kojima se najvise divim ne samo iz moje porodice i koje su ostavile ogroman trag na mene licno i na moje odrastanje i vaspitavanje. Veoma sam ponosan na njih.
 
Znam maltene sve o porodici i poreklu iste sa gotovo svih relevantih strana koje bi mogle da utiču na moju etnogenezu.
Od genetike, istorijata, porekla itd...Čak i odakle su došli po nekoliko hilada godina unazad. Svako je imao neki uticaj ne bih izdvajao jer mi se to čini glupavo.

Inače čitam neke komentare ovde i krstim se nogom :lol:


Misliš, znaš s kog planeta su došli? :rotf:
 
Бабе и деде имају своје место у животу свакога од нас.

Пресудан утицај на мене су имали само родитељи, ипак.

Мајка - нежна, стабилна, јака, способна, разборита.

Отац - духовит, снажан, моћан у сваком смислу, заштитник, Бог отац и Св.Илија.

Мајка је била ту свакодневно, да пропрати све наше радости и туге, сваку модрицу и посекотину, сваку свађу са другарима, добру и лошу оцену, прве љубави и раскиде...

Отац у кључним тренуцима, да пресече, посаветује, нареди, упути, утеши и пружи руку...

Не могу да их делим, јер у мени има татине преке нарави, духовитости, импулсивности, снаге, и мамине нежности, разборитости, разумевања, љубави...

Зависи од других кога ће у мени од њих двоје пробудити.
 
Bez znjanja predaka i svog porekla ne mozes u potpunosti znai ni ko si ti.
Smatram da svaki čovek koji otkrije takve stvari makar malo promeni svoje glesište po pitanju mnogo toga, a i sam počne sebe više da poštuje. Kako god, nas su ubijali sa glupostima i kolektivno gubljenje samopoštovanja kod našeg naroda je sveprisutno.
Lepo je znati da je sve to sranje .
 
Oduvek sam bila tatina devojcica. Sve ovo sto sam sada je vecinom proizvod njegovog vaspitanja i njegove ljubavi. Tate vise nema, ostale smo samo nas tri. Mozda vezanije jedna za drugu vise nego sto smo to ikada ranije bile. Jos u periodu kada je tata polako odlazio od nas pocela sam razmisljati o toj jako izrazenoj zenskoj liniji u mojoj porodici. Mamina baka je imala jednu sestru. Ona dve kcerke. I baka isto dve kcerke. Mama, sta drugo, isto dve devojcice. I njena sestra takodje. Citav zivot sam okruzena zenama, devojkama, devojcicama. I svaka je ostavila trag.
Kada bi mogli izdvojiti neku zensku osobu iz vase familije, kojoj se divite, koja vas je kao osobu obelezila, ko bi to bio? Mama? Baka? Neko drugi?

Moja baka s mamine strane je bila izuzetno lepa i sposobna zena. Nikada je nisam videla da place. Volela je duge setnje, knjige, malo je govorila. Uvek doterana i sa besprekornim drzanjem tela. Nikada se nije zalila. Pitam se ponekad da li je to sve proizaslo iz vaspitanja ili je jednostavno bila takva kao osoba. Koliko god da nas mazila i brinula se o nama, toliko mi je s jedne strane ostala tajanstvena. Poslednjih dana cesto razmisljam o njoj... :) Jos uvek u njenoj kuci, u njenim sobama, osecam njen miris.
Šta znam... Meni su to idealizacije koje govore da su one iz nekog razloga u porodici bile održavane. Više volim realističnije slike o članovima familije koje dopuštaju i slabosti i mane koje su prepoznate. Dakle bez divljenja, ali sa poštovanjem prema nekim osobinama koje su mogle da služe kao model mlađima. Pre bih pravila neki mozaik, od svakog ponešto.
 
Šta znam... Meni su to idealizacije koje govore da su one iz nekog razloga u porodici bile održavane. Više volim realističnije slike o članovima familije koje dopuštaju i slabosti i mane koje su prepoznate. Dakle bez divljenja, ali sa poštovanjem prema nekim osobinama koje su mogle da služe kao model mlađima. Pre bih pravila neki mozaik, od svakog ponešto.

Idealizacija nekih delova licnosti, ali ne celokupne osobe, niti medjuljudskih odnosa u porodici. :)
Ono sto su me ta porodica i to okruzenje naucili je dati sve od sebe, ako nesto jako zelis, ali ne teziti savrsenstvu, jer je to neverovatan teret i kocnica. :)
 

Back
Top