Programiranje ili administracija?

X4dd4r

Početnik
Poruka
5
Ja se stvarno izvinjavam svima, ako sam ovu postavio na pogresno mesto, od svega sto sam pregledao bilo je ili ovo ili kutak ispod.

Ovo ce biti malo duzi tekst, i za to se unapred izvinjavam.

Zelja mi je da se mozda jednom, jednog dana u buducnosti bavim virtuelnom bezbednoscu(Cyber Security). Posle mnogo, mnogo sati istrazivanja, odlucio sam da upisem ITAkademiju jer nude ucenje na daljinu, ali ne mogu da se odlucim da li da izaberem programiranje ili administraciju mreza ili sistema(Linux ili Microsoft). Ne mislim da cu sa njihovog kursa izaci kao neki ekspert, ali mislim da ce mi biti dobra osnova da gradim na njoj i da dalje napredujem. Po onome bar sto sam citao i istrazivanjem ponuda za posao. Vidim da je generalno za administraciju sistema i mreza ponekad dovoljno imati dobre sertifikate, ali isto tako da i potraznja za administratorima nije bas velika. Dok je potraznja za programerima ogromna, ali ne znam kakva je situacija u ovom polju sto se tice pitanja diploma - sertifikati. Naravno meni licno papir i nije toliko bitan, bitno je znanje, ali firmama na zalost jeste.

E sad bar ono sto sam citao od ljudi koji rade neki posao vezan za Cyber Security, mnogo cesce ljudi iz administracije odu u bezbednost, nego programeri, jer je navodno poznavanje programskih jezika pozeljno, a ne potrebno. Tako da tezim ka administraciji. A opet mislim da bih sa programiranjem lakse nasao posao na nekoj junior poziciji za start da skupim iskustva (nek se samo placa koliko dobijam i sad i meni dosta, mada bi verovatno radio i za manje), da ne pricam da ne moze da skodi dobro poznavati programske jezike, s obzirom da slabosti sistema vecinom i dolaze iz eksploatacije napisanog koda.

Tako da mi treba savet od vas sta bi mi bio bolji izbor izmedju programiranja i administracije sistema(Linux ili Microsoft) ili mreza? Kako izgleda jedan radni dan na obe pozicije? Kako izgleda posao dugorocno?
Unapred hvala

(Mozete preskociti ako vas ne zanima) Malo pozadine:
Ovako...Imam 31 godinu, imam zavrsenu srednju skolu, posle srednje skole poceo sam da radim poslove ne vezane za IT, sa nekih 25 sam otisao u Bec da studiram(Astrofiziku), medjutim morao sam da se vratim jer sam zivao sa tetkom u Austriji, a njoj je posle 5 godina bar novcano dojadilo da sam tamo. (Tamo sam radio pored studija, ali mogao ne dovoljno da zaradim da sam sebi bas sve finansiram) i tako sam se vratio prosle godine kuci u Srbiju.
Nastavio sam da radim poslove ne vezane za IT, i trenutno sam na starom radnom mestu, ok zaradjujem, ali posao bas nije bas siguran. Pa sam odlucio da pare pocnem da skupljam i da pocnem da se obrazujem u IT smeru putem nekih online kurseva i samostalno, faks ne mogu da upisem na zalost jer mi je posao takav, da obuhvata smenski rad(dve prve, dve druge, dve trece(nocne) smene i dva dana slobodan, pa mislim da to nikako nebih mogao da uklopim sa redovnim pohadjanjem nekog studijskog programa (Informacione Tehnologije recimo).

(Mozete preskociti ako vas ne zanima) IT pozadina:
Zelja mi je oduvek bila da se bavim kompjuterima u zivotu, kao klincu da "popravljam kompjutere", da budem programer, jer sam internet mnogo kasnije dobio(sa 19 godina), tako da su se sad i tu otvorile neke druge mogucnosti. U mom drustvu sam trenutno onaj prijatelj sto popravlja svima kompjutere. Kompjutere sam koristio od Windowsa 3.11 i DOS-a pa presao sve moguce verzije sem Viste, koristio sam i linux distribucije (Debian, Ubuntu i Kali). Kako da instaliram OS(Tada Win 95) sam kao klinac naucio od ujaka i od tad sam samo gradio na tome. U osnovnoj skoli sam imao informatiku, gde smo ucili programiranje u QBasic-u i gde sam briljirao, mada nije vredno spomena, s obzirom da niko ne koristi vise QBasic :mrgreen: Zanimljivost mi je bila tada da edit-ujem fajlove nekih kompjuterskih igrica da dobijam neke stvari u njima. Samostalno sam pokusavao do sad da naucim JavaScript, HTML i C, ne pada mi tesko i sta vise zanimljivo mi je, ali ni blizu nisam bio spreman da zagrejem stolicu kao sada. Da ne ispadne da se hvalisam ovde, ako ste do sad pomislili, garantujem vam da sam ovo napisao cisto da ne pomislite da sam kompletni duduk sto se kompjutera tice.
 
Ne mozemo mi da ti kazem sta da izaberes, mozemo da ti kazemo sta se najvise trazi, kao sto si i sam pomenuo, programiranje se dosta trazi. Bitna stvar u svemu tome jeste da izaberes ono sto ti zelis i sto mislis da ce da ti ide a ne ono sto ti neko drugi kaze, zapamti to. Kada se odlucis za jedno, ostani na tome, ne mozes da ucis 5 stvari odjednom. Ako se odlucis za programiranje, onda uci samo to. Ne treba ti ITAkademija za programera, sve sto ti treba mozes naci na netu, ako se ne snadjes za tutorijale, cimaj me ja cu da ti dam brdo sajtova, nemoj da trosis pare za dz.
 
Ne mozemo mi da ti kazem sta da izaberes, mozemo da ti kazemo sta se najvise trazi, kao sto si i sam pomenuo, programiranje se dosta trazi. Bitna stvar u svemu tome jeste da izaberes ono sto ti zelis i sto mislis da ce da ti ide a ne ono sto ti neko drugi kaze, zapamti to. Kada se odlucis za jedno, ostani na tome, ne mozes da ucis 5 stvari odjednom. Ako se odlucis za programiranje, onda uci samo to. Ne treba ti ITAkademija za programera, sve sto ti treba mozes naci na netu, ako se ne snadjes za tutorijale, cimaj me ja cu da ti dam brdo sajtova, nemoj da trosis pare za dz.

Pozdrav, hvala na odgovoru!

Video sam da niko nista ne pise pa sam kontao da nema potrebe da pisem da sam odustao svakako od cele ideje o IT Akademiji. Jer bar po iskustvima ljudi vidim da ti daju neko osnovno znanje (napominjem da ne ocekujem da me naprave ekspertom), a 2000e mi je puno za to ili da se obavezujem da to placam u ratama. A osnove sto kazes mogu i sam da naucim, a i vidm da njihov sertifikat i ovde kod nas firme prihvataju djene-djene. Ne znam koliko tu istine ima, ali me i ne zanima, posto covek moze uzeti neke svetski priznate sertifikate koji su daleko jeftiniji.

Najgora stvar kod mene je sto kad krenem da pisem ne mogu da napisem sve sto mislim i sve sto sam istrazio bez da napisem zidinu teksta, koju retko ko zeli da procita.
E sad, sto se mene licno tice, ja sam neko, ko je gladan za znanjem i iz toga zelim sve da naucim, ali sto kazes ne mogu sve odjednom nauciti, pa moram da planiram kojim redosledom sta da ucim, sta je relevantno, a sta moze da saceka. Najveca zelja mi je da upisem i zavrsim faks, ali to jednostavno sa mojom 31-om godinom i poslom kojim trenutno radim nije moguce. Mada otom potom, ako uspem da se prebacim u IT industriju mozda cu uspeti da sve nekako iskombinujem. Sve u svemu, moje trenutno razmisljanje oko programiranja i administracije je sledece:

Programiranje:
Nije da sebe ne vidim da to radim, ali mi fali motivacije da to naucim. Pre nekog vremena sam kupio jednu knjigu za C programski jezik i knjigu sa zadacima za C (od najlaksih do najtezih. Mada mislim da se mogu bilo gde primeniti, posto su tipa: "Napravi program koji radi ovo i ovo..." jedino sto resenja u knjizi nebi bila primenjliva na druge programske jezike, bar ne 1 u 1). I stvarno mi je bilo interesantno to da radim/resavam. Ista prica i za JavaScript, nasao tutorijal na netu, koji je na kraju imao zadatak da napravis da igras "bunar, papir, makaze" sa kompjuterom, ali u tekstualnoj formi, sto je isto bilo bas interesantno.
E sad motivaciju gubim na sledecem: Koji programski jezik? Ima ih razlicitih i za razlicite stvari se upotrebljavaju, neki su visenamenski. Vidim da se Java trazi svuda u svetu, a i kod nas, bar 50% vise nego drugi jezici. A sebe kad zamislim kao programera vidim se da pravim igre za PC. Mada svakako trenutno ucim JavaScript preko Khan Academy, dok obnavljam matematiku. Nedavano sam citao, da covek programiranje moze raditi i freelance, sto mi i daje nadu da skupim iskustva iako naucim bilo koji programski jezik. Nisam bas nesto istrazivao ovu mogucnost.
Dodatno ne znam kako izgleda sam proces rada programera na dnevnom nivou. Okvirno znam sta programer radi i sta se ocekuje od njega, ali ne znam kakve recimo dnevne zadatke ima, kako izgleda jedan tipicni radni dan.

Administracija:
Kad sam citao o administraciji, i koji je posao jednog administratora, vidim sebe kako nekog ko bi to radio, iako nemam mnogo znanja oko mreza i servera, ali sam spreman da naucim. Jedini problem oko ovoga je, kao sto sam napisao, potraznja za administratorima nije bas velika, a jos je manja ili nikakva za pocetnike. Vidim da u svetu ne uskoci covek da bude administrator odmah(Ne znam da li postoje junior ili asistent pozicije), nego mora da radi poslove tipa IT support/help desk jedno godinu-dve pa onda, samo sto se, bar blizu mene, ne traze ljudi za takve pozicije. E sad, kontam nesto da svakako polako ucim i da skupljam sertifikate (Tipa: CompTIA A+, Network+ i Security+ za pocetak, jer nisu ni skupi), i polako zavrsim neke kurseve ili gledam online tutorijale za hakovanje, pa cu mozda izaci iz svega sa vise znanja i lakse dobiti posao u bezbednosti (Imam drugara koji je malo ucio Kali i o njegovim alatima, vezbao na nekim free penetration lab, pa se zaposlio kao penetration tester). Ovde gubim motivaciju samo zbog pitanja sta posle i sta ako ne nadjem posao posle? Jeste da mi znanje ostaje, ali dzaba ako nemas nista od njega, jer ovde pricamo o neformalnom obrazovanju, iako su sertifikati svetski priznati i trazeni.
 
Poslednja izmena:
Programiranje:
Pre nekog vremena sam kupio jednu knjigu za C programski jezik i knjigu sa zadacima za C (od najlaksih do najtezih. Mada mislim da se mogu bilo gde primeniti, posto su tipa: "Napravi program koji radi ovo i ovo..." jedino sto resenja u knjizi nebi bila primenjliva na druge programske jezike, bar ne 1 u 1). I stvarno mi je bilo interesantno to da radim/resavam. Ista prica i za JavaScript, nasao tutorijal na netu, koji je na kraju imao zadatak da napravis da igras "bunar, papir, makaze" sa kompjuterom, ali u tekstualnoj formi, sto je isto bilo bas interesantno.

Imas vise vrsta programiranja. Pitanje je sta ti zelis da radis, web programiranje, da pravis aplikacije ili kompjuterske programe? U svakom slucaju za sve to ti treba dosta ucenja i provedenog vremena. Razmisli da li zelis da se upustas uopste u tako nesto, odma da ti kazem, nije lako. Ako se odlucis za web programiranje, ne mozes da ides odma na C ili JavaScriptu, dok ne prodjes osnove, nemoj da preskaces gradivo, moras da ucis odpocetka da bi lakse razumeo i naucio. Znaci HTML-->CSS-->JavaScript-->PHP-->MySQL(je baza podataka). Nakon sto to savladas a trebace vremena, onda mozes preci na nesto drugo za ucenje. Jos nesto da ti kazem, posle tog naucenog, u daljem razvijanju svog znanja i sticanja iskustva, najbolje ces da naucis kada pocnes da pravis svoje projekte.

E sad motivaciju gubim na sledecem: Koji programski jezik? Ima ih razlicitih i za razlicite stvari se upotrebljavaju, neki su visenamenski. Vidim da se Java trazi svuda u svetu, a i kod nas, bar 50% vise nego drugi jezici. A sebe kad zamislim kao programera vidim se da pravim igre za PC. Mada svakako trenutno ucim JavaScript preko Khan Academy, dok obnavljam matematiku. Nedavano sam citao, da covek programiranje moze raditi i freelance, sto mi i daje nadu da skupim iskustva iako naucim bilo koji programski jezik. Nisam bas nesto istrazivao ovu mogucnost.
Dodatno ne znam kako izgleda sam proces rada programera na dnevnom nivou. Okvirno znam sta programer radi i sta se ocekuje od njega, ali ne znam kakve recimo dnevne zadatke ima, kako izgleda jedan tipicni radni dan.

Opet ti kazem, nemoj da preskaces gradivo, idi odpocetka, prestani sa JavaScriptom pocni sa HTML i CSS, tu osnove web programiranja koje moras da znas. HTML - HyperText Markup Lenguge je opisni jezik, sve sto vidis da postoji na sajtu bilo to textovi, forma za logovanje itd je odradjeno HTMLom, onda CSS-Cascading Stylesheet daje lepotu sajtu-forumu. HTML i CSS nisu programski jezici.


Administracija:
Kad sam citao o administraciji, i koji je posao jednog administratora, vidim sebe kako nekog ko bi to radio, iako nemam mnogo znanja oko mreza i servera, ali sam spreman da naucim. Jedini problem oko ovoga je, kao sto sam napisao, potraznja za administratorima nije bas velika, a jos je manja ili nikakva za pocetnike. Vidim da u svetu ne uskoci covek da bude administrator odmah(Ne znam da li postoje junior ili asistent pozicije), nego mora da radi poslove tipa IT support/help desk jedno godinu-dve pa onda, samo sto se, bar blizu mene, ne traze ljudi za takve pozicije. E sad, kontam nesto da svakako polako ucim i da skupljam sertifikate (Tipa: CompTIA A+, Network+ i Security+ za pocetak, jer nisu ni skupi), i polako zavrsim neke kurseve ili gledam online tutorijale za hakovanje, pa cu mozda izaci iz svega sa vise znanja i lakse dobiti posao u bezbednosti (Imam drugara koji je malo ucio Kali i o njegovim alatima, vezbao na nekim free penetration lab, pa se zaposlio kao penetration tester). Ovde gubim motivaciju samo zbog pitanja sta posle i sta ako ne nadjem posao posle? Jeste da mi znanje ostaje, ali dzaba ako nemas nista od njega, jer ovde pricamo o neformalnom obrazovanju, iako su sertifikati svetski priznati i trazeni.


Druze, kao sto sam ti rekao u prvom postu, moras da odlucis sta zelis, hoces da naucis administraciju a poceo si da ucis JavaScript. :roll: Daj uozbilji se, budi realan prema sebi.
 
Imas vise vrsta programiranja. Pitanje je sta ti zelis da radis, web programiranje, da pravis aplikacije ili kompjuterske programe?

Ako bi krenuo da se bavim programiranjem, zeleo bi da pravim kompjuterske programe, iskreno. A opet ni pravljenje aplikacija nije lose (Svestan sam da se aplikacije pisu u drugom programskom jeziku, najcesce Java, ako mislis na mobilne), jer vidim da dosta ljudi samostalno napravi neke aplikacije, sto mislim da nije lose ako hoces da se zaposlis bez iskustva.

U svakom slucaju za sve to ti treba dosta ucenja i provedenog vremena. Razmisli da li zelis da se upustas uopste u tako nesto, odma da ti kazem, nije lako.

Ja nisam zapoceo ovu temu zato sto olako shvatam programiranje, niti mislim da cu sa procitane dve stranice neke knjige da budem neki ekspert, niti mislim da je posle savladavanja osnova jezika kraj napretka i ucenja, posto vidim da si to tako nesto skontao, po nacinu koji pises. A isto tako svestan sam svojih mogucnosti, tako da mi nista tesko ne pada.

Ako se odlucis za web programiranje, ne mozes da ides odma na C ili JavaScriptu, dok ne prodjes osnove, nemoj da preskaces gradivo, moras da ucis odpocetka da bi lakse razumeo i naucio. Znaci HTML-->CSS-->JavaScript-->PHP-->MySQL(je baza podataka). Nakon sto to savladas a trebace vremena, onda mozes preci na nesto drugo za ucenje.

Opet me dovodi na ono da spomenem, "nikad ne mogu da napisem sve svoje misli". JavaScript i C nisam do sad ucio istovremeno, niti to radim trenutno. Sasvim sam svestan da su to dva jezika razlicite namene i sluze/koriste se za kompletno dve razlicite stvari. U programiranju mislim da ne mozes da preskaces gradivo, jer svako ima svoje neke preporuke kako da ucis programske jezike, ako si na to ciljao. Obe knjige koje sam za C nabavio, krecu od predpostavke da imas 0 znanja i postepeno te uvode u komande i sve ostalo sa ponudjenim zadacima za vezbu. Za C kazu mnogi da je najtezi za nauciti, pa zbog toga i uzeh njega da ucim. Jer za mene licno sto je nesto veci izazov, imam vise motivacije da to naucim, resim ili skontam. Mada sam u to vreme, bio zauzet drugim stvarima u svom privatnom zivotu, pa se nisam na C-u zadrzao. HTML i CSS sam ucio ranije, nisam spomenuo, a da se podsetim dovoljno mi je da odem na inspect element u browseru i sve mi bude jasno. Mada mislim da te cak i u profesionalnoj karijeri niko nece tuci, ako proguglas nesto sto si zaboravio. JavaScript sam izabrao zato sto ne znam sve njegove mogucnosti, dok njega ne savladam ne idem dalje. Nasao sam sajtove koje covek sme legalno da hakuje, koji imaju neke izazove koji se zasnivaju na hakovanju iz browsera. Iako si neki izazovi bili laki, vidim da mi treba vise znanja iz JavaScript-a, PHP-a i MySQL(koji inace znam sta je i da mi nisi rekao), jer ako ces bilo kakvo hakovanje da radis, pisaces hakove sa njima i/ili za njih, ili za servere sa druge strane. Sto me je, sve u svemu, dovelo do toga da skontam, da sam pozurio malo sa celom pricom o hakovanju/bezbednosti, jer vidim da mi dosta tehnickih termina fali iz oblasti mreza, kao i mogucnosti i nacina na koji rade odredjeni uredjaji u mrezi. Zbog cega i dodje na celu pricu o administraciji. Kroz koju vecina ljudi, koji se kasnije bave Cyber Security-im, prodje.

Jos nesto da ti kazem, posle tog naucenog, u daljem razvijanju svog znanja i sticanja iskustva, najbolje ces da naucis kada pocnes da pravis svoje projekte.

To verujem.

Opet ti kazem, nemoj da preskaces gradivo, idi odpocetka, prestani sa JavaScriptom pocni sa HTML i CSS, tu osnove web programiranja koje moras da znas. HTML - HyperText Markup Lenguge je opisni jezik, sve sto vidis da postoji na sajtu bilo to textovi, forma za logovanje itd je odradjeno HTMLom, onda CSS-Cascading Stylesheet daje lepotu sajtu-forumu. HTML i CSS nisu programski jezici.

Na jedan deo sam ti vec odgovorio iznad, a u drugom delu nisi rekao nista sto vec nisam znao.

Druze, kao sto sam ti rekao u prvom postu, moras da odlucis sta zelis, hoces da naucis administraciju a poceo si da ucis JavaScript. :roll: Daj uozbilji se, budi realan prema sebi.

Ne, ja jesam ozbiljan i realan prema sebi, samo si ti izgleda preskocio onaj deo u kom sam napisao, da zelim da se bavim Cyber Security-em jednog dana u buducnosti. Iz toga svega Administracija->Mreze, uredjaji, bezbednost i problemi sa istim->resavanje problema i sprecavanje buducih problema, ukratko. A sa druge strane se kaze ako hoces da sprecis hakera moras da razmisljas kao on, iz toga i JavaScript za pocetak. Mislim od cega poceti, ako neces od onoga sto ti je pred ocima? A nista me ne kosta da potrosim sat-dva dnevno na JavaScript, dok se pored pripremam za CompTIA A+. A niti me sta kosta da prekinem sa ucenjem JavaScript-a, ako me neko drugacije posavetuje. Sto je i cilj ove teme.
Napomenucu samo da sam svestan da je za sve ovo potrebno vremena, i da ni u jednom trenutku nisam zamislio sebe da pocnem sutra da radim u nekoj IT firmi, ovo o cemu ja ovde pricam je samo neki dugorocni plan. A realno mislim tek sledece godine, ako budem zadovoljan sa svojim znanjem, da pokusam da se zaposlim negde na pocetnoj poziciji. Sad sam trenutno zaposlen, pa ne zurim nigde.
 
Za Sistem Administratora ti je potrebno jako puno iskustva, i uglavnom se traze jako iskusni - tesko je naci posao kao pocetnik, a iskusan ne mozes postati bez iskustva rada u nekom slozenom sistemu - a taj slozeni sistem tesko mozes kao pocetnik da simuliras i da naucis sve sto bi trebalo da naucis u tom poslu - takvi sistemi su kompleksni, skupi, i imaju ih samo jake firme. Dakle, pomalo je zacaran krug, i mislim da je za tebe kao pocetnika, nije nimalo lako da uplivas u te vode.

Za programera je situacija potpuno drugacija: bukvalno skoro da ne postoji situacija koju ne mozes prilicno jednostavno da simuliras na svom racunaru - sto ti olaksava ucenje.

Ako ti je zelja da pravis video igrice, onda treba da downloadujes Unity (https://unity3d.com/) - razvojno okruzenje upravo napravljeno namenski za to. Prilicno brzo se uci, imas dosta "vizuelnih" elemenata, i dosta "interakcije i dimanike" - tako da ce ti biti zanimljivo, i opipljivo. Na linku koji sam ti postavio - imas bukvalno sve sto ti treba da krenes sa tim.
Ono sto je jako bitno da znas, ako vec zelis tim putem da ides, jeste da programski jezik koji koristis da programiras u tom okruzenju je C# - jako je slican Javi, potpuno je objektno orijentisan, i saetujem ti sledece:
- Nadji na net-u tutorijale o Objektno-Orijentisanom Programiranju (OOP), sa primerima u C# programskom jeziku. Izuci osnovne principe OOP-a, i time ces nauciti kako da pravilno programiras ne samo u C# programskom jeziku, vec i u bilo kojem drugom objektno orijentisanom jeziku. Takodje, kada shvatis principe OOP-a, i napises dvadesetak programa u C# -u, prica u Unity-u ce ti postati mnogo jasnija.

Dakle, rezime: ako zelis programiranje, prvo nauci OOP i jedan OOP- jezik. Ako zelis video igre, onda ti preporucujem ono sto je najpopularnije trenutno, i gde ima posla, a to je rad u Unity okruzenju, sa C# programskim jezikom, sto znaci treba da naucis tri stvari: OOP i C# (to ide paralelno jedno sa drugim) i Unity.

I, naravno, dok budes ucio OOP - za sva pitanja i nejasnoce, mozes me ovde pitati, na ovoj temi koju si otvorio (cisto da ne spamujemo po drugim temama).
 
Za Sistem Administratora ti je potrebno jako puno iskustva, i uglavnom se traze jako iskusni - tesko je naci posao kao pocetnik, a iskusan ne mozes postati bez iskustva rada u nekom slozenom sistemu - a taj slozeni sistem tesko mozes kao pocetnik da simuliras i da naucis sve sto bi trebalo da naucis u tom poslu - takvi sistemi su kompleksni, skupi, i imaju ih samo jake firme. Dakle, pomalo je zacaran krug, i mislim da je za tebe kao pocetnika, nije nimalo lako da uplivas u te vode.

Za programera je situacija potpuno drugacija: bukvalno skoro da ne postoji situacija koju ne mozes prilicno jednostavno da simuliras na svom racunaru - sto ti olaksava ucenje.

Ako ti je zelja da pravis video igrice, onda treba da downloadujes Unity (https://unity3d.com/) - razvojno okruzenje upravo napravljeno namenski za to. Prilicno brzo se uci, imas dosta "vizuelnih" elemenata, i dosta "interakcije i dimanike" - tako da ce ti biti zanimljivo, i opipljivo. Na linku koji sam ti postavio - imas bukvalno sve sto ti treba da krenes sa tim.
Ono sto je jako bitno da znas, ako vec zelis tim putem da ides, jeste da programski jezik koji koristis da programiras u tom okruzenju je C# - jako je slican Javi, potpuno je objektno orijentisan, i saetujem ti sledece:
- Nadji na net-u tutorijale o Objektno-Orijentisanom Programiranju (OOP), sa primerima u C# programskom jeziku. Izuci osnovne principe OOP-a, i time ces nauciti kako da pravilno programiras ne samo u C# programskom jeziku, vec i u bilo kojem drugom objektno orijentisanom jeziku. Takodje, kada shvatis principe OOP-a, i napises dvadesetak programa u C# -u, prica u Unity-u ce ti postati mnogo jasnija.

Dakle, rezime: ako zelis programiranje, prvo nauci OOP i jedan OOP- jezik. Ako zelis video igre, onda ti preporucujem ono sto je najpopularnije trenutno, i gde ima posla, a to je rad u Unity okruzenju, sa C# programskim jezikom, sto znaci treba da naucis tri stvari: OOP i C# (to ide paralelno jedno sa drugim) i Unity.

I, naravno, dok budes ucio OOP - za sva pitanja i nejasnoce, mozes me ovde pitati, na ovoj temi koju si otvorio (cisto da ne spamujemo po drugim temama).

E to je odgovor koji sam trazio. Veliko hvala. :)

Edit: Pogledao sam stranicu i malo se informisao o svemu, mislim da je to to, sto sam trazio, ako bi zeleo da krenem sa programiranjem. Reci mi da li imas neke svoje preporuke za tutorijale ili knjige? Jos jednom, stvarno sam ti zahvalan.
 
Poslednja izmena:
Nema na cemu. Vidim da si nov na forumu - pogledaj malo teme po pdf-u programiranje, i videces da ima zanimljivih tema gde mozes svasta nesto da naucis.

Ma da, nisam neko ko odmah pocne da kopa po forumima i zapitkuje pitanja. Gledam da sve skontam sam, pa ako bas dodjem do tacke gde apsolutno ne znam sta da radim, onda pitam. Samo trenutno mi je trebala pomoc/savet oko odluke.

Definitivno cu pogledati te teme.

Ukoliko se orpedelis da krenes da ucis za programera - slobodno, pitaj sta god te interesuje.

Naravno. Definitivno cu to uraditi.
 
Nema na cemu. Vidim da si nov na forumu - pogledaj malo teme po pdf-u programiranje, i videces da ima zanimljivih tema gde mozes svasta nesto da naucis.

Ukoliko se orpedelis da krenes da ucis za programera - slobodno, pitaj sta god te interesuje.

Frederik da li znas mozda da li kod pravljenja video igara postoji neki posao koji kombinuje elemente programiranja i 3D modeliranja ili animacije, tj kombinacija programerskog i umetnickog posla? Cuo sam da tu postoji neko zanimanje tehnicki umetnik, znas li mozda nesto vise o tome?
 
U firmama koje se bave igricama, uglavnom su poslovi podeljeni ovako: koncept-artist, 3D modeling (mozs imati a ne mora elemente programiranja, ukoliko je modeling sa animacijom), 2D artisti (bukvalno slikari u photoshop-u), i klasicni programeri.
Naravno, ima tu jos toga, ali ovo je gruba podela.
U Srbiji znam par firmi koje se time bave, i takva im je struktura, ali sam cuo da jako slabo placaju radnike, da se mnogo radi prekovremeno.....
 
U firmama koje se bave igricama, uglavnom su poslovi podeljeni ovako: koncept-artist, 3D modeling (mozs imati a ne mora elemente programiranja, ukoliko je modeling sa animacijom), 2D artisti (bukvalno slikari u photoshop-u), i klasicni programeri.
Naravno, ima tu jos toga, ali ovo je gruba podela.
U Srbiji znam par firmi koje se time bave, i takva im je struktura, ali sam cuo da jako slabo placaju radnike, da se mnogo radi prekovremeno.....

ok hvala ti
 
frederikrr, smatraš li da je danas osobama koje se prevashodno bave softverom, a ne administracijom sistema, korisno široko znanje o radu operativnih sistema?

U trenutku kada se sve više forsira Cloud i kada je sve više web-aplikacija, ima li smisla da osoba i dalje ulazi u dubinu samog operativnog sistema?

Ja se divim ljudima koji su radili na razvoju samih operativnih sistema, ali nekako danas ne vidim da mi je to znanje potrebno toliko, osim ukoliko ne bih bio administrator. Ok je poznavati koncepte, znati čemu je šta namenjeno, ali ići u neku dubinu će doneti neko specifično znanje.
 
Ne treba da ides previse u dubinu, ali neke osnovne stvari moras da poznajes, bar na nivou da jedno 2-3 puta procitas neki univerzitetski udzbenik iz operativnih sistema.
Sto se tice konkretno naseg softverskog posla, 50% ces raditi na razvoju neceg novog, 50% ces debug-ovati i resavati probleme neceg vec postojeceg.
E, u tih drugih 50% rada, puno moze da ti pomogne ako znas dosta o operativnim sistemima, jer jako puno bug-ova, pogotovo kod web i cloud aplikacija, desava se bas zbog toga sto developer koji ih je razvijao nije puno znao o operativnim sistemima, web serverima, i ostalim sistemskim stvarima, kada je razvijao/ vrsio deployment aplikacije.

Recimo, ozbiljne i jake firme (citaj, firme koje imaju puno kesh-a, pa im nije problem da plate) imaju dosta dobro uredjenu i striktno razdvojenu funkciju developer timova i IT tima.
IT tim je taj koji je zaduzen da to sto ti kao developer napravis, da se vrti na serverima kako treba, bez problema.
Medjutim, kada je problem, i nesto ne radi - ti si taj koji ce cesto morati da debug-uje, i da na osnovu citanja logova i sprovodjenja misaonih eksperimenata u tvojoj glavi, zakljucis sta i kako ne radi, i kako da se popravi bug.
E, prilikom tih misaonih eksperimenata, mnogo ce ti pomoci znanje iz operativnih sistema.

Ponekad se moze desiti i da IT personal nije bas dovoljno kvalifikovan. Recimo, kod mene u firmi ima tri lika u IT timu koji rade posao vrhunski, a kada se desi da niko od njih nije tu (odmor/bolovanje/ne radi im se....), onda za servise koje sam ja razvijao - ja ulecem i gasim pozar.

Sve u svemu, da te ne plasim sad, poenta je da znanja nikad dosta, i veruj mi, kad uletis u masinu, svo znanje koje imas ce ti trebati :D
A da sednes i dva-tri puta procitas neku knjigu od jedno 300-400 strana o operativnim sistemima je zayebancija ;)
 
Poslednja izmena:

Back
Top