"Sveštenici neće smeti da traže dodatni novac za venčanja, krštenja, osveštanja vodic

bakonja

Buduća legenda
Poruka
43.538
" Sveštenici neće smeti da traže dodatni novac za venčanja, krštenja, osveštanja vodice, sahrane

S7Wk9lMaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvTlRBN01EQV8vZDE2ODY4M2I0ZDU2NWM2NTc4ZGU1NTllYjY4NWJjMTIuanBlZ5GTAs0C5ACBoTAB



Sveštena lica koja od vernika budu iznuđivala nagrade za sveštenoradnje ubuduće će biti najstrože kažnjavana. Ukoliko vernicima traže nagradu za venčanja, sahrane, kršenja ili osveštenje vodice, sveštenici mogu dobiti opomenu, ukor, premeštaj u drugu parohiju, ali i da izgube službu.

Narodski rečeno, sveštenici više ne bi smeli da vam traže dotatni novac za sahrane, kršenja, venčanja, osveštavanje vodice... Ukoliko se utvrdi da su napravili prestup, među koje spada i ovaj, mogu biti svrgnuti, pa čak i doživotno lišeni sveštenog čina, navedeno je u nacrtu predloga novog ustava Srpske pravoslavne crkve, piše "Kurir". O njemu bi trebalo da se raspravlja u maju na Svetom arhijerejskom saboru.

y5fk9lMaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvWXpNN01EQV8vYWYwMWI0Y2E4MGY3YzU4ZWQxNWU5NTgxNzFmYzQ2NWQuanBlZ5GTAs0CQgCBoTAB



- Crkvenosudski organi nadležni su za prestupe u koje spadaju prestupi protiv pravoslavne vere, crkve ili crkvenog poretka, život i vladanje koji ne dolikuju svešteničkom činu i službi, nevršenje ili nemarno vršenje svešteničke službe, odnosno neizvršavanje odluka nadležnih crkvenih organa, uvrede ili klevete koje svešteno lice nanese drugom licu i iznuđivanje nagrade za sveštenoradnje - navodi se u predlogu novog ustava SPC.

Teško je dokazati šta je iznuđivanje za sveštene radnje


kACk9lMaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvWW1NN01EQV8vMDAxMWVhOWQ3OTkzMmMzMjQ4MjA5YTFjNmMzNTgwZmYuanBlZ5GTAs0CQgCBoTAB


Verski analitičar Draško Đenović smatra da je vrlo teško dokazati šta je to iznuđivanje za sveštene radnje.

- Vi možete da tužite popa, ali time niste ništa rešili jer taj isti pop sutra treba da vam dođe u kuću. Ne verujem da će on izgubiti posao zato što je uzeo pare od sirotinje raje. Mislim da od tih kazni neće biti ništa, ali svakako oni koji iznude novac treba da budu kažnjeni. Postoje sveštenici koji uzimaju više para za neke obrede - priča Đenović i dodaje:

- Problem se može rešiti jedino uvođenjem jedinstvene tarife ili odrediti parohijal gde je porodica dužna da na godišnjem nivou plati Crkvi određenu sumu za kojoj će joj biti obezbeđeni i vodica i sahrana i krštenje.

Najoštrije kazne i za kritike crkvenog poretka u javnosti

Sveštena lica biće najstrože kažnjavana i ukoliko budu u javnosti kritikovali crkveni poredak i odluke nadležnih crkvenih organa. Za ovaj prestup takođe su nadležni crkvenosudski organi.

- Sveštenik ne može da bez nadležnog episkopa izađe u javnost bez blagoslova. Tako da će oni koji nešto kažu protiv crkvenog poretka i izađu u javnost izgubiti posao - smatra Đenović.".

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/s...a-vencanja-krstenja-osvestanja-vodice/mcct2xh


:think:

Ovde se kaze da je ovo jos uvek u formi Predloga i ostaje nam da sacekamo kakva ce biti Odluka na Saboru , a pojedini sa ovog pdf - a , mozda ce nekada moci da se pohvale da su bili "inicijatori i podstrekaci ovih promena" ...
 
Meni sveštenik dolazi da za slavu osvešta kolač i pričesti goste.
Ne traži ništa, ali mu dam 10€.
Ipak, dolazi svojim kolima, a ne da ja nosim kolač u crkvu.
Čak je bio zahvalan jer sam imao plamen sa Hristovog groba.
Za neupućenje, dovoljno je zapaliti crkvenu sveću na tom plamenu.
Tako se širi svetlost Pravoslavlja.

Venčanja i krštenja svakako treba da se plate.
Niko te ne tera da se crkvi venčavaš i krštavaš.

A niko ne postavlja pitanje plaćanja matičnim službama
za iste stvari, kao i za za svaki papir koji izdaju.
Pravoslavna crkva ima svoju urednu evidenciju o tome.
 
Poslednja izmena:
Ukoliko vernicima traže nagradu za venčanja, sahrane, kršenja ili osveštenje vodice, sveštenici mogu dobiti opomenu, ukor, premeštaj u drugu parohiju, ali i izgubiti službu.
veštena lica koja od vernika budu iznuđivala nagrade za sveštenoradnje ubuduće će biti najstrože kažnjavana!


Narodski rečeno, sveštenici više ne bi smeli da vam traže dotatni novac za sahrane, kršenja, venčanja, osveštavanje vodice... Ukoliko se utvrdi da su napravili prestup, među koje spada i ovaj, mogu biti svrgnuti, pa čak i doživotno lišeni sveštenog čina, navedeno je u nacrtu predloga novog ustava Srpske pravoslavne crkve. O njemu bi trebalo da se raspravlja u maju na Svetom arhijerejskom saboru.

- Crkvenosudski organi nadležni su za prestupe u koje spadaju prestupi protiv pravoslavne vere, crkve ili crkvenog poretka, život i vladanje koji ne dolikuju svešteničkom činu i službi, nevršenje ili nemarno vršenje svešteničke službe, odnosno neizvršavanje odluka nadležnih crkvenih organa, uvrede ili klevete koje svešteno lice nanese drugom licu i iznuđivanje nagrade za sveštenoradnje - navodi se u predlogu novog ustava SPC.
Verski analitičar Draško Đenović smatra da je vrlo teško dokazati šta je to iznuđivanje za sveštene radnje.

- Vi možete da tužite popa, ali time niste ništa rešili jer taj isti pop sutra treba da vam dođe u kuću. Ne verujem da će on izgubiti posao zato što je uzeo pare od sirotinje raje. Mislim da od tih kazni neće biti ništa, ali svakako oni koji iznude novac treba da budu kažnjeni. Postoje sveštenici koji uzimaju više para za neke obrede - priča Đenović i dodaje:

- Problem se može rešiti jedino uvođenjem jedinstvene tarife ili odrediti parohijal gde je porodica dužna da na godišnjem nivou plati Crkvi određenu sumu za kojoj će joj biti obezbeđeni i vodica i sahrana i krštenje.
Religiolog Miroslav Keveždi kaže za Kurir da je važno da se uspostavi odgovornost u čitavoj hijerarhiji Crkve.

- Videli smo da je problem oko vođenja finansija unutar Crkve, da su moguće pronevere, određene devijacije i postavlja se pitanje kako uspostaviti odgovornost. Crkva svakako treba da uredi taj sistem odgovornosti. Niko neće biti izopšten iz Crkve zato što je uzeo više novca, ali svakako da treba da postoje kaznene mere i za to. Da su neki vernici zatečeni cenama koje nisu očekivali, to je praksa, postoje takvi slučajevi i o tome treba razmišljati - zaključuje naš sagovornik.
Pravila za sveštenike

NE SMEJU DA KRITIKUJU CRKVU


Sveštena lica biće najstrože kažnjavana i ukoliko budu u javnosti kritikovali crkveni poredak i odluke nadležnih crkvenih organa. Za ovaj prestup takođe su nadležni crkvenosudski organi.

- Sveštenik ne može da bez nadležnog episkopa izađe u javnost bez blagoslova. Tako da će oni koji nešto kažu protiv crkvenog poretka i izađu u javnost izgubiti posao - smatra Đenović.

IZVOR > http://www.kurir.rs/vesti/drustvo/3009743/ostre-mere-svestenici-vise-nece-smeti-da-naplacuju-usluge

Mislim da hoce da nam se nametne kao obaveza placanje crkvi, nesto kao dodatna stavka uz Infostan ili sl :roll:
 
Pa bice kao sto je i na zapadu: ako se izjasnis kao pripadnik neke religijske organizacije - onda se odredjeni procenat (u Nemackoj je 8-9%, zavisi od regije) od tvoje bruto plate odbija i ide direktno u budzet verske zajednice za koju si se izjasnio da joj pripadas.
Ako se izjasnis kao ateista - ne odbijaju ti nista.
To je meni posteno - ko je lud da placa - neka placa.

S druge strane, crkva ce na taj nacin obezbediti sebi ogromne kolicine novca - mnogo vece nego sto ih sada uzima, i imace kontrolu potpunu nad svim tim - nema vise svestenici pojedinacno na crno da deru ljude, nego sve direktno u centralu.
Ovo im je jako mudar potez - i do sada su bili, ali tek ce nakon ovoga postati drzava u drzavi.

A glupi narod ce da placa i dalje masovno ovim obmanjivacima - deca ce im ici u skolu pocepanih cipela, a popovi ce i dalje da voze dzipove.
 
Poslednja izmena:
Pa bice kao sto je i na zapadu: ako se izjasnis kao pripadnik neke religijske organizacije - onda se odredjeni procenat (u Nemackoj je 8-9%, zavisi od regije) od tvoje bruto plate odbija i ide direktno u budzet verske zajednice za koju si se izjasnio da joj pripadas.
Ako se izjasnis kao ateista - ne odbijaju ti nista.
To je meni posteno - ko je lud da placa - neka placa.

S druge strane, crkva ce na taj nacin obezbediti sebi ogromne kolicine novca - mnogo vece nego sto ih sada uzima, i imace kontrolu potpunu nad svim tim - nema vise svestenici pojedinacno na crno da deru ljude, nego sve direktno u centralu.
Ovo im je jako mudar potez - i do sada su bili, ali tek ce nakon ovoga postati drzava u drzavi.

A glupi narod ce da placa i dalje masovno ovim obmanjivacima - deca ce im ici u skolu pocepanih cipela, a popovi ce i dalje da voze dzipove.

kod nas ima masovno da postaju ateisti u tom slučaju :lol:

- - - - - - - - - -

Mislim da treba po npr. 3 dinara od svake postanske marke da se da crkvi i bolnicama ali da oni ne naplacuju svoje usluge nikome.

pa ko još kupuje markice?
ovo je 21. vek ljudima šalješ mejlove, a ne ližeš markice :mrgreen:
 
Pa bice kao sto je i na zapadu: ako se izjasnis kao pripadnik neke religijske organizacije - onda se odredjeni procenat (u Nemackoj je 8-9%, zavisi od regije) od tvoje bruto plate odbija i ide direktno u budzet verske zajednice za koju si se izjasnio da joj pripadas.
Ako se izjasnis kao ateista - ne odbijaju ti nista.
To je meni posteno - ko je lud da placa - neka placa.

S druge strane, crkva ce na taj nacin obezbediti sebi ogromne kolicine novca - mnogo vece nego sto ih sada uzima, i imace kontrolu potpunu nad svim tim - nema vise svestenici pojedinacno na crno da deru ljude, nego sve direktno u centralu.
Ovo im je jako mudar potez - i do sada su bili, ali tek ce nakon ovoga postati drzava u drzavi.

A glupi narod ce da placa i dalje masovno ovim obmanjivacima - deca ce im ici u skolu pocepanih cipela, a popovi ce i dalje da voze dzipove.

Idu deca pocepanih cipela i dok lekari traže mito za lečenje.
Pa pomatna deca ostaju bez fakulteta dok tupavoj deci bogatih roditelja mame i tate mogu kupiti diplomu.
Da ne pričamo o aferama profesora sa maloletnicama ili još gore vaspitačima po ustanovama za odog dece sa posebnim potrebama.
Svuda ima svašta pa tako i u crkvi jer religija je dobra ali su ljudi kvarljiva roba kao što je i obrazovanje potrebno i dobro ali su opet ljudi ti koji su podložni svakavim stvarima.
Da li to znači da dete ne treba da šaljem u školu?
Ili da ga ne lečom zbog mita i korupcije?

Što se tiče plaćanja najviše se deru i oglašavaju ateisti kao da sve pare ostaviše tamo.
Ja sam vernik ali ne mogu reći da su mi nešto lovu uzeli. Oba deteta krstila sam bez žute banke da mi je neko potražio i o čemu onda vi?????
Pisala sam ovde sada i o stvarima koje i nisu baš vezane za temu ali zaista je zamorno čitati stalno jedno te isto.
Ja eto za opštinare ne bih odvojila ni dinar ali mi uzimaju da tim dzabalabarošima obezbede plate i šta sad.
Mislim ako prestanu naplaćivati hoćete svoju decu krstiti pa vam je cenovnik toliko važan :lol:
Mada ovde ima dosta onih koji kritikuju pravoslavlje ali su im deca uredno krštena :)
 
Kakve veze ima biti vernik, i biti pripadnik neke religijske institucije?

To je kao kada bi rekla da neko ko nije clan nekog drustva ljubitelja prirode, automatski znaci da ne voli prirodu.

Inace, najgora stvar je pravdanje jedne korupcije drugom korupcijom - to je gasenje pozara benzinom.
Bas tako, jedan ateista se pita zasto se vernici tolikio trude da opravdaju neke gnusne radnje pojedinih popova i zasto su ti pocinioci i dalje svestena lica. Tu nesto gadno zaudara. Popovi su zakonom zasticene zverke I zastio si njima iz drzavnog budzeta, a na teret poreskih obveznika, dotiraju velike svote novca, kao i uplate za penziono osiguranje.
 
Tema je otvorena na osnovu jedne vesti iz novina i cak i tu je samo kao "predlog" , a ne i kao konacna Odluka .

Ako i bude usvojeno u vecem delu od ovde u novinama iznetog , zar se antitesti nece obradovati ili ako ne oni licno , zar im se nece "duhovni faktor mira i njihove stabilnosti " poradovati na "rezultatima zajednickog rada" , a Hogare ...?

Nismo li iz teme u temu imali komenatre koji su "aklamirali" neke od "Predloga iz novinskog clanka" ...?

:)


Posebno ono "gde su nasi novci , pa Fiskalni racun , pa cist racun , velika i duuuga nasa ljubof ..." :) ...?

U ostalom i crkveni ljudi su deo nas i zive zivote slicne nama i nasima zivotima , osim onih malobrojnih koji zive po pustinjama , isposnicama , manastirima ; ali se tesko i za njih moze sa pouzdanoscu i sigurnoscu reci da su idealni i savrseni ....

Kao i za mnoge od nas u tzv. "svetovnom zitiju" ...


Setimo se i onog :

- Ko je bez greha , neka prvi baci kamen ...
 
Bas tako, jedan ateista se pita zasto se vernici tolikio trude da opravdaju neke gnusne radnje pojedinih popova i zasto su ti pocinioci i dalje svestena lica. Tu nesto gadno zaudara. Popovi su zakonom zasticene zverke I zastio si njima iz drzavnog budzeta, a na teret poreskih obveznika, dotiraju velike svote novca, kao i uplate za penziono osiguranje.

Evo ja ću kad neće on:Kunem ti de Bogom da će svi sveštenici SPC biti pošteni...:manikir:
 

Back
Top