Dostupnost interneta po Srbiji

Moljac64

Elita
Poruka
16.586
Ovo me zanima cisto iz znatizelje, ali nisam mogao nigde da proverim pa pitam ovde.
Jednom sam isao da uzmem internet paket u MTS i oni mi kazu "vi imate uslove za taj protok koji zelite" pa sam hteo da pitam o kakvim se uslovima radi i jel se to odnosi na mesto gde se nalazite? Npr. MTS internet od 50mbps moze uzeti neko u BG, da li moze i onaj iz Nove Varosi, ili Bora, ili Vranja isto tako? Ili je tamo "ograniceno" koji je maksimalan protok za njihov prostor?
Ako bi zeleo da svom starijem clanu porodice koji zivi na selu, relativno ne daleko od grada, u Sumadiji gde je dostupan telekom tj. MTS, da li mogu racunati isti cenovnik i isti protok da se uzima kod njega kao i u BG? Ili on ima neke limite na to
 
U Srbiji je pravilo minimum minimuma...
To znaci da ako pise podatak koliko ce minimalno biti protok, najbolje sto moze da bude je da bude taj protok...
U najgorem neces imati ni taj protok...

Upotrebio si rec MTS, sto znaci gprs ili 4orka, a to znaci da ce neki srednji ocekivani protok ili malo iznad srednjeg biti na raspolaganju mobilnom korisniku koji se pretplatio na razgovor , neki od biznis paketa ali nikako na internet paket...

Cak i najstariji dongle modem ti je dovoljan da pokrije protok koji dobijas net pretplatom.

Dostupnost je malo cudno definisana...
U unutrasnjosti su cesti i redovni termini kad neta jednostavno nema, obicno oko 13.30 u blizini drzavnih uprava, tipa opstina ili tako nesto...
Tada se prvi izbacuju net korisnici a ostaju klasika korisnici (ipak im se naplacuje prilicno net pa je to razumljivo) ali se desava da i oni dobiju sut kartu ako postoji veci zahtev za protokom na toj celiji.

Znaci bez obzira na provajder mozes slobodno da racunas da je net korisnik zadnja rupa a biznis korisnik prva liga....a najvise mu se i naplacuje (osim prepaid koji je jos vise skup).

Prosek je 4Mbps a da li je veliko ili malo slovo je bitno...
Naravno bice trenutaka i sajtova gde moze da skoci i na 21Mbps i cak i vise, ali osim ako si izuzetno romantican i patetican, pa te to dugo ne drzi, verovatnoca takvih dozivljaja nije bas preterano cesta...

BG je najbolji sto se tice neta, a valjda i po jacini signala (ja sam u crvenoj max zoni, znaci bukvalno najjaci signal na teritoriji pa zato ne racunam shum kao faktor u analizi, tj izuzetno je retko da kisa, sneg ili neko nevreme utice na kvalitet neta (zvanicno ne bi trebao da utice ikako, ali desi se, izuzetno retko, verovatno nesto drugo utice na to, a ne relej mobilni link....

50mbps je skoro garantovano ujeb. Ustvari tako ti i treba, jer ko ocekuje da mobilni net bude najbrzi u drzavi, nije bas potkovan iskustvom u Srbiji...

Nema svaka centrala slotove za module za net, ali bi trebalo da je to vec prevazidjeno , racunam da ima...
U tom slucaju veca celija a isti protok znaci da zavisis od komsija...
Ono sto ti zoves ogranicen protok po celiji....
Veci problem ti je strucnost i sertifikat strucnih radnika na terenu...
To znaci da od 20 zaposlenih u mts, jedva njih 1 ili 2 zna da radi ponesto vise od pola od svojih obaveza...
To znaci da dosta zavisi od podesavanja i stanja same centrale u celiji...ili da to nazovem repetitorom, kako ti volja...
Jednostavno vrlo malo znanja u podesavanju a zelja da se neznanje prebaci na smanjeno izlazenje u susret zahtevima korisnika...

Ranije je bilo otimanja repetitora, tj hackovanja, pa npr neko osvoji celu celiju oko 01 ili 02 i cepa tako do 07h ujutro...
Nekad je to iznenadna prednost, jer protok ostaje nezabelezen, ali obicno je mana jer taj koji to radi obicno pojede sav protok.

U proseku , racun na 4 do 7 mbps je opravdan, relativno i skup i jeftin, i to je to...
 
Ako imaju predajnik relativno u blizini i ako je opticki kabl,trebalo bi da bude toliki protok koliko pise.samo pazi na onu sitnicu u ugovoru da ne bude"Do 50 Mb/s),jer tada moze biti povremeno i duplo i vise od duplo manji protok,a nemozes im nista,a placas tu brzinu protoka.To moras sa njima u tancine da dogovoris.Zivim u selu i imam Kopernikus i dolazi mi opticki kabl.U ugovoru mi pise 30 Mb/s,a ne do te vrednosti.I imam taj protok stalno,sem kada je neki kvar.Moras biti oprezan pri potpisivanju ugovora,jer su mnogi naseli,a pogotovo na MTS-u,a mozes malo i proguglati i videti kakva su iskustva naroda.
 
Ovo me zanima cisto iz znatizelje, ali nisam mogao nigde da proverim pa pitam ovde.
Jednom sam isao da uzmem internet paket u MTS i oni mi kazu "vi imate uslove za taj protok koji zelite" pa sam hteo da pitam o kakvim se uslovima radi i jel se to odnosi na mesto gde se nalazite? Npr. MTS internet od 50mbps moze uzeti neko u BG, da li moze i onaj iz Nove Varosi, ili Bora, ili Vranja isto tako? Ili je tamo "ograniceno" koji je maksimalan protok za njihov prostor?
Ako bi zeleo da svom starijem clanu porodice koji zivi na selu, relativno ne daleko od grada, u Sumadiji gde je dostupan telekom tj. MTS, da li mogu racunati isti cenovnik i isti protok da se uzima kod njega kao i u BG? Ili on ima neke limite na to

Nemaju protok koji reklamiraju ni u Beogradu! Uglavnom zavisi od njihove telefonske mreze u koju se ne ulaze dovoljno.(U opste) Cena je ista jer ti u ugovoru obavezno napisu "do 50mbps" ili "do 100mbps" a ti dobijes 4mbps preko dana i oko 2mbps nocu. Kako oni kazu Interneta ima, radi lampica, zuji... Za minimalno koriscenje neta to je ok ali za gledanje filmova ili igranje igrica je da poludis.
 
Ako imaju predajnik relativno u blizini i ako je opticki kabl,trebalo bi da bude toliki protok koliko pise.samo pazi na onu sitnicu u ugovoru da ne bude"Do 50 Mb/s),jer tada moze biti povremeno i duplo i vise od duplo manji protok,a nemozes im nista,a placas tu brzinu protoka.To moras sa njima u tancine da dogovoris.Zivim u selu i imam Kopernikus i dolazi mi opticki kabl.U ugovoru mi pise 30 Mb/s,a ne do te vrednosti.I imam taj protok stalno,sem kada je neki kvar.Moras biti oprezan pri potpisivanju ugovora,jer su mnogi naseli,a pogotovo na MTS-u,a mozes malo i proguglati i videti kakva su iskustva naroda.

ИСТИНУ ЗБОРИШ...:aha2:

Телеком - МТС СУ ТЕШКИ ПРЕВАРАНТИ И ВУЦИМАТИНЕ...:besan2:

Стицајем околности тамо где ја станујем могу да користим само АДСЛ интернет и то онај.. " најмањи пакет " до 10 ( 8 ) / 0,8 Mb/s. ... Мобилни интрнет или вај-фај ...могу само да маштам , јер ми је сигнал на моб. телефону тек ..1 цртица...а неки пут ни ње нема...:( тако да ми се дешава да не могу ни СМС да пошаљм ако не зађем на прозор кухиње ...тада имам око..3 цртице..., а разговор мобилним телефоном је посебна прича.

Првих година када сам почео да користим тај АДСЛ пакет имао сам брзину ...10..11..12..9 / 0,8 Mb/s ..ту се вртело....а онда идуће и осталих година је брзина почела да опада ...да би се зауставила на 7 / 0,8 Mb/s..:(

Прошле године сам продужавао уговор..и пошто су ми проверили конекцију да могу да користим 20 (16) / 0,8 Mb/s. потписао сам уговор за ту брзину. Међутим у року од два дана... не да нисам имао тих до 20 (16) Mb/s. ..него сам изгубио интернет. Поновном провером линије ( овај пут је дошао човек из тех. подршке ) утврђено је да сам предалеко од сервера ( 700м а лимит је 500м ) и да не могу да користим ту брзину. Од тог човека сазнао сам да је у суседној згради која има 10х више станова од моје ( око 200 станова ) доведен оптички вод и да корисници могу да бирају брзине протока од 20 - 50 Mb/s....и да за мање зграде са мало станова Телеком и МТС немају интерес да доводе оптику. ...:besan2:

Једног дана када буду ПРОДАВАЛИ Телеком и МТС...неће ми се померити длака на певцу.
Ако и буде још лошији интернет - бар ћу знати.. ЗБОГ КОГА / ЧЕГА ЈЕ ЛОШ...:think: :aha2:
 
ИСТИНУ ЗБОРИШ...:aha2:

Телеком - МТС СУ ТЕШКИ ПРЕВАРАНТИ И ВУЦИМАТИНЕ...:besan2:

Стицајем околности тамо где ја станујем могу да користим само АДСЛ интернет и то онај.. " најмањи пакет " до 10 ( 8 ) / 0,8 Mb/s. ... Мобилни интрнет или вај-фај ...могу само да маштам , јер ми је сигнал на моб. телефону тек ..1 цртица...а неки пут ни ње нема...:( тако да ми се дешава да не могу ни СМС да пошаљм ако не зађем на прозор кухиње ...тада имам око..3 цртице..., а разговор мобилним телефоном је посебна прича.

Првих година када сам почео да користим тај АДСЛ пакет имао сам брзину ...10..11..12..9 / 0,8 Mb/s ..ту се вртело....а онда идуће и осталих година је брзина почела да опада ...да би се зауставила на 7 / 0,8 Mb/s..:(

Прошле године сам продужавао уговор..и пошто су ми проверили конекцију да могу да користим 20 (16) / 0,8 Mb/s. потписао сам уговор за ту брзину. Међутим у року од два дана... не да нисам имао тих до 20 (16) Mb/s. ..него сам изгубио интернет. Поновном провером линије ( овај пут је дошао човек из тех. подршке ) утврђено је да сам предалеко од сервера ( 700м а лимит је 500м ) и да не могу да користим ту брзину. Од тог човека сазнао сам да је у суседној згради која има 10х више станова од моје ( око 200 станова ) доведен оптички вод и да корисници могу да бирају брзине протока од 20 - 50 Mb/s....и да за мање зграде са мало станова Телеком и МТС немају интерес да доводе оптику. ...:besan2:

Једног дана када буду ПРОДАВАЛИ Телеком и МТС...неће ми се померити длака на певцу.
Ако и буде још лошији интернет - бар ћу знати.. ЗБОГ КОГА / ЧЕГА ЈЕ ЛОШ...:think: :aha2:

Mnogo ljudi se zali na MTS,jer od ugovora na 2 godine imaju odredjenu brzinu protoka samo mesec dana,a posle im se navodno desavaju problemi.kako ispostuju tih mesec dana,a ostalo kako bude.Inace nema dobrog interneta bez optickog kabla.lazu da im se ne isplati.ti opticki kablovi nisu toliko skupi,tako da ih korisnik za dve godine otplati ko zna koliko puta.To je bezobrazluk,a nemoze im pojedinac nista.Samo kada bi se skupilo 10-ak i vise ljudi pa da podigne tuzbu,jer su tuzbe sada skupe,a oni i idu na to da narod nema para da ih tuzi,ali zajednicki bi se isplatilo i sigurno je dobijanje presude u narodnu korist,jer MTS,ne ispostuje ugovor
 
ne znam jel ste me pravilno shvatili, hteo sam reci da ja eto koristim SBB internet, i protok mi je 75mbps (ranije sam bio kod provajdera koji se stopio sa SBB ali su mi ostavili isti protok za manje para bukvalno :per: ) i sada ako bi hteo na selu negde svojima da "porucim" internet sa istim protokom, da li bi bilo moguce jer je ruralna sredina, posto sam video da dosta njih koji imaju internet na selu "maksimalni" protok koji mogu imati je tipa 10mbps, sada me zanima jel bi bilo moguce da isti paket uzmem za tu kucu na selu kao sto je meni u gradu
tj. da li ce to sto se radi o seoskoj sredini uticati na to koliku brzinu mogu da uzimam, i da li cu dobiti to sto trazim

znaci nije poenta teme postenje internet provajdera sto se tice brzine i tog, nego se radi o dostupnosti interneta na ruralnim mestima
 
Poslednja izmena:
ne znam jel ste me pravilno shvatili, hteo sam reci da ja eto koristim SBB internet, i protok mi je 75mbps (ranije sam bio kod provajdera koji se stopio sa SBB ali su mi ostavili isti protok za manje para bukvalno :per: ) i sada ako bi hteo na selu negde svojima da "porucim" internet sa istim protokom, da li bi bilo moguce jer je ruralna sredina, posto sam video da dosta njih koji imaju internet na selu "maksimalni" protok koji mogu imati je tipa 10mbps, sada me zanima jel bi bilo moguce da isti paket uzmem za tu kucu na selu kao sto je meni u gradu
tj. da li ce to sto se radi o seoskoj sredini uticati na to koliku brzinu mogu da uzimam, i da li cu dobiti to sto trazim

znaci nije poenta teme postenje internet provajdera sto se tice brzine i tog, nego se radi o dostupnosti interneta na ruralnim mestima

Zavisi da li je predajnik ili neka podstanica blizu i ako je opticki kabl.Imace protok kao i ti u gradu.
 

Back
Top