Bes u Podgorici: Berane preseliti u Srbiju!

Vlad88

Domaćin
Poruka
4.782
Komentari pristalica DPS-a i takozvanih „dukljana“ na portalima i društvenim mrežama u Crnoj Gori nakon potvrđene pobjede opozicije u Beranama, ponovo su na svjetlo dana izneli dubok stepen društvene netrpeljivosti i netolerancije koju godinama unazad podupire režim u Podgorici.

Nakon predizbornih poruka Đukanovića da samo pobjeda DPS-a može „vratiti Berane Crnoj Gori“, pristalice vladajuće partije na društvenim mrežama svoj bijes zbog ponovne pobjede opozicije iskalile su porukama da „Berane treba pripojiti Srbiji“, stanovnike tog grada preseliti u „Kruševac“, „Čačak“ ili „Niš“, uz već tipične poruke da oni koji „ne vole svoju državu (Crnu Goru) mogu slobodno da pređu granicu“, i da su u pitanju „plaćenici“ i „četnici“.

Komentarišući za Sputnik ovaj društveni fenomen, kao i diskurs netrpeljivosti koji među aktivistima vlasti u Crnoj Gori postaje dio političkog folklora, sociolog Ilija Malović referiše da ga čitava stvar podsjeća na Orvelov roman „1984“, u kojem, kako kaže, „pored svakodnevnog javnog rituala pod nazivom „dva minuta mržnje“ — jednom godišnje se održava i „nedelja mržnje“ sa ciljem održavanja slike o spoljnom neprijatelju“.

U tom smislu, Malović sugeriše da „način političke mobilizacije opisan u Orvelovom romanu“, nažalost „jako podseća na političku realnost i nivo političke kulture u današnjoj Crnoj Gori“, i da „ohrabrivanje mržnje postaje jedna od standardnih praksi vladajuće partije“.

„Na početku treba istaći da nova crnogorska buržoazija nalazi svoje utemeljenje i društveno opravdanje u idejama koje su na pojavnoj ravni kulturološko-identitetske, predstavljajući sebe kao tvorca i branitelja ugroženog novog crnogorskog identiteta. Od prvog dana po dolasku na vlast, baratalo se terminima: neprijatelj, izdajnik, špijun, agent i slično. Ovakav način sticanja legitimiteta, čini se, dodatno se radikalizovao u godinama poslije referenduma u kojima se ubrzano pokreće proces promjene identitetskih karakteristika tradicionalne Crne Gore i na njeno mjesto formiranje nove nacije, novog jezika i nove, dekretirane prošlosti“, objašnjava Malović.

Naš sagovornik ipak primjećuje da, iako se „formiranje nove kulturne posebnosti“ u Crnoj Gori želi prikazati za „elitizam“, u pitanju zapravo „nije ništa drugo do provincijalizam miksovan“ sa, kako kaže „svojevrsnom antisrpskom potkulturom“.

„Zanimljivo je primijetiti da je kao element mržnje uvek označen korpus stanovnika koji se izjašnjavaju kao Srbi, ali i onaj dio koji su nacionalni Crnogorci ali ne podržavaju vladajuću strukturu i ne dijele njene antisrpske, antiruske i proNATO stavove“, kaže Malović.„Kao što se antisemitizam nikada nije odnosio ni na jedan semitski narod (Arape na primer) sem na Jevreje, tako se i novocrnogorski protofašistički impuls iskazuje isključivo prema Srbima. Takođe, ova mržnja je oportunistička, kukavička, pojavljuje se samo tamo gde dobija dozvolu, gde može da prođe bez značajnih posledica“, kaže naš sagovornik.

Na koncu, ovaj sociolog skreće pažnju i na, u Crnoj Gori široko rasprostranjenu, zloupotrebu termina „četnik“, a koja, kako smatra, postaje opšte mjesto za etiketiranje svih oponenata i protivnika vlasti.

„Treba reći da je važan element ove crnogorske antisrpske potkulture česta upotreba termina „četnik“, kojim se opravdava vulgarna i primitivna mržnja, često prema samom sebi. Pokušavajući da etiketira jednu veoma brojnu i raznoliku društvenu grupu ovim terminom, nastoji se dehumanizovati sve što predstavlja opoziciju vlasti i njene ekonomske interese. Sam termin četnik je u stvari uspavanka za uši saučesnika u otuđenju društvenih dobara, fašizacije društva i diskriminizacije sunarodnika. Služi kao politički morfijum da se ublaži povremena griža savjesti crnogorskih šovinista porodično, interesno i idejno povezanih sa vladajućom strankom“, zaključuje Malović.
https://www.krstarica.com/vesti/reg...m_medium=text_link&utm_campaign=banner_header
 
Када се глупи ДУКЉАНИ освесте - БИЋЕ КАСНО.......

Arapski sultan zainteresovan za Luku Bar

B. Dabić |08. mart 2018.
Za deo najveće crnogorske luke koja je ostala u državnom vlasništvu zainteresovan je aparski sultan


Premijer Marković i sultan, Foto: sajt Vlade CG
Za deo najveće crnogorske luke koja je ostala u državnom vlasništvu zainteresovan je aparski sultan.

O privatizaciji preostalog dela Luke Bar arapski sultan je razgovarao u četvrtak sa premijerom Crne Gore Duškom Markovićem.

Marković je primio Sultana Ahmeda bin Sulejema, predsednika Upravnog odbora i izvršnog direktora grupacije "DP World" koja je zainteresovana za privatizaciju Luke Bar.

Kompanija "DP World", koja, među ostalim, upravlja sa 78 lučkih i kontinentalnih terminala u 40 država na šest kontinenata i čiji prošlogodišnji prihod premašuje četiri milijarde dolara, iskazala je na sastanku spremnost na preuzimanje upravljanja Lukom Bar.
Luka Bar na tržištu kapitala

Predsedniku Vlade je predstavljena delatnost kompanije koja, pored upravljanja lukama i terminalima, uključuje prateće servise i logistiku, direktnu onlajn povezanost sa prevoznicima i carinskim sistemima kao i pratećim biznisima.

"Moj cilj, i cilj Vlade je da resurse stavimo u funkciju razvoja od čega će koristi imati Crna Gora i naši građani", rekao je Marković.

Premijer je iskazao zadovoljstvo zbog interesovanja ove renomirane globalne kompanije za Luku Bar uz ocenu da je upravo ovakav partner potreban Crnoj Gori kako bi na najbolji način valorizovala svoj najbolji i najperspektivniji lučki resurs.

Turski "Global Ports" , većinski je vlasnik privatizovanog dela Luke Bar, današnje kompanije "Port of Adria".
 
pa citav istok crne gore sebe smatra srbima

1200px-Crna_Gora_-_Etnicki_sastav_po_opstinama_2011_1.png
 
Podgorica, Bar, Cetinje, deo Danilovgrada, Kotor i deo Budve. Mali kvadrat od 40% Crne Gore. Zanimljivo da su "Dukljani" samo tu. Da je antisrpska mrznja samo tu prisutna. Zapravo, to i jesu teritorije gde je stanovnistvo plemenskog mentaliteta i danas. Fizionomski su slicniji Alancima nego Srbima ili Hrvatima. Zaista je moguce da ti ljudi u jednom momentu prihvatili srpski jezik, ali da su poreklom i mentalitetom nejugosloveni, tj. nesrbi. Prva i prava Crna Gora je upravo to: Cetinje, Podgorica, Bar. Sve ostale teritorije nisu prava Crna Gora. To su istocna Hercegovina, Kolasin, Brda, juzni Sandzak ili juzna Raska. Da sam bio na mestu Kralja Aleksandra, upravo bih sveo CG na njene prave istorijske granice i pustio da na referendumu odluci sta hoce. Boku, istocnu Hercegovinu i brda bih pripojio Srbiji. Tu su od vajkada ziveli Srbi i to je srpsko bez pardona. Drzava Crna Gora (prava CG, one 3,4 opstine) je pocinila cuvenu "poharu Kuča". Albance su konvertovali u pravoslavlje, ubijani su i pokrstavani Albanci u Metohiji od cetinjske dukljanske vojske... Crna Gora je anektirala srpske oblasti i spska plemena istocne Hercegovine, Brda i Boke. Zato Srbi tamo treba da se drze zajedno,da rade na natalitetu, a jednog dana kada budu povoljne okolnosti u svetu da se otcepe od CG.

Mi Srbi treba u naslim glavama, a ne javno, CG da tretiramo kao zlocinackog i etnocidnog anektatora srpskih oblasti koji je pocinio zlocine nad srpskim, bosnjackim i albanskim narodom.
Stvarno su u krivu oni koji kazu da su svi Crnogorci poreklom Srbi. Nisu. Pola su Srbi, pola su slovenizirani ilirski ostaci srodni Albancima. Teritorijalno su razdvojeni od Srba. Dakle, Dukljani su u Cetinju, Podgorici, Baru, a Srbi u ostalim krajevima. Crnogorci su često nosati, špicasti, tamnije puti, izbacene vilice. Narocito Crnogorke imaju izbacenu donju vilicu. Srbi izgledaju potpuno drugacije. Tacno se vidi razlika u fizionomiji kad idete od Hercegnovog preko Niksica do Berana sa jedne strane, i Cetinja, Podgorice i Bara sa druge strane. Srbi u CG pricaju tečnim, pevljivim jezikom, a Crnogorci "grglaju" dok govore i kao Albanci izgovaraju slovo R. To je moja opservacima. Mozda sam debelo u krivu. Ne kazem.
Sve u svemu, upravo Srbi treba da insistiraju na svojoj osobenosti a ne da sve Crnogorce proglasavaju Srbima jer ce se tako Srbi utopiti u iste.
 
Poslednja izmena:
a niko u stvari ne zna ko je stvarno..meni jedna drugarica iz plemena bjelipavlica kaze da je crnogorka a ja procitah da su srbi i to cisti..ko je nju zaludeo da je dukljanka nije mi jasno..

Zaludeo ju je Vučićev veliki prijatelj Milo, čovek koji se i sam deklarisao kao Srbin. Ljudi koji nemaju veze sa Crnom Gorom, ne mogu ni da zamisle razmere onoga što se tamo radi i dokle je to došlo. Recimo, moj teča je takođe od Bjelopavlića i deklariše se kao Crnogorac. Jedan njegov rođeni brat takođe, dok se drugi smatra Srbinom. Njihova pokojna majka se izjašnjavala kao Crnogorka, a njena rođena sestra kao Srpkinja. Ludilo mozga...
 
Zaludeo ju je Vučićev veliki prijatelj Milo, čovek koji se i sam deklarisao kao Srbin. Ljudi koji nemaju veze sa Crnom Gorom, ne mogu ni da zamisle razmere onoga što se tamo radi i dokle je to došlo. Recimo, moj teča je takođe od Bjelopavlića i deklariše se kao Crnogorac. Jedan njegov rođeni brat takođe, dok se drugi smatra Srbinom. Njihova pokojna majka se izjašnjavala kao Crnogorka, a njena rođena sestra kao Srpkinja. Ludilo mozga...

pisano je u bibliji jedan bata ide u raj drugi u pakao..:(
 

Back
Top