Elektro instalacije u stanu

osoba88

Početnik
Poruka
1
Poštovani,

Trebat ce mi mala pomoc i par savjeta, po struci sam elektro-mehanicar i elektro tehnicar, odlucio sam da uradim remont instalacije u stanu te je situacija sljedeca, u kuhinji sam vec razdvojio potrosace, rerna ide na 5x2.5 - 3x16A osigurac, rasvjeta (Led) + napa 3x1.5 - 10A osigurac, frizider + mikrovalna 3X2.5 - 16A osigurac, induktivna ploca 3x6 - 20A osigurac, set od 6 uticnica spojen u seriju na 3x2.5 16A osigurac. Razmisljam da masinu za sudje stavim na 3x1.5 i osiguram sa 10A osiguracem no vjerovatno cu i tu ici na 2.5 + 16A.

Dnevni boravak mi predstavlja problem jer nisam siguran kako da izvedem instalaciju a da je ne opteretim. Na jednom zidu planiram blok od 2 x 3 uticnice na jednoj strani, ukupno 6 uticnica, a na drugoj strani 2 bloka sa po 2 uticnice, ukupno 4, u prostoriji 10 komada total. Tu ce biti ukljuceni sitni otrosaci, TV, muzicki stub, konzole, par lampi, eventuano usisivac, pegla, fen za kosu, ti vragovi normalni za svako domavinstvo. Nema klime i nema grijalica. Razmisljam da dovedem 3x2.5 do razvodne kutije pa da od nje vodim ponovo 2.5 do svakog bloka i da sve osiguram sa 16A osiguracem. Kontam da nece biti previse uredjaja na samo jednom dovodu.
Da napomenem, svi privodnici su licnasti, ne koristim cvrste bakrene provodnike uopste. Razdaljina od kutije sa osiguračima do razvodne kutije u dnevnom boravku je cirka 10 metara. Pancir na stanu je 20 A, ima fidova i osiguraci su automatski.

Svaki savjet ce dobro doci, hvala unaprijed.
 
Poštovani,

Trebat ce mi mala pomoc i par savjeta, po struci sam elektro-mehanicar i elektro tehnicar, odlucio sam da uradim remont instalacije u stanu te je situacija sljedeca, u kuhinji sam vec razdvojio potrosace, rerna ide na 5x2.5 - 3x16A osigurac, rasvjeta (Led) + napa 3x1.5 - 10A osigurac, frizider + mikrovalna 3X2.5 - 16A osigurac, induktivna ploca 3x6 - 20A osigurac, set od 6 uticnica spojen u seriju na 3x2.5 16A osigurac. Razmisljam da masinu za sudje stavim na 3x1.5 i osiguram sa 10A osiguracem no vjerovatno cu i tu ici na 2.5 + 16A.

Dnevni boravak mi predstavlja problem jer nisam siguran kako da izvedem instalaciju a da je ne opteretim. Na jednom zidu planiram blok od 2 x 3 uticnice na jednoj strani, ukupno 6 uticnica, a na drugoj strani 2 bloka sa po 2 uticnice, ukupno 4, u prostoriji 10 komada total. Tu ce biti ukljuceni sitni otrosaci, TV, muzicki stub, konzole, par lampi, eventuano usisivac, pegla, fen za kosu, ti vragovi normalni za svako domavinstvo. Nema klime i nema grijalica. Razmisljam da dovedem 3x2.5 do razvodne kutije pa da od nje vodim ponovo 2.5 do svakog bloka i da sve osiguram sa 16A osiguracem. Kontam da nece biti previse uredjaja na samo jednom dovodu.
Da napomenem, svi privodnici su licnasti, ne koristim cvrste bakrene provodnike uopste. Razdaljina od kutije sa osiguračima do razvodne kutije u dnevnom boravku je cirka 10 metara. Pancir na stanu je 20 A, ima fidova i osiguraci su automatski.

Svaki savjet ce dobro doci, hvala unaprijed.

Sve to nije lose sto si izveo,samo,je mali problem,ako nisi uradio na kontaktima stekera.Posto su licnaste zice,trebao si napraviti okca za spojeve,ali ih i nakalajisati,jer je tako bolji spoj,ako jesi dobro je,ako nisi i ako jos radis uradi to na svim kontaktima i prekidaca i stekera,jer se tako sigurno nece grejati,ma sta da ukljucis.Normalno za prekidace samo dobro uvrtljaj zicu i kalajisi pola cm,koliko je dovoljno za kontakt,jer oni mali zavrtnji bolje nalezu na takav kraj nego kada je samo licnasti kraj.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima, nov sam na ovom forumu i imam pitanje za nekoga ko se razune u elektroniku.Naime, kupio sam neko sokoćalo Rovus Arctic Air i radio je dok je radio sve dok tašta nije bila postala dadoznala i okrenula ga naopako, od tada je počeo da treperi svetlima i neće da se upali.Otvorio sam ga iz radoznalosti i kada sam došao do “zelenog čipa” on u jednom ćošku pored neke sitne crne kockice ima neku oker tečnost koja se stvrdla i čini mi se da je izašla iz te crne kockice.Izvinjavam se što pišem ovako laički, stvarno se ne razunem u te stvari..ima li mu pomoći i šta je to?
 
Pozdrav svima, nov sam na ovom forumu i imam pitanje za nekoga ko se razune u elektroniku.Naime, kupio sam neko sokoćalo Rovus Arctic Air i radio je dok je radio sve dok tašta nije bila postala dadoznala i okrenula ga naopako, od tada je počeo da treperi svetlima i neće da se upali.Otvorio sam ga iz radoznalosti i kada sam došao do “zelenog čipa” on u jednom ćošku pored neke sitne crne kockice ima neku oker tečnost koja se stvrdla i čini mi se da je izašla iz te crne kockice.Izvinjavam se što pišem ovako laički, stvarno se ne razunem u te stvari..ima li mu pomoći i šta je to?
Ta "течност која се стврдла" на коцкици је вероватно смола за учвршћивање чипа и није изашла из коцкице већ је намерно ту постављена.
Како је ташта окретала наопако целу скаламерију која, да би радила, мора да се напуни водом, вероватно је дошло до неког изливања те течности (воде) на електронику која управља изменом боје светла (има их 7, ако сам добро прочитао). Покушај да све добро исушиш феном па поново да укључиш. Ако настави да се понаша исто, а стало ти је до тога, мораћеш или да нађеш електроничара или да купиш другу.
Углавном, окер "течност" није у вези са кваром.
 
Hajde da ne otvaram novu temu, imam pitanje u vezi sa topljivim osiguračima (da, i dalje se koriste kod mene i planiram uskoro da stavim novu tablu sa automatskim osiguračima).

Pregoreo mi je osigurač na čijoj "kapici" na dnu stoji oznaka 10A - 500V. Odem u prodavnicu, kupim novi uložak (tip D II, 10A), dođem kući i ustanovim da je prečnik gornje kapice za par milimetara veći nego kod starog i da ovaj novi ne može da se ugura tamo gde je stajao stari osigurač. Nakon konsultacija sa čovekom iz prodavnice i sa još jednom osobom koja se malo više od mene razume u elektroinstalacije, otvorim oba uloška i iz ovog novog koji ne odgovara po dimenzijama prebacim licne u kućište onog starog. Zavrnem ga i sve super, sve radi.

E sad, interesuje me o čemu se radi i zašto se dimenzije razlikuju. Pretpostavljam da postoji samo jedan standard kad je u pitanju veličina (pošto je upravo prečnik jedan od faktora koji će me sprečiti da stavim osigurač pogrešne amperaže). Tabla u stanu je matora k'o Biblija, iz sedamdeset i neke godine, moguće da se nešto promenilo u međuvremenu...
 
Hajde da ne otvaram novu temu, imam pitanje u vezi sa topljivim osiguračima (da, i dalje se koriste kod mene i planiram uskoro da stavim novu tablu sa automatskim osiguračima).

Pregoreo mi je osigurač na čijoj "kapici" na dnu stoji oznaka 10A - 500V. Odem u prodavnicu, kupim novi uložak (tip D II, 10A), dođem kući i ustanovim da je prečnik gornje kapice za par milimetara veći nego kod starog i da ovaj novi ne može da se ugura tamo gde je stajao stari osigurač. Nakon konsultacija sa čovekom iz prodavnice i sa još jednom osobom koja se malo više od mene razume u elektroinstalacije, otvorim oba uloška i iz ovog novog koji ne odgovara po dimenzijama prebacim licne u kućište onog starog. Zavrnem ga i sve super, sve radi.

E sad, interesuje me o čemu se radi i zašto se dimenzije razlikuju. Pretpostavljam da postoji samo jedan standard kad je u pitanju veličina (pošto je upravo prečnik jedan od faktora koji će me sprečiti da stavim osigurač pogrešne amperaže). Tabla u stanu je matora k'o Biblija, iz sedamdeset i neke godine, moguće da se nešto promenilo u međuvremenu...

Naproyiv,nema vise standarda.To radi mala privreda.Imas te kalibracione uloske koji su sa razlicitim otvorom za odredjenu debljinu i amperazu osiguraca.samo ove umetke kad menjas,moras da iskljucis glavni prekidac za dovod napajanja za kutiju,pa da zamenis.ne znam koliko ce dugo da ti radi taj sto si prepakovao i jesi li i kvarcni pesak presuo.Koja boja ti je na licni,pozadi na osiguracu,takve boje treba da bude i taj umetak.
037206_2.jpg

Evo i ovde pogledaj kako koji izgleda za koju amperazu,ali ako nisi siguran,bolje,ako imas nekog poznanika elektricara da ti to uradi.Ili sledeci put ponesi stari osigurac kada kupujes,da ne bi menjao umetke.http://www.srbijaelektro.com/?pg=products&cat=128
 
Pozdrav svima. Imam jedan problem: pre x godina je na elektricnom sporetu menjan kabel i od onda sam primeti da tinja svetiljka koja oznacava ukljucenu rernu a ako okrem kabel onda nista. iz predostroznosti je to bilo uvek iskljuceno osik, jel, kad se koristi. Danas kupio nov sporet kad ono i tu tako. Odmah sam posumnjao na uzemljenje. A stari sam ukljucio na drugu uticnicu i ponasa se isto kao i pre. Dakle, sta je ciniti?
 
I stari i novi se ponasaju isto na toj uticnici plus je stari proban na drugoj uticnici i ponasa se isto. Koja je verovatnoca da su oba kabla vezana kako ne treba?
kao sto sam rekao sigurno je problem u tom kablu kako je vezan na uticnici,ako je zamenjena zemlja i nula,na svakom uredjaju ce pokazivati isto..Ti na sporet ides sa tim kablom direktno i vodi racuna gde je zemlja,a gde nula,a obavezno proveri na uticnici kako je vezano.Te tinjalice mogu da ckilje samo od nule,nikako od uzemljenja.Sem ako ti negde u razvodnoj kutiji na zidu nije napravljena greska i kada je vec to neko radio u brzini povezao kontra,pa ti na svim stekerima tako pokazuje.Moras pozvati dobrog elektricara,ako nisi to sam,da ti ispita nulu i zemlju.Ako imas unimer mozes i sa njim da proveris na stekeru.Izmedju faze i nule mora imati 220-250 V.Imedju faze i zemlje isto,a izmedju nule i zemlje ne sme imati nikakvog napona.Mada sto je sigurno sigurno,dovedi nekog dobrog majstora da ti to ispita.
 

Back
Top