Državljanstvo deli porodice
Prikazujem rezultate 1 do 10 od 10

Tema: Državljanstvo deli porodice

Veoma poznat
    Učlanjen
    01.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    189

Podrazumevano Državljanstvo deli porodice

Državljanstvo deli porodice

Problemi Srba poreklom iz Hrvatske zbog grešaka ranijih administracija. Ugroženo oko 5.000 ljudi, mahom dece ekonomskih migranata iz Like

MLADIĆ sa invaliditetom, 35-godišnji M. G. Š., upućen je na majčinu brigu. Njegovu ionako tešku životnu situaciju dodatno komplikuje birokratska formalnost - mladić greškom ima srpsko, dok njegova majka ima hrvatsko državljanstvo. On je, naime, rođen u bivšoj Jugoslaviji, u Beogradu, ali umesto da mu prema tadašnjim zakonima bude upisano državljanstvo roditelja - hrvatsko, upisano mu je srpsko.

Istovremeno, njegova majka, udovica, ima ostarelog oca o kome treba da brine, i koji živi u Hrvatskoj i nema srpsko državljanstvo. U praksi to znači da M. G. Š. može samo tri meseca da boravi u Hrvatskoj, kao turista, kao i da njegov deda samo tri meseca može turistički da boravi u Srbiji. Oni nikako ne mogu da žive zajedno i majka mora da odluči da li će brinuti o nepokretnom sinu ili o starom ocu.

- Kao poznanik mladićeve majke rešio sam da im pro bono pomognem da mladić dobije hrvatsko državljanstvo - kaže za "Novosti" Aleksandar Maršavelski, docent na zagrebačkom Pravnom fakultetu. - Obraćali smo se konzulatu, hrvatskom MUP-u, pokrenuli smo upravni spor, čak smo pisali i ustavnu žalbu Ustavnom sudu Hrvatske.

Uzalud. Odgovor je da greška mora da se ispravi tamo gde je i učinjena, odnosno u Srbiji, u matičnim knjigama.

Tako su se obratili MUP-u Srbije i tražili ispravljanje greške, međutim, odbijeni su. Rečeno im je i da bi, ukoliko bi bilo takve ispravke matičnih knjiga, mladić ostao bez srpskog državljanstva.

Procene su da ima najmanje 5.000 ljudi kod kojih je u vreme bivše zajedničke države učinjena greška i državljanstvo im dato po mestu rođenja, a ne po državljanstvu roditelja. Svi oni sada imaju probleme jer, bez ispravki u matičnim knjigama ne mogu da imaju hrvatsko državljanstvo, dok srpsko praktično imaju samo na papiru. Većina su deca nekadašnjih ekonomskih migranata, mahom Srba iz Like, i vezana su za život u Hrvatskoj.

Zato je, na inicijativu doc. dr Aleksandra Maršavelskog, beogradsko Udruženje za zaštitu ustavnosti i zakonitosti (UZUZ) podnelo parlamentu Srbije amandman na Zakon o državljanstvu, koji je trenutno u skupštinskoj proceduri. Nacrt amandmana predviđa mogućnost ispravke pogrešno upisanih državljanstava do 1991, kao i da ove osobe zadrže i srpsko državljanstvo.

DVOJNO

- IZMENA Zakona omogućila bi da nekoliko hiljada ljudi zadrži državljanstvo Srbije, i istovremeno ostvari svoje pravo na državljanstvo Hrvatske, koje im pripada po poreklu. Ova izmena ne košta ništa Srbiju, a rešila bi realne probleme - kaže Savo Manojlović, predsednik UZUZ-a.

Čitajući ovaj tekst pitam se ne prave li Srbi sami sebi malo probleme ili je pak neko drugi kriv za sopstvene probleme.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktuelno.290.html:715380-Drzavljanstvo-deli-porodice
    Poslednji put ažurirao/la Vasilij Zajcev : 07.03.2018. u 21:40

Moderator sasasta (avatar)
    Učlanjen
    06.01.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    329

Podrazumevano Re: Državljanstvo deli porodice

vise od 70 posto problema srbi sami sebi stvaraju
    smisao zivota - svako ima svoj . opsti - nacionalni , verski , politicki - nije dobar .

to su sve manipulacije gomilom a osoba je jedinka koja ima svoje vizije.

Elita Umri_muski (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    269

Imao sam ja pasos zbog pevanja u inostranstvu i kao dete, medjutim desi se da ti usred SNS vladavine nestane drzavljanstvo.
    Tako da sam morao da trazim ispravljanje upisa i sva sreca te sam imao taj stari SFRJ pasos, crveni te je sve proslo na taksama...

Veoma poznat
    Učlanjen
    01.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    189

Citat Original postavio Umri_muski Pogledaj poruku
    Imao sam ja pasos zbog pevanja u inostranstvu i kao dete, medjutim desi se da ti usred SNS vladavine nestane drzavljanstvo.
    Tako da sam morao da trazim ispravljanje upisa i sva sreca te sam imao taj stari SFRJ pasos, crveni te je sve proslo na taksama...
    Imam i ja i to više komada ali ne pomažu više ni "kožane čašire"

Elita Umri_muski (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    269

Ali u sustini navikne se covek da ti od dobre volje sluzbenika zavisi sloboda kretanja...

Npr neko pocinio tesko saobracajno krivicno delo pa dao moju izgubljenu licnu kartu...prijavljeno izgubljenu i to mnogo posle prijavljivanja...
    I naravno onda te saceka kod vadjenja vozacke sacekusa da moras 60 dana u zatvor i neka novcana kazna...
    Ali uz dobru volju sluzbenica, to se ispravi...
    Uz zlu volju to se ne ispravi...tako se jacaju rodbinske ili seksualne veze (taj put je bio zemljacke veze)...
    Svako svakom mora da dodje inace nisi Srbin...

- - - - - - - - - -

Citat Original postavio franak Pogledaj poruku
    Imam i ja i to više komada ali ne pomažu više ni "kožane čašire"
    Pa ja bih rado menjao srpsko drzavljanstvo za svajcarsko, bez ikakvog razmisljanja...

Iskusan zarkus (avatar)
    Učlanjen
    26.01.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    123

Citat Original postavio sasasta Pogledaj poruku
    vise od 70 posto problema srbi sami sebi stvaraju
    Mda,da se nisu kurčili kao spermatozoidi sad ne bi imali ovaj problem...

Veoma poznat
    Učlanjen
    01.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    189

Citat Original postavio Umri_muski Pogledaj poruku
    Ali u sustini navikne se covek da ti od dobre volje sluzbenika zavisi sloboda kretanja...

Npr neko pocinio tesko saobracajno krivicno delo pa dao moju izgubljenu licnu kartu...prijavljeno izgubljenu i to mnogo posle prijavljivanja...
    I naravno onda te saceka kod vadjenja vozacke sacekusa da moras 60 dana u zatvor i neka novcana kazna...
    Ali uz dobru volju sluzbenica, to se ispravi...
    Uz zlu volju to se ne ispravi...tako se jacaju rodbinske ili seksualne veze (taj put je bio zemljacke veze)...
    Svako svakom mora da dodje inace nisi Srbin...

- - - - - - - - - -

Pa ja bih rado menjao srpsko drzavljanstvo za svajcarsko, bez ikakvog razmisljanja...
    U tome je problem.Da bi dobili eventualno Švajcarsko državljanstvo treba da ispunjavate neke uslove i bez
    obzira što ispunjavate sve uslove u Švajcarskoj teško ćete provrteti da dobijete izvod iz matičnih knjiga
    jer po novom valjda 2010 ili 2011 ne može svaki građanin da se zove kako se zvao a to stvara probleme
    ukoliko je neko na dužem boravku u Švajcarskoj.Zamislite imate decu u CH koja su rođena ovde,školu
    završila,diplome dobila,stanove kupila i šta već a ne mogu da se zovu kako su im upisana imena za
    vreme neke druge države ili režima.Kako ona da isprave sva ta imena ako im tako piše u diplomama,
    školskim svedočanstvima,katastru,poreskoj upravi u silnim firmama gde su radili
    i uopšte gde su sve upisani? Da ne ređam druge probleme ima ih dovoljno.

Veoma poznat
    Učlanjen
    01.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    189

KAKO STRANCI "POSTAJU SRBI" Policajka prodavala pasoše Turcima, kada su je pretresli kod nje pronašli 100.000 EVRA

Blic piše 09.03.2018 07:00 časova.Molim moderatore da ne brišu ovo je kopija iz Blica.

Buduća legenda Komunistkinja (avatar)
    Učlanjen
    20.10.2009.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    585

овде је очигледно проблем са Хрватским држављанством .дете је рођено у Србији и зашто би било Хрватски држављанин , наравно уколико се не ради о личној користи и бенефицијама
    али релано гледајући овде не видим проблем са српским , него хрватскихм пасошем.
    Информационное бюро коммунистических и рабочих партий
    Живео Стаљин и светска револуција

Veoma poznat
    Učlanjen
    01.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    189

Citat Original postavio Komunistkinja Pogledaj poruku
    овде је очигледно проблем са Хрватским држављанством .дете је рођено у Србији и зашто би било Хрватски држављанин , наравно уколико се не ради о личној користи и бенефицијама
    али релано гледајући овде не видим проблем са српским , него хрватскихм пасошем.
    Nemam pojma imaju li Hrvati sa pasošem ali pojedini Srbi itekako.

Slične teme

1. Odgovora: 60
    Poslednja poruka: 07.08.2013., 04:47
  2. SVI VI KOJI VOLITE SVOJE PORODICE, SPASITE TARU !!!
    Autor shx u forumu Dom i porodica
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 03.11.2004., 13:47
  3. Postanite i vi clan porodice FLP
    Autor Hackers u forumu Preduzetništvo i radni odnosi
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 27.10.2004., 20:08
  4. DELI SE 30000 DIN
    Autor L E F T Y u forumu Arhiva
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 07.05.2004., 15:39
  5. kakav je seks izmedju dvoje koje deli velika udaljenost