Srpska pravoslavna crkva menja ime
Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 80

Tema: Srpska pravoslavna crkva menja ime

Moderator Bole__Ser (avatar)
    Učlanjen
    28.01.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    1034

Podrazumevano Srpska pravoslavna crkva menja ime

Zvaničan naziv ubuduće Srpska pravoslavna crkva - Pećka patrijaršija. Nova titula i za patrijarha.

Zvanični naziv Srpske pravoslavne crkve ubuduće će biti "Srpska pravoslavna crkva - Pećka patrijaršija". To će pisati u predlogu novog Ustava SPC, pišu današnje "Večernje novosti".
    Crkveni poglavar biraće se tajnim glasanjem, uz obaveznu dvotrećinsku većinu, a novi patrijarh nosiće i novi naslov: arhiepiskop pećki, mitropolit beogradsko-karlovački i patrijarh srpskih i pomorskih zemalja.
    Sveti arhijerehski sinod nedavno je, podsećaju "Novosti", uputio svim arhijerejima SPC finalnu verziju novog ustava. To bi trebalo da postane prvi celoviti Ustav Srpske pravoslavne crkve još od 1931. godine, dok je poslednja revizija urađena 1947.
    Kandidati za novog poglavara ubuduće će biti sve vladike, a ne sami oni koji upravljaju eparhijom sa najmanje pet godina "staža".

http://www.nedeljnik.rs/nedeljnik/portalnews/srpska-pravoslavna-crkva-menja-ime/

Novine u SPC-u. Da li su dobre i poželjne?
    U zemlji slepih jednooki čovek je kralj

Elita sasasta (avatar)
    Učlanjen
    06.01.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    264

Podrazumevano Re: Srpska pravoslavna crkva menja ime

jel se i sele u pecku
    ccc , u sta sve covek veruje ;)

Poznat
    Učlanjen
    30.09.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    222

Citat Original postavio Bole__Ser Pogledaj poruku

Zvaničan naziv ubuduće Srpska pravoslavna crkva - Pećka patrijaršija. Nova titula i za patrijarha.

Zvanični naziv Srpske pravoslavne crkve ubuduće će biti "Srpska pravoslavna crkva - Pećka patrijaršija". To će pisati u predlogu novog Ustava SPC, pišu današnje "Večernje novosti".
    Crkveni poglavar biraće se tajnim glasanjem, uz obaveznu dvotrećinsku većinu, a novi patrijarh nosiće i novi naslov: arhiepiskop pećki, mitropolit beogradsko-karlovački i patrijarh srpskih i pomorskih zemalja.
    Sveti arhijerehski sinod nedavno je, podsećaju "Novosti", uputio svim arhijerejima SPC finalnu verziju novog ustava. To bi trebalo da postane prvi celoviti Ustav Srpske pravoslavne crkve još od 1931. godine, dok je poslednja revizija urađena 1947.
    Kandidati za novog poglavara ubuduće će biti sve vladike, a ne sami oni koji upravljaju eparhijom sa najmanje pet godina "staža".

http://www.nedeljnik.rs/nedeljnik/portalnews/srpska-pravoslavna-crkva-menja-ime/

Poslednji trzaj pred veliko urušavanje. Isto kao i carigradska patrijaršija pre jedno 600 godina.

Buduća legenda veliki krang (avatar)
    Učlanjen
    08.11.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    437

Citat Original postavio radyu5 Pogledaj poruku
    Poslednji trzaj pred veliko urušavanje. Isto kao i carigradska patrijaršija pre jedno 600 godina.
    Pa ni blizu sličan slučaj, budući da je carigradska patrijaršija degradirana fizičkim istrebljenjem njenih vernika, a to se u Srbiji neće desiti.
    https://www.youtube.com/watch?v=RP2u4wJcnS0

Veoma poznat hogarius (avatar)
    Učlanjen
    12.11.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    316

Nista spektakularno, cist frizeraj, sminka.. Koga oni farbaju.
    Tako mi Marksa, Engelsa i Savatija i zene mu Mare, religija je opijum za mase!

Poznat
    Učlanjen
    30.09.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    222

Citat Original postavio veliki krang Pogledaj poruku
    Pa ni blizu sličan slučaj, budući da je carigradska patrijaršija degradirana fizičkim istrebljenjem njenih vernika, a to se u Srbiji neće desiti.
    Kako objašnjavaš ovoliki pad broja novorođenih u Srbiji, a da ne pričamo o broju onih koji nisu članovi SPC, a Srbi su.

Moderator Ribar (avatar)
    Učlanjen
    30.07.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    322

Zavisi kome su u interesu. Ako klir nađe da im je to u interesu biće proglašene za dobre i poželjne. Ako nisu, biće proglašene za Sotonino delovanje.
    Čovek je zaista slobodan samo ako se liši svojih predrasuda!

Aktivan član milsu (avatar)
    Učlanjen
    31.07.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    127

Уместо Патријарх српски биће Патријарх српских и поморских земаља, што је вероватно боље, зато што оно прво изгледа као етно-филетизам, не може Патријарх бити за одређени народ, већ за одређену територију. Е сад, можда би пре требало да врате седиште Цркве у Жичу, зато што је Жича била наменски саграђена као седиште српског Архиепископа, и у њој су крунисани српски владари. Што се тиче начина избора, можда би ипак требало да буде једногласно јавним изјашњавањем, а не двотрећинском већином и тајним гласањем.
    "Време и моје право погинути неће."

Moderator fortes (avatar)
    Učlanjen
    25.05.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1819

Formalni naziv je najmanje bitan. Zar vas ne brine više način izbora patrijarha...gde se bukvalno širom otvaraju vrata za (dodatnu) korupciju,lobiranje i najvažnije upliv raznoraznih interesnih grupa iz svetovnog života da ne kažem službi...
    Nessun maggior dolore che ricordarsi del tempo felice nella miseria-Dante Alighieri

Aktivan član
    Učlanjen
    24.12.2016.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

A CENOVNIK?

- - - - - - - - - -

dajte mi dvesta grama SREĆE, parče LJUBAVI bez kostiju može ona tamo, ona druga, e ta...
    Pakovanje NADE i 10 komada RADOSTI

Učlanjen
    12.11.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    316

Citat Original postavio milsu Pogledaj poruku
    Уместо Патријарх српски биће Патријарх српских и поморских земаља, што је вероватно боље, зато што оно прво изгледа као етно-филетизам, не може Патријарх бити за одређени народ, већ за одређену територију. Е сад, можда би пре требало да врате седиште Цркве у Жичу, зато што је Жича била наменски саграђена као седиште српског Архиепископа, и у њој су крунисани српски владари. Што се тиче начина избора, можда би ипак требало да буде једногласно јавним изјашњавањем, а не двотрећинском већином и тајним гласањем.
    Zar ti ne znas da sve patrijarsije imaju u svom nazivu ime naroda kome lpripadaju. Umestio jedne, ima ih 14 patrijarsija i duplo vise autokefalnih arhiepiskopija.

Učlanjen
    08.11.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    437

Citat Original postavio radyu5 Pogledaj poruku
    Kako objašnjavaš ovoliki pad broja novorođenih u Srbiji, a da ne pričamo o broju onih koji nisu članovi SPC, a Srbi su.
    Pad je jedno, a nestanak stanovništva nešto sasvim drugo. S tim što ja ne pričam o tome da se broj stanovnika Srbije neće smanjiti, ali svakako nećemo biti svedeni na status maloazijskih Grka...

Iskusan frederikrr (avatar)
    Učlanjen
    29.11.2016.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    126

Zasto se brisu moji postovi? Kakav je to nacin?
    Rekao sam srpska - pljackaska - crkva, jer sve sto radi to je podmuklo pljackanje sopstvenog naroda - i to je cista istina. Ko se nadje uvredjen - taj je ili i sam lopov, ili je slep kod ociju - i to je licni problem.
    “Float like a butterfly, sting like a bee. The hands can't hit what the eyes can't see.”

Buduća legenda Milan od Gruze (avatar)
    Učlanjen
    06.10.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    715

Citat Original postavio frederikrr Pogledaj poruku
    Rekao sam srpska - pljackaska - crkva, jer sve sto radi to je podmuklo pljackanje sopstvenog naroda - i to je cista istina. Ko se nadje uvredjen - taj je ili i sam lopov, ili je slep kod ociju - i to je licni problem.
    Da bi nekog okrivio,moras to i dokazati.

Tako nesto sigurno ne bi voleo da osetis na sopstvenoj kozi?

Učlanjen
    08.11.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    437

Mislim da to svakako nije tvoj problem, budući da nisi vernik SPC, a dušebrižništvo je deplasirana roba...

Učlanjen
    29.11.2016.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    126

Citat Original postavio Milan od Gruze Pogledaj poruku

1. Ne placaju porez za svoj rad, a koriste drzavna sredstva - a drzavna sredstva su narodna sredstva - dakle pljacka. Probaj ti da ne platis porez, i da te uhvate? To sto im je drzava saucesnik pa ih je zakonom oslobodila od obaveze placanja poreza - to ne umanjuje cinjenicu da to sto rade, nacin na koji posluju, da je pljacka.
    2. Sami religijski obredi, za koje uzimaju novac, je prevara. Jer ti obecavaju da ce ti postovanje i sprovodjenje tih obreda doneti nesto - a ne donese ti nista. Dakle, prevara i pljacka, jer za to uzimaju novac.

I to nema nikakve veze sa mojim licnim religijskim stavom - niti sa bilo cijim religijskim stavom - to je cinjenica vezana za najelementarnije stvari u drzavi i drustvu.

Dakle, dokazi postoje - i imam pravo da ih optuzim. Kao i sve druge koji ih podrzavaju u tome.

- - - - - - - - - -

Mislim da to svakako nije tvoj problem, budući da nisi vernik SPC, a dušebrižništvo je deplasirana roba...
    To je problem svakog gradjanina, od cijeg poreza se finansira jedna takva organizacija.
    “Float like a butterfly, sting like a bee. The hands can't hit what the eyes can't see.”

Učlanjen
    12.11.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    316

Kakko to da ti ne moras nista da dokazujes, a Frederikrr mora? Gde je tu pamer i logika? Zaboravljas da ovde nismo na sudu niti dajemo iskaze pod zakletvom. Ako lti smes da tvrdis nesto bez dokaza zasto to ne bi smeli i drugi?

- - - - - - - - - -

A ko su najveci dusebriznici u Srbiji?

Učlanjen
    06.10.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    715

1. Ne placaju porez za svoj rad, a koriste drzavna sredstva - a drzavna sredstva su narodna sredstva - dakle pljacka. Probaj ti da ne platis porez, i da te uhvate? To sto im je drzava saucesnik pa ih je zakonom oslobodila od obaveze placanja poreza - to ne umanjuje cinjenicu da to sto rade, nacin na koji posluju, da je pljacka.
    2. Sami religijski obredi, za koje uzimaju novac, je prevara. Jer ti obecavaju da ce ti postovanje i sprovodjenje tih obreda doneti nesto - a ne donese ti nista. Dakle, prevara i pljacka, jer za to uzimaju novac.

I to nema nikakve veze sa mojim licnim religijskim stavom - niti sa bilo cijim religijskim stavom - to je cinjenica vezana za najelementarnije stvari u drzavi i drustvu.

Dakle, dokazi postoje - i imam pravo da ih optuzim. Kao i sve druge koji ih podrzavaju u tome.

- - - - - - - - - -

To je problem svakog gradjanina, od cijeg poreza se finansira jedna takva organizacija.
    1.Oslobodjeni poreza.Odluku doneo parlament koji je izglasao narod.
    Optuzba bez osnova.
    2. Optuzba bez dokaza.

Ako ih tuzis, izgubices parnicu i snosices sudske troskove.

- - - - - - - - - -

Citat Original postavio hogarius Pogledaj poruku
    Kakko to da ti ne moras nista da dokazujes, a Frederikrr mora? Gde je tu pamer i logika? Zaboravljas da ovde nismo na sudu niti dajemo iskaze pod zakletvom. Ako lti smes da tvrdis nesto bez dokaza zasto to ne bi smeli i drugi?

- - - - - - - - - -

Optuzba bez dokaza je cin tiranije ,utoliko besmislenija kad se poziva na humanost.

Mozes nesto da pretpostavljas ali ne i da optuzujes bez dokaza.To je nonsens.

Učlanjen
    12.11.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    316

Optuzba bez osnova.
    2. Optuzba bez dokaza.

Batali se te frazeologije. Narod se ne pita za bilo sta.

Učlanjen
    29.11.2016.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    126

Optuzba bez osnova.
    2. Optuzba bez dokaza.

- - - - - - - - - -

Optuzba bez dokaza je cin tiranije ,utoliko besmislenija kad se poziva na humanost.

Mozes nesto da pretpostavljas ali ne i da optuzujes bez dokaza.To je nonsens.
    Dokazi posotoje - ne placaju porez za ono sto rade - dakle krivi su. To sto ih je drzava oslobodila poreza - ne znaci da du moralno oslobodjeni. A oni bi trebalo da budu neka moralna institucija, zar ne? Ili je to samo vic
    Takodje, dokaz je ocigledan, aksiom, da ti ne moze isterati zle duhove ili djavole, svojim osvestavanjem prostora i vodice, jer zli duhovi/djavoli ne postoje. Da postoje, bili bi definisani u nauci, pravu, bilo kojem validnom dokumentu ljudske zajednice. Dakle, vrse krivicnu radnju koja se zove obmana i prevara.
    Ako su mogli da hapse vidovitu Zorku, i ostale lazne proroke, zasto ne hapse i popove - jer i oni rade apsolutno istu stvar: prodaju maglu, varaju ljude, i uzimaju im pare!

Zao mi je ako se licno smatras uvredjenim jer ja ovde napadm crkvu (i napdacu je dokle god ne pocne da se ponasa kako treba), jer mislis da time napadam veru. Ne, ja branim veru od crkve, koja zloupotrebljava veru da bi zaradila pare. A takva zloupotreba, kaznjiva ili nekaznjiva krivicnim zakonima, je najtezi moralni prekrsaj.
    A crkva se izjasnjava kao institucija visokog morala.....ups, opet vic

Učlanjen
    06.10.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    715

Batali se te frazeologije. Narod se ne pita za bilo sta.
    Proveri.

Učlanjen
    08.11.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    437

Koliko mogu da primetim, najviše se po tom pitanju ističu ekstremistički nastrojeni ateisti. Razlika između SPC i tih ateista, pored očiglednih stvari, jeste i ta da crkva propoveda, ali ne prisiljava, dok ateisti nastupaju agresivno i koristili bi silu za svoje ciljeve, samo kada bi im bila dostupna...

Učlanjen
    06.10.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    715

Dokazi posotoje - ne placaju porez za ono sto rade - dakle krivi su. To sto ih je drzava oslobodila poreza - ne znaci da du moralno oslobodjeni. A oni bi trebalo da budu neka moralna institucija, zar ne? Ili je to samo vic
    Takodje, dokaz je ocigledan, aksiom, da ti ne moze isterati zle duhove ili djavole, svojim osvestavanjem prostora i vodice, jer zli duhovi/djavoli ne postoje. Da postoje, bili bi definisani u nauci, pravu, bilo kojem validnom dokumentu ljudske zajednice. Dakle, vrse krivicnu radnju koja se zove obmana i prevara.
    Ako su mogli da hapse vidovitu Zorku, i ostale lazne proroke, zasto ne hapse i popove - jer i oni rade apsolutno istu stvar: prodaju maglu, varaju ljude, i uzimaju im pare!

Zao mi je ako se licno smatras uvredjenim jer ja ovde napadm crkvu (i napdacu je dokle god ne pocne da se ponasa kako treba), jer mislis da time napadam veru. Ne, ja branim veru od crkve, koja zloupotrebljava veru da bi zaradila pare. A takva zloupotreba, kaznjiva ili nekaznjiva krivicnim zakonima, je najtezi moralni prekrsaj.
    A crkva se izjasnjava kao institucija visokog morala.....ups, opet vic
    Ako zastupas pravdu onda je zastupaj po NJENIM nacelima.Ne mozes to raditi proizvoljno.

Učlanjen
    08.11.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    437

Zapravo se ne finansira od poreza koji ti plaćaš, već od svojih prihoda, tako da ni po tom pitanju ne moraš da brineš...

Učlanjen
    29.11.2016.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    126

Zapravo se ne finansira od poreza koji ti plaćaš, već od svojih prihoda, tako da ni po tom pitanju ne moraš da brineš...
    Jesi li siguran da se finansira od svojih prihoda? http://novaekonomija.rs/vesti-iz-zemlje/iz-bud%C5%BEeta-gra%C4%91ana-srbije-dr%C5%BEava-izdvojila-za-crkvu-11-milijardi-dinara

- - - - - - - - - -

Ako zastupas pravdu onda je zastupaj po NJENIM nacelima.Ne mozes to raditi proizvoljno.
    Ne radim proizvoljno - nacelo pravde je jednakost po pravima i obavezama za sve. Dakle ako radnik u fabrici placa porez na svoju zaradu, mora i crkva isto.
    Ako je neko zbog laznog prorocanstva uhapsen, mora i pop, jer sve sto kazu nije se ostvarilo - dakle lazno je.

To je pravda.

Slične teme

1. Makedonska pravoslavna crkva menja ime
    Autor Monoteizam u forumu Religija
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 13.11.2009., 19:53
  2. Srpska Pravoslavna Crkva podržava Radovana Karadžića
    Autor Likvidator u forumu Politika
    Odgovora: 422
    Poslednja poruka: 28.07.2008., 00:51
  3. SRPSKA PRAVOSLAVNA CRKVA U USTIKOLINI (FBiH),OBNOVA
    Autor sklopotnica u forumu Istorija
    Odgovora: 1