Zahvalnost

Jasna

Stara legenda
Moderator
Poruka
82.859
Možemo reći ''hvala'' a da to čak i ne mislimo. Onako po navici, iz pristojnosti.
Možemo misliti da smo zahvalni, ali da to zapravo ne osećamo.
Zahvalnost je emocija. Uzvišena i oslobađajuća.

Usmerava pažnju na ono što imamo i možemo.

Recimo, zahvalnost za zdravlje koje imamo, čak i ako nije čitav organizam
potpuno zdrav, čini da postanemo zdraviji.
Zato što je naša pažnja usmerena na zdravlje.

Zahvalnost za prihvatanje i ljubav koju imamo u životu, čini da je imamo sve više.
Zato što je naša pažnja usmerena ka prihvatanju i ljubavi.

Zahvalnost za mogućnosti koje trenutno imamo, čini da ih bude sve više.
Zato što je um u pozitivnoj emociji slobodniji i jasnije se vidi.
Nasuprot tome, možemo gledadi u jednu stvar koja nam trenutno nije moguća
i zbog toga biti očajni. To se zove od drveta ne videti šumu.

Umesto neprestane borbe da nešto postignemo, steknemo, oslobodimo se
neželjenog, pažnju usmeravamo na obilje lepog koje je prisutno upravo sada.

Zvuči jednostavno? :lol:
 
naravno und jašta!

kao ona priča što si postovala:

Putujući, jedan čovek u polju naiđe na tigra. Čovek poče da beži, a tigar za njim. Naletevši na jednu liticu,
zadrža se za koren divlje puzavice i zanjiha nad ivicom. Tigar ga je njuškao odozgo. Drhteći, čovek pogleda
dole, gde je, daleko ispod, drugi tigar čekao da ga pojede. Samo ga je puzavica držala.
Dva miša, jedan beli i jedan crni, počeše malo po malo da glođu puzavicu. Čovek vide pokraj sebe sočnu
jagodu. Stisnuvši jednom rukom puzavicu, drugom ubra jagodu. Kako je bila slatka...


story of my life...

fokus svesti...

- - - - - - - - - -

toltečko učenje:

„kao obični ljudi, slepi smo pred najvažnijim saznanjem dostupnim ljudskom biću: postojanjem žižne tačke i činjenicom da se ona pokreće.“
 
da li je to npr. neka vrsta bezrazložnog, ili možda razložnog optimizma, ili npr. šaljivog romantizma
da li si ti glisto kosmički optimista
lično mislim da je možda moguće naći sreću i u malim stvarima, ali ako prvo napraviš neko grande otkriće...
o benevolentnosti čega god?
"kosmos kaže može"?
onda možeš biti zahvalan za sve?
 
Prošle godine dobijem preporuku za ovu knjigu
[URL="https://www.korisnaknjiga.com/magija-naslov-46093"]

Ronda, magija...
Ma važi. Zvuči glupo. :lol:

Nakon nekog vremena dobijem poziv od grupe prijatelja da zajedno radimo
po toj knjizi. Kažu, hajde bar pročitaj, pa ako nećeš da radiš, ne moraš...
I pročitam..

Krenem na posao i na pola puta sretnem Beogradski maraton. Kad se nisam
rasplakala. Narednih devet kilometara samo peške mogu da pređem. I onda
krenem da grdim sebe što sam neinformisana. Novine, tv, radio.. to za mene
ne postoji... I onda se setim knjige...
Hm.. zahvalnost...
Kako u ovoj situaciji biti zahvalna?
Na nebrojeno načina. Krenula sam toliko ranije, da i laganom šetnjom mogu
na vreme. Udobna obuća? Odličan razlog za zahvalnost. Zdravlje? Još bolji.
Rascvetalo drveće, prijatan prolećni dan, ljudi kojji šetaju iz radoznalosti ili
bodre takmičare...
i na kraju.. bogu hvala što ne moram da istrčim maraton... :worth:

Svidelo mi se. I onda sam rešila da preduzmem nešto da bih se češće
sećala da u svakoj situaciji mogu biti zahvalna na nečemu.
 
da li je to npr. neka vrsta bezrazložnog, ili možda razložnog optimizma, ili npr. šaljivog romantizma
da li si ti glisto kosmički optimista
lično mislim da je možda moguće naći sreću i u malim stvarima, ali ako prvo napraviš neko grande otkriće...
o benevolentnosti čega god?
"kosmos kaže može"?
onda možeš biti zahvalan za sve?
O ne. Ja sam od onih koji stave kamenčić u cipelu u nedostatku problema. :lol:
Al ta iskustva slabije delim sa vama, jer nisu korisna.

Zahvalnošću se ne potiskuje i ne prikriva negativna emocija. Kao, sad ću ja
da mislim pozitivno iz sve snage. Jok. Jednostavno ne možeš imati dve emocije
istovremeno.
 
Ova zena koja me je tako savršeno prozrela, koja je izgleda u zivotu znala vise od svih mudraca, postajala je detinjasta, podavala se sitnoj zivotnoj igri trenutka sa tolikom umetnoscu, da sam bez pogovora postao njen učenik.
Bio je to ili visok stepen mudrosti ili najobicnija naivnost, ali onaj ko je mogao da zivi za svaki trenutak, ko je toliko ziveo u sadasnjosti i umeo da ceni svaki mali cvetak na putu i vrednost svakog najmanjeg razigranog trenutka, tome zivot nije mogao uciniti nista nazao.

Hese
 
Ova zena koja me je tako savršeno prozrela, koja je izgleda u zivotu znala vise od svih mudraca, postajala je detinjasta, podavala se sitnoj zivotnoj igri trenutka sa tolikom umetnoscu, da sam bez pogovora postao njen učenik.
Bio je to ili visok stepen mudrosti ili najobicnija naivnost, ali onaj ko je mogao da zivi za svaki trenutak, ko je toliko ziveo u sadasnjosti i umeo da ceni svaki mali cvetak na putu i vrednost svakog najmanjeg razigranog trenutka, tome zivot nije mogao uciniti nista nazao.

Hese
Divan si citat odabrao, Wirdz! Tome bih dodala misao "svesnegliste": ..."i nije bitno kako ću zahvalnost adresirati, bitno je da iz nje postupam"... To je to...slika i ram za nju.. Prelepo... I divna je tema! :zag::heart:
 
Divan si citat odabrao, Wirdz! Tome bih dodala misao "svesnegliste": ..."i nije bitno kako ću zahvalnost adresirati, bitno je da iz nje postupam"... To je to...slika i ram za nju.. Prelepo... I divna je tema! :zag::heart:

Ваистину :kpozdrav:

Не би човјек вјеровао за шта све може бити захвалан готово у сваком тренутку...
Научила сам бити захвална и за лоше и за добро...и чини ми се да ми та проста и тако једноставна емоција доноси понекад највећи мир и равнотежу...
 
Ваистину :kpozdrav:

Не би човјек вјеровао за шта све може бити захвалан готово у сваком тренутку...
Научила сам бити захвална и за лоше и за добро...и чини ми се да ми та проста и тако једноставна емоција доноси понекад највећи мир и равнотежу...

Divno je sa Vama biti i razumeti se... zahvalna sam na tome....:vzagrljaj::heart2:
 
Zahvalnost nije (uzvisena) emocija, vec pozitivan i subjektivan osecaj...

zahvalnost jeste uzvishena emocija, chak i ako je neizrechena, tim pre, jer dolazi iz bica koje nema potrebu da je manifestuje u paketicu sa mashnom
rechi zahvalnosti su neshto sasvim drugo, mogu se podudarati sa osecajem, ali ne moraju, mogu biti samo pristojnost ili ugodjaj za ego.
 
Sve je tako...potpuno si u pravu .. <3

Bucevic & Co press
Pod hitno da otvoriš youtube kanal da nam ispričaš šta imaš.
Da bude originalno, iskreno, poučno, korisno i sve nasuprot onome što Bučevićka radi.

Evo ja obećavam da ću pratiti.

A možeš početi i sa postovima na forumu.
 
Nikakav mi problem da kažem "Izvini","Hvala","Simpatićni ste mi","Ljubim vas za ovo šta ste rekli" i sl.,ali
ja to baš u opravdanim situacijama i samo u realu!
Mada se meni ljudi mnogo više zahvaljuju nego ja ljudima-iz "tehničkih razloga"...:hahaha:
Ima baš dosta bizgova kojima je problem da se zahvale ili da ikad prozbore lepu reč-plaše se da će ispasti manje mačo,a
više ptičke...Glupaci teški...:lol:
 

Back
Top